Battlestar Galactica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Karty, które gracze mają na ręce nie mogą być ujawniane.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
kalinek
Posty: 11
Rejestracja: 28 maja 2014, 18:21

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kalinek »

Jeszcze nie grałem a już mam jedno pytanie, czy po skoku FTL (muszę go zrobić w fazie akcja) następuje faza kryzysów ataku cylonów i przygotowania do skoku?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Tak, skok wywołany zdolnością obszaru kontrola FTL (wszystkie skoki są FTL ;)) nie kończy tury.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

To mnie jeszcze jedna rzecz nurtuje: jak podejść do tej gry z perspektywy na to że np. Baltar czy karta kryzysu potrafi nakazać nam obejrzeć kartę lojalności innego gracza?
Przecież to opiera się wtedy na zaufaniu a jak np. dwóch graczy gra bardzo "pro ludzko" i jeden z nich podejrzy taką kartę u innego gracza, oskarży tę osobę otwarcie to gra dla tego cylona w ukryciu się kończy (faktycznie nim jest) :D

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie odnośnie "śluzy" z Pegaza. Jeżeli w początkowej fazie gry postanowi się zgładzić kogoś i on jest człowiekiem to rozumiem że swoje karty ujawnia, dodajemy je z powrotem do deck-u i tasujemy razem z nieużytymi? :)

Gra z Cylońskim przywódcą: jak do cholery przekonać ludzi aby 5 viperów było uszkodzonych?? :D
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Ta gra w ogromnym stopniu toczy się nad planszą i w głowach graczy. Podglądanie kart lojalności nie jest częstą sytuacją, więc namierzenie w ten sposób Cylona to szczęśliwy traf. Żebyście się któregoś razu nie zdziwili, jak "pro ludzko" grający Baltar zrobi załogę w trąbę oskarżając niewinną osobę. Oczywiście takie zagrania wymagają umiejętności blefu, przekonujące ściemnianie wcale nie jest proste, ale to właśnie urok tej gry, Cyloni mogą naprawdę ostro mieszać ludziom w głowach :)

Jeśli grasz tylko z Pegasusem, to postać zostaje ze swoimi ludzkimi lojalkami, nie pamiętam żadnego wtasowywania i rozdawania od nowa. Dopiero Exodus wprowadził więcej niepewności, bo taki gracz po egzekucji dostawał zupełnie nową lojalkę i na tych zasadach zawsze gramy.

Zasady przywódców cylońskich z Pegasusa są moim zdaniem bardzo słabe. Ogólnie nie przepadam za tym wariantem, ale jeśli miałbym już grać z przywódcą to zdecydowanie na zasadach z rozszerzenia Świt. Samotny strzelec jest w dużej mierze skazany na łaskę innych graczy, karty Intencji z Pegasusa są bardzo losowe i czasami przywódca zwyczajnie nie ma szans wygrać, choćby stanął na głowie. Karty Motywów ze Świtu pozwalają na bardziej elastyczną grę, wytyczne są ciekawsze i bardziej realne do wykonania.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

AkuaMarek pisze: gra dla tego cylona w ukryciu się kończy (faktycznie nim jest) :D
Skoro dany gracz został "podejrzany", to znaczy, że wzbudzał podejrzenia. Jeśli ktoś nie chce być sprawdzony, to powinien grać tak, aby pozostali mu ufali.
AkuaMarek pisze:Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie odnośnie "śluzy" z Pegaza. Jeżeli w początkowej fazie gry postanowi się zgładzić kogoś i on jest człowiekiem to rozumiem że swoje karty ujawnia, dodajemy je z powrotem do deck-u i tasujemy razem z nieużytymi? :)
Gracz zabity ujawnia swoje karty lojalności i zatrzymuje je. Jeśli było to po drugiej fazie otrzymywania kart lojalności i zabity gracz ma same "ludzkie" karty, to już do końca gry wiadomo, że jest człowiekiem (chyba, że jakiś Cylon da mu drugą kartę po ujawnieniu się).
AkuaMarek pisze:Gra z Cylońskim przywódcą: jak do cholery przekonać ludzi aby 5 viperów było uszkodzonych?? :D
Można samemu latać. Można wystrzelić w kosmos kolejne vipery i posyłać je do walki z wrogiem. Można w końcu odpalić Nuka na polu z viperami i liczyć na "8" :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Czysto teoretycznie można np. dwóch graczy "zabić" aby zawęzić grono podejrzanych ... :/ powinny być raczej większe konsekwencje tego.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Ależ są konsekwencje. Tracisz morale, a zabici gracze są zupełnie bez kart na kilka kolejek. Powodzenia w zwalczaniu kryzysów, gdy dwie osoby nie mają się czym dorzucić.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
aldranod
Posty: 9
Rejestracja: 11 wrz 2015, 18:09
Has thanked: 3 times

Battlestar trzy pytania

Post autor: aldranod »

Witam , proszę o pomoc, bo po wczorajszym graniu nie jesteśmy pewni trzech rzeczy:

1. Cylon będący Admirałem ujawnia się, tytuł przeszedł w tym momencie na Cag'a, jednak zaraz potem Cag trafia do aresztu w wyniku lojalki Cylon. Reszta ludzi jest też w areszcie. Czy w tym przypadku Admirałem zostaje postać w areszcie, najwyżej w linii sukcesji ALE z pominięciem Cag'a? Ewentualnie kto?

2. Czy karty wpływające na rzut kośćmi, ludzie mogą używać przy akcjach cylona?

3. Jeśli postać jest w areszcie to wg opisu, może dołożyć tylko jedną kartę do testu umiejętności. Natomiast czy zagranie np.komisji śledczej lub karty techniki która zapewnia dodatni modyfikator nie jest brane pod uwagę w tym przypadku jako "dokładanie" do testu i gracz może zagrać jedną z tych kart +1 zakrytą np.? Chodzi mi o to kiedy zaczyna się test umiejętności i słowa kluczowe "dołożyć DO testu" i "zanim INNI gracze dołożą". Wg mnie Komisję Śledczą w przypadku zagrania przez aresztanta, należy potraktować jako właśnie tą jedną jedyną kartę którą może zagrać będąc w areszcie i żadnej więcej.
Dziękuję za informację ;-)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar trzy pytania

Post autor: Curiosity »

1. Jeśli wszyscy gracze przebywają w areszcie, to tytuły (admirał, CAG) zatrzymuje osoba, która trafiła do aresztu jako ostatnia.
2. Nie pamiętam, uważam, że tak, ale to jest do sprawdzenia
3. Postać z aresztu ma limit tylko przy dodawaniu kart do testu. Wszystko co zagra po teście czy przed testem, czy w turze innego gracza nie jest limitowane.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2016, 12:35 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

aldranod pisze:Witam , proszę o pomoc, bo po wczorajszym graniu nie jesteśmy pewni trzech rzeczy:

1. Cylon będący Admirałem ujawnia się, tytuł przeszedł w tym momencie na Cag'a, jednak zaraz potem Cag trafia do aresztu w wyniku lojalki Cylon. Reszta ludzi jest też w areszcie. Czy w tym przypadku Admirałem zostaje postać w areszcie, najwyżej w linii sukcesji ALE z pominięciem Cag'a? Ewentualnie kto?

2. Czy karty wpływające na rzut kośćmi, ludzie mogą używać przy akcjach cylona?

3. Jeśli postać jest w areszcie to wg opisu, może dołożyć tylko jedną kartę do testu umiejętności. Natomiast czy zagranie np.komisji śledczej lub karty techniki która zapewnia dodatni modyfikator nie jest brane pod uwagę w tym przypadku jako "dokładanie" do testu i gracz może zagrać jedną z tych kart +1 zakrytą np.? Chodzi mi o to kiedy zaczyna się test umiejętności i słowa kluczowe "dołożyć DO testu" i "zanim INNI gracze dołożą". Wg mnie Komisję Śledczą w przypadku zagrania przez aresztanta, należy potraktować jako właśnie tą jedną jedyną kartę którą może zagrać będąc w areszcie i żadnej więcej.
Dziękuję za informację ;-)
Ad. 1) Skoro wszyscy są w areszcie to tytuł trafia do postaci najwyżej w linii sukcesji.

Ad. 2) Mogą.

Ad. 3) Zagrywanie kart a dokładanie kart to dwie różne rzeczy. Komisję śledczą zagrywa się zanim do puli testu zostaną dołożone jakiekolwiek karty. Areszt w żaden sposób nie wpływa na zagrywanie karty, więc aresztowany może przed testem bez problemu zagrać Komisję śledczą i później normalnie dołożyć swoją jedną kartę do puli testu, kiedy przyjdzie jego kolej na dokładanie.
Curiosity pisze:1. Jeśli wszyscy gracze przebywają w areszcie, to tytuły (admirał, CAG) zatrzymuje osoba, która trafiła do aresztu jako ostatnia.
To nie jest prawda. Jeśli w areszcie przebywa ktoś znajdujący się wyżej w linii sukcesji, to on przejmuje tytuł Admirała.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2016, 12:52 przez sirafin, łącznie zmieniany 1 raz.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

sirafin pisze:
Curiosity pisze:1. Jeśli wszyscy gracze przebywają w areszcie, to tytuły (admirał, CAG) zatrzymuje osoba, która trafiła do aresztu jako ostatnia.
To nie jest prawda. Jeśli w areszcie przebywa ktoś znajdujący się wyżej w linii sukcesji, to on przejmuje tytuł Admirała.
Nie zgadzam się z Tobą, ale nie mam pod ręką instrukcji (jestem na urlopie). Jesteś w stanie podać cytat?
Ostatnio zmieniony 06 sie 2016, 12:34 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Oczywiście :)
FAQ str. 3 - The Brig and Sickbay pisze:Q: Who becomes Admiral if all human players are in the
“Brig?”
A: The character in the “Brig” who is highest in the line of
succession. If one player leaves the “Brig”, he immediately
becomes Admiral.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Curiosity »

Damn, nienawidzę Cię ;)
Zaraz zrobię edycję moich postów, żeby nikt nie miał wątpliwości.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Czytałem FAQ wiele razy i dodatkowo miałem go teraz pod ręką, więc uznajmy, że miałem nieuczciwą przewagę :lol:
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Oczywiście w nowym towarzystwie już zaczęły się dyskusje nad "złym balansem" BSG ... tłumaczyłem ludziom, że ciężko będzie tym dobrym wygrać w pierwszych partiach ponieważ muszą oni nabrać doświadczenia. Ale ponieważ to wątek o wątpliwości zasad to tutaj zamieszczę ich wątpliwości (do końca ich nie rozwiała instrukcja):

1) SCAR - na mapce pojawił się scar. Może on (według karty) zostać zniszczony rzutem na 7/8. Czy można użyć pola "Main Batteries" Pegasusa aby go zniszczyć? Mówię tutaj o sytuacji gdy on jest sam na tym polu a rzut wyniesie 7/8.
Ja to interpretuje tak: scar jest traktowany jak "bohater" Cylonów tzn że gdyby były 4 inne raidery to należy je jako pierwsze zniszczyć a dopiero później samego scara. Dodatkowo rzut z tego pola musi wynieść 7/8 (oczko niżej nie pozwoli na jego eliminacje).

2) Strategiczne planowanie/obliczenia w przypadku punktu docelowego/zwiadu raptorem. Wygląda to dziwnie ponieważ pojęcie "zaryzykuj raptora" traci na wartości (nawet rzut 1 przy SP daje wynik 3). Z drugiej strony jest to ryzyko ponieważ taka karta nie musi zostać dołożona do tego rzutu.

3) Egzekucja postaci: tutaj muszę podzielić na dwa podpunkty:
a) podczas gry (z CL) Boomer wylądowała w więzieniu. Prezydent stwierdził że nie ma podstaw aby ją wypuścić. Wywiązała się dyskusja kto z 3 graczy jest Cylonem. Prezydent aby dowieść swej niewinności chciał wykonać egzekucję na sobie (karta kworum). Już tutaj rodzi się wątpliwość czy może (ale raczej tak).
b) następnie podczas pobytu w areszcie stwierdził, że zabije jednak gracza (Boomer) który okazała się być człowiekiem. Więc to on wyleciał przez śluzę (3 karty NJC). Ponieważ jego kolejka była następna wybrał nową postać (Lee), pobrał karty i wrócił do gry. Czy wszystko odbyło się w porządku czy traci on następną turę (nie znalazłem nigdzie takiego zapisu).

4) Strategiczne planowanie: wiem że u Helo działa ono bez zarzutu podczas jego przerzutu również. W wypadku Felixa tak samo (tzn działa na dwa rzuty?).
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Atamán »

Ad. 1. Na wyniku 7 lub 8 można go zdjąć. Nie trzeba najpierw zniszczyć zwykłych. Jeśli tam będzie więcej niż 4 Raidery, aktywny gracz decyduje, które zniszczyć.

Ad. 2. Tak to działa, strategiczne planowanie w przypadku zwiadu Raptorem gwarantuje sukces. Pamiętaj, że strategiczne planowanie musi zostać użyte przed rzutem i nawet jeśli rzut okazał się dobry, to i tak karta jest odrzucana.

Ad. 3.
a) Chodzi o kartę kworum Egzekucja więźnia? Jeśli prezydent jest w wiezieniu to wg mnie może na siebie zagrać. Wg mnie to głupie, ale można.:)
b) Nie, gracz nie traci tury w wyniku egzekucji. Pamiętajcie jednak, że odrzuca wszystkie karty z ręki oraz tracicie 1 morale.

Ad. 4. Tak, tzn. dokładniej pisząc strategiczne planowanie zadziała na ostateczny wynik na kości (po przerzutach).
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Witam! Po kolejnej sesji BSG (znowu dwie osoby nowe) po raz kolejny zostałem nazwany "manipulatorem zasad" :D
Z tego powodu znowu muszę prosić o poradę i rozwianie wątpliwości (przysługuje mi tutaj karta stałego klienta? :P)
Graliśmy z nowo zakupionym Exodusem, wariant "Cylońskiej Floty" (ostatnio rozgrywka była baaaardzo nudna z powodu braku kart ataków).

1) Karty zdrady mają symbol taki sam jak zdolność testowa. Ponieważ wywnioskowałem, że Exodus jest całkowicie niezależnym dodatkiem od Pegaza karty zdrady nie ulegną aktywacji w karcie z symbolem konsekwencje.

2) Sama mechanika tych kart: one działają zawsze (w każdym kryzysie/superkryzysie/test umiejętności np. areszt/kajuta?) i rodzą konsekwencje tylko w wypadku znaczka? Czy działają tylko na kartach z tym znaczkiem?

3) W wypadku kryzysu "Uszkodź Galactice" aktywny gracz MOŻE uszkodzić Pegaza? Ujawnieni Cyloni (2 nowych) mocno protestowali... dla mnie zupełnie bezpodstawnie.

4)
Obrazek
Czy tutaj wybierając dolny ustęp SP działa? Jak dla mnie tak (każdy rzut).

5) Czy CAG umieszczając dwa statki na raz może je umieścić RAZEM na wolnym polu, czy powoduje to, że rozstawia je osobno?

6) Helo i jego przerzut (dla formalności): podczas swojej tury. Czyli mogę przerzucić Kontrole FTL (co się dzieje gdy Felix jest w grze? Można rzucać aż trzy razy?) albo na końcu w fazie statków przerzucić np basestara? Ważne aby był to jeden rzut. Bo w turze kogoś innego nie mogę przecież przerzucać.

Mam nadzieję że Świt nie spowoduje 20 innych pytań. Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Ad. 1) To że są z różnych rozszerzeń nie ma nic do rzeczy. Konsekwencje są rozpatrywane, jeśli w puli testu znalazła się choć jedna karta z symbolem zdolności testowej, nie ważne z jakiego rozszerzenia.

Ad. 2) Działają zawsze, gdy znalazły się w puli testu. A precyzyjniej to "zerówki" z Exodusa działają zawsze, bo karty Zdrady ze zdolnością testową z Pegasusa mają w treści dodatkowy warunek (nie wywołają efektu, jeśli przed testem nikt nie zgrał Ryzyka). Osobiście uważam, że Zdrady z Pegasusa są bardzo słabe, te ze Świtu mają dużo więcej charakteru (wszystkie działają w testach, nie wymagają Ryzyka, mają wyższe wartości).

Ad. 3) Jeśli w grze jest Pegaz to zawsze można wybierać. Mało tego, jeśli polecenie mówi o dwóch uszkodzeniach, żetony losuje i rozpatruje się pojedynczo, a więc można najpierw wylosować i rozpatrzyć żeton Pegaza, a następnie wylosować i rozpatrzyć żeton Galactiki. Pamiętajcie jednak, że decyzja zawsze należy do aktywnego gracza, nawet jeśli to ujawniony Cylon. Ogólnie jednak, kiedy w grze jest Pegaz, wygrana Cylonów poprzez zniszczenie Galactiki zdarza się bardzo, bardzo rzadko.

Ad. 4) Działa.

Ad. 5) Nie może, cywile są wykładani pojedynczo.
Instrukcja str. 14 pisze:Kiedy znacznik dotrze na pole pod którym znajduje się rysunek dwóch statków cywilnych, CAG umieszcza na głównej planszy dwa statki cywilne, jeden po drugim.
Ad. 6) Zgadza się.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
argeth
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2015, 15:58
Lokalizacja: Wrocław

Re: Battlestar Galactica

Post autor: argeth »

Mam pytanie.
Kiedy gracz otrzymuje zakrytą kartę „Jesteś buntownikiem”,
natychmiast ją ujawnia i losuje dodatkową kartę Lojalności.
Za każdym razem, kiedy gracz otrzymuje kartę „Jesteś
buntownikiem”, losuje jedną kartę Buntu i oddaje każdą ze swoich
kart pozycji graczowi znajdującemu się najwyżej w odpowiedniej
linii sukcesji (za wyjątkiem siebie). (Później Buntownik może
otrzymywać i tracić pozycje w normalny sposób).
Jeśli podczas rozgrywki z Buntownikiem, po rozdaniu kart
Lojalności w fazie uśpionych agentów żaden z graczy nie posiada
karty „Jesteś buntownikiem”, aktywny gracz wybiera gracza
prowadzącego człowieka, który wylosuje dodatkową kartę
Lojalności. Jeśli wybrany gracz wylosuje i ujawni kartę „Jesteś
buntownikiem”, nie losuje już kolejnej karty Lojalności.
Czy dobrze rozumiem?

- W fazie uśpionych agentów musi zostać ujawniony buntownik, jeżeli po rozdaniu po 1 karcie tożsamości w tej fazie nadal nie ma buntownika, aktywny gracz będzie mówił która osoba ma dobierać po 1 karcie lojalności aż nie trafi na buntownika?

Co w sytuacji, kiedy wylosowanie dodatkowej karty tożsamości nie wystarczyło, by w grze pojawił się buntownik? Czy w takiej sytuacji gracz aktywny może wskazać kolejną osobę, która pociągnie dodatkową kartę? W ten sposób osoba ta stałaby się mocno podejrzana ze względu na ilość dociągniętych kart
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

argeth pisze:Co w sytuacji, kiedy wylosowanie dodatkowej karty tożsamości nie wystarczyło, by w grze pojawił się buntownik?
W rozgrywce bez Exodusa to niemożliwe (ta dodatkowa karta w fazie agentów będzie właśnie Buntownikiem, bo to ostatnia karta z talii).

W rozgrywce z Exeodusem istnieje szansa, że karta Buntownika nie wejdzie do gry w fazie agentów, bo dodatkowa rozdawana karta nie jest wtedy ostatnią kartą w talii (powiększona talia Lojalności). W takiej sytuacji w fazie agentów po prostu nie mamy Buntownika (ale może się pojawić później, jeśli będą egzekucje). Warto zwrócić uwagę, że jeśli Buntownik nie został rozdany, to na pewno zostały rozdane wszystkie karty Jesteś Cylonem.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Battlestar Galactica

Post autor: AkuaMarek »

Witam :) ja mam znowu kilka pytań dotyczących zasad :)
Pierwsza: nie mogę zrozumieć idei "konfliktu lojalności". Najbardziej zależałoby mi na rozgrywce 4 osobowej bo w 5 osób mechanika gry broni się sama.
Jak mam skonstruować talię: dodać jedną, dwie, trzy czy ile kart i jakiego rodzaju?? nie znalazłem żadnej tabelki która konkretyzowała by liczbę kart.
Czy jeśli Wiliam Adama weźmie ze swojego "ulti" karty z testu to czy od razu w turze danego gracza musi odrzucić tyle kart aby mieć 10 czy pod koniec swojej najbliższej tury?
Helo/Gaeta (przerzut) - czy gracze prowadzący ich dokonują przerzutu czy aktywny gracz? :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Ad. 1) Liczba kart jest taka sama jak zawsze, a więc np. na pięciu graczy losujesz dwie karty z puli cylońskiej i dziewięć kart z puli niecylońskiej. W normalnym wariancie w puli niecylońskiej są tylko karty "Nie jesteś Cylonem", za to w wariancie konfliktu lojalności tę pulę można po prostu urozmaicić o dodatkowe rodzaje kart.
- pula cylońska (karty "Jesteś Cylonem")
- pula niecylońska (karty "Nie jesteś Cylonem", "Osobiste cele", "Ostateczna Piątka")

Ad. 2)
Limit kart jest sprawdzany na koniec każdej tury, a nie tylko własnej.

Ad. 3)
Gracz prowadzący postać. Pytanie, jakie to ma znaczenie przy czymś takim jak rzut kostką? :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
matips
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2013, 13:21
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: matips »

Atamán pisze: a) Chodzi o kartę kworum Egzekucja więźnia? Jeśli prezydent jest w wiezieniu to wg mnie może na siebie zagrać. Wg mnie to głupie, ale można.:)
Mieliśmy kiedyś taką sytuację, chyba Cylon osiągnął ewidentną przewagę i szanse ludzi były kiepskie. Wychodziło z dedukcji, że drugiego cylona nie ma w grze. Prezydent się zabił by dociągnąć nieodkrytą lojalkę, został Cylonem i wygrał :(
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 279 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Atamán »

Ha :D

Ale pamiętaliście mam nadzieję o zasadzie, że w takiej sytuacji dodajecie 1 kartę "Nie jesteś Cylonem", mieszacie i dopiero wtedy gracz po egzekucji dociąga nową kartę? W sensie, że taki ruch miał 50% szansy, że się uda.
ODPOWIEDZ