Battlestar Galactica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Assaultmarine pisze: Co do Cylona w viperze - po skoku będzie na Galactice - więc trzeba się przemęczyć do 1 skoku.
Akurat w opisywanej przeze mnie grze skok zrobił ostatni "ludzki" gracz, a potem była od razu tura ukrytego Cylona i znowu nam zwiał.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Curiosity pisze:Gdzieś w instrukcji jest zapis, że nie można aresztować postaci, która lata Viperem.
Tak powiedział ten pliot-Cylon? :D Prosiłbym o przytoczenie stosownego zapisu, bo przejrzałem ponownie instrukcję i naprawdę nie mogę tego znaleźć. Znalazłem zapis objaśniający działanie Kajuty Admirała, w który mowa jest o tym, że można wskazać dowolnego gracza (żadnych ograniczeń dotyczących pilotów), oraz zapis że jeśli pilot ma trafić do Aresztu to parkuje najpierw vipera na polu Rezerw.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Battlestar Galactica

Post autor: djedi gamer »

Też mi się wydaje, że to bzdura, ale taki upał, że nie chce mi się sprawdzić...
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Hmmm... to teraz może napisze, ze od zawsze (od wielu lat) tak gralem. Z roznymi osobami, w roznych skladach i zawsze tak, ze pilotujacy Vipera gracz nie moze zostac aresztowany. wczoraj specjalnie przejrzalem polska instrukcje do podstawki i... motyla noga, nic tam takiego nie ma.

I teraz pytanie (3 pytania):
- czy tysiace much moga sie mylic?
-czy FAQ lub kolejne rozszerzenia tego nie zmieniaja?
-czy polska instrukcja jest zle przetlumaczona?

Przepraszam za brak polskich znakow diakrytycznych. Pisze z telefonu, bez T9.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

1. Mogą jeśli wszyscy są absolutnie przekonani, że "mucha od zasad" ma zawsze rację i nie trzeba czytać instrukcji.
2. W żadnym FAQ nie było takiej zasady.
3. Polska instrukcja jest przetłumaczona dobrze, obie wersje językowe są dostępne w sieci, więc można porównać.

Przecież zwróciliście uwagę, że taka sytuacja w grze jest absurdalna, nie wiem czemu przez wiele lat nie sprawdziliście, czy coś się wam nie popirerniczyło z zasadami :)

Mam pewną teorię z czego mógł wykiełkować ten błąd, ale to sprawdzę za kilka godzin, jak będę miał grę pod ręką.

-----EDYCJA-------

OK, jest jeden przypadek, który chroni pilota w viperze przed aresztowaniem, bo nie ma go na Galaktice... :lol:

Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Janos
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2009, 15:36

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Janos »

Ja mam pytanie odnośnie gracza w areszcie. Jeśli gracz przebywa w areszcie to do testu może dorzucić jedną kartę do testu a ile kart ciągnie na początku tury? Pełen swój zestaw? Czy gracz będący Cylonem może się ujawnić kiedy przebywa w areszcie?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Atamán »

Gracz w areszcie dociąga pełen zestaw kart.

Ukryty Cylon może się ujawnić będąc w areszcie (pamiętając jednak, że ujawnienie się jest akcją), ale jeśli się ujawnia z aresztu, to nie zadziała zdolność opisana na jego karcie lojalności (ale Superkryzys do ręki dostanie).
Awatar użytkownika
Janos
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2009, 15:36

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Janos »

Atamán pisze:Gracz w areszcie dociąga pełen zestaw kart.

Ukryty Cylon może się ujawnić będąc w areszcie (pamiętając jednak, że ujawnienie się jest akcją), ale jeśli się ujawnia z aresztu, to nie zadziała zdolność opisana na jego karcie lojalności (ale Superkryzys do ręki dostanie).
Do tej pory właśnie tak grałem ale wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem dodatku Pegasus gdzie w instrukcji na stronie 14 w sekcji "Obszary Nowej Capriki" znajduje się zdanie: "Tak jak w przypadku "Aresztu", gracze przebywający we "Więzieniu" nie mogą wykonać akcji ujawnienia się ze swojej karty Lojalności."
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

• As is the case with the “Brig,” players may not use the
reveal actions on Loyalty Cards while in “Detention.”
Raczej nie mogą skorzystać z akcji ujawnienia, tak jak w przypadku "Aresztu". Niefortunnie ujęte, ale z całego kontekstu wnioskuję, że akcję mogą wykonać, ale nie skorzystają ze specjalnego/unikatowego efektu tej akcji.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Atamán »

Janos pisze:
Atamán pisze:Gracz w areszcie dociąga pełen zestaw kart.

Ukryty Cylon może się ujawnić będąc w areszcie (pamiętając jednak, że ujawnienie się jest akcją), ale jeśli się ujawnia z aresztu, to nie zadziała zdolność opisana na jego karcie lojalności (ale Superkryzys do ręki dostanie).
Do tej pory właśnie tak grałem ale wczoraj stałem się szczęśliwym posiadaczem dodatku Pegasus gdzie w instrukcji na stronie 14 w sekcji "Obszary Nowej Capriki" znajduje się zdanie: "Tak jak w przypadku "Aresztu", gracze przebywający we "Więzieniu" nie mogą wykonać akcji ujawnienia się ze swojej karty Lojalności."
Ten zapis jest bez sensu i jest sprzeczny z innymi zapisami instrukcji i FAQ. Choć oczywiście, jakby go czytać dosłownie, to nie tylko nie pozwala on na ujawnianie się postaci z aresztu, ale również nie pozwala realizować osobistych celów!

Podobnie jak sirafin uważam, że w tym przypadku trzeba by się zdać na interpretację w stylu 'co autor miał na myśli', a w tym przypadku na myśli miał najprawdopodobniej dodatkowy efekt ujawnienia, a nie samą akcję ujawnienia.

Tu jest zapis z oficjalnego FAQ:
FFG FAQ pisze:Q: What actions can a player take while in the “Brig?”
A: A player may take any actions he wishes while in the “Brig.”
Only his movement and participating in skill checks are restricted.
Tłumaczjąc:
P: Jakie akcje gracz może wykonywać przebywając w Areszcie?
O: Gracz w Areszcie może wykonywać każdą akcję, jaką zechce. Jedynie jego ruch oraz uczestniczenie w testach umiejętności są ograniczone.

A tak BTW - masz Pegasusa PL od Galakty, czy też cytowałeś jakieś nieoficjalne tłumaczenie instrukcji?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kwiatosz »

Dla mnie to logiczne - nie mogą wykonać akcji ujawnienia ze swojej karty, ale mogą wykonać normalną akcję ujawnienia. Ale gdybym przed grą na taki zapis się natknął to bym raczej zgłupiał, więc tłumaczenie słabe.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Janos
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2009, 15:36

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Janos »

Atamán pisze: A tak BTW - masz Pegasusa PL od Galakty, czy też cytowałeś jakieś nieoficjalne tłumaczenie instrukcji?
Mam wersję angielską ale grę kupiłem na allegro i poprzedni właściciel miał wydrukowaną instrukcję po polsku. Więc nie wiem skąd pochodzi tłumaczenie.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wothan »

Po przeczytaniu instrukcji do Exodusa nasuwają mi się wątpliwości co do odeskortowywania statków cywilnych.
W instrukcji jest napisane "(Gracz) Zamiast poruszać się lub atakować, może odeskortować jeden ze statków cywilnych". Rozumiem to jesli chodzi o vipery aktywowane np. przez pole "Dowództwo". A jak to jest z viperem pilotowanym przez gracza, który ma i ruch i akcję? Stojąc na polu gdzie są dwa statki cywilne może zamiast wykonania ruchu i akcji odeskortować te dwa statki?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Nie. Ruch zamienia się na akcję tylko w wyniku działania odpowiednich kart. Ale np. Starbuck jeśli zaczyna ruch w przestrzeni, to ma dwie akcje. Tak samo po Rozkazie Prezydenckim masz dwie akcje.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Wothan pisze:Po przeczytaniu instrukcji do Exodusa nasuwają mi się wątpliwości co do odeskortowywania statków cywilnych.
W instrukcji jest napisane "(Gracz) Zamiast poruszać się lub atakować, może odeskortować jeden ze statków cywilnych". Rozumiem to jesli chodzi o vipery aktywowane np. przez pole "Dowództwo". A jak to jest z viperem pilotowanym przez gracza, który ma i ruch i akcję? Stojąc na polu gdzie są dwa statki cywilne może zamiast wykonania ruchu i akcji odeskortować te dwa statki?
Trzeba wrócić do korzeni i poczytać jeszcze raz, czym jest "aktywacja vipera" (Instrukcja gry podstawowej str. 25-26) ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Wothan »

sirafin pisze:
Wothan pisze:Po przeczytaniu instrukcji do Exodusa nasuwają mi się wątpliwości co do odeskortowywania statków cywilnych.
W instrukcji jest napisane "(Gracz) Zamiast poruszać się lub atakować, może odeskortować jeden ze statków cywilnych". Rozumiem to jesli chodzi o vipery aktywowane np. przez pole "Dowództwo". A jak to jest z viperem pilotowanym przez gracza, który ma i ruch i akcję? Stojąc na polu gdzie są dwa statki cywilne może zamiast wykonania ruchu i akcji odeskortować te dwa statki?
Trzeba wrócić do korzeni i poczytać jeszcze raz, czym jest "aktywacja vipera" (Instrukcja gry podstawowej str. 25-26) ;)
Przeczytałem i rozumiem to tak, że gracz pilotujący osobiście vipera może wykonać ruch viperem, a następnie aktywować go czyli, np. oddać strzał albo odeskortować statek cywilny?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Wothan pisze: Przeczytałem i rozumiem to tak, że gracz pilotujący osobiście vipera może wykonać ruch viperem, a następnie aktywować go czyli, np. oddać strzał albo odeskortować statek cywilny?
Tak.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
BOGINS
Posty: 12
Rejestracja: 19 mar 2013, 13:01

Re: Battlestar Galactica

Post autor: BOGINS »

Odświeżę temacik

Sytuacja:
1.Jestem pilotem i siedzę w viperze.
2. Cylon chce wsadzić mnie do więzienia
Pytanie:
1. Czy może bo przecież nie jestem na statku?
2. Jeśli może to co się dzieje z viperem?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Coen »

BOGINS pisze:Odświeżę temacik

Sytuacja:
1.Jestem pilotem i siedzę w viperze.
2. Cylon chce wsadzić mnie do więzienia
Pytanie:
1. Czy może bo przecież nie jestem na statku?
2. Jeśli może to co się dzieje z viperem?
Strona 26 instrukcji:
"Jeśli podczas pilotowania postać zostanie zmuszona do przesunięcia się do „Aresztu” lub „Ambulatorium” , jej żeton należy przesunąć na odpowiedni obszar, a vipera odłożyć do „Rezerwy”."
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

BOGINS pisze:2. Cylon chce wsadzić mnie do więzienia
Pytanie:
1. Czy może bo przecież nie jestem na statku?
W mojej ekipie bardzo długo graliśmy źle, czyli że nie można aresztować pilota latającego Viperem. Kilka stron temu było to poruszane: można.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: skadam »

Heja, jestem przed pierwszą rozgrywką. Po dwukrotnym przebrnięciu przez instrukcję i dokładnym przeanalizowaniu pól na planszy nasunęły mi się dwa pytania:
1. Jaki (praktyczny) sens ma akcja związana z polem "Resurrection Ship" - przekazanie nieujawnionych kart lojalności innemu graczowi? Mogę zrobić z kogoś Cylona jeśli dostały mi się dwie karty "Jesteś Cylonem"?
2. Czy jest określona kolejność ataku na jednostki Cylonów?
Przykład A: Siedzę w Viperze i chcę zaatakować Basestara, który znajduje się dwa pola ode mnie. Na polu pomiędzy Viperem, a Basestarem znajduje się Raider. Czy mogę polecieć dalej (do basestara) bez wdawania się w walkę z Raiderem?
Przykład B: Znajduję się Viperem na polu na którym jest już Basestar i Raider. Cel wybieram sam, czy jest jakaś określona kolejność postępowania?

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Cyberpuncur
Posty: 309
Rejestracja: 03 lut 2014, 11:52
Lokalizacja: Sopot

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Cyberpuncur »

1. W podstawce tak to działa.
2 A. Możesz podlecieć i atakować kogo chcesz, to Raidery mają określone cele, które muszą atakować w kolejności.
2 B. Jak wyżej, wybierasz cel sam.
Awatar użytkownika
skadam
Posty: 168
Rejestracja: 29 lis 2011, 10:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: skadam »

Dzięki wielkie za błyskawiczną odpowiedź. W takim razie jeszcze jeden przykład.

Gram Baltarem i po fazie uśpionych agentów mam trzy karty lojalności:
- Jesteś Cylonem (A)
- Jesteś Cylonem (B)
- Nie jesteś Cylonem

Ujawniam się korzystając z karty "Jesteś Cylonem (A)". Czy mogę wówczas skorzystać dwa razy z pola "Resurrection Ship" (w dwu różnych turach) w celu przekazania dwóm graczom swoich zakrytych kart lojalności? ("Nie jesteś Cylonem" - jako blef (żeby rzucić podejrzenia na kogoś), "Jesteś Cylonem" (B) na inną osobę z której chcę zrobić Cylona?).

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Jeśli masz jedną, oddajesz jedną, jeśli masz dwie, oddajesz dwie. Niestety traci się na to cała turę, więc zwykle nie opłaca się blefować. W rozszerzeniach działa to znacznie lepiej, bo oddajesz karty Lojalności natychmiast po ujawnieniu się i nie wymaga to żadnych akcji.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
gaax
Posty: 31
Rejestracja: 25 lis 2013, 13:55
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times

Re: Battlestar Galactica - rozkaz prezydencki, Gaius Baltar

Post autor: gaax »

Ja mam jeszcze pytanie o rozkaz prezydencki po pierwszej grze: czy rozpatruje się go w trakcie tury gracza, na którego został rzucony i on zamiast jednej akcji wykonuje dwie, czy też w trakcie tury gracza, który rzucił rozkaz ta osoba dostaje dodatkową akcję, a następnie przechodzi się to do rozpatrywania kryzysu gracza, który rzucał rozkaz?
ODPOWIEDZ