Agricola - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

TV3 pisze:Wierzę na słowo, bo w instrukcji lacertowej (wersja bodaj sprzed lipca 2016) nic takiego na stronie 8 nie znalazłem (wcześniej w temacie obór tego cytatu też nie). Może jakieś inne wersje instrukcji...
Oczywiście mowa o Agricoli tej starej, podstawowej.
W starej wersji na s.9:
Na jednym kwadratowym obszarze gospodarstwa może stać najwyżej jedna obora, więc każdy obszar pastwiska może posiadać swoją oborę, co powoduje kolejne podwajanie pojemności całego pastwiska (x4, x8, itd.)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: TV3 »

GrzeL pisze:Zażyj do nowej instrukcji.
Spoko, teraz przeglądałem tę wspomnianą (Lacerta, sprzed lipca 2016), w domu w instrukcję z pudła gry zerknę, ale to jakby już nie ma znaczenia.
Skoro piszecie, że tak się powiela (i jest tak w nowszej instrukcji), mi to wystarczy.


tomb pisze:W starej wersji na s.9:
Cytuj:
Na jednym kwadratowym obszarze gospodarstwa może stać najwyżej jedna obora, więc każdy obszar pastwiska może posiadać swoją oborę, co powoduje kolejne podwajanie pojemności całego pastwiska (x4, x8, itd.)
Ja nie wiem, ile jest tych wersji instrukcji, ale w netowej na str 9 tego też nie widzę :))

______

Nie ma co ciągnąc tematu. Sprawa już jasna - dubluje się całość (dwuobszarowe 4/8/16, trójobszarowe 6/12/24/48, cztero... itd.)

Dzięki.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

TV3 pisze:Ja nie wiem, ile jest tych wersji instrukcji, ale w netowej na str 9 tego też nie widzę :))
http://www.lacerta.pl/index.php/repozyt ... lipca-2016
Strona 9, część na zielono, punkt "Buduj izby oraz/lub buduj obory".
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: TV3 »

Przepraszam, rzeczywiście.
...się schowało.
grego
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2017, 13:42

Re: Agricola

Post autor: grego »

Mam pytanie: czy używając kart pomocników i grając załóżmy w 3 osoby, to przed rozpoczęciem rozgrywki należy odrzucić te karty, które są dla 4 i 5 graczy i losować po 7 kart pomocników z pozostałych, czy może należy losować spośród wszystkich kart, a potem te karty pomocników, które działają przy większej liczbie osób, są po prostu nieaktywne?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Zanim rozdasz karty, usuwasz te nadmiarowe przeznaczone dla większej liczby graczy.
grego
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2017, 13:42

Re: Agricola

Post autor: grego »

Dzięki za wyjaśnienie :D
Kretilla
Posty: 149
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Agricola

Post autor: Kretilla »

Mam pytanie o akcję z wariantu rodzinnego dla 3 osób. Mam jakąś chyba starą wersję od Lacerty i jest napisane "weź 2 dowolne materiały budowlane". W tablecie Agricola ma tę akcję jako "take 2 different building resources", czyli dwa różne.

Zmiana zasad, błąd w tłumaczeniu czy zepsuta appka?
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Agricola

Post autor: Sarseth »

Kretilla pisze:Mam pytanie o akcję z wariantu rodzinnego dla 3 osób. Mam jakąś chyba starą wersję od Lacerty i jest napisane "weź 2 dowolne materiały budowlane". W tablecie Agricola ma tę akcję jako "take 2 different building resources", czyli dwa różne.

Zmiana zasad, błąd w tłumaczeniu czy zepsuta appka?
Chodzi Ci o poprzednią edycję Agricoli? Akcję wpisaną w planszę czy na karcie? Mam pudełko angielskiej wersji na szafie, ale ostatnio wyszła nowsza wersja Agricoli okrojona i nie wiem czy aby na pewno mówimy o tej samej:
Spoiler:
Rebel 6% (trójmiasto)
Kretilla
Posty: 149
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Agricola

Post autor: Kretilla »

Sarseth pisze:
Kretilla pisze:Mam pytanie o akcję z wariantu rodzinnego dla 3 osób. Mam jakąś chyba starą wersję od Lacerty i jest napisane "weź 2 dowolne materiały budowlane". W tablecie Agricola ma tę akcję jako "take 2 different building resources", czyli dwa różne.

Zmiana zasad, błąd w tłumaczeniu czy zepsuta appka?
Chodzi Ci o poprzednią edycję Agricoli? Akcję wpisaną w planszę czy na karcie? Mam pudełko angielskiej wersji na szafie, ale ostatnio wyszła nowsza wersja Agricoli okrojona i nie wiem czy aby na pewno mówimy o tej samej:
Spoiler:
Tak, moje pudełko wygląda tak samo, to nie jest "Agricola (wersja dla graczy)" ani "Agricola (wersja rodzinna)"

Karta wygląda tak:
Spoiler:
a aplikacja ma akcję (w czerwonym jaju):
Spoiler:
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Agricola

Post autor: Sarseth »

Kretilla pisze: Tak, moje pudełko wygląda tak samo, to nie jest "Agricola (wersja dla graczy)" ani "Agricola (wersja rodzinna)"

a aplikacja ma akcję (w czerwonym jaju):
Tak. W angielskiej wersji mam "Take 2 different Building Resoruces of your choice and place them in your personal supply". Więc imho wymusza wzięcie dwóch innych.
Ale to niemiecka gra co nie? Może trzeba by było zajrzeć do niemickiej wersji :P
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Agricola pieczenie chleba

Post autor: kaszkiet »

Ojeny, gdzie się wysyła pionka do akcji upiecz chleb? Na kartę zbudowanego pieca?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Agricola pieczenie chleba

Post autor: kaszkiet »

Dobra, widzę. Na kartę z 1 etapu, której jeszcze nie odkryłem :)
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: Agricola

Post autor: tomas800 »

Witam. Mam pytanie odnośnie pierwszego gracza. Rozumiem, że jak w ciągu całej gry nikt nie wykona akcji Miejsce spotkań to graczem rozpoczynającym do końca gry jest ta sama osoba?
Drugie pytanie: Czy wykonując akcję Miejsce spotkań gracz rozpoczynający zmienia się od następnej rundy czy już w tej samej rundzie zmienia się kolejności?
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Agricola

Post autor: Sarseth »

tomas800 pisze:Witam. Mam pytanie odnośnie pierwszego gracza. Rozumiem, że jak w ciągu całej gry nikt nie wykona akcji Miejsce spotkań to graczem rozpoczynającym do końca gry jest ta sama osoba?
Drugie pytanie: Czy wykonując akcję Miejsce spotkań gracz rozpoczynający zmienia się od następnej rundy czy już w tej samej rundzie zmienia się kolejności?
@GrzeL niżej odpowiedział prawidłowo. Sorry za wprowadzenie w błąd.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 26 lut 2017, 16:35 przez Sarseth, łącznie zmieniany 1 raz.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Sarseth pisze:
tomas800 pisze:Czy wykonując akcję Miejsce spotkań gracz rozpoczynający zmienia się od następnej rundy czy już w tej samej rundzie zmienia się kolejności?
Ten gracz będzie pierwszą osobą dopiero od kolejnej rundy.
Nie wprowadzaj w błąd.
Gracz rozpoczynający zmienia się od razu.
Dodatek do instrukcji s. 6 pisze:Przejmujesz znacznik gracza rozpoczynającego (i go zachowujesz). Od tego momentu jesteś graczem rozpoczynającym (pomimo, że tę rundę zaczynał inny gracz).
Uprzedzając cytaty ze starej polskiej instrukcji, był w niej błąd na stronie 3, bo już na 9 jest poprawnie.
Instrukcja do starej edycji s. 3 pisze:Jeśli w trakcie danej rundy którykolwiek z graczy wybrał akcję Gracz rozpoczynający, na zakończenie rundy otrzymuje znacznik gracza rozpoczynającego [...].
Podkreślony fragment nie występuje w oryginalnej niemieckiej ani angielskiej instrukcji.
Instrukcja do starej edycji s. 9 pisze:Gracz rozpoczynający oraz/lub 1 małe usprawnienie: Gracz przejmuje (lub zachowuje) znacznik gracza rozpoczynającego, po czym może wyłożyć 1 kartę małego usprawnienia z ręki.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Agricola

Post autor: Sarseth »

GrzeL pisze:
Sarseth pisze:
tomas800 pisze:Czy wykonując akcję Miejsce spotkań gracz rozpoczynający zmienia się od następnej rundy czy już w tej samej rundzie zmienia się kolejności?
Ten gracz będzie pierwszą osobą dopiero od kolejnej rundy.
Nie wprowadzaj w błąd.
Gracz rozpoczynający zmienia się od razu.
Dodatek do instrukcji s. 6 pisze:Przejmujesz znacznik gracza rozpoczynającego (i go zachowujesz). Od tego momentu jesteś graczem rozpoczynającym (pomimo, że tę rundę zaczynał inny gracz).
Uprzedzając cytaty ze starej polskiej instrukcji, był w niej błąd na stronie 3, bo już na 9 jest poprawnie.
Instrukcja do starej edycji s. 3 pisze:Jeśli w trakcie danej rundy którykolwiek z graczy wybrał akcję Gracz rozpoczynający, na zakończenie rundy otrzymuje znacznik gracza rozpoczynającego [...].
Podkreślony fragment nie występuje w oryginalnej niemieckiej ani angielskiej instrukcji.
Instrukcja do starej edycji s. 9 pisze:Gracz rozpoczynający oraz/lub 1 małe usprawnienie: Gracz przejmuje (lub zachowuje) znacznik gracza rozpoczynającego, po czym może wyłożyć 1 kartę małego usprawnienia z ręki.
Wybacz. Tzn chodzilo mi ze kolejnosc tej rundy sie nie zmienia. Bo przeciez nie zmienia sie kolejnosci, prawda? Teraz wole sie upewnic.. A nie skumalem ze chodzi tylko o przejecie znacznika, ktory tak, przejmuje sie od razu. Edytuje post wyzej w domu, z wskazabien na Twoja odpowiedz zeby nie mylic
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Sarseth pisze:[...] Tzn chodzilo mi ze kolejnosc tej rundy sie nie zmienia. Bo przeciez nie zmienia sie kolejnosci, prawda? Teraz wole sie upewnic.. A nie skumalem ze chodzi tylko o przejecie znacznika, ktory tak, przejmuje sie od razu. [...]
Kolejność się zmienia, od tego momentu wszystkie decyzje, które podejmujemy zgodnie z kolejnością rundy, podejmuje jako pierwszy nowy gracz rozpoczynający. Natomiast nie ma to wpływu na kolejność rozmieszczania członków rodziny w obecnej Fazie Pracy, bo mieć nie może. Zgodnie z zasadami gracze wykonują swoje ruchy po jednym zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, więc niezależnie od tego, czy gracz jest rozpoczynający, czy też nie, kolejnym będzie gracz siedzący po jego lewej.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

GrzeL pisze:
Sarseth pisze:[...] Tzn chodzilo mi ze kolejnosc tej rundy sie nie zmienia. Bo przeciez nie zmienia sie kolejnosci, prawda? Teraz wole sie upewnic.. A nie skumalem ze chodzi tylko o przejecie znacznika, ktory tak, przejmuje sie od razu. [...]
Kolejność się zmienia, od tego momentu wszystkie decyzje, które podejmujemy zgodnie z kolejnością rundy, podejmuje jako pierwszy nowy gracz rozpoczynający. Natomiast nie ma to wpływu na kolejność rozmieszczania członków rodziny w obecnej Fazie Pracy, bo mieć nie może. Zgodnie z zasadami gracze wykonują swoje ruchy po jednym zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, więc niezależnie od tego, czy gracz jest rozpoczynający, czy też nie, kolejnym będzie gracz siedzący po jego lewej.
No to teraz jestem równie zaskoczony :? jak to od razu staje się pierwszym graczem? załóżmy, że gramy w 4 osoby i ja w pierwszej rundzie jestem czwarty. Każdy ze współgraczy wystawia swojego pierwszego członka rodziny. ja w pierwszym swoim ruchu idę po Gracza rozpoczynającego. Czy to oznacza, że od razu w kolejnym ruchu zagrywam drugiego członka rodziny jako pierwszy ???
Zazwyczaj graliśmy, że pierwszym graczem staję się w kolejnej rundzie.
Wiele zmienia interpretacja pola pierwszego gracza. Napiszcie jak gracie ?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Agricola

Post autor: TV3 »

Mieszacie.

Nie jestem graczem rozpoczynającym. W Fazie Pracy wystawiłem jednego członka rodziny na pole Gracz Rozpoczynający. Bieżąca runda trwa dalej na niezmiennych zasadach (w niezmiennej kolejności). Od następnej rundy to ja wykonuję akcje jako pierwszy. I tyle.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

GeQ pisze:
GrzeL pisze:
Sarseth pisze:[...] Tzn chodzilo mi ze kolejnosc tej rundy sie nie zmienia. Bo przeciez nie zmienia sie kolejnosci, prawda? Teraz wole sie upewnic.. A nie skumalem ze chodzi tylko o przejecie znacznika, ktory tak, przejmuje sie od razu. [...]
Kolejność się zmienia, od tego momentu wszystkie decyzje, które podejmujemy zgodnie z kolejnością rundy, podejmuje jako pierwszy nowy gracz rozpoczynający. Natomiast nie ma to wpływu na kolejność rozmieszczania członków rodziny w obecnej Fazie Pracy, bo mieć nie może. Zgodnie z zasadami gracze wykonują swoje ruchy po jednym zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, więc niezależnie od tego, czy gracz jest rozpoczynający, czy też nie, kolejnym będzie gracz siedzący po jego lewej.
No to teraz jestem równie zaskoczony :? jak to od razu staje się pierwszym graczem? załóżmy, że gramy w 4 osoby i ja w pierwszej rundzie jestem czwarty. Każdy ze współgraczy wystawia swojego pierwszego członka rodziny. ja w pierwszym swoim ruchu idę po Gracza rozpoczynającego. Czy to oznacza, że od razu w kolejnym ruchu zagrywam drugiego członka rodziny jako pierwszy ???
Zazwyczaj graliśmy, że pierwszym graczem staję się w kolejnej rundzie.
Wiele zmienia interpretacja pola pierwszego gracza. Napiszcie jak gracie ?
Przeczytaj jeszcze raz, mój post, bo wydaje mi się, że go nie zrozumiałeś.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

GrzeL pisze: Przeczytaj jeszcze raz, mój post, bo wydaje mi się, że go nie zrozumiałeś.
Tak jest napisany, że chyba trudno go zrozumieć :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: GeQ »

TV3 pisze:Mieszacie.

Nie jestem graczem rozpoczynającym. W Fazie Pracy wystawiłem jednego członka rodziny na pole Gracz Rozpoczynający. Bieżąca runda trwa dalej na niezmiennych zasadach (w niezmiennej kolejności). Od następnej rundy to ja wykonuję akcje jako pierwszy. I tyle.
A tobie dziękuję, za głos rozsądku. czyli gramy po "staremu" :wink:
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
tomas800
Posty: 14
Rejestracja: 07 lut 2017, 23:05

Re: Agricola

Post autor: tomas800 »

Zadałem proste pytanie otrzymałem odpowiedź a dalej nie wiem jak jest prawidłowo... Mi początkowo wydawało się, że gracz staję sie graczem rozpoczynającym od następnej rundy ale zastanowił mnie zapis, że po skorzystaniu z akcji Miejsce spotkań gracz od tego momentu staję się graczem rozpoczynającym mimo, że kto inny zaczynał.
Sytuacja 1) Pierwsza runda (składająca się z 2 tur bo każdy ma po dwóch członków rodziny) - mamy 4 graczy A, B, C i D. Gracz A robi jakąś akcje, gracz B wykonuje akcję Miejsce spotkań i staje się graczem rozpoczynającym, po czym w tej turze gracz C i D robią swoje ruchy normalnie, następnie zaczyna się nowa tura i teraz zaczyna gracz B i będzie kolejność taka: B,C, D i A. Kończy się runda pierwsza, zaczyna runda druga i mamy kolejność BCDA dopóki ktoś nie skorzysta z miejsca spotkań.
Sytuacja 2) Gracz rozpoczynający zmienia się dopiero od następnej rundy. Z tym, że po co byłby zapis, że gracz staje się graczem rozpoczynającym od tego momentu - dodatek do instrukcji str. 6.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

GeQ pisze:
TV3 pisze:Mieszacie.

Nie jestem graczem rozpoczynającym. W Fazie Pracy wystawiłem jednego członka rodziny na pole Gracz Rozpoczynający. Bieżąca runda trwa dalej na niezmiennych zasadach (w niezmiennej kolejności). Od następnej rundy to ja wykonuję akcje jako pierwszy. I tyle.
A tobie dziękuję, za głos rozsądku. czyli gramy po "staremu" :wink:
Jak rozpoznać kto jest graczem rozpoczynającym? Ten gracz ma przed sobą znacznik gracza rozpoczynającego.

A poza tym nowa instrukcja ma to napisane wprost:
Miejsce spotkań: gracz rozpoczynający oraz małe usprawnienie.
Przejmujesz znacznik gracza rozpoczynającego (i go zachowujesz). Od tego momentu jesteś graczem rozpoczynającym (pomimo, że tę rundę zaczynał inny gracz).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ