Planszowka na poczatek ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Dario72
Posty: 1
Rejestracja: 06 lip 2004, 22:31

Planszowka na poczatek ?

Post autor: Dario72 »

Witam .Moglibyscie mi poradzic jaka kupic planszowke na poczatek cos w klimatach fantasy(gralem kiedys w Magie i Miecz) najlepiej choc nie koniecznie. I dobze by bylo po Polsku bo z innymi jezykami to b.srednio .Z gory dziekuje.
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

W języku polskim i w klimatach MiM ... ciężko będzie, bo chyba poza Allegro i innymi aukcjami nie ma nic, a i tam właśnie trzeba by polowac na Magię i Miecz albo na Magiczny Miecz.
Z niepolskich fajny jest podobno Runebound (opis na http://www.gry-planszowe.pl)
Za jakiś czas może wyjdzie Kraina czterech koron, ale nie wiadomo kiedy.
Z polskojęzycznych wogóle jakichkolwiek to teraz jest niewiele.
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Tu mozna kupic:
Wersja bez pudelka - 49 zl
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=27856493
Wersja z pudelkiem - 99 zl
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=27816476

Tu jest recenzja:
http://www.gry-planszowe.pl/article.php ... hwaly.html

A tutaj strona wydawcy (zdaje sie):
http://www.paths-of-glory.com/main.php

Tylko nie wiem czy Ci sie spodoba...
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Pancho »

Dario72 pisze:Witam .Moglibyscie mi poradzic jaka kupic planszowke na poczatek cos w klimatach fantasy(gralem kiedys w Magie i Miecz) najlepiej choc nie koniecznie. I dobze by bylo po Polsku bo z innymi jezykami to b.srednio .Z gory dziekuje.
A ja proponuje Jenge. Spelnia glowne warunki: fantasy, choc nie koniecznie i jest po polsku :) Co prawda nie jest to stricte planszowka, ale calkiem sympatyczna.

P.S. Tak szczerze mówiąc to obecnie planszowek z prawdziwego zdarzenia po polsku nie ma prawie w ogóle. A w innej wersji językowej już można trochę znalezć i na naszym rynku (vide Rebel) i na Internecie (vide sklepy wysyłkowe, samoróbki etc. etc.)
Awatar użytkownika
kaellion
Posty: 9
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:09
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: kaellion »

Pancho pisze:A ja proponuje Jenge. Spelnia glowne warunki: fantasy, choc nie koniecznie i jest po polsku :) Co prawda nie jest to stricte planszowka, ale calkiem sympatyczna.
A co to to Jenge?? Bo nie słyszałem, możesz przybliżyć lub dac namiary na jakieś informacje?? Bo w google to trafiłem na stronach polskich tylko na jakiś link do bloga i na forum "NaKażdyTemat"
Pancho pisze:P.S. Tak szczerze mówiąc to obecnie planszowek z prawdziwego zdarzenia po polsku nie ma prawie w ogóle. A w innej wersji językowej już można trochę znalezć i na naszym rynku (vide Rebel) i na Internecie (vide sklepy wysyłkowe, samoróbki etc. etc.)
A tych samoróbek po polsku to prawdziwe jest zatrzęsienie, co ?? :P

Prawdę powiedziawszy to samoróbek po poksku to ze świecą szukać. Jedynie dodatki do Magii i Miecza.
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Szept »

Pancho pisze:A ja proponuje Jenge. Spelnia glowne warunki: fantasy, choc nie koniecznie i jest po polsku :) Co prawda nie jest to stricte planszowka, ale calkiem sympatyczna.
A co to to Jenge?? Bo nie słyszałem,
http://www.hasbro.com/jenga/ ale co ma mieć wspólnego z fantasy to nie mam pojęcia.
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Pancho »

Szept pisze: http://www.hasbro.com/jenga/ ale co ma mieć wspólnego z fantasy to nie mam pojęcia.
Kolega wyraźnie napisał "w klimatach fantasy [...] najlepiej choc nie koniecznie". Podpiąłem się pod to "nie koniecznie" :D

http://www.rebel.pl/product.php/30/858/Jenga.html
kaellion pisze: A tych samoróbek po polsku to prawdziwe jest zatrzęsienie, co ?? :P

Prawdę powiedziawszy to samoróbek po poksku to ze świecą szukać. Jedynie dodatki do Magii i Miecza.
Kaellion, dla człowieka zaradnego nic trudnego :) Masz zdjęcia, masz instrukcje, wystarczy włożyć trochę pracy i można przećwiczyć rozgrywkę na samoróbkach.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Jenga to gra "klockowa", nie planszowa, w zasadzie okreslana chyba jako gra towarzyska lub z angielska "party game" (gra na imprezę). Jest dynamiczna, fajna, budząca wiele emocji i bardzo prosta. Może fanów strategii nie poniesie, to jednak jest to dobra rzecz żeby w ogóle znajomych namówić na pierwsze zagranie w cokolwiek :)). A stąd do planszówek już tylko jeden krok!
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
kaellion
Posty: 9
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:09
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Kontakt:

A tak apropo gier nieplanszowych

Post autor: kaellion »

A graliście w mafię??

My na jednym z biwaku graliśmy to się potem zrobiła dość liczna grupa grających (19 osób). Rekwizyty do gry to karteczki i np. kapelusz. Na karteczkach pisze się:
1 kartka - Prowadzący
1 kartka - Katani (nie wiem jak to się pisze)
2 lub 3 kartki w zależności od liczby grających - Mafia
reszta kartek - Obywatel.

Gracze losują karteczki. I każdy gracz skrzętnie ukrywa kim jest.
Rozgrywka:
Prowadzący mówi: "Miasto śpi" - wszyscy spuszczaja głowy i zamykają oczy. "Budzi się Mafia". W tym momencie gracze którzy wylosowali mafię wybierają bez udziału słów którego gracza się pozbędą i wskazują go prowadzącemu.
Po ustaleniu ofiary. Zamykaja oczy.
Prowadzący mówi: "Mafia zasypia, budzi się Katani" Gracz który jest katanim otwiera oczy i wskazuje jednego z graczy. Prowadzący kiwa głową jeśli pokazał kogoś z Mafii lub przeczy jeśli wskazana osoba to Obywatel.
Prowadzący mówi: "Katani zasypia, wstaje nowy dzień" Wszyscy otwierają oczy. Wtedy prowadzący opowiada żę zamordowany został obywatel ...
Od tego czasu zabity obywatel nie ma prawa głosu, a reszta grających ustala kto jest winny (zostaje on wyeliminowany z gry tak jak zamordowany przez mafię). po ustaleniu winnego procedura zaczyna się od poczatku. W przypadku gdy Miasto zdecyduje się (większością głosów) na skazanie osoby z Mafii prowadzący oznajmia iż Skazany jest winny, jeśli to obywatel to oznajmia że skazany jest niewinny, a jesli skazanym jest Katani to też oznajmia jego prawdziwą tożsamość.

Jerśli zostanie na placu boju Mafia, to ona wygrywa, jeśli zaś reszta wyeliminuje graczy mafii to wygrywa miasto.

Gra jest prosta, bardzo głośna i nawet długa przy większej ilości graczy. U nas kazdy skazany miał możliwośc powiedzieć kilka słów na swoją obronę i często zdarzało się że werdykty były zmieniane.

Gra nie jest grą planszową ale towarzyską ale też daje dużo frajdy i trzeba się niekiedy wykazać umiejętnościami dedukcji, dobrą pamięcią czy umiejetnością wymowy :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

To fakt, mafia rządzi :)

Jeśli już jesteśmy przy grach towarzyskich, ale nie planszowych, to na pewno jako jedną z najfajniejszych wskazał bym kalambury.

Gracze dzielą się na dwie drużyny, każda z drużyn wymyśla określoną ilość haseł dla drużyny przeciwnej (np. przy 5 graczach w drużynie może to być 10 haseł - po dwa na głowę).

Na przemian gracze z drużyn losują hasła wymyślone przez przeciwników i starają się je pokazać bez używania słów ani przedmiotów (gestykulacja i mimika). Gra szczególnie fajna, jesli towarzystwo jest koedukacyjne a hasła sexistowskie :) Na jednym konwencie znajomy miał pokazać cytat z Monty Pythona: "Nie musisz od razu rzucać się na łechtaczkę, Watson" :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

Post autor: Szept »

O tak, kalambury to dobra rzecz. Stały punkt konwentów. Do klasyki przejdzie chyba wykonanie hasła 'Najeźdzca z kosmosu' ... było bardzo sexistowskie ;P
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

Kurcze, a myslalem, ze tylko moi znajomi bawia sie w mafie i kalambury : )))
Pamietam jedna z imprez, kalambury trwaly z 8 godzin (albo i wiecej).
Zdaje sie, ze nawet byly osoby, ktore graly od poczatku do konca.
Generalnie najsmieszniej jest jak pokazuje jakas dziewczyna, ktora jest raczej niesmiala.
Takiej wymysla sie jak najbardziej swinskie haslo i ludzie pokladaja sie ze smiechu a ona czerwone ze wstydu ma nawet paznokcie ;-PPP
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

Z prostej gry planszowo-karcianej w polskim jezyku polecam Zombiaki :)) Jest dowcipna, dynamiczna i łatwa. I tania w przeciwieństwie do wielu planszówek. Na początek - idealna.
Pozdrawiam!

Sasannka :]
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Prosta łatwa gra karciano-planszowa :D

Post autor: VixinG »

A więc, mnie zaintrygowały gry z serii Dungeoneer - mam na razie 3 :D, ale są bardzo wciągające. Jakbym miał doradzić jaką grę zarzucić na początek, to Dungeoneer. Polecam też Labirynt czarnoksiężnika - grałem u kumpla (b. fajna gra). Ale co może się wydawać dziwne, WarCraft - Board Game przerósł moje oczekiwania i powiem szczerze, gra jest znakomita i na dobry początek nikomu nie zaszkodzi. Nie jest trudna, instrukcja po angielsku, kolega wydrukował po polsku. Takiej grze nie da się oprzeć, ale coż... Kasa :D Nie wiem dokładnie ile koszuje ale kolega ma z dodatkiem i wydał ok. 300 zł. Sama gra coś 150. Plansze są do składania (!!!) i można samemu zrobić jaką sie chce mapę. Gra jest cool!
Pozdro
VixinG
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: mst »

Witaj na Forum VixinG.
Jak się dokładniej przyjrzysz to zobaczysz, że post, na który odpowiadasz jest sprzed ok.4 lat - nawet Poczta Polska działa szybciej. :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Earl_MW »

Hmmm...

Jakby to powiedzieć...

Popatrz na datę poprzedniego posta. Ten wątek nie tylko że zdechł, to nawet zdechł, zaśmiardł się, zgnił, rozpadł, przekompostował i zaśmiardł ponownie. To nie jest nawet zombie, to jest słoik z bliżej nieokreśloną, mazistą materią ;)

Earl

P.S. Ale tak poza tym, to witamy na forum ;)

E.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Qlaqs »

To ja polece 6 Nimmt na poczatek - tania, ma kilka wariantow i skalowalna od 2 - 10 graczy.
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: morciba »

Hehe, Runebound jest po polsku :P
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Nataniel »

Pancho pisze:P.S. Tak szczerze mówiąc to obecnie planszowek z prawdziwego zdarzenia po polsku nie ma prawie w ogóle.
Kawał historii nam sie tu wygrzebał :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6449
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 578 times
Been thanked: 934 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Odi »

Nataniel pisze: Kawał historii nam sie tu wygrzebał :-)
Wygrzebał się jakiś 'wygrzebaniec', czyli...
albo Zombiaki
albo Mall of Horror
i jedno i drugie o wygrzebańcach
i jedno i długie proste i fajne :)

PS
a pamiętacie taki komputerowy hit: Warhammer:Dark Omen?
Zombiaki miały tam takiego fajnego sampla:
"I liiiive agaaaaainnnn....." :twisted:
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: waffel »

Odi pisze:"I liiiive agaaaaainnnn....." :twisted:
To popularny cytat (np. pierwsze słowa Caleba ze starego FPSa Blood) ale pierwotnie chyba pojawił się w Armii Ciemności (Army of Darkness, znane też jako Evil Dead 3/Martwe Zło 3).

Generalnie fajne rekomendacje się pojawiały: Magia i Miecz, Jenga, Paths of Glory a na dobicie Mafia i kalambury - pełen przekrój :)
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: VixinG »

Nie patrzyłem na datę <hahaha> :D :D :D
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: eazydoor »

Jeszcze trzeba polecać niezawodne Fasolki.
A swoją drogą czytając o najeźdzcy z kosmosu i podobno jego sexistowskim wykonaniu to się mocno ubawiłem:))
Dziedzic cukrowej pamięci :)
Pauletta
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2008, 19:18

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: Pauletta »

Witajcie!
Jestem wielką fanką osadników, ale zastanawiam się czy nie zacząć czegoś nowego... Znacie jakąś grę podobną do Osadników? Chodzi mi o taką grę może nawet i tematycznie podobną, która się nie będzie nudzić. Fajnie jakby nie było w niej za dużo rywalizacji, przynajmniej żeby nie było więcej niż w Osadnikach, bo czasami po partyjce miast i rycerzy mamy z narzeczonym ciche dni :P

Aha, wie ktoś może kiedy będą kolejne rozszerzenia Osadników? (aktualnie posiadam wersje podst., żeglarzy i miasta i rycerze)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Planszowka na poczatek ?

Post autor: aswiech »

Sprobujcie "Puerto Rico", choc jak jestescie konfliktowi... kto wie;)
Generalnie ta gra super sie sprawdza na kilka osob. Tematyka nieco inna, choc podobna. Mniej losowosci, wiecej decyzji, a jednak lekka:)
Ja polecam.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
ODPOWIEDZ