Battlestar Galactica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica używanie floty cylonów

Post autor: sirafin »

Co łatwiej trafić z armaty, budynek, czy komara? ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Battlestar Galactica używanie floty cylonów

Post autor: djedi gamer »

No takim nukem to można wiele komarów na raz ciapnąć... :smile:
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Battlestar Galactica używanie floty cylonów

Post autor: Tygrys69 »

Ok:) Czyli rozumiem, że graliśmy dzobrze. Szkoda, tylko że twórcy gry uwzględnili "armatkę" z przeznaczeniem na Basestar-y, a zapomnieli że Galactic-a miała dziesiątki mniejszych działek strzelających chmurą pocisków w Rajdery. Dzieki za odpowiedź!:)
Focus!
Awatar użytkownika
Thanathos
Posty: 12
Rejestracja: 01 mar 2013, 02:38
Lokalizacja: Warszawa

Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: Thanathos »

Mam pytanie odnośnie dwóch niuansów z gry.

1) Postać Gaiusa Baltara ma umiejętność pasywną Tchórz (rozpoczyna grę posiadając 2 karty Lojalności).
Na początku gry w zależności od ilości graczy buduję się talię kart lolajności. Grając w 5 osób, jest to 10 kart
nie jesteś Cylonem i 2 jesteś Cylonem. Czy Gaius otrzymuję kartę lojalności z tych kart, które zostają
odłożone z gry (z wyłączeniem karty sympatyka)?

2) Wśród kart zdolności przywódcze jest Rozkaz Prezydencki. Czy tą kartą można wyciągnąć gracza
z więzienia lub ambulatorium?

Dzięki za pomoc
Lubię placki.
Mam/Chciałbym mieć
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: Curiosity »

1. NIE. Gaius dostaje karty z ogólnych kart, przygotowanych dla wszystkich graczy. Tak samo jak Boomer (dobiera 2 karty w 2 fazie).
2. NIE/TAK. Nie można nikogo wyciągnąć z więzienia rozkazem prezydenckim. Ale z ambulatorium jak najbardziej.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: Assaultmarine »

Curiosity pisze:1. NIE. Gaius dostaje karty z ogólnych kart, przygotowanych dla wszystkich graczy. Tak samo jak Boomer (dobiera 2 karty w 2 fazie).

Musisz jedynie pamiętać, że w przypadku Baltara i Sharon do puli kart dokłada się dodatkowo 'You are not a Cylon" (jesli i Baltar i Boomer są w grze dojdą 2 dodatkowe karty)
Awatar użytkownika
Thanathos
Posty: 12
Rejestracja: 01 mar 2013, 02:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: Thanathos »

Dziękuję! Oczywiście źle grałem w pierwszej rozgrywce. Przy okazji mam pytanie odnośnie Karty Rozkaz prezydencki, który jest rzucany na gracza będącego w viperze. Pilotowanie vipera daje możliwość ruchu i akcji, i następnie wykonanie ruchu lub akcji. Teoretycznie daje to możliwość wykonania jednego ruchu np. na sąsiednie pole i ataku na dwa raidery. Teraz jeżeli rzucę kartę rozkaz prezydencki na pilota vipera i zostanie on na swojej lokacji, czy zgodnie z tą zasadą może przeprowadzić dwa razy podwójny atak (łącznie 4 ataki)?

Assaultmarine pisze:
Curiosity pisze:1. NIE. Gaius dostaje karty z ogólnych kart, przygotowanych dla wszystkich graczy. Tak samo jak Boomer (dobiera 2 karty w 2 fazie).

Musisz jedynie pamiętać, że w przypadku Baltara i Sharon do puli kart dokłada się dodatkowo 'You are not a Cylon" (jesli i Baltar i Boomer są w grze dojdą 2 dodatkowe karty)
Lubię placki.
Mam/Chciałbym mieć
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: Curiosity »

Na Rozkazie Prezydenckim masz bodajże napisane, że gracz ma dwie akcje LUB ruch i akcję. Zatem nie można zaatakować 4x, tylko maksymalnie x2 (jeśli się nie ruszasz). Oczywiście taki pilot może zagrać dwa razy Maksymalną Siłę Ognia i wtedy atakuje x8 :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: sirafin »

Thanathos pisze:Przy okazji mam pytanie odnośnie Karty Rozkaz prezydencki, który jest rzucany na gracza będącego w viperze. Pilotowanie vipera daje możliwość ruchu i akcji, i następnie wykonanie ruchu lub akcji. Teoretycznie daje to możliwość wykonania jednego ruchu np. na sąsiednie pole i ataku na dwa raidery. Teraz jeżeli rzucę kartę rozkaz prezydencki na pilota vipera i zostanie on na swojej lokacji, czy zgodnie z tą zasadą może przeprowadzić dwa razy podwójny atak (łącznie 4 ataki)?
Mam wrażenie, że błędnie interpretujesz zasady dotyczące vpierów.
Postać znajdująca się w viperze działa na identycznych zasadach, a więc w swojej turze może wykonać 1 Ruch i 1 Akcję (którą może być aktywowanie vipera).
Aktywowanie vipera pozwala ALBO przesunąć vipera (a wiec tak jakby zamieniasz swoją Akcję w drugi Ruch), ALBO wykonać atak viperem, nie obie te rzeczy.

Co do Rozkazu prezydenckiego, działa to dokładnie tak jak opisał Curiosity. Gracz będący celem karty otrzymuje możliwość Ruch+Akcja ALBO Akcja+Akcja (więc jeśli obie akcje poświęci na zwykłą aktywację vipera będące atakiem, to odda dwa strzały).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wothan »

Nie bardzo rozumiem jak zinterpretować karty kryzysu ustawiające flotę na planszy. Pojazdy wskazana na takiej karcie są dodawane do tych co już są na planszy? Czy należy poprzesuwać te co już są na planszy i dodać resztę tak żeby zgadzało się to z kartą rozstawienia floty?
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Inermis »

To co jest na planszy zostaje. Nowe 'z karty' są dodawane zgodnie z rozkładem na karcie.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Assaultmarine »

draleba pisze:Witam serdecznie, to mój pierwszy post na forum :D

Od razu dwa nowicjuszowe pytania:

1. Czy cylon może się ujawnić, gdy przebywa w areszcie? Oczywiście wtedy nie działają normalne bonusy ujawnienia się (uszkodzenia statku, wpakowanie kogoś do ambulatorium itd).

Na KAŻDEJ karcie "You are a Cylon" jest napisane reveal this card as an action while You are NOT in the brig (albo jakoś tak nie mam swojej gry ale gram w nią często ze znajomymi) więc cały sens gry dla Cylona to nie dać się wsadzić do paki.

Nie wiem skąd interpretacja, że może ujawniać się w brigu po prostu jest to dla mnie głupota (gracze z dużym doświadczeniem nie mieliby żadnych problemów z wygraniem gry jako Cyloni).

Cylon leader może się przenieść z Briga na ressurection ship jako akcja ponieważ ma specjalną kartę, która na to pozwala i zawsze może przestać infiltrować - Cylon jako taki NIE MOŻE ujawnić się w brigu.

Jeśli jest inaczej bardzo proszę o jakieś cytaty z instrukcji (ale wątpię żeby się znalazły)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: KubaP »

Może się ujawnić w brigu, tylko wtedy nie używa swojej zdolności specjalnej.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Assaultmarine »

Hmm no cóż i tak będziemy grać, że w brigu ujawniać się nie można, ale faktycznie jak przyjrzałem się karcie (ponownie nie mam swojej gry więc w necie) to jest kropka między reveal this card a if You are not.

Więc macie rację ale nadal gra się przyjemniej jeśli z briga cylon nie wylezie :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: KubaP »

Assaultmarine pisze:Hmm no cóż i tak będziemy grać, że w brigu ujawniać się nie można, ale faktycznie jak przyjrzałem się karcie (ponownie nie mam swojej gry więc w necie) to jest kropka między reveal this card a if You are not.

Więc macie rację ale nadal gra się przyjemniej jeśli z briga cylon nie wylezie :)
Jest to nielogiczne i nie oddaje ducha serialu, w którym zdarzało się, że schwycone puszki popełniały samobójstwo, by się zresetować w basestarze.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Assaultmarine pisze:Hmm no cóż i tak będziemy grać, że w brigu ujawniać się nie można, ale faktycznie jak przyjrzałem się karcie (ponownie nie mam swojej gry więc w necie) to jest kropka między reveal this card a if You are not.

Więc macie rację ale nadal gra się przyjemniej jeśli z briga cylon nie wylezie :)
Nie jestem przekonany. Trochę szkoda gracza, który przez dwie godziny jedynie patrzy jak inni grają, czasem dołoży jedną kartę do testu umiejętności i nie ma żadnych decyzji do podjęcia. Brzmi piekielnie nudno.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Assaultmarine »

A dco jeśli człowiek siedzi w brigu? Ma dokładnie to samo tylko wyjść nie może więc w tym przypadku nigdy nie masz pewności kogo się wsadziło - fabularnie też do ogarnięcia - ressurection ship za daleko :)

Cylon w ten sposób musi być podstępny, jeśli może wyjść z briga kiedy chce ZAWSZE może spaprać ważne kryzysy w razie czego się ujawni, a tak ma dylemat - ryzykować brig czy odpuścić i poczekać na lepszą okazję.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: KubaP »

Assaultmarine pisze:A dco jeśli człowiek siedzi w brigu? Ma dokładnie to samo tylko wyjść nie może więc w tym przypadku nigdy nie masz pewności kogo się wsadziło - fabularnie też do ogarnięcia - ressurection ship za daleko :)

Cylon w ten sposób musi być podstępny, jeśli może wyjść z briga kiedy chce ZAWSZE może spaprać ważne kryzysy w razie czego się ujawni, a tak ma dylemat - ryzykować brig czy odpuścić i poczekać na lepszą okazję.
Grajcie, jak Wam w duszy zagra, na tym polega piękno naszego hobby - możemy się bawić jak chcemy :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Wczoraj miałem grę, w której nieujawniony Cylon latał sobie bez przeszkód po kosmosie i chociaż doskonale wiedzieliśmy, że jest Cylonem, to nie mogliśmy go aresztować (bo nie było go na Galaktice). Skutkiem tego siał większe spustoszenie niż mógłby siać będąc ujawnionym: zdejmował nam cywilne (i wtedy raidery przy aktywacji strzelały w Galactikę), nie podejmował walki z wrogiem, a do testów dorzucał kilka kart (zamiast jednej). Na dobitkę był CAG-iem, więc dostawiał nam cywilne statki w najgorsze możliwe miejsca.

I co, Wy na to? ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: KubaP »

Curiosity pisze:Wczoraj miałem grę, w której nieujawniony Cylon latał sobie bez przeszkód po kosmosie i chociaż doskonale wiedzieliśmy, że jest Cylonem, to nie mogliśmy go aresztować (bo nie było go na Galaktice). Skutkiem tego siał większe spustoszenie niż mógłby siać będąc ujawnionym: zdejmował nam cywilne (i wtedy raidery przy aktywacji strzelały w Galactikę), nie podejmował walki z wrogiem, a do testów dorzucał kilka kart (zamiast jednej). Na dobitkę był CAG-iem, więc dostawiał nam cywilne statki w najgorsze możliwe miejsca.

I co, Wy na to? ;)
Jako Admirał kazałbym strzelać do tego statku.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

KubaP pisze: Jako Admirał kazałbym strzelać do tego statku.
Okay, a poważnie? Chyba nie ma żadnej opcji, żeby z tym coś zrobić.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: KubaP »

Curiosity pisze:
KubaP pisze: Jako Admirał kazałbym strzelać do tego statku.
Okay, a poważnie? Chyba nie ma żadnej opcji, żeby z tym coś zrobić.
Poważnie. To tylko gra.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Assaultmarine pisze:A dco jeśli człowiek siedzi w brigu?
Ma po swojej stronie resztę ludzkiej załogi, która może dorzucić dowolną liczbę kart do testu, aby pomóc mu opuścić Areszt. Gdy Cylon chciałby wyjść z Aresztu, ma przeciwko sobie resztę ludzkiej załogi, która bez problemu go w tym Areszcie zatrzyma.
Assaultmarine pisze:Cylon w ten sposób musi być podstępny, jeśli może wyjść z briga kiedy chce ZAWSZE może spaprać ważne kryzysy w razie czego się ujawni, a tak ma dylemat - ryzykować brig czy odpuścić i poczekać na lepszą okazję.
Nie widzę tu żadnego dylematu. W proponowanym wariancie sprawa jest prosta, zaszkodzisz na początku gry = jesteś wyłączony całej z rozgrywki. Do tego jeszcze ryzyko, że ktoś sprawdzi kartę Lojalności. Ograniczacie wybór i pole manewru dla zdrajcy, pod groźbą praktycznego wykluczenia z rozgrywki. Mając na szali wyjątkowo niepewne, nie wiadomo jak długie "czekanie na lepsza okazję" plus groźbę permanentnego Aresztu, najlogiczniejszym ruchem jest natychmiastowe ujawnianie się i dążenie do zwycięstwa w sposób, który daje na to realne szanse.

Osobiście nie wyobrażam sobie rozgrywki w BSG z tak drastyczną ingerencją w kluczowy element mechaniki, ale to wasze rozgrywki i najważniejsze żeby wam się podobało :)

------
Curiosity pisze:Wczoraj miałem grę, w której nieujawniony Cylon latał sobie bez przeszkód po kosmosie i chociaż doskonale wiedzieliśmy, że jest Cylonem, to nie mogliśmy go aresztować (bo nie było go na Galaktice).
Ale dlaczego jego nieobecność na Galactice sprawiła, że nie wydaliście nakazu aresztowania?
Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8721
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

KubaP pisze:Poważnie. To tylko gra.
Niby tak, ale przedmiotowy gracz by pewnie głośno (i słusznie) protestował.
sirafin pisze:
Curiosity pisze:Wczoraj miałem grę, w której nieujawniony Cylon latał sobie bez przeszkód po kosmosie i chociaż doskonale wiedzieliśmy, że jest Cylonem, to nie mogliśmy go aresztować (bo nie było go na Galaktice).
Ale dlaczego jego nieobecność na Galactice sprawiła, że nie wydaliście nakazu aresztowania?
Gdzieś w instrukcji jest zapis, że nie można aresztować postaci, która lata Viperem.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Assaultmarine »

sirafin pisze:
Assaultmarine pisze:A dco jeśli człowiek siedzi w brigu?
Ma po swojej stronie resztę ludzkiej załogi, która może dorzucić dowolną liczbę kart do testu, aby pomóc mu opuścić Areszt. Gdy Cylon chciałby wyjść z Aresztu, ma przeciwko sobie resztę ludzkiej załogi, która bez problemu go w tym Areszcie zatrzyma.
Oczywiście skoro znalazł się w brigu to na 90% jest podejrzany o bycie Cylonem więc z tą resztą załogi ...

Co do Cylona w viperze - po skoku będzie na Galactice - więc trzeba się przemęczyć do 1 skoku.
ODPOWIEDZ