dungeons dragons

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
radulen
Posty: 1
Rejestracja: 08 wrz 2016, 11:01

dungeons dragons

Post autor: radulen »

Witam,
poszukuję gry podobnej do dungeons dragons planszowej bądź karcianej. Proszę o pomoc :)

Z góry wielkie dzięki.

Radosław :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: dungeons dragons

Post autor: misioooo »

Dungeons and Dragons zatem :)
Masz:
D&D: Castle Ravenloft (wampiry, mumie etc)
D&D: Legend of Drizzt (mroczne elfy, lasy)
D&D: Wrath of Ashardalon (smoki)
Wszystko w świecie D&D. Proste, przygodowe, przyjemne i ładne.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: dungeons dragons

Post autor: awawa »

a gdzie D&D: Temple of Elemental Evil? :-)
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: dungeons dragons

Post autor: Kapelatejesy »

Klimat ten sam, ale z zupełnie osobnego gatunku mechaniki masz Lords of Waterdeep. Tak jak poprzednie wspomniane to dobre przygodówki - dungeon crawlery, tak LoW jest świetnym euro. Wszystko zależy jakiego rodzaju rozgrywkę wolisz.
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: dungeons dragons

Post autor: c08mk »

radulen pisze:poszukuję gry podobnej do dungeons dragons planszowej bądź karcianej. Proszę o pomoc :)
Sprawdź Descent. Gram z dwoma graczami którzy więcej siedzieli w temacie DnD i im się podoba.
Z mniejszych gier Dungeon Quest Smocze Lochy. Szybsza, bardzo losowa ale też graczom DnD się podobało.
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: dungeons dragons

Post autor: motti »

Witam,
Nie grałem nigdy w Dungeons and Dragons AS. Czy Temple of Elemental Evil (i ewentualnie Tomb of Annihilation) są na tyle ulepszone w stosunku do poprzednich części, by mogło to uzasadnić próbę wejście w system od nich (biorąc pod uwagę znacznie wyższe ceny), czy jednak lepiej próbować od starszych, np. Wrath of Ashardalon? Te starsze można spokojnie wyhaczyć poniżej 200 zł.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: dungeons dragons

Post autor: Quba40 »

motti pisze:Witam,
Nie grałem nigdy w Dungeons and Dragons AS. Czy Temple of Elemental Evil (i ewentualnie Tomb of Annihilation) są na tyle ulepszone w stosunku do poprzednich części, by mogło to uzasadnić próbę wejście w system od nich (biorąc pod uwagę znacznie wyższe ceny), czy jednak lepiej próbować od starszych, np. Wrath of Ashardalon? Te starsze można spokojnie wyhaczyć poniżej 200 zł.
Zależy czego poszukujesz. Jeśli chodzi o zasady czy liczbę i jakość komponentów to są do siebie zbliżone. Pytanie czy szukasz kampanii czy wystarczą Ci pojedyncze przygody.

Jeśli chodzi o tańsze poprzedniczki to Castle of Ravenloft ma najbrzydsze i najmniej taktyczne kafle podziemi oraz najbardziej niewdzięczne karty wydarzeń, które potrafią spowodować szybką przegraną, natomiast wg. mnie ma najciekawsze i najbardziej różnorodne przygody (w jednej z nich gra się na wzór tower defensa).
Wrath of Ashardalon jest najbardziej generyczny, poziom trudności z kart wydarzeń został przeniesiony na trudnych przeciwników oraz nową mechanikę drzwi oraz komnat - poza 11 scenariuszami ma też dwie kampanie z losowymi celami, w których rozwój postaci sprowadza się do kupowania w sklepie przedmiotów - dla mnie najbardziej zbliżony klimatem do Diablo.
Legend of Drizzt ma bardzo ładne i ciekawe kafle oraz skupia się na bohaterach wyjętych z prozy R.A. Salvatore, jest ich w sumie 8 a nie jak w każdej części 5 (wśród nich jest 2 grywalnych złoczyńców), postacie otrzymują nowe mechanizmy i sprawiają wrażenie mocniejszych od bohaterów z innych części, gra przez to jest prostsza, ale dla równowagi otrzymujemy też mocniejszych przeciwników, nie wszystkie przygody są kooperacyjne, są też rywalizacyjne a w jednej z nich wręcz się ze sobą walczy.
Droższe Temple of Elemental Evil wprowadza żetony ulepszeń, oraz nowy system pułapek i różnicuje na nowo odkrytym kaflu liczbę przeciwników (od 0 do 3). No i najważniejsze wprowadza kampanię, która różnicuje poziom trudności talii wrogów, wydarzeń i przedmiotów, oraz daje możliwość zagrania kilku misji w miasteczku. Tomb of Annihilation rozwija system rozwoju bohaterów oraz wprowadza talię pułapek oraz talię czarów z której korzystają przeciwnicy, pułapki i niektóre przedmioty, w końcu też podróżujemy przez 9 przygód po dżungli a dopiero przez 4 ostatnie schodzimy do świątyni, która ma mniejszą liczbę przeciwników ale więcej pułapek.

Decyzja należy do Ciebie, natomiast jak bym zaczął najpierw od Legend of Drizzt jeśli nie lubisz przegrywać albo Wrath of Ashardalon jeśli szukasz choć w niewielkim stopniu prostej kampanii, jeśli system się spodoba to potem myślałbym o Tomb of Annihilation albo Temple of Elemental Evil.
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: dungeons dragons

Post autor: motti »

Quba40 dziękuję za odpowiedź.

Ciężko się zdecydować, ta prosta "niby kampania" w WOA jednak kusi, nie czytałem też ksiązek z Drizztem i pod tym względem LoD dla mnie nie jest atrakcją, przegrane też nie stanowią problemu, jednak czytałem opinie że LoD jest bardziej dopracowane, "wygładzone". Czy można określić która z tych części jest mniej nużąca/bardziej regrywalna? Oczywiście jest to pewnie kwestia subiektywna, lecz nie pogardzę każdą opinią.

Aha, czy jakość figurek w obydwu grach (WOA i LOD) jest porównywalna?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: dungeons dragons

Post autor: Quba40 »

motti pisze:Quba40 dziękuję za odpowiedź.

Ciężko się zdecydować, ta prosta "niby kampania" w WOA jednak kusi, nie czytałem też ksiązek z Drizztem i pod tym względem LoD dla mnie nie jest atrakcją, przegrane też nie stanowią problemu, jednak czytałem opinie że LoD jest bardziej dopracowane, "wygładzone". Czy można określić która z tych części jest mniej nużąca/bardziej regrywalna? Oczywiście jest to pewnie kwestia subiektywna, lecz nie pogardzę każdą opinią.

Aha, czy jakość figurek w obydwu grach (WOA i LOD) jest porównywalna?
LoD ma 3-4 przygody w których się rywalizuje oraz jedną przygodę w której mamy stworzony loch z góry i musimy go obronić przed najazdem. Pod względem różnorodności przygód pokonuje WoA. Natomiast WoA posiada ten sam typ przygód - czyli szukamy odpowiedniego pomieszczenia a jego wyciągnięciu odkrywamy dużą komnatę w której musimy wykonać cel naszej przygody; jednak są one zdecydowanie trudniejsze a ich pokonanie daje mi więcej satysfakcji. W LoD wszystkie talie wydają się zrównoważone, w WoD sumarycznie wrogowie i zdarzenia wydają się trudniejsi ale za to otrzymujemy lepsze karty ekwipunku. W LoD bohaterowie są mocniejsi, ale nie ma tam klasycznych profesji jak mag czy kleryk. W LoD kafelki są zdecydowanie ładniejsze i bardziej zróżnicowane. W WoD są drzwi, w LoD skrzynie ze skarbami. Figurki są porównywalne w obu częściach, część modeli bardziej mi się podoba w LoD a część w WoA, postawiłbym tutaj na remis.
Ciężko wybrać którą część wolę, oceniam je na równym poziomie. Każda z nich w pewnym stopniu jest lepsza a w innym gorsza :)

Jeśli wolisz kampanię i większe wyzwanie to bierz WoA, jeśli wolisz większą różnorodność scenariuszy (w tym rywalizację) i bohaterów oraz ładniejsze kafle terenu to bierz LoD.
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: dungeons dragons

Post autor: motti »

Jeszcze szybkie pytanie: Czy w LoD zdarza się przegrać czy jest tam 100% wygranych (wyjąwszy przygody rywalizacyjne)?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: dungeons dragons

Post autor: Quba40 »

motti pisze:Jeszcze szybkie pytanie: Czy w LoD zdarza się przegrać czy jest tam 100% wygranych (wyjąwszy przygody rywalizacyjne)?
W każdej z gier możesz regulować trudność poprzez ilość żetonów wskrzeszenia (Surge Tokens), standardowo dostaje się 2, można to ograniczyć do 1, również można przydzielić karty mocy w sposób losowy a nie wybierać te najbardziej skuteczne, można też zrezygnować z kilku mocniejszych bohaterów (przede wszystkim Drizzt, Catti-brie czy Artemis Entrari) oraz można wyrzucić z talii potworów kilku 1 poziomowych - wtedy nawet LoD zacznie być trudny. Miej na uwadze, że D&D Adventure System to przede wszystkim sand box, tutaj sporo zależy od inwencji twórczej graczy, tutaj sporo można modyfikować nie zmieniając samych zasad. Trudno mi powiedzieć na ile procent w LoD się wygrywa, ja zaczynałem od Castle Ravenloft i tam nauczyłem się optymalizować swoją grę (najbardziej niewdzięczna z części), dlatego LoD wydaje mi się w porównaniu do CR spacerkiem (do czasu aż nie wyjdzie Troll :D), natomiast wydaje mi się, że LoD jest na pewno najlepszym wyborem jako pierwsza gra z tej serii.
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: dungeons dragons

Post autor: motti »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Poszło zamówienie na LoD :)
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: dungeons dragons

Post autor: Quba40 »

motti pisze:Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Poszło zamówienie na LoD :)
No to nie pozostaje mi nic innego jak życzyć udanej zabawy ;)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1516
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 297 times
Been thanked: 633 times

Re: dungeons dragons

Post autor: EsperanzaDMV »

Jako posiadacz Legend of Drizzt muszę powiedzieć, że dokonałeś bardzo dobrego wyboru :)

Jak to w grach z ogromem figurek, będziesz pewnie musiał część naprostować w gorącej wodzie, ale cóż, taki klimat - u mnie do prostowania były skrzydła smoka oraz figurka Catti-Brie :)

Z ciekawości - gdzie zamówiłeś i za ile? Mnie udało się dorwać swój egzemplarz za 178zł (nówka, już z dostawą do paczkomatu).
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Re: dungeons dragons

Post autor: motti »

Zamówiłem w http://www.strefamtg.pl - 189 zł + wysyłka. Chyba tylko tam znalazłem dostępne od ręki :)
ODPOWIEDZ