Teraz jest Pn, 18 gru 2017, 07:56

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 18:18 

Hej stoję przed wyborem jednej z dwóch gier Pandemia, a Robinson. Przeczytałem sporo opinie o jeden i drugiej, ale nie potrafię podjąć decyzji. Głównie gram w czteroosobowej ekipie. Czy możecie mi pomóc ?

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 19:13 
Użytkownik wspierający

Dla mnie Pandemia w wersji podstawowej ustępuje Robinsonowi o jakieś cztery długości. Według mnie bez dwu zdań Robinson.

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 19:42 
Użytkownik wspierający

Popieram przedmówcę.
Pandemia jest dobrą grą, ale robinson jest grą lepszą ;)
Większa różnorodność, regrywalność, poczucie przygody jest w robinsonie (różne wydarzenia, różne scenariusze, turlanie kostkami pogody, polowanie ;) )
Jedyny minus to trochę przydługi setup gry. Chyba tylko w tym jednym aspkcie pandemia wygrywa z robinsonem ;)

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 19:43 

OK, a jeśli z dodatkami ?

P.S. czy są jakieś wersje Pandemii, bo czytałem że jedna współgrają z dodatkami Na krawędzi, Laboratorium, a druga nie, czy to prawda ? Mało opinii znalazłem o dodatkach do Robinsona, ktoś coś może powiedzieć o nich ?

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 19:44 
Użytkownik wspierający

Jezeli chodzi o klimat i różnorodność wyzwań to zdecydowanie wygrywa Robinson. Jezeli masz ekipe która ma chęć przeżycia planszówkowej przygody (a właściwie wielu przygód) to bierz Robinsona. Pamiętak jednak że gra nie jest łatwa i od przynajmniej od jednej osoby wymaga dobrej ogarniętości zasad (czytaj: od Ciebie). Pandemia natomiast jest grą proatszą jeżeli chodzi o zasady. Każda rozrywka sprowadza sie do tego samego. Cel jest zawsze taki sam. Zwalczyć choróbska. Tłumaczenia zasad jest znacznie mniej co nie oznacza ze gra jest łatwa do wygrania. Jeżeli miałbym jednym zdaniem opisac każda z gier to:
Robinson - masa scenariuszy (wliczając te darmowe), z ktorych kazdy jest ciekawą przygodą pełną przeciwieństw.
Pandemia - kazda rozgrywka jest jak ułozenie puzzli, rozwiązanie zagadki logicznej, coś jak kostka rubika, niby za każdym razem robisz te same rzeczy ale coś ciągnie żeby znów wrócić do gry, klimatu za wiele nie ma ale wygrana daje satysfakcję.
Tldr: Jak masz w sobie pasję do wyuczenia sie instrukcji Robinsona to zdecydowanie lepiej bedziesz sie bawić na bezludnej wyspie niz ratując świat.

Ostatnio edytowano Wt, 08 sie 2017, 08:56 przez Zaan84, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 19:48 
Użytkownik wspierający

Dodatków do pandemii nie ogrywałem, natomiast w robinsonie wszystko opiera się o scenariusze.
Jest trochę dostępnych fsnowskich wymysłów na bgg. Dodatkowo w przyszłym roku ma wyjść duży dodatek w klimatach cthulu (termian jak to u portalupewnie może ulc zmianie :P )
Jest też forma kampanii w dodatku hms cośtam ;) ponoć hardkorowe wyzwanie :D

PostNapisane: Pn, 07 sie 2017, 22:44 
Użytkownik wspierający

Dla mnie zdecydowanie Robinson. Pandemię posiadam ok. dwa lata, Robinsona od miesiąca. W Pandemię grałem może z 4 razy, w Robinsona ponad 12 razy. I na pewno jeszcze dużo rozgrywek przede mną. Pandemia nie jest zła, jednak ja i moi współgracze nie okazaliśmy jej zbyt dużo zainteresowania, zaginęła wśród innych tytułów. Być może damy jej szansę w odsłonie Legacy. Powtórzę - wg mnie zdecydowanie Robinson!
A co do fanowskich scenariuszy - zajrzyj tutaj:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f=19&t=34195

PostNapisane: Wt, 08 sie 2017, 07:58 
Użytkownik wspierający

Zaan dobrze to wg mnie podsumował.
Co do dodatków do pandemii to one po prostu wg mnie utrudniają grę. Dalej robisz to samo tylko, że jest jeszcze trudniej (dochodzi 5 choroba albo w laboratorium żeby wynaleźć lekarstwo potrzebujesz użyć kilku dodatkowych akcji). Ja osobiście wolę pandemię głównie dzięki trudności wygrywania dzięki dodatkom oraz szybkości setapu. Robinson nie jest wcale taki trudny jak mówią a setap wg mnie to koszmar (rozkładasz grę z 15 czy 20 min a po 5 min już wiesz, że nie masz szans na wygranie)

PostNapisane: Śr, 09 sie 2017, 18:57 
Użytkownik wspierający

W tym zestawieniu Robinson uber alles!

Jest trudniejszy niż Pandemia, więcej przygody, ciekawszy, bardziej złożony, regrywalność nieskończona. Setup do przeżycia, choć ma swoje minuty. Pandemia - przynajmniej zwykła - to taka przyjemna gierka, ale milknie w kolekcji, gdzie są tytuły ala Robinson.

PostNapisane: Pt, 11 sie 2017, 16:00 
Użytkownik wspierający

Polecam Robinsona, a zamiast Pandemii proponuję Pandemic Legacy :)
Dlaczego? Pandemia jest bardzo powtarzalna i lepszym wyjściem jest gra w "fabularną" wersję, która dostarcza więcej rozrywki i częściej będzie przyciągać do stołu.

PostNapisane: So, 12 sie 2017, 07:48 

Dzięki wszystkim za odpowiedź. W najbliższym czasie zdecydowałem że zakupię Robinsona. Jeszcze jedno pytanie w ile osób najlepiej grać w Robinsona i czy da radę grać w 5 osób ?

PostNapisane: So, 12 sie 2017, 09:46 
Użytkownik wspierający

Robinson działa od 1 do 4 graczy. Na 5 tylko wtedy, kiedy jeden z nich jest wodzirejem (mistrzem gry).

Strefa czasowa: UTC + 1