Agricola vs Agricola

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
motti
Posty: 141
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 75 times
Been thanked: 13 times

Agricola vs Agricola

Post autor: motti »

Zapewne to trochę wróżenie z fusów, bo nowej wersji chyba jeszcze nikt nie miał w rękach (?), ale chętnie poznam opinie doświadczonych agrikolowców - czy warto kupić starą Agricolę czy nową (wersja dla graczy?). Przeznaczenie - 95% gra solo, od wielkiego dzwona 2 graczy.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Fojtu »

Ja się odniosę do starej Agricoli w kontekście grania solo/na dwie - nie polecam raczej. Jestem mega fanem Agricoli, mogę grać w tę grę non stop, ale gra na 1-2 osoby jest średnio ciekawa. Na pewno są lepsze tytuły w tym celu, z których byłbyś bardziej zadowolony.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: romeck »

Solo nie grywam, ale dementuję. Stara Agricola na dwie osoby chodzi wspaniale. Przecież to gra świetnie wyskalowana, dopieszczona w każdym elemencie. A dla mnie w grach warianty dwuosobowe są najważniejsze.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: ramar »

Na 1-2 graczy i tylko na taką ilość graczy Rosenberg stworzył świeżo u nas wydane Pola Arle. Powinieneś się przynajmniej przyjrzeć.
P.S. Oczywiście przy założeniu, że nie jesteś ostatecznie zdecydowany na Agrocolę.
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Leszy2 »

Pola Arle na 1 osobę to 100% optymalizacja bez grama losowości.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Fojtu »

romeck pisze:Solo nie grywam, ale dementuję. Stara Agricola na dwie osoby chodzi wspaniale. Przecież to gra świetnie wyskalowana, dopieszczona w każdym elemencie. A dla mnie w grach warianty dwuosobowe są najważniejsze.
Chodzi dość dobrze, ale powiedziałbym, że znacznie szybciej się nudzi niż np. zamki burgundii. Agricola jednak dla mnie jest raczej 3+ a rozgrywka na 1-2osoby to bonus ale bez szału. Zazwyczaj jednak lepiej kupować gry na 2 osoby, które są bardziej do tego dedykowane.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: romeck »

Mnie się nie znudziła. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: detrytusek »

Wg mnie również Agricola na 2 osoby jest świetna.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: kmd7 »

Wg mnie Agricola na 2 osoby jest bardzo dobra. A że od czasu do czasu gramy w 3 lub 4 osoby - była oczywistym wyborem. Zastanawiałem się tez nad Polami Arle. Stwierdziłem jednak, że mając już jedną grę w tym klimacie, na razie wolę wydać pieniądze na odmienną tematycznie grę.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: kastration »

MisterC pisze:Wracam do tematu (i nie wróżę z fusów).

Testowa partia w nową Agricolę - choć nie wiem, czy to produkt kompletny i ostateczny - pokazała, że można by sobie darować zmniejszanie liczby znaczników. W dwie osoby wszystkiego wystarczy spokojnie, ale grając w cztery, żetony zwielokrotniania surowców były wciąż w użyciu. Niby w porównaniu do starej wersji to tylko kilka sztuk, ale sztuk, które się używało.
No i grając w 4-5 osób, z draftem, w starej wersji tak czy siak byliśmy zasypani kartami. Tutaj niemal połowa wszystkich wylądowała na stole (no, może nie połowa, ale i tak znaczna część) i spora szansa, że w kolejnych rozgrywkach nie będę totalnie zaskakiwany. O ile przy starej wersji zachwalałem talię graczy, tak teraz to wydaje mi się super ultra mega must buy!

Pozostałe zmiany to smaczki, na które jesteśmy przygotowani. Żetony surowców zdecydowanie ładniejsze i odrobinę poprawiają klimat. (Ja już dawno wymieniłem dyski w starej wersji)
Puzzlowate rozszerzenie planszy akcji jest spoko. No i główna plansza stanowi teraz rozkładaną całość.
Pod każdym innym względem nie widzę różnicy.
Ha, to dobry głos w dyskusji, mam co prawda grę krótko, ale powyższy dylemat bardzo szybko rozwiązałem, kupując starą wersję. Może i nie pachnie nowością, ale zapewnia super regrywalność, wręcz oczopląs kart i mnogość znaczników, swobodę w ewentualnym dokupieniu dodatków w stopniowym wprowadzaniu siebie i innych do gry. Dołączam głos do starej Agricoli kosztem nowej!
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
lucius88pl
Posty: 44
Rejestracja: 18 sty 2014, 15:16

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: lucius88pl »

To ja się podepnę pod pytanie i zapytam o drewienka ogrodzeń z nowej wersji. W jakiejś anglojęzycznej recenzji wyczytałem, że są one ponoć nieco większe od tych w starszej wersji, czy to prawda? Kusi mnie odświeżona edycja, ale jako że marzą mi się podstawki pod plansze graczy marki e-raptor (gadżecierstwo, wiem :D ), to byłoby kiepsko, gdyby się to ze sobą gryzło...
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Fojtu »

Co do ogrodzeń, to w tym temacie pokazane jest nowe zdjęcie z którego wynika, że chyba w ogóle nie będzie drewnianych ogrodzeń?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Tycjan »

lucius88pl pisze:To ja się podepnę pod pytanie i zapytam o drewienka ogrodzeń z nowej wersji. W jakiejś anglojęzycznej recenzji wyczytałem, że są one ponoć nieco większe od tych w starszej wersji, czy...
Raczej mniejsze/węższe: http://pokazywarka.pl/wy55jn/ (po prawej nowe, po lewej pierwsze wydanie)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Cezary1916 »

lucius88pl pisze:To ja się podepnę pod pytanie i zapytam o drewienka ogrodzeń z nowej wersji. W jakiejś anglojęzycznej recenzji wyczytałem, że są one ponoć nieco większe od tych w starszej wersji, czy to prawda? Kusi mnie odświeżona edycja, ale jako że marzą mi się podstawki pod plansze graczy marki e-raptor (gadżecierstwo, wiem :D ), to byłoby kiepsko, gdyby się to ze sobą gryzło...
Posiadam obydwa wydania Agricoli oraz podstawki pod plansze w ilości dwóch sztuk które mam założone do Agricoli wyd.Lacerty (na okładce jest już nagrodzona grą roku 2009) sprawdziłem jak się mają do tej nakładki komponenty z Agricoli wersja dla graczy i ogrodzenia się mieszczą jedyna różnica jest taka że żetony izb ze starszej wersji gry wchodzą na styk a te z wersji dla graczy mają jeszcze troszkę luzu. Jednak stanowczo odradzam zakup nakładek na plansze dla gry edycja dla graczy ponieważ plansze maja inne rozmieszczenie pól do zagospodarowania co sprawia że owe nakładki nie są kompatybilne z nową wersja gry Agricola wersja dla graczy.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: crsunik »

https://boardgamegeek.com/thread/157973 ... mes/page/1

Tutaj podobny wątek tylko po angielsku
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Cezary1916 »

MisterC pisze:Skoro już poruszasz kwestię nakładek to tak - do tej nakładki na plansze jak rozumiem tak samo mieszczą się ogrodzenia Agricoli (GR'09) oraz Agricoli (WdG) natomiast co sądzisz o ogrodzeniach sprzed '09? One są co najmniej o jakieś dwa milimetry grubsze.
Miałem starszą wersje gry i to chyba była ta sprzed 09 i potwierdzam że ogrodzenia były grubsze i nie pasowały do nakładki z tego powodu wymieniłem na nowszą wersje
krzyche
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2014, 09:56

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: krzyche »

Właśnie ja mam ten sam dylemat.
Chciałbym kupić Agricolę ale nie wiem którą wersję wybrać. Tak naprawdę na plus nowej wersji są:

+zasoby w kształcie przypominającym to co symbolizują (nie tak jak do tej pory dyski)
+niższa cena o ok. 20 zł
+lepiej zbalansowane karty

Ale minus:

-zamiast 318 kart, jedynie 96
-brak uproszczonego wariantu rodzinnego
-rozgrywka dla max 4 osób zamiast 5 (choć dla mnie to akurat żaden problem)

No i powiedzcie co wybrać póki na rynku są jeszcze dostępne obie wersje :)

Tutaj porównanie wydawcy http://www.lacerta.pl/index.php/archiwu ... dla-graczy
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Tycjan »

Jeżeli to Twoja pierwsza Agricola, to kupuj nową wersję.
Nie patrz na liczbę kart, bo przy mniejszej liczbie szybciej się jej nauczysz i przy każdej grze nowe karty nie będą dla Ciebie nowością. Chyba że będziesz w nią grał nałogowo, to faktycznie po kilkudziesięciu grach, żadna karta nie będzie dla Ciebie tajemnicą, to może faktycznie weź starą ;) Ale tak jak napisałeś, są to karty na nowo zbalansowane, wybrane przez Uwe na podstawie jego doświadczeń i tego co się dowiedział od graczy, czyli masz najbardziej wartościowe dla gry.

Bez wariantu rodzinnego przeżyjesz również, bo zagrasz kilka razy bez kart i szybko się wdrożysz.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Fojtu »

Jestem miłośnikiem Agri i oczywiście mam starą i raczej nie planuję kupować nowej:
- dyski vs ładne zasoby - dla mnie to raczej bez znaczenia, dla mnie gra ma być głównie grywalna a na takie detale mało zwracam uwagę - kwestia indywidualna
- cena - nie wiem czy tak naprawdę ta nowa jest tańsza - koniec końców pewnie kupisz dodatek który uzupełni nową wersję na więcej osób i więcej kart
- lepiej zbalansowane karty - nie przeglądałem nowych kart więc się nie wypowiem (nowe wcale nie muszą być lepiej zbalansowane), ale fakt, sporo jest słabiutkich kart w starej, parę zbyt mocnych które ze znajomymi po prostu wywalamy
- ilość kart - 96 kart -> 48 usprawnień -> na 4 osoby grają 28 czyli ponad połowa!!! Dla mnie największy minus, bo często będą powtarzać się komba
- wariant rodzinny nie gram więc w/e, ale na pewno łatwiej kogoś wprowadzić przy jego pomocy do Agri, która zbyt przyjazna ogólnie dla nowych graczy nie jest
- mi w towarzystwie też rzadko się zdarza w 5 grać, trochę długo gra trwa i nie mam tyle chętnych osób :lol:

Główny problem to to, że teraz wszystko co będzie wychodzić nowego będzie wychodzić pod nową wersję, ale szczerze mówiąc ilość grania jaką wyciągnąłem z podstawki bez żadnych dodatków jest absurdalna (główna zasługa to ilość kart)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: detrytusek »

A to nie jest czasem tak, że nowa wersja, balans, testy 96 kart, o rany boskie jak teraz to będzie zbalansowane, a za chwilę wyjdzie dodatek/tki z talią XYZ i kart od nowa zrobi się dużo? Nie jest to po prostu zrobienie z gry wersji demo czyli skoku na kasę wzorem z FFG?
Poprawcie jeśli się mylę...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
krzyche
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2014, 09:56

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: krzyche »

Właśnie ja mam dokładnie takie samo pierwsze wrażenie. Elementów jest mniej, gra jest odchudzona, a na 2017 rok zapowiedziany jest dodatek, który wcześniej był częścią gry tak naprawdę :) Stąd ten mój dylemat.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Fojtu »

detrytusek pisze:A to nie jest czasem tak, że nowa wersja, balans, testy 96 kart, o rany boskie jak teraz to będzie zbalansowane, a za chwilę wyjdzie dodatek/tki z talią XYZ i kart od nowa zrobi się dużo? Nie jest to po prostu zrobienie z gry wersji demo czyli skoku na kasę wzorem z FFG?
Poprawcie jeśli się mylę...
Też mi się tak wydaje. Podstawka, która ma mało kart i na 4 graczy 160zł, potem do tego na tych 5-6 graczy kolejna 100, potem dodatkowe karty 50 itd.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: detrytusek »

MisterC pisze:
detrytusek pisze:a za chwilę wyjdzie dodatek/tki z talią XYZ i kart od nowa zrobi się dużo?
Z tym, ze dodatki z taliami już mamy, a Agricola WdG jest kompatybilna wstecz, dlatego jeśli chcesz, to w tej chwili możesz mieć kart dużo.
No owszem ale na istniejących taliach dostajemy właśnie stempelek - niezbalansowane (ew. gorzej zbalansowane), za to teraz to hohohoho. Talia XYZ, która wyjdzie też zostanie "specjalnie wyselekcjonowana".
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Tycjan »

Karty z nowego wydani, to nie są całkowicie te same karty co w starej wersji, bo nawet na identycznych zdarzają się różnice. Zakładam więc, ze dodatek tez pójdzie w tym kierunku i kupując teraz starą wersję nie obejdziesz systemu, bo w ostateczności nie dostaniesz identycznej gry.
Osoby ze starą wersją mogą mieć dylemat (pewnie nie zmienią), ale nowi spokojnie mogą inwestować w obecną wersję.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: wajdzik83 »

A ja postanowiłem mieć obie :P Starą uwielbiam a nowa tez bardzo mi się podoba. Starej nie sprzedam ze względu na sentyment do niej i dla tego że za jakiś czas już jej nie będzie na rynku :)
ODPOWIEDZ