Wysokie Napięcie - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Wysokie napięcie

Post autor: TV3 »

Pełna zgoda co do sposobów rozwiązania. Jednak ów "problem" wydał mi się na tyle dziwny (serio? po jednym więcej domku nie mogli dołożyć?), że zacząłem się obawiać, iż coś jednak w zasadach mi umyka. Jak rozumiem, nic mi nie umyka. Po prostu chałupy brak.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Wysokie napięcie

Post autor: Paskudnik »

TV3 pisze:(serio? po jednym więcej domku nie mogli dołożyć?)
Jak optymalizacja, to optymalizacja :P W tej grze 1 brakujące Elektro potrafi przesądzić o losach świata - a co dopiero cały dom :lol:
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
only_me
Posty: 15
Rejestracja: 15 lis 2016, 14:08
Has thanked: 1 time

Re: Wysokie napięcie

Post autor: only_me »

:arrow: Mam małe pytanie co do dodatkowych map Europa Centralna/ Beneluks.
Pod tabelami surowców są zasady specjalne - ogarniam. Ale co to jest cena początkowa :?:
W przypadku Europy: Węgiel 1, olej 3, odpady 7, uran 8
Beneluks: węgiel 1, olej 1, odpady 7, uran 14.
Nie są do zasoby początkowe bo są one wypisane wcześniej w instrukcji....

:arrow: I.. macie jakiś patent na pomniejszenie i oznaczanie tabeli surowców? Często się gubimy i nie dajemy tyle ile trzeba :D Myślałam coś na zasadzie takiego kalendarzyka z czerwoną obwódką na taśmie przezroczystej, co teraz jest dokładane
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Wysokie napięcie

Post autor: Paskudnik »

only_me pisze::arrow: Mam małe pytanie co do dodatkowych map Europa Centralna/ Beneluks.
Pod tabelami surowców są zasady specjalne - ogarniam. Ale co to jest cena początkowa :?:
W przypadku Europy: Węgiel 1, olej 3, odpady 7, uran 8
Beneluks: węgiel 1, olej 1, odpady 7, uran 14.
Nie są do zasoby początkowe bo są one wypisane wcześniej w instrukcji....
to są właśnie stany początkowe na rynku zasobów - w przypadku mapy "Europa Centralna" są one identyczne jak na podstawowych mapach, na Beneluksie są już inne. I tak jest w przypadku wielu dodatkowych map - stany początkowe (tak jak i uzupełnienia w trakcie gry) mogą znacząco różnić się od wersji podstawowej.
only_me pisze::arrow: I.. macie jakiś patent na pomniejszenie i oznaczanie tabeli surowców? Często się gubimy i nie dajemy tyle ile trzeba :D Myślałam coś na zasadzie takiego kalendarzyka z czerwoną obwódką na taśmie przezroczystej, co teraz jest dokładane
najczęściej spotkałem się z przysłanianiem tabeli uzupełnień przy pomocy np. pudełka ;) Na BGG jest wiele zrobionych przez graczy plików z pomocami (np. tabel uzupełnień zmniejszonych do wielkości jednej elektrowni, osobno dla poszczególnych liczb graczy) - do wydrukowania i używania. :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
only_me
Posty: 15
Rejestracja: 15 lis 2016, 14:08
Has thanked: 1 time

Re: Wysokie napięcie

Post autor: only_me »

Paskudnik pisze:to są właśnie stany początkowe na rynku zasobów - w przypadku mapy "Europa Centralna" są one identyczne jak na podstawowych mapach, na Beneluksie są już inne. I tak jest w przypadku wielu dodatkowych map - stany początkowe (tak jak i uzupełnienia w trakcie gry) mogą znacząco różnić się od wersji podstawowej.
jak to może być to stan początkowy rynku np. w ilości 1 węgla, skoro ma być dołożonych ich przykładowo w europie 24 (od 1-8 po 3)? Europa centralna różni się ilością zasobów początkowych od postawy tylko uranem, Beneluks olejem
Informacja o cenach początkowych jest podana tylko w rozszerzeniu na podstawie juz nie

Dobra rozkmniłam to, dla tych co nie wiedzą: Cena początkowo podana pod tabelą surowców, jest tak naprawdę informacja zbędną. Każdy surowiec ma swoją cenę, a w pierwszej rundzie, mają one właśnie tą co podana jest pod tabelą. Czyli jak rozłożymy grę do rozgrywki to widzimy co ile kosztuje porynku surowców nie patrząc pod tabele.
Paskudnik pisze:Na BGG jest wiele zrobionych przez graczy plików z pomocami
Można jakoś na raz wszystko ściągnąć do danej gry, czy osobno tylko? Potwierdzanie że się nie jest robotem trochę już mnie wnerwia ;)
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Wysokie napięcie

Post autor: Paskudnik »

only_me pisze:
Paskudnik pisze:to są właśnie stany początkowe na rynku zasobów - w przypadku mapy "Europa Centralna" są one identyczne jak na podstawowych mapach, na Beneluksie są już inne. I tak jest w przypadku wielu dodatkowych map - stany początkowe (tak jak i uzupełnienia w trakcie gry) mogą znacząco różnić się od wersji podstawowej.
jak to może być to stan początkowy rynku np. w ilości 1 węgla, skoro ma być dołożonych ich przykładowo w europie 24 (od 1-8 po 3)? Europa centralna różni się ilością zasobów początkowych od postawy tylko uranem, Beneluks olejem
no dobra - tu mnie masz, źle powiedziałem. Są to ceny początkowe, a nie stany. Tak więc jeśli cena początkowa węgla wynosi 1 Elektro, to na rynku od początku gry ma być 24 wyłożone kostki, dla oleju odpowiednio cena = 3 to wykładamy 18 baryłek, przy odpadach cena = 7 to wykładamy 6 żółtych znaczników itd. (oczywiście wszystkie wjeżdżają od prawej do lewej strony planszy).
only_me pisze:Informacja o cenach początkowych jest podana tylko w rozszerzeniu na podstawie juz nie
W podstawce jest ona podana wcześniej w instrukcji (str. 2, pkt 5).
only_me pisze:
Paskudnik pisze:Na BGG jest wiele zrobionych przez graczy plików z pomocami
Można jakoś na raz wszystko ściągnąć do danej gry, czy osobno tylko? Potwierdzanie że się nie jest robotem trochę już mnie wnerwia ;)
Z tego co wiem - nie można, a pytanie czy nie jesteś robotem jest co ~10 ściągań ;)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
tomasz86
Posty: 103
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Wysokie napięcie

Post autor: tomasz86 »

Pytanko.
"Realizacja zysków:
Każdy z graczy wykorzystuje swoje elektrownie, aby produkować elektryczność. Rozpoczynając od gracza prowadzącego, każdy deklaruje liczbę miast, które chce (i może) zasilić."

Czyli jeśli widzę że zbliża sie koniec gry i brakuje surwców to mogę się zdecydować zsotawić zasoby w Elektrowni i naprzykład użyc tylko 2 Elektropwni z 3 dostępnych?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Wysokie napięcie

Post autor: Cin »

Tak
Gonzales
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2007, 17:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wysokie napięcie

Post autor: Gonzales »

Po bardzo długiej przerwie zagraliśmy w Wysokie Napięcie.
Nieoczekiwanie pojawił się problem z licytacją w trakcie przejścia do Etapu 3

Wyciągnęliśmy kartę "Etap 3" w trakcie licytacji elektrowni.

Instrukcja:
1. Jeżeli karta »Etap 3« zostanie wyciągnięta podczas licytacji elektrowni w fazie 2 potraktuj tę kartę jak najdroższą elektrownię i połóż ją jako
ostatnią rynku elektrowni przyszłych. Po zakończeniu fazy 2, usuń najtańszą elektrownię oraz kartę »Etap 3« i nie wyciągaj kolejnych kart
elektrowni ze stosu, aby je zastąpić. Etap 3 rozpocznie się w fazie 3.

Pierwszy gracz kupił elektrownię.
Pojawiła się karta "Etap 3" na rynku wtórnym.
Drugi gracz kupił elektrownię.
Licytacja trwa dalej i tu rozgorzała dyskusja :-)
1. Czy mamy dobrać kolejną elektrownię ze stosu elektrowni (są tam już tylko najdroższe elektrownie zdjęte z rynku przyszłych elektrowni w trakcie gry)
2. Czy nie dobierać elektrowni ze stosu, tylko przesunąć kolejną z rynku przyszłych elektrowni?

Wybraliśmy wariant 1, przez lata graliśmy wariantem 2.
Który jest prawidłowy?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie napięcie

Post autor: WRS »

W takim przypadku tasujemy talię odłożonych, droższych elektrowni i dobieramy z niej kolejne elektrownie.
Na koniec licytacji odrzucamy najtańszą oraz Etap 3 i zostaje nam 6 elektrowni (stąd zapis o nieuzupełnianiu elektrowni).

W którejś aktualizacji zasad zostało to poprawione.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Wysokie napięcie

Post autor: Paskudnik »

W Wysokim napięciu nie ma rynku wtórnego :P
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
zylinski1
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwie 2017, 19:23

Re: Wysokie napięcie

Post autor: zylinski1 »

cześć wszystkim grających w Wysokie Napięcie - znalazłem ten wątek i chciałbym podpiąć się ze swoim pytaniem. Najpierw dosłowny cytat z regulaminu: "Gra kończy się po zakończeniu fazy 4, jeżeli choć jeden z gracy posiadać będzie w tym momencie w swojej sieci określoną liczbę miast (niekoniecznie zasilonych!)."

Jak należy interpretować ten zapis zakończenia/przerwania gry?

1. Czy w momencie gdy któryś z graczy dobije np. do 15 miast (dla 5 graczy) i wtedy pozostali gracze nie mogą dalej się rozbudować i w tym momencie następuje podsumowanie zasilonych miast?
2. Czy wszyscy gracze kończą zakupy/rozbudowę w fazie 4 i potem dopiero następuje podsumowanie zasilonych miast?

Dziękuję za konstruktywne myśli. Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Wysokie napięcie

Post autor: MichalStajszczak »

Jeżeli w tekście jest zdanie "Gra kończy się po zakończeniu fazy 4", to moim zdaniem należy to rozumieć w ten sposób, że wszyscy gracze powinni wykonać działania fazy 4. A zatem prawidłowa jest interpretacja 2
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Wysokie napięcie

Post autor: Paskudnik »

zylinski1 pisze:(...) cytat z regulaminu: "Gra kończy się po zakończeniu fazy 4, jeżeli choć jeden z gracy posiadać będzie w tym momencie w swojej sieci określoną liczbę miast (niekoniecznie zasilonych!)."

Jak należy interpretować ten zapis zakończenia/przerwania gry?

1. Czy w momencie gdy któryś z graczy dobije np. do 15 miast (dla 5 graczy) i wtedy pozostali gracze nie mogą dalej się rozbudować i w tym momencie następuje podsumowanie zasilonych miast?
2. Czy wszyscy gracze kończą zakupy/rozbudowę w fazie 4 i potem dopiero następuje podsumowanie zasilonych miast?
Zdecydowanie odpowiedź 2 - gracze rozgrywają jeszcze do końca fazę rozbudowy, dopiero wtedy sprawdza się, kto ile miast zasilił w tej ostatniej już rundzie.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Dawici
Posty: 31
Rejestracja: 30 lis 2015, 20:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: Dawici »

Cześć

W instrukcji napotkałem na sprzeczność / błąd. Czy ktoś wie jak należy grać prawidłowo?

W grze 6- osobowej zawężamy obszar gry do 5 obszarów zgodnie z tabelą czy nie zawężamy co sugerowałby zapis pkt 1 w akapicie "Przygotowanie do gry", cytuje: "Jeśli gra toczy się w mniej niż 6 osób, gracze muszą zawęzić obszar gry".

Jak wiadomo mapy mają po 6 obszarów.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: Peter128 »

6 osób - 5 obszarów
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: Paskudnik »

Dawici pisze:W grze 6- osobowej zawężamy obszar gry do 5 obszarów zgodnie z tabelą czy nie zawężamy co sugerowałby zapis pkt 1 w akapicie "Przygotowanie do gry", cytuje: "Jeśli gra toczy się w mniej niż 6 osób, gracze muszą zawęzić obszar gry".
To zdanie w instrukcji jest niestety błędne - obszar gry zawęża się w każdym przypadku*.

*) jedynym wyjątkiem jest mapa Badenia-Wirtembergia - tam dla 5 i 6 graczy nie zawęża się obszaru gry (bo jest ich tylko 5 na mapie).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: Peter128 »

Pytanie co do wersji doładowanej i znacznika zniżki. Czy dobrze rozumiem, że dotyczy on tylko licytacji? Jeśli zostaje ostatni gracz, to może kupić elektrownię tylko za cenę podstawową a nie za 1?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: WRS »

Znacznik zniżki zmienia cenę elektrowni.
Oczywiście, że ostatni może ją kupić za 1 zł.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: Peter128 »

Ok, a zniżka obowiązuje na jeden zakup na rundę? W sensie w danej rundzie tylko raz można rozpocząć licytację takiej elektrowni?
Jak wam się w ogóle gra z tą zasadą?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: WRS »

Polubiłem zniżkę. Dobrze nakręca licytacje...

Co do szczegółów kilka cytatów z zasad (z moimi podkreśleniami):
Instrukcja pisze:Najpierw połóżcie znacznik zniżki na najmniejszej elektrowni rynku bieżącego.
W ten sposób minimalna cena tej elektrowni zostaje zredukowana do 1, bez względu na numer tej elektrowni.
Instrukcja pisze:Jeśli na karcie leży żeton zniżki, jej minimalna cena wynosi 1.
Możesz jednak rozpocząć jej licytację od wyższej kwoty.
Jeśli kupisz elektrownię o obniżonej cenie, odłóż chwilowo znacznik zniżki obok planszy gry.
Instrukcja pisze:Jeśli znacznik zniżki leży na najmniejszej elektrowni, a w trakcie uzupełniania luki wyciągniesz kartę o numerze niższym od oryginalnego numeru elektrowni, na której leży znacznik zniżki, usuń tę nowo dociągniętą kartę elektrowni z gry.
Dodatkowo, zdejmij znacznik zniżki z najmniejszej karty i odłóż go obok planszy gry.
Następnie natychmiast dociągnij kolejną kartę elektrowni, aby uzupełnić lukę.
Instrukcja pisze:Jeśli na koniec tej fazy znacznik zniżki wciąż leży na karcie elektrowni (nikt jej nie kupił), usuń ją z gry.
Lukę po niej uzupełnij kartą ze stosu kart elektrowni.
Znacznik zniżki odłóż chwilowo obok planszy gry.
W pozostałych fazach tej rundy nie będzie elektrowni o obniżonej cenie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: Maceqq »

Cześć,

dwa pytanka:

1) W trakcie fazy licytacji wylosowaliśmy najniższą elektrownie, więc odrzucamy ją oraz znacznik zniżki. Czy jeśli dociągamy kolejny raz najniższą elektrownie, to również ją odrzucamy, czy już dokładamy jako pierwszą kartę?

2) Czy w trzeciej rundzie nadal gramy ze znacznikiem zniżki?

Dzięki,
Maciek
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: WRS »

Maceqq pisze: 15 mar 2020, 16:291) W trakcie fazy licytacji wylosowaliśmy najniższą elektrownie, więc odrzucamy ją oraz znacznik zniżki. Czy jeśli dociągamy kolejny raz najniższą elektrownie, to również ją odrzucamy, czy już dokładamy jako pierwszą kartę?
Dokładamy jako pierwszą kartę.
Maceqq pisze: 15 mar 2020, 16:292) Czy w trzeciej rundzie nadal gramy ze znacznikiem zniżki?
Tak.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Wysokie Napięcie

Post autor: asd123 »

Odkurzę nieco temat w związku z moim powrotem do gry. W zasadach jest napisane "koszt połączenia między niektórymi miastami wynosi 0 elektro. Możesz mieć maksymalnie po 1 stacji transformatorowej w każdym z dwóch miast takiej metropolii." Przy czym jest generalnie zasada, że jednego miasta nie możesz włączyć do sieci dwukrotnie, czyli w żadnym mieście nie możesz postawić dwóch stacji.
Z jakiego powodu taki zapis znalazł się w instrukcji? Czy te metropolie należy traktować w jakiś specjalny sposób?
Łukasz
Posty: 1
Rejestracja: 09 cze 2020, 01:24
Has thanked: 2 times

Re: Wysokie Napięcie - pytania i wątpliwości

Post autor: Łukasz »

Myślę że, zasada odnosi się bezpośrednio do m.in mapy Niemiec gdzie mamy dwie takie Metropolie: Duisburg-Essen oraz Halle-Leipzig w USA: New York-Philadelphia, Savannah-Jacksonville. Można mieć jedno takie darmowe połączenie w swojej sieci.
ODPOWIEDZ