fury of dracula-czy warto kupic

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
cosmos
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2007, 18:20
Lokalizacja: Opole

fury of dracula-czy warto kupic

Post autor: cosmos »

Mam gry:Descent i AH,czy jest warto kupic jeszcz FoD :?:
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 363 times
Been thanked: 250 times

Post autor: Deem »

Ten temat może Cię zainteresować:

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 94&start=0
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

Myślę, że warto :) Wiem, że lubisz gry, w których wymagana jest współpraca graczy. W przypadku tej gry właśnie tak jest: jeden gracz "kieruje" Draculą, a pozostali, współpracując, starają się go wytropić. W grze jest chyba sporo emocji, niepewności i przygody. Może tylko inni forumowicze podpowiedzą, czy ta gra nie jest zbyt "drastyczna" dla 9-latka? :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Post autor: Odi »

Jest zbyt mroczna i zbyt drastyczna. Do tego 9-latek nie poradzi sobie z angielskim, którego w grze jest całkiem sporo.

NIE POLECAM dla tak młodego człowieka

Ale generalnie BARDZO polecam :twisted:
Za każdym razem świetnie się ze znajomymi bawimy, zarówno szukając draculi, jak i uciekając nim... Znakomity klimat, piękne wykonani - A MUST HAVE w domowej kolekcji
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Odi pisze:Do tego 9-latek nie poradzi sobie z angielskim, którego w grze jest całkiem sporo.
Hej, 9-latek (i nie mam tu na myśli młodego Amerykanina albo Brytyjczyka :wink: ) może mówić po angielsku znacznie lepiej od 19, 29 a nawet 99-latka.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Post autor: Odi »

Mówiąc szczerze, nie wiem, czy 9-latek zrozumiałby swobodnie niektóre texty z kart, nawet gdyby były napisane po polsku, co dopiero po angielsku...

Moim zdaniem dla tej grupy wiekowej FoD to kompletnie nietrafiony wybór
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

Skoro cosmos radzi sobie z tekstami w Descencie i AH to poradzi też sobie w FoD.
Jest zbyt mroczna i zbyt drastyczna.
Natomiast zaintrygowała mnie ta "drastyczność". Moglibyście to rozwinąć?
Awatar użytkownika
cosmos
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2007, 18:20
Lokalizacja: Opole

Post autor: cosmos »

Z angielskimi tekstami pomoże mi mama :D Poza tym po pierwszej grze chyba już wszystko zapamiętam.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Post autor: Odi »

cosmos.... TY MASZ 9 LAT??????????????


:?


Dobsz, to ja sie juz nie wypowiadam o możliwościach intelektualnych 9-letnich dzieci
Awatar użytkownika
cosmos
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2007, 18:20
Lokalizacja: Opole

Post autor: cosmos »

Czasem dzieci potrafią zaskoczyc :D
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Post autor: klema »

cosmos już trzy lata temu grywał w Caylusa :)

Ale wróćmy to tematu: co z tą drastycznością?
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Zadnej drastycznosi w FoD nie ma. W filmach sensacyjnych jest wiecej.

Co do main topic: czy warto - odpowiem tak _ jesli macie\miales i grales w wampira sfery to nie warto , jesli nie to warto.
dwunastnica
Posty: 17
Rejestracja: 26 lip 2006, 17:01
Lokalizacja: oppeln/posen
Has thanked: 1 time

Post autor: dwunastnica »

czy FoDa warto? W A R T O ! Mogę ci pożyczyć na kilka dni (do świąt) to sobie przetestujesz, jeżeli zainteresowany wal na priva, pzdr
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hobb3 »

Odi pisze:Jest zbyt mroczna i zbyt drastyczna. Do tego 9-latek nie poradzi sobie z angielskim, którego w grze jest całkiem sporo.

NIE POLECAM dla tak młodego człowieka

Ale generalnie BARDZO polecam :twisted:
Za każdym razem świetnie się ze znajomymi bawimy, zarówno szukając draculi, jak i uciekając nim... Znakomity klimat, piękne wykonani - A MUST HAVE w domowej kolekcji
Sorki, ale jak nie masz doswiadczen to sie nie wypowiadaj. Mam synow w wieku 8 i 11 lat i po jednej, dwoch partiach ZAPAMIETALI co robia poszczegolne karty. Starszy bez problemu doczyta sobie to, czego nie pamieta, a mlodszy radzi sobie nawet z Drakula. Nie jest to moze mistrzostwo swiata, ale dlugo sie nam wymykal. Jedyny problem to dlugosc rozgrywki. Jezeli wychodzimy poza 2 godziny (co na szczescie zdazylo nam sie tylko 1 raz), to dochodza problemy z koncentracja.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

Warto kupić FoD'a. Gra ma strasznie dużo funu i całkiem nieźle się skaluje. Nawet posiadając Wampira (czyli poprostu polską wersję FoD'a) warto go kupić choćby ze względu, na bardzo ładne wykonanie :D Polecam ze ręką na sercu :wink:
hobb3 pisze:Mam synow w wieku 8 i 11 lat i po jednej, dwoch partiach ZAPAMIETALI co robia poszczegolne karty.
Powiedz mi jak to zrobili ? Jestem na prawdę niezmiernie ciekaw tej magicznej reguły zapamiętywania. To tylko dlatego, że podczas jednej partii jest praktyczną niemożliwością zapamiętanie co robią poszczególne kart Event'ów (jesteś przecież doświadczonym graczem, więc zapewne znasz ich ilość). Po dwóch partiach - moge podyskutować :wink:

P.S.
Z tego co wiem w regulaminie forum nie ma żadnych przeciwskazań dotyczących wypowiadania się osobą, które nie mają doświadczenia :wink:

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Magma pisze:Powiedz mi jak to zrobili ? Jestem na prawdę niezmiernie ciekaw tej magicznej reguły zapamiętywania.
Magma, dziecko im mniejsze tym szybciej zapamiętuje. Gdyby nie ta umiejętność, niemowle nigdy nie byłoby w stanie pojąć otaczającego go świata. Przez pierwsze parę lat dziecko uczy się znacznie więcej nowych rzeczy niż przez całą resztę swojego życia. Zapamiętanie tych kilku (dziesiąt?) kart to naprawdę drobiazg :).
AcikCieslik
Posty: 200
Rejestracja: 17 wrz 2005, 21:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AcikCieslik »

Gdzieś czytałem, że jakby zmierzyć IQ niemowlaków to by wyszło ok. 300 nie wiem ile w tym prawdy ale coś w tym jest.
hobb3
Posty: 107
Rejestracja: 22 gru 2006, 22:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hobb3 »

Kart zdarzeń wbrew pozorom nie ma aż tak wiele. Grając łowcami jest ich bodajże 50, w tym "do zapamiętania" są tylko karty Keep. Wszystkie zagrywane natychmiast można rozpatrywać wspólnie. Jakby tego było mało jest także sporo powtórek.

Jeśli chodzi o zapamiętywanie, to być może pomocne jest granie w różne gry tylko po angielsku. Przerabialiśmy karcianki: Pokemon, Lord of the Rings, Magic już 3 lata temu i także nie było problemów z tekstami.

Jedyną grą, która nas rozłożyła był Arkham Horror. Gra z osobami nieznającymi angielskiego to mordęga dla jednej osoby, która musi wszystko czytać, oraz kulejąca zabawa.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

ja_n pisze: Magma, dziecko im mniejsze tym szybciej zapamiętuje. Gdyby nie ta umiejętność, niemowle nigdy nie byłoby w stanie pojąć otaczającego go świata. Przez pierwsze parę lat dziecko uczy się znacznie więcej nowych rzeczy niż przez całą resztę swojego życia. Zapamiętanie tych kilku (dziesiąt?) kart to naprawdę drobiazg :).
Zdaję sobie z tego sprawę. Jednak zdania nie zmieniam. 8 i 11 latek to nie niemowlaki ich umysł jest już na tyle wykształcony, że w 100% jestem pewien, że sprawności zapamiętywania nie mają tak rozwiniętej jak niemowlaki.
AcikCieslik pisze:Gdzieś czytałem, że jakby zmierzyć IQ niemowlaków to by wyszło ok. 300 nie wiem ile w tym prawdy ale coś w tym jest.
Ciekawe twierdzenie :roll: Chyba nawet poszukam czegoś do poczytania w tej kwestii :wink: Pamiętajmy jednak, że dzieci w wieku 8 i 11 lat nie zaliczają się już do niemowlaków - powtarzam się ? :lol: :wink:
hobb3 pisze:Jakby tego było mało jest także sporo powtórek.
Tak, ale nie podejżewam, że w czasie jednej partii odkryjecie wszyskie karty Eventów. Jeżeli tak to pozostaje pogratulować długości i złożoności rozgrywki. Jednak w tym momencie zaczynam wątpić czy mówimy o tej samej grze :wink:
hobb3 pisze:Jeśli chodzi o zapamiętywanie, to być może pomocne jest granie w różne gry tylko po angielsku.
Nie "może", a "na pewno" :wink:
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Magma pisze:
AcikCieslik pisze:Gdzieś czytałem, że jakby zmierzyć IQ niemowlaków to by wyszło ok. 300 nie wiem ile w tym prawdy ale coś w tym jest.
Wybaczcie OT ale muszę to wyjaśnić: tradycyjne IQ oblicza się (wiek umysłowy)/(wiek życia)x100 czyli z definicji przeciętny niemowlak ma IQ 100, tak samo jak przeciętny trzylatek, piętnastolatek i sześćdziesięciolatek bo to miara relatywna do wieku a nie absolutna.

Możliwe też, że mówicie o jakimś nowym, fajniejszym IQ (bo to o którym piszę to to pierwotne, wymyślone na początku XX w.) a ja jestem w błędzie ;)
Awatar użytkownika
cosmos
Posty: 6
Rejestracja: 29 lis 2007, 18:20
Lokalizacja: Opole

Post autor: cosmos »

Na Mikolaja dostalem FoD, więc napisze jak zagram pierwszy raz. :)
ODPOWIEDZ