koszulki na karty

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: koszulki na karty

Post autor: xilk »

xilk pisze:
Pierzasty pisze:Doświadczenia ze zwykłymi (nie Premium): nadają się tylko do tymczasowego obłożenia do czasu kupienia porządnych koszulek. Po 2 miesiącach grania (średnio 1-2 partie w tygodniu) koszulki wyglądały jakby je przysłowiowemu psu z gardła wyjął - pogniecione, powyciągane, nierówna powierzchnia. Wyrzuciłem, wymieniłem całość na FFG i różnica była kolosalna (BTW, te same koszulki FFG mam do dziś, zniosły kilkakrotnie więcej partii niż tamte i nadal wyglądają bardzo dobrze).
Jak dojdę do tych 8-16 partii we Wsiąść do Pociągu: Europa, to będę mógł powiedzieć na własnym przykładzie, czy cienkie koszulki Mayday są faktycznie tak kiepskie ;)
Jestem już po 8 partiach we Wsiąść do Pociągu: Europa, gdzie karty od początku były w cienkich koszulkach firmy Mayday. Ja na razie się żadna koszulka się nie podarła, ani nie zmiętoliła, choć tasowań kart wagonów było sporo, a i bilety też trochę tasowałem. Jedyną wadą, jaką zauważyłem, to klejenie się koszulek do siebie. Jednak miało to miejsce dotąd raz i wyłącznie, gdy rozgrywane były trzy partie pod rząd, a poszczególni gracze mieli już mocno spocone ręce (ach te emocje :D). W partii następnego dnia już koszulki się nie kleiły. Dlatego dla mnie te koszulki są przyzwoite, jak na cenę, za jaką można je kupić :)

Oczywiście każdy ma prawo kupować grubsze koszulki i innych firm, ale dla mnie byłby to bezsens, że na koszulki miałbym wydawać 1/3 ceny bazowej gry (Wsiąść do Pociągu: Europa kupiłem za 120 zł, a na koszulki FFG do tej gry wydałbym 40 zł). Może w perspektywie dużej ilości partii rozgrywanych w każdym tygodniu warto wydać więcej, ale w moim przypadku te cienki koszulki raczej wystarczą ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Olgierdd »

Czy ktoś wie czy w Polsce są gdzieś dostępne koszulki na karty w rozmiarze 65x100 mm ale NIEPRZEZROCZYSTE?
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: koszulki na karty

Post autor: Dexterus »

Cześć, ja z pytankiem do użytkowników koszulek Ultra Pro. Jak to jest z tym watermarkiem / logotypem na ich koszulkach? Szukałem sobie zdjęć po sieci, ale tam głównie tylko obrazki całych opakowań / stosów; a spośród moich znajomych jakoś nikt UP nie używa, więc też nie sprawdzę naocznie.

Konkretnie chodzi mi o koszulki mini american - dojrzałem do decyzji o zakoszulkowaniu swojej pierwszej gry, Relica (jak się można domyślić, przy takich grach się dużo spożywa ;> więc jest szczególnie narażona). A, jak wiadomo, są to małe karty, stąd więc moje wątpliwości: czy to logo nie jest zbyt duże, czy w Waszej opinii nie przeszkadza za bardzo, czy jest tylko z jednej strony (więc mogę sobie od jego strony włożyć tył karty), czy na obu stronach koszulki.

Z góry dzięki za odpowiedź! :)
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: hydrox »

Na mini American loga nie ma (rozmiar 41x63).
Jest na standard American (rozmiar 56x87). Logo znajduje się w lewym górnym rogu, jest to srebrne kółko o średnicy 5mm z fragmentami napisu. Mi osobiście w żaden sposób nie przeszkadza. Ponieważ jest z jednej strony kartę można włożyć tak, że znajduje się ono z tyłu.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: koszulki na karty

Post autor: Dexterus »

hydrox pisze:Na mini American loga nie ma (rozmiar 41x63).
Super wieści :) Dzięki!
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: koszulki na karty

Post autor: GAZDA »

Cześć wszystkim
Dostałem na urodziny grę Nightfall edycja PL i boję się nią grać bez koszulek bo jakoś kart jest...no w sumie to jej nie ma.
Problem mam z tymi słynnymi zakładkami.
Mają one wymiar 75mmx89mm i nigdzie nie mogę znaleźć koszulek na nie.
Ma ktoś może jakiś pomysł, albo wie gdzie takie koszulki dostanę?
lukasz-sz
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2014, 23:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: koszulki na karty

Post autor: lukasz-sz »

GAZDA pisze:Cześć wszystkim
Dostałem na urodziny grę Nightfall edycja PL i boję się nią grać bez koszulek bo jakoś kart jest...no w sumie to jej nie ma.
Problem mam z tymi słynnymi zakładkami.
Mają one wymiar 75mmx89mm i nigdzie nie mogę znaleźć koszulek na nie.
Ma ktoś może jakiś pomysł, albo wie gdzie takie koszulki dostanę?
A po co koszulki zakładki? Przecież zakładek w ogóle z pudełka nie wyjmujesz i nic z nimi nie robisz?

Ale jeśli już, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to laminowanie.
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: koszulki na karty

Post autor: GAZDA »

Po co? hmm nie wiem takie zboczenie :)Chociaż pudełko się domyka ledwno ledwno i z ,,gołymi" zakładkami więc może faktycznie te koszulki to trochę kiepski pomysł...
W każdym razie dzięki za odzew :)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: koszulki na karty

Post autor: Olgierdd »

Olgierdd pisze:Czy ktoś wie czy w Polsce są gdzieś dostępne koszulki na karty w rozmiarze 65x100 mm ale NIEPRZEZROCZYSTE?
Gdyby ktoś w tym wątku szukał podobnej informacji, udało mi się znaleźć odpowiedź na własne pytanie: Mayday wypuścił serię takich koszulek, najprawdopodobniej dedykując je 7 Cudom Świata. Mayday Magnum Copper
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: koszulki na karty

Post autor: Dexterus »

Cześć, kolejny facet z dylematem ;)

Mam do wrzucenia w koszulki 600, słownie sześćset, kart (bloody Legendary Encounters: Alien). Karty idealnie w rozmiarze standard (63x88), zaokrąglone rogi. Żeby nie popłynąć na koszulkowaniu, opcją na stole jest Ultra PRo Pro-Fit. Te wyszłyby zusammen za 60zł, za to słyszę opinie jakoby były ciasne na styk. Że niby lubią się drzeć przy wkładaniu albo mogą wyginać karty. No i są to teoretycznie koszulki wewnętrzne. Choć sam UP oczywiście zapewnia, że mogą funkcjonować "samodzielnie", to ciekawi mnie jak jest w praktyce.

Jakieś doświadczenia? Każda opinia mile widziana :)

P.S. Alternatywą są tak tutaj chwalone Arcane Tinmeny w rozmiarze standard, które mogłoby udać mi się dorwać; z tym że taka przyjemność kosztowałaby mnie niemal 100 złotych.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: koszulki na karty

Post autor: donmakaron »

Pro fit są bardzo fajne, ale jeśli karty nie trzymają wymiarów idealnie, mogą być przyciasne i przykrótkie. Koszukuje tak całą kolekcję netrunnera, na wytrzymałość i jakość nie narzekam.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: hydrox »

Koszulkowałam trochę kart Ultra Pro i:
1) miałam koszulki gdzie były na styk, miałam i takie gdzie był luz, więcej... nawet w ramach jednej partii koszulek z jednego opakowania. Obstawiam, że to raczej naturalna kwestia z produkcji - różnice w dzieisętnych czy setnych milimetra.
2) ani przy wkładaniu, ani przy użytkowaniu mi się nie podarły
3) co do wyginania - to może być i kwestia kart i koszulek - różnice w wielkościach. Ostatnio zakoszulkowałam ok 300 kart - nie trafiłam na wyginanie czy wystawanie.
Takie to moje doświadczenia z nimi :)
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: koszulki na karty

Post autor: microwave »

Jakie koszulki będą dobre na duże karty z Letniska? FFG standard american są delikatnie za szerokie.


E: ok, znalazłem.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: koszulki na karty

Post autor: esztfke »

Witam.
Jako ze jestem swieżakiem jesli chodzi o planszówki chcialem zapytac o porade odnosnie koszulek do kart. Zdecydowalem sie na koszulki ale nie chce wydawac prawie drugie tyle na koszulki co na gre wiec myslalem ze kwota rzedu ok. 10zl na 100 koszulek to jest max. Nie musza byc ekstremalnie wytrzymale ani twarde, ale tez zeby sie nie rozpadly po kilku grach, fajnie byloby tez gdyby byly dosc dobrze dopasowane. Karty raczej nie beda bardzo eksploatowane wiec glownie chodzi o ochrone przed brudem a nie przed wgnieceniami. Czy moze ktos doradzic jakich koszulek szukam? :P Konkretnie chodzi mi o karty do gry Mount everest (o ile dobrze znalazlem jest to rozmiar 'standard european') i Osadnicy narodziny imperium (wg rebela rozmiar 63x88mm). Z gory dzieki za wszelką pomoc :)
Awatar użytkownika
Sylka
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2012, 00:47
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Been thanked: 1 time

Re: koszulki na karty

Post autor: Sylka »

Zgodnie z sugestią na forum, Osadników zakoszulkowałam w UltraPRO Pro-Fit Sleeves, i to był dobry wybór. Cena ok.9 zeta za 100 sztuk. Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz na forum zdjęcia kart w tychże koszulkach. Uważam, że super jakość w stosunku do ceny.

znalazłam: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=825
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: koszulki na karty

Post autor: esztfke »

Dzieki za pomoc :) Mam nadzieje ze nie lamie jakichs zasad forum podajac te linki, ale czy to chodzi konkretnie o te?

http://www.planszomania.pl/akcesoria/46 ... x89mm.html
http://allegro.pl/koszulki-ultrapro-pro ... 98337.html
http://3trolle.pl/578-Koszulki-Pro-Fit- ... 0-szt.html
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: FortArt »

esztfke pisze: Konkretnie chodzi mi o karty do gry Mount everest (o ile dobrze znalazlem jest to rozmiar 'standard european') i (...)
Rozmiary tu sprawdzisz:
http://boardgamegeek.com/geeklist/16457 ... izes-games
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Sylka
Posty: 47
Rejestracja: 17 lut 2012, 00:47
Lokalizacja: Warszawa, Wawer
Been thanked: 1 time

Re: koszulki na karty

Post autor: Sylka »

esztfke pisze:Dzieki za pomoc :) Mam nadzieje ze nie lamie jakichs zasad forum podajac te linki, ale czy to chodzi konkretnie o te?

http://www.planszomania.pl/akcesoria/46 ... x89mm.html
http://allegro.pl/koszulki-ultrapro-pro ... 98337.html
http://3trolle.pl/578-Koszulki-Pro-Fit- ... 0-szt.html
Tak, to dokładnie te. Zakupiłam od razu na zapas do dodatków :D .
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: koszulki na karty

Post autor: esztfke »

Sorry za spamowanie, ale szkoda mi tak wydawac kase w ciemno, a potrzebuje jeszcze koszulki w rozmiarze standard european, dlatego czy moglby ktos w 2 slowach porownac koszulki z linkow ponizej? I jak sie ma ich jakosc/cena w porownaniu do tych ultra-pro pro-fit do osadnikow?
http://www.planszomania.pl/akcesoria/27 ... 92-mm.html
http://www.planszomania.pl/akcesoria/25 ... 92mm-.html
http://www.planszomania.pl/akcesoria/32 ... x92mm.html
xof305
Posty: 33
Rejestracja: 21 sty 2015, 11:22

Re: koszulki na karty

Post autor: xof305 »

Czesc
Poszukuje jak najsztywniejszych protektorow ale nie przezroczyste folijki tylko takie z jedno kolorowym tlem.
Sprawdzalem ultra pro pro-matte ale sa zbyt cienkie, tlo rewersu karty przeswituje przez kolorowa warstwe.
co mozecie polecic, najlepiej w paczuszkach po 50 szt ?
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: koszulki na karty

Post autor: pieczkins »

Na FFG spójrz. Co prawda używam tylko przezroczystych, ale w ich przypadku o jakość bym się nie martwił.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: koszulki na karty

Post autor: Wojtas_512 »

Czesć,

w jakim rozmiarze będą mi potrzebne koszulki do gry Black Fleet?
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: koszulki na karty

Post autor: pioma10 »

Wojtas_512 pisze:Czesć,

w jakim rozmiarze będą mi potrzebne koszulki do gry Black Fleet?
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem3573134
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: koszulki na karty

Post autor: orzeh »

Jestem zieloniutki - Robinson edycja Gra roku ma 2 rozmiary, Czy do większych będą pasować:
Pro-Fit sleeves ?
Jakie te mniejsze ?
czy macie jakieś inne propozycje, chciałbym kupić komplet do Osadników:NI oraz Robinsona, I czy w/w do pandemii sie również nadadzą?
Widzę że to czasem większy "doktorat" niż sama gra :D
KWs
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2015, 13:55

Re: koszulki na karty

Post autor: KWs »

Robinson
220 Standard Euro, 55 Mini Euro

Osadnicy: NI
220 CCG

Pandemia
59 CCG

Dane z Rebela. Zawsze wg ich tabel biorę koszulki do gier i zawsze pasowały jeśli mnie pamięć nie myli.
Moja kolekcja gier planszowych.
ODPOWIEDZ