Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Nelusa
Posty: 27
Rejestracja: 24 maja 2016, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Nelusa »

Hej od bardzo długiego czasu zastanawiam się nad zakupem Agricoli.
Wiem może tematów była masa ale ja dalej nie wiem. Rozmawiałam z kilkoma osobami na temat tej gry i każdy mówił coś innego.
W gry gram z chlopakiem więc tryb dla min dwóch osób jest wskazany. Chodzi mi najbardziej na grywalnlsci, żeby dwie osoby mogły spokojnie grać.
Cześć osób, z którą rozmawiałam doradzałay mi Agricole dla dwoch graczy plus dodatek a druga cześć osób doradzala mi starą wersję jeszcze parę normalna wersje.
Na rynku jest wersja:
- STARA NAJDROZSZA
- dla graczy
- dla rodziny
- dla dwoch graczy.
Wiadomo, ze lepsza jest wersja z wiekszym wariantem osob bo czasami mozna grac wiekszym gronie.

Ktora wersje wybrac?
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2017, 22:52 przez Nelusa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola - którą wersje whbrać ... ?

Post autor: kastration »

Tu:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=43898

Polecam starą (oprócz instrukcji). Ale wystarczy przeczytać cały wątek z linka.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Nelusa
Posty: 27
Rejestracja: 24 maja 2016, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola - którą wersje whbrać ... ?

Post autor: Nelusa »

Juz wchldze, dzieki za link
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: Agricola - którą wersje whbrać ... ?

Post autor: Robert3511 »

Ten sam dylemat miałem tydzień temu. Padło na wersję dla graczy i jak się okazało był to najlepszy wybór.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola - którą wersje whbrać ... ?

Post autor: Quille »

Też miałam ten dylemat, też wybrałam wersję dla graczy. I również uważam, że to był dobry wybór. W starą wersję dane mi było grać, bardzo mi się podobała, ale wersja dla graczy podoba mi się bardziej, bo jest ładniejsza, a mniejsza ilość kart na początku naprawdę nie doskwiera, a potem pewnie i tak wyjdą dodatkowe i będzie można dokupić (?).
Chłopi i ich zwierzyniec odrzuciłam, bo tylko dla dwóch osób, a wersja rodzinna mi się nie podobała.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola - którą wersje whbrać ... ?

Post autor: dave8 »

Ja też kupiłem w tym tygodniu nową wersje dla graczy. Jeszcze nie grałem ale wygląd i wykonanie jest super.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Agricola - którą wersje whbrać ... ?

Post autor: EsperanzaDMV »

Proponuję umieścić wątek w odpowiednim dziale.
Nelusa
Posty: 27
Rejestracja: 24 maja 2016, 17:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola - którą wersje whbrać ... ?

Post autor: Nelusa »

Przepraszam jezeli umiescilam watek w zlym dziale. Bardzo dziekuje za odpowiedz. W takim razie wybiore wersje dla graczy.
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: mr_pepeush »

Uważam, że mimo wszystko stara wersja jest lepsza. Spróbuje uzasadnić, choć wiek ze to też może wskazywać na dwie strony.
Oczywiście wersja rodzinna odpada w przedbiegach - o ile Twój chłopak nie jest szesciolatkiem wchodzącym w świat panszowek, nie ma o czym mówić ;)
Wersja rodzinna jest łatwiejsza w setupie, przyjemniejsza dla oka i nieco "wygodniejsza" w rozgrywce. To mogłoby wskazywać na nią. Ale jednak to wersja stara daje Ci 100% Agricoli. Wersja rodzinna została uproszczona, wywalono z niej "niepotrzebne" karty i to samo można zrobić w przygotowaniu starej. Ja porównując starą z rodzinna ciągle mam wątpliwości, czy to co co zostało zrobione to naniesienie poprawek, czy jednak kastracja. Dla mnie za nową przemawia jedynie milsza oku oprawa, ale "mięcho" lepsze jest w starej.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Quille »

mr_pepeush pisze:Uważam, że mimo wszystko stara wersja jest lepsza. Spróbuje uzasadnić, choć wiek ze to też może wskazywać na dwie strony.
Oczywiście wersja rodzinna odpada w przedbiegach - o ile Twój chłopak nie jest szesciolatkiem wchodzącym w świat panszowek, nie ma o czym mówić ;)
Wersja rodzinna jest łatwiejsza w setupie, przyjemniejsza dla oka i nieco "wygodniejsza" w rozgrywce. To mogłoby wskazywać na nią. Ale jednak to wersja stara daje Ci 100% Agricoli. Wersja rodzinna została uproszczona, wywalono z niej "niepotrzebne" karty i to samo można zrobić w przygotowaniu starej. Ja porównując starą z rodzinna ciągle mam wątpliwości, czy to co co zostało zrobione to naniesienie poprawek, czy jednak kastracja. Dla mnie za nową przemawia jedynie milsza oku oprawa, ale "mięcho" lepsze jest w starej.
W drugiej części posta chyba masz na myśli nową wersję, czyli wersję dla graczy, ale nadal piszesz ciągle o rodzinnej...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: maciejo »

Jak zależy Ci na chłopaku to nie kupuj żadnej.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Kisun »

Taa lepiej kupić jakieś sexi ciuszki ;p
A poważnie to kup dla graczy, też ma wariant uproszczony dla nowicjuszy. Jak się spodoba to dokupicie dodatki jak nie to można grać solo ;) lub sprzedać (wymienić) - nową łatwiej. W tej wersji karty są ponoć optymalnie dobrane i nie prędko zacznie wam brakować nowych. Ci którzy zachwalają starsza wersję pewnie natłukli w nią setki partii więc możliwe że wtedy faktycznie lepiej mieć więcej kart. Zanim osiągnięcie tyle partii to wyjdą dodatki. To po co się cofać?
"Errare humanum est"
b_sk
Posty: 59
Rejestracja: 03 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: b_sk »

Dwuosobowa jest prostsza i krótsza, ale zdecydowanie mniej rozbudowana. Ma sens jeśli warunkiem ma być szybkość rozgrywki. Jak to nie gra roli to zdecydowanie, którąś większą bym brał. Przy czym IMHO nie ma się co sugerować tym, że stara wersja jest do pięciu, a nowa do czterech graczy. Są gry, w które zdecydowanie lepiej się gra w pięć osób niż Agricola.
pawelacb
Posty: 231
Rejestracja: 01 sty 2014, 11:53
Been thanked: 4 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: pawelacb »

Wersja 2-sosobowa nic szczególnego nie wnosi. To przyjemny worker ale tak naprawdę to tylko worker. Nic więcej. Nie ma własnej strategii, bo wszyscy robią dokładnie to samo, kwestia kto jest lepszym optymalizatorem. W starą wersję Agricoli grałem sporo razy, uważam, że to świetna gra, jedno z najlepszych euro. Fakt, niektóre karty, szczególnie dobrze połączone z innymi powodują potężne combo. Ale praktycznie każda ręka jest ok. Teraz już gram tylko z opcją 10-3 czyli po 10 kart małych usprawnień i pomocników. Po 7 wybieram pozostałe odrzucam. Generalnie ostatnio miałem tą samą wątpliwość. Kupić nową czy starą wersję. Mocno się gryzłem. Znajomi wszyscy twierdzili, że starą. Ja na początku też tak uważałem ale później zdecydowałem z kilku powodów że nowa wersja dla graczy będzie lepsza. Ravelo mi w tej decyzji pomogło sprzedając w cenie 96 zł :).

Uważam, że nowa wersja dla graczy jest lepszym wyborem ponieważ:

1. Dla nowych graczy to świetne wprowadzenie, nie ma dużo kart, łatwiej je poznać i zacząć wykorzystywać. To główny argument, szczególnie jak ktoś gra rodzinnie.
2. Nowa wersja wizualnie jest sporo ładniejsza. No i te znaczniki drewniane robią klimat.
3. Teraz stara wersja jest trudno dostępna i cena na rynku pierwotnym i wtórnym rośnie. Pamiętam jak z rok temu starą wersję można było kupić za 100 zł używaną. Teraz około 140 zł.
4. Za rok, kiedy do nowej wersji dla graczy zaczną sie pojawiać dodatki (a zaczną na pewno) Gra zyska mocno, mocno się rozpędzi. W tedy ograna wersja podstawowa zyska nową świeżość. Dostałem info od wydawcy, że polska wersja Torfowiska będzie na początku 2018 roku, dodatki z kartami będą wychodziły stopniowo.

To tyle z mojej strony. Minus jest taki, że jak ktoś grał wiele razy w starą agricole to ta ilość kart która jest w nowej szybko może się znudzić i zacznie się powtarzać. Dla takich graczy stara wersja będzie lepsza, przynajmniej aktualnie.
Marcinn
Posty: 73
Rejestracja: 04 cze 2009, 22:25
Lokalizacja: Bytom

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Marcinn »

Mógłbym prosić o podpowiedź jakie koszulki pasują do nowej wersji Agricoli dla graczy?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: dave8 »

Standard European
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1881 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: warlock »

To tyle z mojej strony. Minus jest taki, że jak ktoś grał wiele razy w starą agricole to ta ilość kart która jest w nowej szybko może się znudzić i zacznie się powtarzać. Dla takich graczy stara wersja będzie lepsza, przynajmniej aktualnie.
Jak Artifex + Torfowisko wyjdą po polsku to z czystym sumieniem będę polecał Wersję dla Graczy ;).

Ja zaczynałem od Wersji dla Graczy, potem kupiłem starą wersję (miałem w domu dwie przez moment) i sprzedałem WdG ze względu na małą różnorodność (do starej wersji dokupiłem Torfowisko i Talię Graczy). Ale mówię - jak tylko do nowej pojawi się reedycja dodatku po polsku to pewnie jako fanatyk Agricoli przesiądę się na nową :mrgreen:
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: dave8 »

Lacerta ogłosiła wydanie Artifex decku (120 kart) i dodatku dla 5-6 graczy po polsku.
Nie podali terminów ale liczę, że w Q12018 się wyrobią.
Dodatkowo na bgg napisali, że następne talie do nowej wersji Agricoli będą wydawane co roku tzn:
A - Artifex - 2017
B - 2018
C - 2019
D - 2020

To razem da ponad 600 kart.
Jeszcze faktycznie mogliby ogłosić nową wersję torfowiska wtedy będzie komplet.
Reasumując jak ktoś kupuje pierwszy raz to według mnie nie ma sensu kupować starej edycji.

EDIT: Na bgg Hanno Girke napisał, że Klemens robi ostatnie rysunki do nowej wersji Torfowiska. Wydanie planowane w 2018 8)
Robert3511
Posty: 27
Rejestracja: 09 paź 2016, 13:45

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Robert3511 »

Pewnie jest odpowiedź na forum ale nie mogę znaleźć: czy można grać z Torfowiskiem z nową wersją Agricoli?
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Quille »

Pytałam o to niedawno (chyba w wątku ogólnym o Agricolii) i dostałam odpowiedź, że tak, choć awersy kart się różnią (ale to nie przeszkadza ponoć w grze) i mimo że nazwy pól na kartach są inne niż na planszy (rozumiem, że chodzi o "połów ryb", "gaj" itp), ale to też da się ogarnąć, bo te nazwy mimo że nie są takie same, to sobie odpowiadają i łatwo można znaleźć ich odpowiedniki.
Ja też czekam na Torfowisko, ale chyba jednak wolę poczekać aż wyjdzie dodatek spójny z wersją dla graczy.
Nitshu
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2018, 17:06

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Nitshu »

Mamy połowe 2018 r.
Wiadomo coś więcej kiedy ma pojawić się pierwszy dodatek do "wersji dla graczy" ?
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Agricola - którą wersje wybrać ... ?

Post autor: Pisarka »

Dla rodziny - bo jest krótka, ale bardzo wciągająca.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
ODPOWIEDZ