Najlepsza gra Stefana Felda;)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mat_eyo »

Tomzaq pisze:O "Wyroczni..." nie chce mi się gadać.
Dlaczego? Może się jednak przekonasz i coś napiszesz? Jak dla mnie Wyrocznia to bardzo dobra gra, oceniam wyżej niż np. Amerigo.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Tomzaq »

Już gdzieś tam kiedyś się rozwodziłem na tym tytułem. Dla mnie to po prostu nudne. Pomimo tego, że w mechanice czuć Felda - właściwie to Feld w najczystszej postaci, to pływanie i spełnianie zadań jakoś mnie nie przekonuje. Po prostu po trzech grach nie mam ochoty po to sięgać, bo z większą przyjemnością sięgam po pozostałe kilkanaście "feldów", które czekają na półeczce. Być może gdyby moje dwuletnie oczekiwania na nową grę mistrza nie były tak wygórowane to inaczej bym do tego podszedł - a tak, to tylko średniak.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mat_eyo »

U mnie 2017 jest rokiem intensywnego poznawania gier Felda. Kilka ich już ograłem, więc mogę przedstawić pierwszą wersję prywatnego rankingu. Niestety niektóre z gier są po jednej lub dwóch partiach, dlatego ranking będzie się pewnie mocno zmieniał :)

1. Trajan - kwintesencja Felda - proste zasady, szybkie, małe akcje, mnogość dróg do zwycięstwa, a nad tym wszystkim stoi mankala i dodaje tej łamigłówce kolejny wymiar.

2. Zamki Burgundii - najlepsze użycie kostek w grze planszowej jakie widziałem i wszystko to, co u Felda najlepsze - proste zasady, szybkie i małe akcje, dużo dróg do wygranej.

3. Bora Bora - na początku wydawała mi się zbyt ciasna, jednak kołderka jest w sam raz. Trzeba się tylko przestawić, że to jest gra o zrobieniu jak najwięcej rzeczy przy okazji wykonywania zadań :)

4. Wyrocznia Delficka - wysoko, ale dla mnie najnowsza tytuł Felda to po prostu kawał dobrej gry. Skupienie się na pick up & delivery daje uczucie świeżości, redukcja zdobywanych punktów o rząd wielkości sprawia, że gra jest przyjazna osobom nieobeznanym z Feldem - nie trzeba się zastanawiać ile punktów da akcja, bo każda daje dokładnie jeden. Zamiast tego akcent przeniesiony jest na kombinowanie w jakiej kolejności robić te akcje i jak wykorzystać nagrody za wypełnianie zdań.

5. Badacze Głębin - tutaj ponownie zostałem nastraszony na forum, że gra niesamowicie ciasna. Okazała się być przyjemna, a znalezienie optymalnej drogi w każdej rundzie pali mózg. Byłaby wyżej, ale niestety wydaje mi się, że widzę kilka problemów.

6. Amerigo - problemów z wieżą nie stwierdzono. Bardzo przyjemne, zaskakująco klimatyczne pływanie i odkrywanie archipelagu. Niekiedy brak możliwości zrobienia danej akcji irytuje, ale dosyć rzadko - w końcu co rundę wypadać powinny głównie kostki jednego koloru, cała reszta to bonus. Byłem bardzo zadowolony, że pływanie + budowanie nie okazało się być jedyną sensowną strategią - prawie całkowicie je odpuściłem i zdobyłem masę punktów na towarach.

7. Macao - bardzo fajny pomysł z budowaniem puli akcji na kolejne rundy. Jak na Felda trochę mało źródeł punktów, przynajmniej takie miałem wrażenie. Przyjemne, chętnie zagram ponownie, choć do pierwszej trójki Macao ma lata świetlne.

8. It Happens.. - szybka kościanka, jednak zupełnie inna liga niż wymienione wyżej tytuły. Zupełnie nie tego szukam u Felda.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Wincenty Jan »

1. Zamki Burgundii
2. Trajan
3. Amerigo
4. Karciane Zamki Burgundii
5. Rialto
6. Bruges (pewnie jak zagram wiecej razy to wskoczy wyzej)
7. Badacze Głębin

Feld to zdecydowanie mój ulubiony projektant. Mam nadzieję, że zaskoczy nas w tym roku kolejnym tytułem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: warlock »

"W roku smoka" nie wytrzymało próby czasu.
Szkoda, u mnie z każdą partią niesamowicie zyskuje, uwielbiam tę grę ;).

Badaczy sprzedałem, ale chętnie bym jeszcze wrócił do tej gry - może bym się z nią przeprosił ;).
mat_eyo pisze:7. Macao - bardzo fajny pomysł z budowaniem puli akcji na kolejne rundy. Jak na Felda trochę mało źródeł punktów, przynajmniej takie miałem wrażenie. Przyjemne, chętnie zagram ponownie, choć do pierwszej trójki Macao ma lata świetlne.
Uuuu, liczyłem, że to potencjalna perełka i kandydat do miejsca w moim TOP 3 Feldów - trochę ostudziłeś mój zapał do polowania na ten tytuł ;).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mat_eyo »

warlock pisze:Uuuu, liczyłem, że to potencjalna perełka i kandydat do miejsca w moim TOP 3 Feldów - trochę ostudziłeś mój zapał do polowania na ten tytuł ;).
Musisz po prostu sam spróbować, z tego co wiem w Lublinie masz z kim zagrać. Macao oceniam podobnie jak Amerigo i Badaczy Głębin, kolejność tych gier mogłaby być dowolna. Poza It Happens w tym zestawieniu nie ma słabych gier, takich, które mi się nie spodobały. Różnica jest taka, że pierwsza trójka mnie zachwyciła, Wyrocznia zyskała ogromną sympatię, a w trzy pozostałe grało mi się po prostu dobrze. Do każdej z tych gier usiądę ponownie z wielką przyjemnością i absolutnie mnie nie zdziwi, jeśli "dopiero" siódme u mnie Macao u kogoś będzie numerem jeden :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Wincenty Jan »

Wczoraj zagrałem w Wyrocznie Delficką...

Wskakuje na 3 miejsce razem z Amerigo. W oba tytuły zagrałem póki co po jednej grze więc jak zagram więcej to się okaże co i jak. Ale Wyrocznia po pierwszej rozgrywce bardzo na plus.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: KubaP »

Aktualizacja:

1. Trajan ex aequo Zamki Burgundii
3. Bora Bora
4. Macao
5. Brugia
6. Notre Dame
7. Speicherstadt
8. Wyrocznia Delficka
9. Rialto
10. Luna
11. Amerigo
12. Aquasphere
13. Roma II
14. Roma
15. It Happens
16. Filary Ziemi: Pojedynek Budowniczych
17. Um Rum und Ehre
18. Imię Róży
19. W Roku Smoka
20. Strasbourg
21. La Isla
22. Zamki Burgundii - wersja karciana.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Wincenty Jan »

Aktualizacja:
1. Zamki Burgundii
2. Trajan
3. Bora Bora
4. Wyrocznia Delficka
5. Amerigo
6. Rialto
7. Karicane Zamki Burgundii
8. Bruges
9. Badacze Głębin
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kmd7 »

Chciałem założyć nowy wątek, ale uznałem, że ten będzie lepszy (jeśli nie, to usunę post i założę takowy). Rozglądając się po tym, co mam w domu, ze zgrozą ;) stwierdziłem, że nie mam żadnej gry Felda. W związku z tym mam pytanie: jeśli miałbym mieć tylko jedną feldowską grę, to jaką? Albo inaczej - od której zacząć, abym go polubił i dlaczego :D?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: warlock »

Większość osób ma na podium Zamki Burgundii/Trajana. Dla mnie to najpewniejsze strzały ;).
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Wincenty Jan »

warlock pisze:Większość osób ma na podium Zamki Burgundii/Trajana. Dla mnie to najpewniejsze strzały ;).
Pan Warlock bardzo mądrze prawi!

Dla mnie osobiście na początek z Feldem najlepsze są Zamki.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kmd7 »

Dzięki, pewnie spróbuję. Z tego co widzę, to Zamki są całkowicie niezależne językowo? Czy może się mylę? Bo w sieci dostrzegłem wersje niemieckie, angielskie i międzynarodowe.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: warlock »

Bora Bora/Trajan/Zamki Burgundii są całkowicie niezależne językowo ;). A gdyby coś - na blogu skrobnąłem recenzje wszystkich tych gier, może trochę Ci rozjaśnią temat ;).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mat_eyo »

O ile Zamki są grą genialną, o tyle uważam, że Trajan jest bardziej feldowski. Obie te gry są równie cudowne, ale jako swoistą wizytówkę Stefana Felda poleciłbym jednak Trajana.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kmd7 »

Warlock - czytuję Twojego bloga, przy okazji - bardzo dobra robota. O Bora Bora czytałem, nie kupiłem ze względu na chwilowy brak biletów NBP, a potem wyleciało z głowy :D.
Mat_eyo - Trajana nie wsparłem, czekam na grę w sklepach. (W ogóle to moim postanowieniem noworocznym był zakup co najwyżej JEDNEJ gry miesięcznie. Mamy początek kwietnia, na półkach pojawiło się 7 nowych tytułów. MAKABRA :D).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Tomzaq »

Koledzy dobrze prawią. Ja wg ciężkości poukładałbym to tak:Zamki Burgundii, Trajan, Bora Bora
Who is John Galt?
Posiadam
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kmd7 »

Ok, ale ciężkość rozumiana nie jako "ciężko zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi", ale "jak to wszystko złożyć w całość, aby miało ręce i nogi"?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Tomzaq »

Określiłbym to jako skalę trudności.
Who is John Galt?
Posiadam
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Wincenty Jan »

kmd7 pisze:Ok, ale ciężkość rozumiana nie jako "ciężko zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi", ale "jak to wszystko złożyć w całość, aby miało ręce i nogi"?
Widzę, że wysoko oceniłeś Troyes , a ta gra ma w sobie szczyptę Felda. Wiem, że wielu się ze mną nie zgodzi ale pewnie są i tacy co uważają podobie. Wiesz, chociaz nie jestem już tym pokoleniem co goni za Pokemonami z telefonem ale z Feldem jest dokładnie tak jak z japońską bajką: MUSISZ MIEĆ JE WSZYSTKIE :D
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Wincenty Jan »

Jeszcze zmieniając temat, nie wiecie czy Mistrz planuje w tym roku nową grę?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: warlock »

Wincenty Jan pisze:
kmd7 pisze:Ok, ale ciężkość rozumiana nie jako "ciężko zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi", ale "jak to wszystko złożyć w całość, aby miało ręce i nogi"?
Widzę, że wysoko oceniłeś Troyes , a ta gra ma w sobie szczyptę Felda. Wiem, że wielu się ze mną nie zgodzi ale pewnie są i tacy co uważają podobie. Wiesz, chociaz nie jestem już tym pokoleniem co goni za Pokemonami z telefonem ale z Feldem jest dokładnie tak jak z japońską bajką: MUSISZ MIEĆ JE WSZYSTKIE :D
To ja kontynuując wątek Troyes powiem tak - jeśli posiadasz w kolekcji kościane euro i chcąc kupić pierwszego Felda masz wybierać miedzy Bora Bora, Zamkami i Trajanem, to sięgnij po Trajana. :wink:
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2017, 10:50 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kmd7 »

Z Troyes mam ten problem, że ja lubię w nią grać (nawet w myśl zasady - nie bardzo umiem, ale bardzo lubię). Natomiast nie podeszła ona mojemu stałemu współgraczowi - żonie :D. Oby tak nie było z Zamkami.

Co do Trajana - czekając na polską wersję planuję zrobić sobie PNP, aby poczuć klimat :D.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Tomzaq »

Wincenty Jan pisze:Jeszcze zmieniając temat, nie wiecie czy Mistrz planuje w tym roku nową grę?
W zeszłym roku testowana była kościana wersja Zamków Burgundii, ale o dacie wydania ani słychu.
Who is John Galt?
Posiadam
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Wincenty Jan »

Tomzaq pisze:
Wincenty Jan pisze:Jeszcze zmieniając temat, nie wiecie czy Mistrz planuje w tym roku nową grę?
W zeszłym roku testowana była kościana wersja Zamków Burgundii, ale o dacie wydania ani słychu.
:D to akurat brzmi absurdalnie. No ale już karciane zamki uważałem za naciągane a okazały sie warte uwagi.
ODPOWIEDZ