Najlepsza gra Stefana Felda;)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

W sieci widziałem mnóstwo skrajnych opinii na ten temat. Jak możecie to uszeregujcie gry Felda od Waszych ulubionych do tych lubianych najmniej. Wielu graczom, którzy chcą się przekonać na własnej skórze/stole na czym polega fenomen gier tego Pana (w tym mnie!), na pewno podobny wątek się przyda;)

Dla przypomnienia, listę gier Stefana Felda znaleźć można tu:
http://www.boardgamegeek.com/boardgamed ... tefan-feld

Oczywiście szeregujcie tylko te, w które graliście/macie/znacie.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 465
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: the_ka »

1.Zamki Burgundii
2.W Roku Smoka
3.Notre Dame
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: WRS »

W roku smoka, Zamki Burgundii, Strasbourg - każda inna, w każdej czuć Felda, każda świetna!
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: wajwa »

1. Trajan (oczywiście 8) )
2. W Roku Smoka
3. Zamki Burgundii
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: KubaP »

Feld wzbudza strasznie skrajne emocje - ja nie grałem jeszcze w żadną jego grę, a znam kilka osób, i to takich, których planszówkowych rad zwykle słucham, którzy wręcz organicznie go nienawidzą. Skąd tak różne postawy?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Firenski »

1. W Roku Smoka - zdecydowanie :)

2. Zamki Burgundii
3. Strasbourg
4. Notre Dame
5. Macao
6. Trajan
7. Luna
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Tycjan »

W Roku Smoka - zdecydowanie
Trajan
Luna
Notre Dame/Macao

Ja Felda zawsze polecam :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

KubaP pisze:Feld wzbudza strasznie skrajne emocje - ja nie grałem jeszcze w żadną jego grę, a znam kilka osób, i to takich, których planszówkowych rad zwykle słucham, którzy wręcz organicznie go nienawidzą. Skąd tak różne postawy?
Ja również nie grałem, ale może tzw. suchość, tj, oderwanie od tematu tak niektórych boli?

To ja dodam do tego głos tzw. ogółu użytkowników BGG czyli 10 najwyżej notowanych gier Felda z rankingu:

1. Zamki Burgundii
2. Trajan
3. W roku smoka
4. Notre Dame
5. Macao
6. Luna
7. The Speicherstadt
8. Strasbourg
9. Roma
10.Arena: Roma II
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: WRS »

KubaP pisze:znam kilka osób, i to takich, których planszówkowych rad zwykle słucham, którzy wręcz organicznie go nienawidzą. Skąd tak różne postawy?
Nie mam pojęcia, ale tym chętniej się wypowiem ;P

Gry Felda mają w sobie ogromny ładunek negatywnej interakcji. Wszystko co robisz odbija się wrednie na przeciwnikach. Dla mnie - mniut!
Do tego gry Felda są wrogie wobec graczy ;) Zasady są tak skonstruowane, że cokolwiek zrobisz, gra może (i najczęściej korzysta z tej opcji) popsuć Twoje plany, dokopać Ci w jakiś sposób. Dla mnie - mniut!

W roku smoka zabieramy akcje przeciwnikom, gra wymusza na nas poświęcanie wcześniej zdobytych postaci.
Strasbourg - licytujesz zbyt małą liczbą kart (zawsze jest ich za mało) czasem o coś, co akurat nikogo nie interesowało...
itp. itd.

Te gry wredne są, ot co.
Jak ktoś ma anielski charakter, to nie zrozumie...

Mnie suchość nie rusza... Jeżeli gra ma ciekawą mechanikę, to mnie porwie. Natomiast nudna, wtórna mechanika będzie mnie odrzucać.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: KubaP »

WRS pisze:
KubaP pisze:znam kilka osób, i to takich, których planszówkowych rad zwykle słucham, którzy wręcz organicznie go nienawidzą. Skąd tak różne postawy?
Nie mam pojęcia, ale tym chętniej się wypowiem ;P

Gry Felda mają w sobie ogromny ładunek negatywnej interakcji. Wszystko co robisz odbija się wrednie na przeciwnikach. Dla mnie - mniut!
Do tego gry Felda są wrogie wobec graczy ;) Zasady są tak skonstruowane, że cokolwiek zrobisz, gra może (i najczęściej korzysta z tej opcji) popsuć Twoje plany, dokopać Ci w jakiś sposób. Dla mnie - mniut!

W roku smoka zabieramy akcje przeciwnikom, gra wymusza na nas poświęcanie wcześniej zdobytych postaci.
Strasbourg - licytujesz zbyt małą liczbą kart (zawsze jest ich za mało) czasem o coś, co akurat nikogo nie interesowało...
itp. itd.

Te gry wredne są, ot co.
Jak ktoś ma anielski charakter, to nie zrozumie...

Mnie suchość nie rusza... Jeżeli gra ma ciekawą mechanikę, to mnie porwie. Natomiast nudna, wtórna mechanika będzie mnie odrzucać.
Fajny opis - rzeczywiście musi budzić skrajne emocje :D
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

Dotąd myślałem raczej, że Feld to nabijanie punktów przez fajną, oryginalną mechanikę ale bez negatywnej interakcji, a tu proszę, taki fajny opis;) Czuję, że mogę dołączyć do zwolenników Pana Felda..;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kdsz »

Znam tylko trzy, więc z kolejności:
1. W roku smoka
2. Notre Dame
3. Roma

Rzeczywiście WRS wymienił chyba wszystko, co ludzi irytuje w grach Felda. Są strasznie suche; mechanika gra przeciwko tobie; czasem nie dają poczucia rozbudowy, a celem jest relatywnie mało stracić. Nie wszystkim to pasuje. Duże kontrowersje budzi W roku smoka. Gracze często zarzucają, że mechanika wymusza na nich wykonywanie pewnych działań i nie daje swobody kształtowania strategii (coś jak żywienie u Rosenberga). To oczywiście totalna bzdura ;)
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: wc »

KubaP pisze:Feld wzbudza strasznie skrajne emocje - ja nie grałem jeszcze w żadną jego grę, a znam kilka osób, i to takich, których planszówkowych rad zwykle słucham, którzy wręcz organicznie go nienawidzą. Skąd tak różne postawy?
Nienawidzą? Felda? Zrobił im coś osobiście? :shock:
A nawet jeśli nie chodzi o autora tylko o jego gry - jak można nienawidzić gry? :shock:
Jak w ogóle można uprzedzić się do czegoś/kogoś w sposób tak jednoznaczny i uogólniający?

Mam kumpla który z założenia nie ogląda filmów z DiCaprio bo mu się coś tam kiedyś nie spodobało... :shock:
Na szczęście nie mam kumpli, którzy z założenia nienawidzą jakichś autorów gier. Na szczęście :-)

Kilka uwag i faktów o grach Felda z mojego punktu widzenia:

1. Gry Felda mają cała masę fantastycznych mechanicznych perełek, które można wymieniać w nieskończoność.
2. Gry Felda to idealnie działające zębatki - te perełki z pkt. 1 układają się w logiczne, spójne i fenomenalnie współpracujące mechaniki.
3. Gry Felda w sposób nowatorski i zaskakujący wykorzystują kości.
4. Gry Felda dają masę sposobów na osiąganie punktowych zdobyczy, a przez to - gwarantują różne strategie i drogi do zwycięstwa.
5. Gry Felda ograniczają graczy w ich "rozwoju" poprzez obowiązek wypełniania dodatkowych zadań (takie "żywienie").
6. Gry Felda działają na zasadzie "biorę coś i zabieram możliwość wzięcia tego innym" - jest to specyficzna interakcja, trudno ją nazwać czysto negatywną (tu nie mogę się zgodzić z WRS). Zdecydowanie lepiej wziąć coś co mi się przyda niż coś co pokrzyżuje plany przeciwnikom.
7. Gry Felda często mają mechanizm kolejności graczy w zależności od zajmowanej pozycji "na murze", czyli osobnej listwie kolejności.
8. Gry Felda są bardzo luźno powiązane z tematem - tak jak 80% wszystkich eurogier, ale u niego jest to widoczne nawet bardziej, niż u Knizii.
9. Gry Felda zdominowały jedną z najlepszych serii wydawniczych - alea big box.
10. Gry Felda mają intuicyjne i naprawdę proste reguły. Szkielet każdej z nich tłumaczy się w 2-3 minuty (Luna jest jedynym, za to masakrycznym wyjątkiem). Dopiero szczegóły (opisanie kolejnych akcji, możliwości, działania żetonów) zajmuje trochę więcej czasu.
11. Gry Felda ZNAKOMICIE działają na 2 osoby (niechlubny wyjątek - Strasbourg).
12.09 (godzina, o której to piszę) pora kończyć

I na koniec mój ranking. Trudny do ustalenia, bo (prawie) wszystkie gry są moim zdaniem świetne:

1. Macao
2. Zamki Burgundii
3. Trajan
4. Notre Dame
5. Luna
6. Filary Ziemi - pojedynek budowniczych
7. W roku smoka
reszta na równi, też bardzo wysoko na mojej osobistej liście

I miejsce szczególne - Troyes - najbardziej feldowska gra jaką znam, tylko zrobiona nie przez Felda. Pewno byłaby na szczycie rankingu ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: KubaP »

Hm, jestem wielkim i oddanym fanem Troyes. Przekonałeś mnie. Poliżę :)
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 994
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 56 times
Been thanked: 46 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: charlie »

Ja stosunkowo niedawno odkryłem tego autora. Najbardziej lubię w jego grach nowe i swieże mechaniki. Za to suchość feldowskich gier może skutecznie pozbawić chęci do zagrania przez rzadziej grających/nowych graczy.

Trajan/Zamki Burgundii
W Roku Smoka
Roma

We wszystkie chętnie zagram.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: pan_satyros »

wc pisze:
I na koniec mój ranking. Trudny do ustalenia, bo (prawie) wszystkie gry są moim zdaniem świetne:

1. Macao
2. Zamki Burgundii
3. Trajan
4. Notre Dame
5. Luna
6. Filary Ziemi - pojedynek budowniczych
7. W roku smoka
reszta na równi, też bardzo wysoko na mojej osobistej liście

I miejsce szczególne - Troyes - najbardziej feldowska gra jaką znam, tylko zrobiona nie przez Felda. Pewno byłaby na szczycie rankingu ;-)

Ha i proszę tym razem się z wc w pełni zgadzam ;) Waham się jedynie w przypadku miejsc 1 i 2 - chyba u mnie wypadają w odwrotnej kolejności.
Zdecydowanie w Roku Smoka najmniej przypadło nam do gustu (co nie znaczy, ze jest najsłabsze). Z pośród gier Felda ta w najbardziej wydatny sposób wymusza na nas pewne działania, a przy tym nie daje specjalnie pola do popisu w kwestii różnorodności kolejnych partii. Zazwyczaj grałem w ten tytuł, jak w rozbudowaną łamigłówkę.

Troyes również gorąco polecam, dla fanów Felda pozycja obowiązkowa. Masa regrywalności, estetyczna oprawa i niebanalne możliwości łączenia akcji w kombinacje.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Veridiana »

Jaki piękny wątek :mrgreen:
Moje Top Feld

1. Macao
2. Zamki Burgundii
3. Strasbourg
4. Trajan
5. W Roku Smoka
6. Notre Dame
----- w tym miejcu przepaść --------
7. Roma
8. Filary Ziemi - pojedynek
99. Całkowita kicha - Imię Róży...

Speicherstadt i Luna za mało grałam, aby wcisnąć w ranking.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Ryu »

wajwa pisze:1. Trajan (oczywiście 8) )
2. W Roku Smoka
3. Zamki Burgundii
Kolega zdecydowanie ma 100% racji :mrgreen: Tak samo bym poustawiał a na 4 pozycji (ze znanych mi gier Felda) wylądowałoby The Speicherstadt
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: cezaras »

gry Felda uwielbiam
ale nie wszystkie równo

Mój Ranking:

1. W roku smoka - bezdyskusyjnie
2. Zamki Burgundii
3. Notre Dame
4. Macao
5. Strassbourg
6. Miasto Spichrzów
7. Trajan
8. Pojedynek budowniczych

--- poniżej tel linii, nie polecam. Mimo, że to Feld--------------
9. Luna
10. Roma
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

Veridiana pisze:Jaki piękny wątek :mrgreen:
Moje Top Feld

1. Macao
2. Zamki Burgundii
3. Strasbourg
4. Trajan
5. W Roku Smoka
6. Notre Dame
----- w tym miejcu przepaść --------
7. Roma
8. Filary Ziemi - pojedynek
99. Całkowita kicha - Imię Róży...

Speicherstadt i Luna za mało grałam, aby wcisnąć w ranking.
A gdzie Ty Veridiana upchnęłabyś w tym rankingu Troyes, gdyby to była gra Felda:) ?
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: gregvip »

Generalnie mogę się podpisać pod tezą, że gry Felda są suche jak pieprz (nie wszystkie o czym za moment) ale jednocześnie bardzo dobre. Co więcej zauważyłem, że wiele gier tego autora świetnie działa na 2 osoby. Ale nie mogę się zgodzić z tym co pisze większość umieszczając Romę na szarym końcu. Jest to bardzo fajna gierka 2 osobowa jest losowa ale tego wcale nie ukrywa jeśli ktoś potrzebuje szybkiej (nie zawsze) i prostej gry a jednocześnie losowość generowana kostkami mu nie straszna to gorąco polecam.
A na koniec gra której chyba jeszcze nikt nie wymienił Um Ru(h)m und Ehre gra o piratach "po fajrancie" według mnie świetna gra pełna uroku i o dziwo nie pozbawiona klimatu. Kto nie grał niech spróbuje ale pomimo tego, że jest to Alea Big Box nie oczekujcie ciężkiej kobyły to gra bardziej rodzinna niż geek-owa, mnie daje ona niezmiennie kupę zabawy.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: lacki2000 »

a czy gry Felda mają wspólną wadę zwaną duży downtime? W sensie, że jego gry świetnie chodzą na 2 osoby a rozgrywki 4-osobowe też są świetne lecz oczekiwanie na własną turę pozwala grać w inne gry równolegle, czytanie książek lub krótkie drzemki? :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: MichalStajszczak »

gregvip pisze:A na koniec gra której chyba jeszcze nikt nie wymienił Um Ru(h)m und Ehre gra o piratach "po fajrancie" według mnie świetna gra pełna uroku i o dziwo nie pozbawiona klimatu. Kto nie grał niech spróbuje ale pomimo tego, że jest to Alea Big Box nie oczekujcie ciężkiej kobyły to gra bardziej rodzinna niż geek-owa, mnie daje ona niezmiennie kupę zabawy.
Przypuszczam, że mało kto zna tę grę, bo pojawiła się na rynku w roku 2006, kiedy liczba miłośników eurogier w Polsce nie była zbyt duża, a Stefan Feld nie był tak sławny jak teraz. Zresztą, tak jak napisałeś, nie jest to "ciężka kobyła". Byłem nawet zaskoczony, że tak lekka gra ukazała się nakładem alea-spiele. Chociaż może zaskoczenie nie było tak duże, bo na pudełku "Anspruch" czyli stopień trudności tej gry został w skali alea określony na 2, podczas gdy wcześniej mi znane gry z tego wydawnictwa miały przykładowo stopień 5 (Ludwik XIV) czy 6 (Puerto Rico).
Napisałem nawet recenzję tej gry, ale chyba zaginęła ona w trakcie łączenia strony gry-planszowe.pl z Games Fanatic. Na szczęście kopia tej recenzji ocalała w archiwum gildia.pl. Opis gry po polsku można też znaleźć na tej stronie
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Lothrain »

"W Roku Smoka" to chyba najbardziej kontrowersyjny tytuł Felda - albo podpasował i ląduje na górze rankingu, albo przepadł z kretesem i spada na sam dół.
Mój ranking:
1. Zamki Burgundii
2. Macao
3. Trajan
4. Notre Dame
5. W Roku Smoka - za żadne skarby nie mogła mnie do siebie ta gra przekonać... Może dlatego, że próbowałem tylko we 2 osoby?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Tycjan »

Lothrain pisze:5. W Roku Smoka - za żadne skarby nie mogła mnie do siebie ta gra przekonać... Może dlatego, że próbowałem tylko we 2 osoby?
Ona działa bardzo dobrze w dwie osoby i jest strasznie wredna zarówno w relacji gracz-gracz jaki i gracze - gra.
O tej "własności" gier Felda pisano już wcześniej i oprócz wspominanych też "zębatek" to sprawia właśnie, że jego gry są bardzo dobre. Argumenty o suchości gier Felda do mnie nie przemawiają ponieważ mam więcej emocji grania np. właśnie w Smoka lub Trajana niż w niejedną grę uważaną za tematyczną.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ