Co chciałbym dostać?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Co chciałbym dostać?

Post autor: crus221 »

Hej

Mimo, że temat trochę oderwany to jednak tkwi w nim głębsza myśl. Zbliżają się moje urodziny (listopad) a wraz z dziewczyną, mówimy sobie jaki chcielibyśmy dostać prezent. Aczkolwiek na niczym konkretnym mi nie zależy a jako iż jednym z niewielu hobby są gry planszowe to taki podarunek sobie wymarzyłem. Tylko chole** jasna wie jaką grę planszową... Więc może jakaś dobra duszyczka mi pomoże.

Jeśli chodzi o grę to jak dla mnie samego obojętnie. prawie każdy rodzaj gier mam, od blefu, workerplacement po wojenne itp. Koszt jak najniższy, to oczywiste ale sądzę, że w granicach do 150zł (jak trzeba to dołożę jeśli gra będzie tego warta). Gra od 2osób (ważne aby dobrze chodziła dla naszej dwójki) a jak będzie działać na więcej graczy to spoko. Osobiście nie lubię przygodówek ani zbytniego turlania kostką (kości mnie nie lubią a poszczególne oczka potrafią na mnie łypać), moja luba z kolej nie jest fanką naparzania się (czyli odpadają gry o tematyce wojennej, strategiczne itp.). Negatywna interakcja może być byle nie przeginać, podkradanie pól ok ale jawne: A masz, zobaczymy co teraz zrobisz - odpada (coś pomiędzy przejdzie). Gry kooperacyjne również obojgu nam niepodeszły, jakoś się nie wczuwamy a przez efekt lidera (którym znajomy nas skrupulatnie zraził) podziękuję ale spróbuję to sobie odbić gdyż czekam na times stories. Hmmm co do długości rozgrywki to całkowicie obojętnie byle gra się nie przeciągała i nie stawała nużąca. Klimat gry, tak to ważny aspekt... w tym zagadnieniu powiem tylko aby był, strawie wszystko byle był klimat (nie na siłę wciśnięty)!! Hmm czego bym tu jeszcze nie chciał... gry bardzooo skomplikowanej, raczej zależy mi aby była przyjazna. Pragnę się nią nacieszysz dłuższą chwilę i chcę aby gra dawała szansę obojgu wygrać (to brzmi głupio z samej idei) ale luba kiepsko radzi sobie z optymalizacją. Gdyby ktoś pomyślał, że niemota to powiem że jedna z inteligentniejszych ludzi jakich poznałem, jednak pani lekarz nie jest to typowy ścisły matematyczny umysł, który odpowiednio przewiduje efektywne rozdysponowanie zasobów na poczet przyszłych zysków.

Co mamy i co lubimy:
kawerna, alchemicy (trochę się przejedli), patchwork, zamki szalonego króla, tajniacy
Co się średnio podoba:
świat dysku ankh, królestwo w budowie (dziewczynie się podoba mi ani trochę), race for the galaxy, red 7
Co mi się podoba a dziewczynie nie:
double, gra o tron

Z góry dziękuję za wszystkie rady :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: warlock »

Jeśli chcecie średnioskomplikowaną grę, w której obie strony mają szansę wygrać, a gra będzie bardzo regrywalna to zdecydowanie polecam Five Tribes. Czy jest klimatyczna? Na pewno ramy tematyczne "uprzyjemniają" rozgrywkę, ale gra klimatem raczej nie ocieka ;). Ale moim zdaniem warto.

http://kawanaplansze.blogspot.com/2015/ ... ali_9.html
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Zefireq »

Zdecydowanie, +1 Five Tribes. Super śmiga na 2 osoby, cena prawdopodobnie lekko wyższa niż 150zł, ale wg mnie warto.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: crus221 »

Ok Five Tribes *zapisuje* do rozważenia i sprawdzenia. W innym temacie czytałem, że w tej grze zdarza się długi downtime ale jak przypuszczam w grze 2os. to nie występuje? :)

Jeśli macie jeszcze jakieś propozycję to śmiało, nie gryzę i za każdą będę wdzięczny :)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: TV3 »

Klimat powiadasz...

K2 zaproponowałbym. Zasady są dość proste, sama rozgrywka zaś niebanalna. Na 2 jak i na 4 chodzi w porządku (w 5 nie grałem). Klimat wysokogórskiej wspinaczki wyczuwalny. Optymalizacja... hmmm... oczywiście trzeba tak dobrać posiadane wartości na kartach, aby sensownie popychać swojego pampra nie ryzykując zbytnio zgonu, no ale w każdej grze należy robić tak, by wyszło dobrze. Ja sam nie lubię optymalizacji polegającej na używaniu kalkulatora, w K2 tego nie ma.

Jako, że K2 jest dość tania, można by dołożyć i cały czas nie przekraczając 150 złociszy dokupić Hawanę. Z zimnego Karakorum przeniesiesz się na gorącą Kubę. I znów - optymalizacja... no niby jakoś tam trzeba zaplanować ruchy (wykładanie kart), ale też nie nazwałbym tej gry grą wielce optymalizacyjną. Może troszkę mniej klimatu niż w K2, jednak jak na euro wystarczająco wg mnie. Nie jest to suchar w każdym razie. Jedynie liczba graczy - na dwójkę chodzi pięknie, ale we czwórkę już chaos się pojawia. Zatem bardziej wskazana dla pary.

W żadnej nie ma kości, żadna nie jest kooperacją, w żadnej nie ma naparzania, nie są skomplikowane. Co je łączy to pewna doza blefu (może ciut więcej w Hawanie). Szaty graficzne - bez szału, ale całkiem przyzwoicie.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Rafalm »

Ja z kolei zaproponuję Osadnicy: Narodziny Imperium. W cenie ok 150 PLN masz szansę zapolować na podstawkę razem z małym dodatkiem "Każdy potrzebuje przyjaciela".

Argumenty za:
- bardzo dobrze chodzi zarówno na 2 jaki i więcej (max 4) graczy
- świetny wariant solo, do rozegrania w ok 20-30 min (to jakby nie można było znaleźć chętnego)
- gra polega na rozbudowywaniu swojej cywilizacji i kolekcjonowaniu punktów zwycięstwa (widzę pewne analogie z lubiana przez Was Kawerną)
- asymetryczność frakcji (przy dobrym balansie) gwarantuje spora regrywalność
- gra posiada minimalną negatywną interakcję (możliwe jest niszczenie niektórych budynków przeciwnika, ale "ograbiony" po takiej akcji ma też zasoby z odzysku)
- losowość ograniczona do dociągu kart
- rozsądny czas rozgrywki dla 2 osób, dla większej grupy może się przeciągać jeśli trafi się "spowalniacz"
- moim zdaniem bardzo dobry stosunek ceny do oferowanej rozrywki

Argumenty przeciw:
- mimo wszystko wymagane jest myślenie optymalizacyjne, choć jeśli Kawerna u Was przechodzi, to nie zakładam aby był problem z Osadnikami
- innych nie znajduję
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4617
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1017 times
Been thanked: 1923 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: warlock »

Autor nie lubi Race for the Galaxy, więc inne karcianki budujące silniczek raczej nie będą dobrym pomysłem.
crus221 pisze:Ok Five Tribes *zapisuje* do rozważenia i sprawdzenia. W innym temacie czytałem, że w tej grze zdarza się długi downtime ale jak przypuszczam w grze 2os. to nie występuje? :)

Jeśli macie jeszcze jakieś propozycję to śmiało, nie gryzę i za każdą będę wdzięczny :)
Czasem trzeba zastanowić się nad ruchem, bo na planszy jest zawsze dużo opcji, ale:
a) im dalej "w partię", tym mniej wyborów pozostaje na planszy, więc przestoje zmniejszają się samoczynnie
b) im lepiej w to grasz, tym szybciej widzisz dobre ruchy ;).

Five Tribes to znakomita gra dla par, serio. Jeśli Ci się nie spodoba, to sprzedasz ze stratą maks. 10 zł, ta gra się sprzedaje błyskawicznie.
Raczej zależy mi aby była przyjazna. Pragnę się nią nacieszysz dłuższą chwilę i chcę aby gra dawała szansę obojgu wygrać (to brzmi głupio z samej idei)
Jak przeczytałem te dwa zdania, to od razu pomyślałem o Five Tribes.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2016, 11:37 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Rafalm »

warlock pisze:Autor nie lubi Race for the Galaxy, więc inne karcianki budujące silniczek raczej nie będą dobrym pomysłem.
Być może, choć Race to dość specyficzna gra z raczej wysokim progiem wejścia. Znam wielu graczy, nawet zaawansowanych, dla których był to problem. W Osadnikach raczej nie ma z tym kłopotu.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: elayeth »

Analizując to co lubicie rozważ też następujące:
- Orleans - zazwyczaj ładnie podchodzi pod rozgrywki w parach
- Viticulture - fajna tematyka i piękna gra
- Suburbia - jeśli chcecie mieć inny wariant Zamków Szlonego Króla
- Lords of Waterdeep - klasyk dobrego worker placement
- Wybuchowa Mieszanka - zadziwiająco miodna gra
- Takenoko - fajna i nietrudna gra
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 138
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Marudka »

Czytając opis - Five tribes
Jeśli downtime będzie problemem to wprowadźcie limit czasu na ruch i po sprawie. U nas nie był jakoś bardzo uciążliwy.

Po chwili namysłu co jeszcze:
* Istambuł - niby podobne do five tribes, ale jednak inne 8)
* Nowy Jork 1901 - ładne, proste, kolorowe :D
* Wybuchowa mieszanka - kulki, kulki, kulki <3

pomijając niechęć do kości - Zamki Burgundii
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: crus221 »

Ok, dzięki za odpowiedzi. Co do race for the galaxy tutaj sprawa jest dziwna... oboje lubimy tą grę ale jakoś nigdy nie trafia na stół i jak zaproponowałem aby ją sprzedać to się oburzyła ale i tak nie gramy... Szczerze nie ogarniam tego ale tak jest i już, widocznie coś jej nie podpasuje (może silniczek) i woli wybierać inne tytuły. Co do kawerny i jej pochodnych, mamy i lubimy w to grać ale jak wygrywam 10 partie pod rząd to luba traci chęć aby znowu do tego siadać (a dać jej wygrać to zaraz rozgryzie).

Więc na razie mamy: five tribes, k2, osadników:NI. Takeonoko wydaje mi się zbyt dziecinna, Low chętnie bym kupił (nawet bardzo) ale jak rozmawiałem z moją to marszczyła na to nos, podobnie z suburbią. W istambuł kiedyś grałem - spoko, to coś podobnego do five tribes? za chwilę przejrzę kolejne tytuły :)

Losowość w postaci dociągania kart jak najbardziej mi odpowiada bo jak sądzę, dobrać grę bez tego na podanych warunkach może być ciężko. W zamki burgundii grałem ale nie podeszły mi.

Edit: Sprawdziłem pozostałe gry i jedynie Witculture przypadło mi do gustu. Reszta gier wydaje mi się taka dziecięca, prosta. Jedynie orleans też mógłby być ale ta grafika... (tak jestem wybredny)
Hmm czytałem tez o terraformacji marsa, co o tym sądzicie? jak by się to na 2 graczy sprawdziło?


Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to mówcie śmiało. każdy zostanie rozważony :)
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Toomek »

Odbudowa Warszawy. Bardzo ładny, IMHO klimatyczny city building o średnio-łatwym poziomie skomplikowania. Do wyboru dwa tryby (przy czym familijny jest od trzech osób), zaawansowany to worker placement. +1 dla Wybuchowe mieszanki(można bardzo fajnie pokombinować przy relatywnie dość łatwej i atrakcyjnej rozgrywce) i Five tribes.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Patyk »

Jeśli negatywna interakcja nie jest problemem to polecam Seasons (Pory roku). Bardzo dobrze działa od 2 do 4 osób, a pewna doza losowości wyrównuje szanse pomiędzy graczami. Five Tribes też powinno być ok, ale tutaj może się wyraźnie zaznaczyć różnica pomiędzy graczami, szczególnie jeśli jedna osoba nie będdzie "widziała ruchów".
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: crus221 »

Ok, dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Póki co zastanawiam się nad tymi tytułami five tribes (który jest faworytem), k2, osadnicy:NI, witculture.

Mógłby mi ktoś polecić bądź odradzić teraformacje marsa? wygląda apetycznie ta gra ale boję się jak może wyglądać dla 2os. I ogólnie czy warto brać do kryteriów które określiłem?
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Toomek »

Terraformacja fajnie chodzi na dwie osoby. Jest budowanie komiksów z kart, trochę optymalizacji i występuje negatywna interakcja (część kart usuwa/podkrada zasoby oponenta - nie ma ich dużo i nie są bardzo dotkliwe). Bardzo dobra gra warta rozważenia.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Co chciałbym dostać?

Post autor: Lothrain »

Pozostaje mi sie podpisac pod tekstem Toomka, jednak ze wzgledu na kosmiczna tematyke, do grania z partnerka bardziej widzialbym Five Tribes, a Terraformacje zaraz dalej. Five Tribes jest przy tym krotsze.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Rafalm »

A może jeszcze z typowych dwuosobówek: Mr. Jack? Asymetryczna gra (policja vs Kuba Rozpruwacz), gra nie jest skomplikowana jeśli chodzi o zasady, a stopień trudności jest regulowany przez współgracza. To klasyczny pojedynek dwóch umysłów, co zrobić aby przechytrzyć drugiego.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: ramar »

Five Tribes i Osadnicy: NI to myślę dobry trop.
Jeszcze dodałbym Lewis & Clark - tutaj jest więcej optymalizacji i planowania niż w grach powyżej, ale jest tutaj ciekawie połączony worker placement z budowaniem talii i wyścigiem zamiast punktów. Warto rozważyć.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: crus221 »

Ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi a mój werdykt jest taki, że prześlę kilka pozycji (five tribes, osadnicy:NI, witculture, terraformacje) dziewczynie i niech ona wybierze prezent :P

Jeszcze nad mr. jack się zastanawiam, coś kiedyś słyszałem o holmsie? Niby podobna gra która ma wyjść??
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: TV3 »

crus221 pisze:coś kiedyś słyszałem o holmsie? Niby podobna gra która ma wyjść??
Za cholerę nie rozumiem tych 2 zdań :lol:

Ale owszem, Mr Jack to bardzo dobra gra. Dedukcja i blef w pigułce. Prosta w zasadach, choć potrafi być wymagająca dla mózgu w rozgrywce.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: Rafalm »

crus221 pisze:Jeszcze nad mr. jack się zastanawiam, coś kiedyś słyszałem o holmsie? Niby podobna gra która ma wyjść??
Jeśli masz na myśli Sherlock Holmes Consulting Detective, to jest to całkowicie odmienna gra od Mr. Jacka. Przede wszystkim to gra kooperacyjna, więc gracze razem współdziałają, aby rozwiązać zagadki detektywistyczne. Po drugie polega przede wszystkim na czytaniu gazet, notatek etc., z których dedykujesz prawdopodobny przebieg zdarzeń. Na koniec rozwiązujecie test, wybierając odpowiedzi i w ten sposób dowiadujecie się, na ile udało Wam się rozwiązać zagadkę. Wreszcie to gra oparta o jednorazowe scenariusze, jak raz już przeczytasz rozwiązanie, to ten konkretny scenariusz będzie już wykorzystany. To tez tytuł wart polecenia, ale wspominałeś że nie lubicie kooperacji.

Mr. Jack jest grą na planszy oparta o blef i dedukcję. Nie odgadujesz w niej predefiniowanej historii, a raczej starasz się przechytrzyć swojego przeciwnika. Grający policjantami stara się odkryć Kubę Rozpruwacza, który z kolei próbuje wymknąć się obławie. Każda rozgrywka może potoczyć się inaczej, a stopień trudności gry w zasadzie zależy od tego jak dobrze będzie kombinował Twój współgracz. Dobry, klasyczny tytuł dla dwóch (i tylko dwóch) graczy. Przy okazji - na rynku jest jeszcze jeden tytuł oparty o podobne założenia Upiór w Operze (funkcjonuje chyba pod angielskim tytułem Phantom in the Opera, ale wewnątrz masz polską instrukcję).
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: crus221 »

Ok, chodziło mi czy są to podobne gry ale już wiem, że nie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: rattkin »

Five Tribes jest dobrą grą, ale obawiam się, że może okazać się zbyt skomplikowana. Podobnie jak Seasons. Z drugiej strony, masz Alchemików, a to też proste nie jest, więc...

Abyss jest oczko niżej, jeśli chodzi o złożoność. Sprawdziłbym też Quadropolis. Może też Wiertła, Skały... ?
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: crus221 »

Jeśli chodzi o złożoność, to tu nie ma problemów. Pod względem zasad i trudności to gry, które posiadamy nie należą do ciężkich tytułów (moim zdaniem alchemicy są prości, dla dziewczyny też). Tylko gorzej z wygrywaniem w tego typu grach (typowo z optymalizacją gdzie dziewczyna ma ciężej), alchemicy są świetni gdyż posiadają dozę losowości, która powoduje iż nie ma takiej optymalizacji.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Co chciałbym dostać?

Post autor: TV3 »

W kontekście Jacka zacząłem się zastanawiać, jak zdefiniować "optymalizację" ale szybko przestałem.
Czy Jack jest taką grą? Hmmm... Niby trzeba tu wycisnąć ile się da z ruchu (ruchów). Jednak chyba ważniejsze od wykonania dobrego ruchu jest NIE wykonanie ruchu błędnego. Bo ta gra nie wybacza błędów. Przez złe zagranie można położyć całą partię.

Tu sposób gry przypomina trochę szachy. Przy czym Jack jest zdecydowanie grą przyjemniejszą :).
ODPOWIEDZ