Catan Odkrywcy i piraci czy Żeglarze?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Spasi
Posty: 13
Rejestracja: 27 kwie 2016, 12:21
Has thanked: 1 time

Catan Odkrywcy i piraci czy Żeglarze?

Post autor: Spasi »

Planujemy z synem rozszerzenie naszej gry Catan i w związku z tym chciałam prosić o poradę odnośnie dodatku. Lepsi są Żeglarze czy Odkrywcy i piraci? Czym te dodatki się różnią od siebie?
Szparagus
Posty: 100
Rejestracja: 22 lip 2017, 23:06
Has thanked: 24 times
Been thanked: 5 times

Re: Catan Odkrywcy i piraci czy Żeglarze?

Post autor: Szparagus »

Bardzo dobre pytanie, dołączam do prośby.
czyn
Posty: 19
Rejestracja: 21 lip 2017, 10:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Catan Odkrywcy i piraci czy Żeglarze?

Post autor: czyn »

Nie grałem w Odkrywców i Piratów, ale mam i gram w Żeglarzy. Jest to pierwszy w kolejności wydawania dodatek do Catana więc dlatego na niego padło. Czy mogę polecić? Zdecydowanie tak. Wnosi całkiem sporo nowości do podstawowej rozgrywki, ale nie zmienia jakoś szczególnie głównych zasad rządzących grą. Żeglarze oferują aż 9 proponowanych scenariuszy, gdzie każdy różni się od siebie ułożeniem lądów i mórz, a także innymi aspektami, także jeśli podstawka już się przejadła, to ten dodatek jest ją w stanie 'odświeżyć' na następnych kilkadziesiąt partii.

Żeby mieć całościowy obraz proponuję po protu zapoznać się z instrukcjami obydwu dodatków i na ich podstawie podjąć ostateczną decyzję:

Żeglarze: http://aleplanszowki.pl/pliki/Zeglarze_ ... ja_www.pdf
Piraci i Odkrywcy: https://hurt.rebel.pl/repository/files/ ... Piraci.pdf
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Catan Odkrywcy i piraci czy Żeglarze?

Post autor: sopelma »

Mam nie lada dylemat co bardziej zaproponować. Osobiście skłaniałbym się bardziej ku Żeglarzom, ale to zależy od preferencji.
Odkrywcy i Piraci zawierają w sobie nie jako 3 dodatki (rybaków, przyprawy i piratów), które złączone razem niesamowicie wydłużają rozgrywkę (w 4 osoby to będzie ponad 2h) - co może być dla niektórych plusem, z drugiej zaś strony nudzi pod koniec. Dodatkowo wprowadzają złoto do gry jako uniwersalny surowiec, co zabija zupełnie w zarodku sens handlowania z innymi graczami (bardzo szybko okazuje się, że jesteś w stanie kupić co tylko zechcesz, bez potrzeby zbierania surowców przez kilka rund). Downtime jest ogromny - jak już każdy gracz ma po 2-3 statki pływające to ciągnie się to w nieskończoność (rzuty kośćmi każdym statkiem z osobna żeby zniszczyć statek piracki, potem żeby coś wyłowić, a jeszcze w międzyczasie zaplanować jak najlepiej wykorzystać statki do przewozu jednostek i osadników). Jest to dobry dodatek, ale jak dla mnie za dużo tego wszystkiego jak na Catanów.
Żeglarze są sprawdzeni i uważam je osobiście za najlepszy dodatek wprowadzający dodatkową mechanikę, urozmaicającą rozgrywkę.
ODPOWIEDZ