Coś z dużą ilością kombinowania!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
qweqwe
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2017, 10:16

Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: qweqwe »

Witajcie!

Szukam różnych gier: dla dwóch osób i dla większej grupy.

Lubię: dedukcję i kombinowanie; poczucie, że wiele w grze do odkrycia; dużo interakcji; motyw zdrajcy; emocje; konieczność reagowania, dostosowywania strategii do zmiennych okoliczności.
Mile widziane coś z wyobraźnią, klimatem

Nie lubię: prostego schematu na zasadzie: kup to, a później kupisz tamto, a za to i tamto będzie siamto...;
kiedy gra niczym nie zaskakuje: po pierwszej rundzie wszystko już wiem; przyciężkich rozkmin matematyczno-logicznych (typu szachy).

Konkretne przykłady:
Epoka kamienia czy Splendor nie sprawdziły się za dobrze, bo schemat, mało zmiennych.
Podobało mi się Dominion z dodatkami: kombinowanie, jak obejść pewne trudności, główkowanie nad możliwymi kombinacjami, nieskończona liczba układów.
Innowacje: grałam dosłownie parę razy, ale też mi się podobało - po tych paru rundach miałam wrażenie, że dużo przede mną do odkrycia. Lubię mnogość powiązań, których poznanie zajmuje dużo czasu.
Sabotażysta: polubiłam zwłaszcza wcielanie się w rolę zdrajcy, kombinowanie, jak psuć, żeby mnie nikt nie podejrzewał.
Dixit: podobało mi się, że gra jest nietypowa. Lubię skojarzenia, zabawę z wyobraźnią.
w Carcasonne z dodatkami też podobało mi się główkowanie, jak przejąć terytoria, nawiązywanie sojuszy i gwałtowne ich kończenie ;)

Ograniczenia:
Jeśli 2-osobówka to niestety bez interakcji negatywnej (którą uwielbiam) :( chyba że w pakiecie z poradnikiem, jak przekonać partnera, że nawet jeśli w grze zniszczę jego piękne królestwo, to nie znaczy, że jestem złośliwa, wstrętna i gram nie fair :P

Jeśli dla grupy 4+ to coś dość nietrudnego do wytłumaczenia, ale z dużymi możliwościami.

Jestem raczej początkująca, ale chyba też dość wymagająca. Wprawy w rozgrywce mogłam nabrać spędzając pół dzieciństwa nad komputerową wersją cywilizacji. Jeśli chodzi o klimat, jestem otwarta na różne, ale s-f, podróże w kosmos czy jakieś ciężkie fantasy byłyby na lekki minus. Za to XIX czy XX w. i jakiś miejski klimat - na duży plus.

Kupiłam już Listy z Whitechapel, myślę też o Mr Jacku, Pandemii Legacy, Martwej Zimie. Chodzi mi też po głowie Tejemnicze Domostwo. Ogólnie bardzo chętnie wysłucham Waszych propozycji
miltonsec
Posty: 34
Rejestracja: 15 kwie 2016, 20:13
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: miltonsec »

Ja bym polecił od siebie Cytadelę :)
bardzo dużo kombinowania i obserwowania współgraczy, ale niestety/ stety jest sporo negatywnej interakcji :)
Można grać od 2 do 8 graczy
Leszy2
Posty: 557
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: Leszy2 »

Pola Arle - dwu osobowa, duża gra. Prawie brak negatywnej interakcji. Losowość jak w szachach. Olbrzymia ilość dróg postępowania na drodze do maksymalizacji wyniku. Klimat - wiejski, ale XIX wieczny.

Impuls - niestety kosmiczna i z negatywną interakcją, ale przy dość ograniczonej ilości elementów bardzo bogata w możliwości kombinowania. Wielofunkcyjność kart i różne sposoby ich zagrywania. Kwintesencją tej gry jest łączenie planu z elastycznością reagowania na losowość i przeciwników. Istna ekwilibrystyka. Bardzo ciekawa mechanika.
Minusem - bardzo słaba instrukcja, na szczęście na sieci jest dostępny poradnik.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 927
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: louiscyphre »

Cywilizacja Poprzez Wieki - wg mnie spełnia większość wymagań (oprócz motywu zdrajcy ale można współgraczom podrzucić niemiłe wydarzenie). Minus: długa (dla mnie to nie wada ale warto wspomnieć). Podobna tematycznie i trochę mechanicznie jest Wojna Narodów.
Terraformacja Marsa - też moim zdaniem pasuje.
Pandemia Legacy- jeśli podobała się Wam zwykła Pandemia to mus mieć tę wersję
qweqwe
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2017, 10:16

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: qweqwe »

Dzięki za odpowiedzi i wskazówki! Zabieram się za czytanie recenzji. Coś z Waszych sugestii na pewno wybiorę i zdam sprawozdanie ;)
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 181
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 48 times
Been thanked: 33 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: Giermek »

Jeszcze Ci dorzucę coś do rozważenia:

- dla 2 osób - Troyes. Można też oczywiście grać w więcej osób. Dużo kombinowania z fajnym elementem losowości: rzucasz kośćmi i musisz jak najlepiej wykorzystać wyniki na nich (i to nie tylko na swoich, bo możesz kupować kości innych graczy! - to jednak element negatywnej interakcji). Dostępne akcje odkrywane są stopniowo i przy każdej rozgrywce losowane inne, więc nie wchodzisz w schemat, co zawsze najlepiej jest robić.

- Niemal zupełnie bez interakcji - Roll for the Galaxy (lub Race for the Galaxy). Dobre dla 2 i więcej graczy.

- Dla większej grupy - Battlestar Galactica. Kooperacja z motywem zdrajcy. Bardzo dużo się tam dzieje.

Cytadelę też polecam - tylko trzeba do niej podchodzić na dużym luzie, bo trudno o wygrywającą strategię, a i tak inni gracze mogę cię zabić, okraść i poniszczyć dzielnice :)
qweqwe
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2017, 10:16

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: qweqwe »

Dzięki za nowe propozycje!

Zastanawiałam się już wcześniej nad Battlestar Galactica i spotkałam się z porównaniami do Martwej Zimy. W końcu stwierdziłam, że może ze względu na klimat lepszym wyjściem dla mnie byłaby MZ, ale może się mylę.

Co do Cywilizacji Poprzez Wieki - widzę gdzieniegdzie używki z I lub II edycji. Czym różnią się od III?

I jeszcze Cytadela - znów, widzę używaną, ale bez dodatku. Nowe są od razu z dodatkiem (chyba to dodatek) mroczne miasto. Na ile to mroczne miasto jest warte dodatkowej inwestycji? ;)
Ostatnio zmieniony 19 sty 2017, 11:22 przez qweqwe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: TV3 »

Skoro dedukcja i kombinowanie - Listy z Whitechapel prawdopodobnie były bardzo dobrym wyborem. Co prawda schemat samych zagrań jest prosty jak budowa cepa (ja jadę, ty jedziesz...), ale to nie ma znaczenia, jako że ciężar gry opiera się właśnie na wspomnianym kombinowaniu i dedukcji. Choć i tu pewien zakres matematyki (której również w grach nie lubię) jest - oblicza się możliwe pozycje Rozpruwacza na podstawie jego pozycji wcześniejszych / śladów. Ale to jednak co innego niż ciągłe dodawanie i mnożenie w słupkach.
Generalnie - świetna, emocjonująca (jeśli się wczuć) gra.

Mr Jack - mniejsza, ciaśniejsza siostra Listów. Takie trochę Listy w pigułce. W zasadzie tu nawet więcej blefu i kombinowania, gdyż każdy ruch jest szalenie istotny. Jednak dość często rozgrywka porównywana jest do partii szachów (a szachów nie chcesz). Ale znów - ja za szachami nie przepadam, a Jacka lubię bardzo. Właśnie ze względu na blef i "oszustwo".

Pandemia Legacy - kolejna kapitalna gra. Moim zdaniem co prawda warto najpierw odpalić regularną Pandemię. Jednak jeśli miałaby to być od razu Legacy - zdecydowanie sugeruję kilka / kilkanaście partii rozegrać na zwykłych, pandemiowych zasadach (czyli jak zwykłą Pandemię). Po pierwsze - zasady w takim wypadku przyswaja się stopniowo. Jako, że to jednorazówka - szkoda by było gdzieś np. w okolicach połowy roku zorientować się, że gra się z jakimś felerem. Po drugie - po paru partiach wiadomo co robić, aby choróbska leczyć efektywnie. Dorzucając od razu zestaw Legacy - prawdopodobnie dość znaczne lanie będzie.
W każdym razie to kolejna świetna, bardzo emocjonująca gra.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: Sebs »

Rowniez polece Race for the galaxy. Ta gra jest GE NIAL NA. Minusem dla ciebie oczywiscie bedzie klimat sf, ktory sam mnie kiedys odrzucal a teraz uwielbiam :-)
Z innych moze Osadnicy Narodziny Imperium? Karty zagrywane na kilka sposobow, swietnie chodzi na 2 i na 4. Minus zas to negatywna interakcja, ktorej nie ma znowu tak wiele. A swoja droga co to za chlop, ktory sie boi negatywnej interakcji? :-P

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Kal-El83
Posty: 1138
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 121 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: Kal-El83 »

qweqwe pisze:
Co do Cywilizacji Poprzez Wieki - widzę gdzieniegdzie używki z I lub II edycji. Czym różnią się od III?
W 3 edycji zasady zostały trochę "wygładzone" (łatwiejsze ogarnięcie korupcji) i zbalansowano niektóre karty. Poza tym poprawiono szatę graficzną.
No i nie wiem jak poprzednie edycje, ale w trzeciej jest świetnie zaprojektowane pudełko ... Wszystko ma swoje miejsce i nic nie lata ;)
Na upartego to i motyw zdrajcy się znajdzie są zarówno pakty jak i agresje czy wojny ;)
Z czystym sumieniem każdemu polecam tę grę. Jest fenomenalna. Zasady są intuicyjne a większość rzeczy jest rozpisana na planszetkach/kartach.
Co prawda potrafi się dłużyć i przy mega optymalizacji trochę trwać, ale mimo to warto.
Dostałem pod choinkę i nie schodzi ze stołu ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: xan »

Mi się Martwa zima bardzo podoba jednak w 2 osoby nie jest tak przyjemna jak w większą liczbę osób. Mimo to lubię w nią grać w dwie osoby choćby po to aby odkrywać nowe rozdroża których jest pełno. Minusem rozdroży jest tylko fakt że rzadko udaje się spełnić warunki do aktywowania efektu. Na więcej osób gra się super mając świadomość że ktoś może być zdrajcą i działa na naszą niekorzyść. Co prawda nie chciałaś negatywnej interakcji ale w tym przypadku można w kilka osób dokopać zdrajcy albo grać popostu w trybie kooperacyjnym i nie korzystać z kart zdrajcy. Jeśli chodzi o tłumaczenie zasad to lepiej puścić graczom filmik z rozgrywki (bardzo fajnie pokazane na kanale Granie w chmurach) niż tłumaczyć samemu. No i jak Martwa zima to od razu dodatek a nie wersję podstawową bo wprowadza nowe moduły: ulepszenia, bandytów i eksperymenty raxxon.

Minusy Martwej zimy:
- marna wypraska
- długi czas rozkładania/składania gry
- kryzysy mogłyby być bardziej różnorodne
- scenariusze i postacie z podstawki mogłyby być w dodatku (wiem że żądam za dużo) :D
- nie każdy lubi zombiaki
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: żagiel »

Jak masz grać na 2 osoby to nie bierz Cytadeli... Tylko dlatego, że było to nasza 1 karcianka to żona ma uraz do dzisiaj i raczej nie gramy w karcianki...
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: adelaide »

Jeśli chodzi o dużą ilość kombinowania to moim zdaniem Sid Meier's Civilization jest rewelacyjne. Masz możliwość zwycięstwa na wiele sposobów np. kulturowo, militarnie czy ekonomicznie co juz czyni tą grę bardzo nieszablonową. Zasady na początku nie są może najprostsze,ale jak je poznasz to gra jest mega. Często gram w 2 osoby i jest super.
Jeśli chodzi o coś łatwiejszego do przyswojenia i z krótszym czasem rozgrywki to może Osadnicy: Narodziny Imperium albo Agricola. Też dają duże pole do popisu jeśli chodzi o strategie.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: norkbes »

Troyes, Pory roku/Seasons, Agricola

Tash-Kalar jest konfrontacyjne ale b. ciekawe szczególnie w 2os.

Tzolkin, Concordia... Z dwu-osobowek i w kategorii abstraktów go, gipf, tzaar i yinsh.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: xan »

Ostatnio również szukałem czegoś z dużą ilością kombinowania i wybrałem Mage Knighta. Póki co rozegrałem 3 rozgrywki i wciąż mam chęć na więcej. Gra jest bardzo rozbudowana i bardzo dużo trzeba pogłówkować żeby wygrać scenariusz zwłaszcza w późniejszych etapach gdy mamy talię rozbudowaną o dodatkowe umiejetnosci, czary czy artefakty. Do tego dochodzą umiejętności bohatera i jednostki które można rekrutować. Póki co jest to najlepsza gra planszowa w jaką grałem i mimo że też jestem laikiem jeśli chodzi o gry planszowe to z pomocą forum, YouTube i instrukcji wydaje mi się że ogarnąłem już dość dobrze zasady. Plusem jest też napewno tryb solo.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: krzyss »

Belfort?
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: arturpe »

louiscyphre pisze:Cywilizacja Poprzez Wieki - wg mnie spełnia większość wymagań (oprócz motywu zdrajcy ale można współgraczom podrzucić niemiłe wydarzenie). Minus: długa (dla mnie to nie wada ale warto wspomnieć). Podobna tematycznie i trochę mechanicznie jest Wojna Narodów.
Terraformacja Marsa - też moim zdaniem pasuje.
Pandemia Legacy- jeśli podobała się Wam zwykła Pandemia to mus mieć tę wersję
Oj duży plus. Cywilizacja to strzał w dychę. Można ograniczyć negatywną interakcję, jest trochę zasad, ale w miarę prosto się je ogarnia. Za to kombinowania bardzo dużo. Jest pewne podobieństwo do jednej z moich ulubionych gier czyli Innowacji.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
Tigahmes
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2017, 16:05

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: Tigahmes »

Karczemne opowieści moim zdaniem to strzał w dziesiątke, sama mechanika oraz fabuła są bardzo oryginalne, przednio się bawiłem grając w ten tytuł, przygodę z planszówkami zacząłem stosunkowo niedawno ale wrażenia jak i kombinacje jak dla mnie są przeciekawe :)
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: Tuminure »

Z gier które posiadam to najbardziej wymagające kombinowania jest Grand Austria Hotel i Five Tribes.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: smalco »

Tuminure pisze:Z gier które posiadam to najbardziej wymagające kombinowania jest Grand Austria Hotel i Five Tribes.
Austria Hotel trudna do ogarnięcia??
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: Tuminure »

smalco pisze:
Tuminure pisze:Z gier które posiadam to najbardziej wymagające kombinowania jest Grand Austria Hotel i Five Tribes.
Austria Hotel trudna do ogarnięcia??
Nie. Jest wprawdzie trudniejsza od Five Tribes ale i tak zasady gry są dość proste.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Coś z dużą ilością kombinowania!

Post autor: EsperanzaDMV »

Dziwię się, że jeszcze nikt nie napisał, ale Robinson Crusoe: Adventure on Cursed Island. Kombinowania jest mnóstwo - pionków jest ograniczona ilość, a trzeba planować mocno do przodu, nastawiać się na nadchodzące kolejne wydarzenia, które są wtasowywane do talii zdarzeń, plus zabezpieczać się przed głodem i chłodem... Zdecydowanie polecam jeśli chodzi o kombinowanie.

Inna gra, gdzie kombinowania jest co niemiara to Tash-Kalar, zwłaszcza w wariancie klasycznym, z zadaniami do wykonania na planszy. Osobiście wolę drugi wariant, tzw. mordobicie :D , ale generalnie ile trzeba się nagłówkować przy tej grze i ułożeniu żetonów... A jak zaopatrzysz się w dwie dodatkowe talie z dodatków to już odlot totalny. Polecam.
ODPOWIEDZ