Euro na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Euro na 2 osoby

Post autor: Arek B »

Witam
Jak w temacie, szukam eurosuchara który będzie dobrze działał na 2 osoby (około 70-80% rozgrywek)
Ponadto:
- czas gry do 2 godzin max najlepiej do 1,5h
- raczej ze średniej półki, nie najcięższe tytuły,
- tematyka dowolna ale raczej oprócz kosmosu

Tematów było podobnych sporo i z tego co przejrzałem i co mi wpadło w oko to:
- Rokoko
- badacze głębin
- le havre (ale jednak chyba za ciężki)
- pupile podziemi
- santiago de cuba
- rosyjskie koleje

Co z tego polecacie, a może jakieś inne ciekawe typy? Mi bo paru filmikach najbardziej chyba podeszło rokoko, tylko nie jestem pewny jak to będzie chodzić w 2 osoby.

A Poza tematem jeszcze, jak wygląda 51 stan master set przy 2 osobach?

Pozdrawiam
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: misioooo »

Ja na 2/3/4 osoby gorąco polecam Stocznię (Shipyard albo Die Werft - gra niezależna językowo). Działa bardzo dobrze, średni tytuł, ciut w stronę lżejszych. ładnie wydany wg mnie. Rozgrywka to około 25min/gracza. We dwójkę z setupem w godzinkę do zagrania, w więcej osób odpowiednio dłużej. Nie ma jakiejś bezpośredniej interakcji, raczej subtelne, lżejsze podpieranie sobie elementów, "podrażanie" danej akcji etc.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: espresso »

Rokoko bardzo fajnie działa na dwie osoby (ma dwustronną planszę, na 2-3 osoby i 4-5). Pupile nie są wcale takie lekkie, na jakie wyglądają, dla mnie są na poziomie Le Havre (ale gram wariant zaawansowany, często z dodatkiem).
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: Arek B »

obejrzałem recenzję i faktycznie wygląda ciekawie, tylko widzę problem z dostępnością. ale z drugiej ręki czemu nie. Gra na pewno do głębszego przyjrzenia się.
Dzięki i czekam na kolejne opinie/propozycje
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: warlock »

Na dwie osoby BARDZO polecam Castles of Burgundy i Trajana. Mogę w to grać i grać, szczególnie na dwie osoby (te dwa tytuły świetnie się skalują). Jeśli masz trochę więcej samozaparcia, możesz sięgnąć po Tzolk'ina - to naprawdę znakomita gra.

W Le Havre grałem dwa razy na dwie osoby. Działa świetnie, ale to gra na ponad dwie godziny IMO (a przynajmniej przy moim tempie grania).
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: vincentblack »

Zdecydowanie popieram Zamki Burgundii i Trajana, fantastycznie skalujące się gry świetne dla 2 osób. Polecam też mocno Five Tribes (choć to może nie typowe euro).

W miarę dobrze (choć nie aż tak dobrze jak na więcej osób) działają moim zdaniem Agricola, Puerto Rico, Tzolkin i Tikal.

Ja sam do grania głownie we dwoje planuję wkrótce kupić Rosyjskie Koleje, Troyes i Concordię (znam póki co wszystkie tylko z wersji online i wydają się ok w takiej konfiguracji).
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: bukimi »

Z powyższych odradzę Puerto Rico. Jest wariant na 2 osoby, ale generalnie nie daje nawet połowy możliwości jakie oferuje rozgrywka na 3+ osób.

Z niewymienionych polecę Myrmes. Równie dobre na 2-4 osób.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: detrytusek »

Rokoko działa na 2 osoby ale to taka gra na 4 w skali szkolnej i nic ponad to. Z wymienionych przez Ciebie polecam Rosyjskie Koleje.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: Chaaber »

Lords of Waterdeep to lekkie euro które świetnie się skaluje od 2 do 5 graczy. Wygląda bajecznie, do tego jak się znudzi troszkę to ma świetny dodatek, który odświeża rozgrywkę. Jedyny potencjalny minus, to że jest jedynie wersja ENG. Jest jednak tłumaczenie kart na BGG, widziałem ludzi robiących sobie polskie wersje.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: misioooo »

Chaaber pisze:Lords of Waterdeep to lekkie euro które świetnie się skaluje od 2 do 5 graczy. Wygląda bajecznie, do tego jak się znudzi troszkę to ma świetny dodatek, który odświeża rozgrywkę. Jedyny potencjalny minus, to że jest jedynie wersja ENG. Jest jednak tłumaczenie kart na BGG, widziałem ludzi robiących sobie polskie wersje.
Dobrze Chaaber prawisz, ktoś ma to spolszczone :)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 06#p752206
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: Arek B »

co do zamków słyszałem o nich dużo dobrego ale niestety są dla mnie strasznie brzydkie, wiem że w euro liczy się mechanika, ale nie mogę się do tego wykonania przekonać :) a reszta do rozpatrzenia po meczu :)
PS: 2:0 dla Polski będzie :)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: krzyss »

Obadaj jeszcze Zamki Szalonego Króla Ludwika. Gra polecana na forum, ładna, dobrze się skaluje. Ja kupiłem bo nie mogłem się oprzeć i nie żałuję.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: cyberowca »

Ja się przyłączę do polecania Shipyarda, bardzo dobra gra, świetnie chodząca na dwie osoby. Na Twoim miejscu nie odrzucał bym też zamków burgundii ze względu na urodę, bo to bardzo dobra gra jest.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: detrytusek »

Arek B pisze:co do zamków słyszałem o nich dużo dobrego ale niestety są dla mnie strasznie brzydkie, wiem że w euro liczy się mechanika, ale nie mogę się do tego wykonania przekonać :) a reszta do rozpatrzenia po meczu :)
PS: 2:0 dla Polski będzie :)
Wszyscy przez to przechodziliśmy ale potem chyba każdy z nas był zafascynowany jej grywalnością. Wystarczy się raz przełamać...
Wiesz to jak coś ze świetną dziewczyną ale urodziwą inaczej :). Można zmrużyć oczy...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: orzeh »

detrytusek pisze: Wszyscy przez to przechodziliśmy ale potem chyba każdy z nas był zafascynowany jej grywalnością. Wystarczy się raz przełamać...
Wiesz to jak coś ze świetną dziewczyną ale urodziwą inaczej :). Można zmrużyć oczy...
świetnie to ująłeś :)
Potem oczy wychodzą na wierzch :D
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: Arek B »

qcze to trzeba jednak o tych zamkach burgundii pomyśleć skoro tak o nich prawicie :) a zamki szalonego króla ludwika właśnie wczoraj kupiłem :)
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: KrzysiekL »

Na dwie osoby ze średnio-lekkich fajnie też chodzi Epoka kamienia.
leśny człowiek
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2014, 09:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: leśny człowiek »

Że też nikt nie wymienił Caylusa?! Gdy z żoną znajdziemy odrobinę czasu, na stół wędruje właśnie ta gra. Moim zdaniem świetna na dwie osoby.
Agricola też się sprawdzi, chociaż mi się już ograła
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: Fojtu »

Arek B pisze:qcze to trzeba jednak o tych zamkach burgundii pomyśleć skoro tak o nich prawicie :) a zamki szalonego króla ludwika właśnie wczoraj kupiłem :)
Ja się zamków okrutnie bałem z racji ilości elementów, ale już przy pierwszej grze przekonałem się, że na 2 osoby - mega gra. Relatywnie proste zasady a do tego bardzo duża głębia rozgrywki (bardzo łatwo też urozmaicić rozgrywkę przez zmiany mapy). Na więcej mniej testowałem, ale szczerze mówiąc gra warta kupienia nawet dla rozgrywki tylko na 2 osoby, a na więcej to bonus.

Jedynie 2 zarzuty mam co do gry:
1. Fatalna kolorystyka i szata graficzna (bardzo mało przejrzysta momentami ale da się przyzwyczaić)
2. Mam wrażenie, że trochę słaby balans płytek bonusowych, ale to sam zobaczysz i nie jest to tak kluczowe.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: warlock »

leśny człowiek pisze:Że też nikt nie wymienił Caylusa?! Gdy z żoną znajdziemy odrobinę czasu, na stół wędruje właśnie ta gra. Moim zdaniem świetna na dwie osoby.
Agricola też się sprawdzi, chociaż mi się już ograła
Caylusa kocham bezgranicznie, ale imo ta gra jest najlepsza na 3-4 osoby. Nie do końca podoba mi się automatyczna zmiana kolejności rozgrywania tury w wariancie dwuosobowym (wyłączenie budynku stajni) - walka o kolejność rozgrywki to integralna część gry ;).

Na 3-4 graczy "społeczność" miasteczka rozwija się prężnie, mamy mnóstwo opcji i jeszcze bardziej zaciekłą walkę o surowce ;). No i do gry wchodzą negocjacje i ustalenia, kto jest w stanie zapłacić za cofnięcie zarządcy :)
leśny człowiek
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2014, 09:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: leśny człowiek »

warlock pisze:Caylusa kocham bezgranicznie, ale imo ta gra jest najlepsza na 3-4 osoby
No to nie wiedziałem co tracę. Wstyd się przyznać, ale w Caylusa grałem wyłącznie w trybie dwuosobowym. Na spotkania rodzinne zabierałem gry dedykowane dla większej liczby graczy. Ale nawet Caylus dwuosobowy, to gra w moim odczuciu wybitna. Dawka interakcji modulowana pionkami burmistrza i zarządcy jest świetnie wpleciona do rozgrywki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: warlock »

leśny człowiek pisze:
warlock pisze:Caylusa kocham bezgranicznie, ale imo ta gra jest najlepsza na 3-4 osoby
No to nie wiedziałem co tracę. Wstyd się przyznać, ale w Caylusa grałem wyłącznie w trybie dwuosobowym. Na spotkania rodzinne zabierałem gry dedykowane dla większej liczby graczy. Ale nawet Caylus dwuosobowy, to gra w moim odczuciu wybitna. Dawka interakcji modulowana pionkami burmistrza i zarządcy jest świetnie wpleciona do rozgrywki.
Caylus jest absolutnie wybitną grą, po prostu na dwie osoby z eurogier wolę wyciągnąć na stół Troyes/Zamki Brugundii/Trajana, które moim zdaniem lepiej się skalują ;).

Przy czym może się oczywiście okazać, że zagrasz na 3 osoby i stwierdzisz, że mimo wszystko wolisz Caylusa w wariancie 1v1 :). Ale dla mnie ta gra pokazuje swój geniusz na 3-4 graczy - walka o kolejność/surowce/budowę zamku, te negocjacje dotyczące cofania zarządcy - to wszystko nabiera rumieńców i świetnie się zazębia. Na dwie osoby nie czuję tych emocji ;).
s3rek
Posty: 8
Rejestracja: 08 lut 2013, 16:07
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 3 times

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: s3rek »

U mnie na dwie osoby to najlepiej nam się gra w Rosyjskie Koleje. Wydaje się że regrywalność niewielka ale jednak chce się grać i grać. Jak wyjdzie dodatek to już z tym na pewno nie będzie problemów. Ze swojej strony polecam, a patrząc po przedmówcach to gra ma swoje grono fanów. Najlepiej samemu spróbować online mimo że to nie ta sama przyjemonść co fizyczna kopia.

Sent from my ST26i using Tapatalk
kerth
Posty: 14
Rejestracja: 01 wrz 2015, 18:48

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: kerth »

Sprawdź Five Tribes.
strefamroku
Posty: 22
Rejestracja: 18 kwie 2016, 20:57

Re: Euro na 2 osoby

Post autor: strefamroku »

Zamki Burgundii... Mam wrażenie, że jestem jedyną osobą na świecie, której ta gra podoba się estetycznie. Fakt, grafika nie jest do oglądania, tylko do czytania, ale to właśnie mi się podoba. 99 % oznaczeń zapamiętuje się w trakcie pierwszej, drugiej rozgrywki, oznaczenia nie są zestawem różnych symboli ale tworzą język, to powoduje, że nawet po długiej przerwie łatwo bez trudu zagrać.
Grafika jest bardzo funkcjonalna.
Zrezygnować z gry w zamki, że względu na grafikę to błąd.

Wysłane z mojego D5803 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ