Planszowka na poczatek ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: MsbS »

yosz pisze:
MsbS pisze:Nikt jeszcze nie wymienił Thurn und Taxis.
Jak nie jak tak? :twisted:
yosz pisze:Może na początek coś lżejszego? Wsiąść do pociągu? Blue Moon City? Thurn und Taxis?
No dobra - to może spróbuję jeszcze raz.

Nikt jeszcze nie wymienił zalet Thurn und Taxis.

Lepiej? :P
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: mckil »

No tak...
widzę , że kompletnie nie trafiłem z tymi grami, więc postanowiłem "troszku" zmienić tę listę:
1.Carcassonne- tylko czy z dodatkami i jeżeli tak to z jakimi? sam myślałem jeszcze o Zamku ale instrukcji pl brak:(
2.Thurn und Taxis.
3.Stone Age - naprawdę ładnie prezentuje się ta gra.
no i robali już nie zasuszam....
Chyba teraz pozostaje tylko dać małżonce możliwość wyboru którejś z tych gier

Pozdrawiam
Kamil
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: yosz »

pojedziemy z reklamą: w rebelu masz właśnie promocję na stone age ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Odi »

Chyba każda z tych gier powinna spełnić Wasze oczekiwania. Choć osobiście wybrałbym Carcassone lub Stone Age
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: lith »

Postawiłbym na carcassone bez dodatków. Na allegro chodzi za 65 zł nowe. Dodatki do gier planszowych zwykle komplikują rozgrywkę i przedłużają jej żywotność jak już zaczyna się nudzić.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: MsbS »

mckil pisze: [...]
no i robali już nie zasuszam.... [...]
Z wypuszczaniem schwytanych robali się nie spiesz :) Niezależnie od powyższych rekomendacji (w tym moich), Hive też jest świetną grą. Moja żona (grająca niewiele) ją bardzo lubi (choć robali z zasady się brzydzi). Hive ma proste zasady, mozna grać dosłownie wszędzie, trzeba nieźle kombinować (porównanie do szachów czy warcabów jest tu na miejscu). Jeśli jesteś w stanie umiarkowanym nakładem kosztów i czasu spreparować samoróbkę - to zrób i sprawdź, jak Wam ta gra podejdzie. Bo warto. Kto wie - może zdecydujesz się na zakup wersji komercyjnej? Te bakelitowe płytki tak ślicznie o siebie stukają...
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: yosz »

MsbS pisze:Jeśli jesteś w stanie umiarkowanym nakładem kosztów i czasu spreparować samoróbkę - to zrób i sprawdź, jak Wam ta gra podejdzie. Bo warto. Kto wie - może zdecydujesz się na zakup wersji komercyjnej? Te bakelitowe płytki tak ślicznie o siebie stukają...
No właśnie - dużą część frajdy grania w tę grę daje świetne wydanie - czy samoróbka tak samo zachwyci?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: mckil »

yosz masz racje.
to tak jak by zaprezentować kobiecie rozbity samochód i rozwodzić się jaki to on piękny będzie...co z tego, że to Porsche skoro rozbity.
może ktoś coś więcej napisać o Stone Age?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: mst »

Tu masz cały wątek nt.Stone Age:
http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?f=1&t=5151

a Carcassonne na początek polecam bez dodatków - jak się Wam spodoba to o dodatkach do tej gry też jest osobny wątek :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: folko »

yosz pisze:pojedziemy z reklamą: w rebelu masz właśnie promocję na stone age ;)
Jest też Wikinger który dla mnie osobiście jest lepszy (i tańszy) od Stone Age.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: piechotak »

Nie skreślałbym gier ciężkich jako złych na początek. Przykład z życia - Wysokie Napięcie:
Kiedyś poszedłem z dziewczyną do znajomych z Cytadelą i WN (miało być 6 osób, więc zestaw gier idealny). Znajomi z nowoczesnych planszówek wcześniej grali tylko w Shadows over Camelot. Najpierw zagraliśmy dwie partyjki w Cytadelę - spodobało się ale nie do końca, gdyż gra jest dosyć wredna i jedna para miała opory, że coś sobie zniszczyć czy ukraść. Wysokie Napięcie to zupełnie inna bajka - mimo że graliśmy około 1 w nocy mocno zmęczeni i śpiący, WN spodobało się na tyle, że znajomi jeszcze w tym samym tygodniu kupili swój egzemplarz.
Myślę, że to, jaka planszówka powinna być na początek jest kwestią dość indywidualną: jednemu spodoba się WN, bo można się policytować, pomyśleć, pogłówkować, a nie spodoba się Carcassonne, bo to "bardziej rozbudowane domino"; drugiemu na odwrót: WN będzie za ciężkie, długie i nudne (i brzydkie), a Carcassonne szybkie, łatwe i przyjemne.
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Zonkul »

A co sądzicie o Tikalu w tym aspekcie?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Don Simon »

Zonkul pisze:A co sądzicie o Tikalu w tym aspekcie?
Nudne.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Klos »

Don Simon pisze:
Zonkul pisze:A co sądzicie o Tikalu w tym aspekcie?
Nudne.
Ale wrecz przeciwnie!! Rewelacyjna gra! Przyjemna graficznie, theme ma uniwersalny i mozna sie w nia bawic lekko jak i dosc mozgozernie. Moim zdaniem sprawdzilaby sie znakomicie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Geko »

Klos pisze:
Don Simon pisze:
Zonkul pisze:A co sądzicie o Tikalu w tym aspekcie?
Nudne.
Ale wrecz przeciwnie!! Rewelacyjna gra! Przyjemna graficznie, theme ma uniwersalny i mozna sie w nia bawic lekko jak i dosc mozgozernie. Moim zdaniem sprawdzilaby sie znakomicie.
Grałem raz w 4 osoby i gra jest rzeczywiście dobra.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: waffel »

Dla mnie Tikal był suchy jak pieprz (czyli tematyka doczepiona na plaster albo w ogóle na ten klej do żółtych karteczek które się łatwo odrywa) i przypominał bardziej zagadkę logiczną niż grę (ale to może dlatego, że grałem z wytrawnymi mózgowcami). Ale jak wiadomo mam zły gust w grach :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Don Simon »

Przypominam, ze pytanie o Tikal bylo w kontekscie gry planszowej na poczatek. I podtrzymuje, ze w takim przypadku bedzie zbyt nudny - miedzy turami gracza wystaepuje zbyt duzy downtime i poczatkujacy moga sie zniechecic.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: cezner »

Don Simon pisze:Przypominam, ze pytanie o Tikal bylo w kontekscie gry planszowej na poczatek. I podtrzymuje, ze w takim przypadku bedzie zbyt nudny - miedzy turami gracza wystaepuje zbyt duzy downtime i poczatkujacy moga sie zniechecic.
A poza tym jak trafi się gracz długo myślący, to może być już prawdziwa katastrofa. Co nie oznacza, ze gra może nie trafić w gusta grupy. Bardzo proste są reguły, ale sama gra już jest zdecydowanie mózgożerna.
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Zonkul »

Ok, Tikal nie :]

Ja ze swojej strony poleciłbym Mag Blast na początek-prosta, ładna i przyjemna...szybko się nudzi co prawda, ale na początek idealna.
No i jeśli kogoś kręcą gry bitewne, ale nie ma czasu ani kasy na budowanie i malowanie armii to Memmoir albo Battlelore też się sprawdzą - obie proste, ładnie wydane i dają dużo zabawy(nie mylić z wyzwaniem strategicznym:])
I nie wymyślać mi tu o długim czasie rozkładania:P

Pozdro

Zonkul
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: lith »

Mag Blast to jest jakaś tragedia. Tematycznie jest fajna tylko dla osób lubiących S-F, a mechanikę też ma zepsutą. Równie dobrze można zagrać w wojnę mówiąc "bum" przy każdej rzuconej karcie.
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Zonkul »

Jak nie chce Ci sie krzyczeć, to nie krzycz:]
Przecież wtedy gra nabiera trochę więcej sensu..
Losowość bardzo duża, jak to w kartach..
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: folko »

Don Simon pisze:Przypominam, ze pytanie o Tikal bylo w kontekscie gry planszowej na poczatek. I podtrzymuje, ze w takim przypadku bedzie zbyt nudny - miedzy turami gracza wystaepuje zbyt duzy downtime i poczatkujacy moga sie zniechecic.
Szymon, a czy nie zależy to od grających?
Znam ludzi którzy potrafią przy najlżejszej grze przedłużać ruch... ja prawie w Tikala grałem wiele razu i było bardzo przyjemnie, na pewno nie nudno itd. Gra ma świetny klimat i osobiście też ją polecam.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: MsbS »

Szybka uwaga odnośnie MagBlasta. Gra wymaga dość specyficznej postawy graczy. Na pewno jest kiepska na pierwszą grę z nowymi ludźmi, bo nie każdy przełamie się żeby wydawać dźwięki. Ale z dobrymi znajomymi, przy jakimś zacnym wspomagaczu, naprawdę można spędzić parę miłych chwil. Ważne też, żeby nie udawać, że to jakaś poważna mózgożerna gra.
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: lith »

Akurat u nas z dźwiękami nie było problemu. Po prostu po za dość zabawnymi ilustracjami i właśnie odgłosami wydawanymi przez graczy, ta gra nic nie oferuje.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: mst »

MsbS pisze:Na pewno jest kiepska na pierwszą grę z nowymi ludźmi
To chyba słaba zachęta dla kogoś kto jak Autor wątku pyta o grę dobrą na rozpoczęcie przygody z planszówkami. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ