Bardzo ciężkie euro

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Bardzo ciężkie euro

Post autor: Tomzaq »

Witam
Czy Szanowni forumowicze mogliby mi pomóc i wskazać najcięższe, najtrudniejsze euro w jakie grali oraz ocenili czy są warte zakupu i jak się skalują? Takie przy, którym gry Pana Felda to gry o łatwe i proste? Dzięki za pomoc :)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: rastula »

Kanban
Madeira
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: Koshiash »

Ciężkie euro: Reef Encounter, Dominant Species. Polecam jako warte zakupu, a skalowanie sprawdź na bgg (User Suggested # of Players).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: detrytusek »

Vinhos. Na 2 osoby fajnie. Na więcej będzie ciaśniej ale nie grałem. Ponoć też fajnie.
Generalnie gry pana Vitala Lacerdy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: KubaP »

Gry z serii 18xx (np 18AL, 1863).
Dominant Species.
Fields of Arle.
Shipyard.
ZhanGuo.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: Zet »

A nie cięższe od tych propozycji jest np Roads & Boats, Indonesia?
Nie mówiąc już o 18xx, które chyba też podpadają pod Euro?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1095
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: Harun »

Koshiash pisze:Ciężkie euro: Reef Encounter, Dominant Species. Polecam jako warte zakupu, a skalowanie sprawdź na bgg (User Suggested # of Players).
Z ust mi wyjąłeś :)
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: mate00 »

Dominant Species. Pierwszy raz poczułem, że nawet po kilku rozgrywkach zderzam się ze ścianą.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: asiok »

Neuland.
Duck Dealer (bywa, że trzeba przewidzieć przyszły ruch, który będzie się składał z kilkunastu akcji).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: misioooo »

Shipyard bym zaliczył zdecydowanie do średnich. Na pewno nie jest ciężki, nie mówiąc już o bardzo ciężkim euro :) Za to sama gra skaluje się świetnie od 2 do 4 graczy i idzie mega płynnie! Gorąco polecam.
Madeira leży na półce i czeka na pierwszą rozgrywkę - pewnie w sobotę się uda w końcu (czeka od dwóch tygodni).
Może CO2? Ma opinie dużego ciężaru. Jednak nie grałem, nie wypowiem się.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: kwiatosz »

Ja się przyłączam do polecania Dominand Species - nie tylko bardzo dobra gra, ale także dobrze powiązana mechanika z tematem. Grałem pewnie 10 razy, z czego 7 ostatnich z przyjemnością :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: Qlaqs »

+1 Dominant Species.
Bardzo dobra gra o ewolucji i przetrwaniu.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: magole »

Także polecę Dominant Species. Naprawdę warto i naprawdę ciężkie.
Z wydanych po Polsku tytułów najcięższym tytułem roku 2013 jest Madeira. Zeszły rok to chyba Kanban.
Na BGG jest przy każdej grze w jej statystykach taki wskaźnik (Avg. Game Weight), i tak mamy:
Madeira: 4.2
Dominant Species: 4.0
Kanban: 4.2

Przy czym dwie pierwsze mam i uwielbiam :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: detrytusek »

no to tak patrząc to Vinhos ma 4,1 :)


a jak kogoś to interesuje to najcięższe na BGG są:
(min 30 głosów)
europa universalis 4,9/5
a world at war 4,8/5

europa universalis: playing time 3600 minutes :D
ale najważniejsze, że wyszedł dodatek:))

nie mogę znaleźć instrukcji ale zapewne musi wyglądać zacnie:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 158 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: Zet »

No to przecież pisałem wyżej:
Roads & Boats - 4,2
Indonesia - 4,0
18OE: On the Rails of the Orient Express - 4,5 !
1856 - 4,2

Pomijam, że cena dorównuje ciężarowi ;)
Roads & Boats mnie baaardzo kusi, ale jeszcze się nie odważyłem.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: dicer »

Właśnie niedawno zagrałem pierwszy raz w Vinhos (rozgrywka 4-osobowa) i jestem pod wrażeniem.
Czacha dymi przez całą grę, a zwłaszcza w turach, w których odbywają się targi wina.

Wszyscy graliśmy pierwszy raz i wszystkim gra się bardzo spodobała, tak więc z czystym sumieniem polecam.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: detrytusek »

dicer pisze:Właśnie niedawno zagrałem pierwszy raz w Vinhos (rozgrywka 4-osobowa) i jestem pod wrażeniem.
Czacha dymi przez całą grę, a zwłaszcza w turach, w których odbywają się targi wina.

Wszyscy graliśmy pierwszy raz i wszystkim gra się bardzo spodobała, tak więc z czystym sumieniem polecam.
ja też jestem świeży w Vinhos ale potwierdzam - czacha dymi - mocno krótka kołdra dlatego trzeba się nagłowić. Reguł sporo ale jak się przez nie przegryzie to okazują się intuicyjne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: genek »

jeśli vinhos to ciężkie euro (w sumie to nie mam pojecia jak oceniać eurociężkość tytułu :) to na pewno zaliczy sie do tego Historia. Praktycznie trzeba grać dobrze już na początku, bo gra raczej nie wybacza błędów, przynajmniej z tego co po 2 rozgrywkach zauważyłem.
Awatar użytkownika
Komsta
Posty: 51
Rejestracja: 25 sty 2008, 14:56
Lokalizacja: Legnica

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: Komsta »

Skoro nie padły jeszcze w tym wątku te propozycje to:

1. Through the Ages: A Story of Civilization (do spróbowania on-line) - skaluje się w dół bardzo dobrze, aczkolwiek trochę zmieniają się akcenty, 4 osoby na żywo - trzeba mieć wprawę, ale nadal trochę trwa :wink:

2. Brass (też do spróbowania on-line) - według pudełka 3-4 osoby, jest wariant dla 2 osób, który chodzi bardzo dobrze

3. Age of Steam (pozostaję wierny tej wersji systemu) - jest parę map dla 1-2 osób, ale to gra na 4+, zdecydowanie "mięsna" :D

Co do wspomnianych już Indonesii, czy 18xx, to zdecydowanie "mięsne" tytuły, które warto poznać w poszukiwaniu "mózgożernych" gier.

Przy czym szczególnie 18xx to jakby odrębna gałąź, rozgrywka zdecydowanie cięższa i dłuższa niż standardowe euro
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2359
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: karawanken »

Maderia ma miała bardzo nieprzychylne opinie u polskich recenzentów. Jak to jest z tak grą?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: misioooo »

karawanken pisze:Maderia ma miała bardzo nieprzychylne opinie u polskich recenzentów. Jak to jest z tak grą?
Grałem dwa razy w ciągu jednego tygodnia. Dosyć długawa - we 4 osoby tak ze 3h około. Gra wszystkim w moim gronie się podoba i chętnie zagramy kolejne partie.
W grze jest sporo zasad co często odstrasza, ale wszystkie ładnie się zazębiają (również z tematyką gry) i po jednej partyjce stają się niemal intuicyjne i logiczne. Mechanicznie nie mam tej grze nic do zarzucenia. Mózgożerność spora, oj trzeba się nagłówkować! Mnóstwo możliwości, a bardzo mało akcji do wykonania. Dodatkowo (dla mnie ogromny plus za to) decyzje z początku gry mogą mieć swoje pozytywne/negatywne reperkusje pod koniec gry (np. chcemy pod koniec szybko zgarnąć dużo cukru... a wcześniej nie pomyśleliśmy o tym i nie mamy skąd go zebrać, bo nasi robotnicy wynieśli się z pól do miasta!). Dodatkowy atut (dzięki niewielkiej ilości akcji) to płynność rozgrywki. Jak każde euro cięższe - zdarzają się przestoje wywołane "czekaj, myślę", ale nieczęsto i nie są zbyt długie. W płynności rozgrywki postawiłbym tę pozycję za Stocznią (tam mega płynnie wszystko idzie, choć Madeira cięższa wg mnie od Stoczni).

Na pewno gracz doświadczony złupi nowicjusza - gra zdecydowanie hard to master. Do tego medium-hard to learn :)

Polscy recenzenci często (z tego co widzę) zagrają jedną-dwie partie i piszą recenzję... Może to działa z tytułami lekkimi, ale Madeira do takich raczej się nie zalicza.
W mojej opinii obiektywnie-subiektywnej zdecydowanie mocne 8/10 z tendencją wzrostową po każdej rozegranej partii.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 195 times
Kontakt:

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: orzeh »

Powiedzcie mi proszę że w Roads&Boats nie da sie grać we 2 osoby, i że się nie opłaca kupować tego w rebelu za 299, mieliśmy na oku Dominant Spieces ale na 2 osoby jest dyskusyjne (no chyba że są dowody że nie).
Niestety nie dałem rady zagrać R&B ale przyglądałem się rozgrywce dość długo i poziom skomplikowania jest "na oko" nieco wyższy niż w przysłowiowych Feldach?
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: bukimi »

Dominant Species działa nie najgorzej na 2 osoby. Gra staje się tylko ciut bardziej przewidywalna, a więc odrobinę lżejsza niż w przypadku śledzenia poczynań kilku przeciwników. Tak czy inaczej, uważam, że gra działa w każdym gronie.
Co do R&B to się nie wypowiem, bo nie grałem.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: kwiatosz »

orzeh pisze:Powiedzcie mi proszę że w Roads&Boats nie da sie grać we 2 osoby, i że się nie opłaca kupować tego w rebelu za 299, mieliśmy na oku Dominant Spieces ale na 2 osoby jest dyskusyjne (no chyba że są dowody że nie).
Niestety nie dałem rady zagrać R&B ale przyglądałem się rozgrywce dość długo i poziom skomplikowania jest "na oko" nieco wyższy niż w przysłowiowych Feldach?
Ja w R&B nie grałem, ale BGG twierdzi, że ta gra generalnie jest najlepsza właśnie w wariancie dwuosobowym.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Bardzo ciężkie euro

Post autor: elayeth »

Brass mi w ogóle nie podszedł. Strasznie suchy, ale wiem, że ma wielu fanów.
Zaś Dominant Spieces - to świetna gra... ale bardzo mózgożerna... to tego stopnia... że po jej zakończeniu, masz jej trochę dość... na pewien czas. ;)
ODPOWIEDZ