Mr Jack

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Maras »

Dzięki ma to sens
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Veridiana »

Zakochałam się w Mr Jacku :oops: khm khm. Problem tylko, że nie mam z kim grać! Wszyscy wolą Wsiąść do Pociągu! :evil: ja też to lubię, ale czasem również potrzebuję pomyśleć!

Taka luźna uwaga wynikająca z potrzeby wylania gdzieś swojej frustracji...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

Całkiem zrozumiała frustracja. Jestem zniesmaczony postawą Twojego otoczenia. ;)

Możesz jednak spróbować znaleźć bratnie dusze w wirtualnym Whitechapel, grając online tutaj: http://mrjack.hurricangames.com/
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Piotrek81
Posty: 14
Rejestracja: 29 sie 2008, 15:42
Lokalizacja: wrocław

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Piotrek81 »

Czy waszym zdaniem obie strony mają takie same szanse
grałem z kolegą około 10 razy on ani razu nie uciekł ja może 2 razy

moim zdaniem to że nie można uciekać jak jest sie widocznym psuje grę
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Geko »

Piotrek81 pisze:Czy waszym zdaniem obie strony mają takie same szanse
grałem z kolegą około 10 razy on ani razu nie uciekł ja może 2 razy

moim zdaniem to że nie można uciekać jak jest sie widocznym psuje grę
Jakby można było, to by dopiero psuło grę. Trzeba trochę pokombinować nie tylko pod kątem bieżącej rundy, ale przede wszystkim pod kątem przyszłych. Ucieczkę trzeba troszkę zaplanować.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: waffel »

Jakby można było uciekać widocznym to Miss Stealthy by mogła uciec w drugiej turze i absolutnie nic by nie mogło temu zapobiec. (Jeśli postacie z pierwszej tury nie zawierałyby jej to w drugiej turze Jack ma pierwszy ruch, bierze Miss S i ucieka).
Awatar użytkownika
les_R
Posty: 9
Rejestracja: 05 gru 2008, 09:28

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: les_R »

Ja mam mnóstwo pytań do Mr Jacka bo czytanie angielskiej instrukcji nie poszło mi najlepiej:
1. Czy Mr Jack przed rozgrywką ciągnie swoją kartę z kart alibi czy postaci? W instrukcji jest napisane ze z kart alibi ale wtedy Sherlock losując karty postaci moze przecież wyciągnąć Jacka i uniemozliwia to Jackowi poruszanie się (ucieczkę tą postacią).
2. Wszędzie jest napisane że SH musi wyeliminować z grona podejrzanych 8 osób 7. Ale czy ma eliminować też z postaci którymi sam gra? Nie bardzo chyba załapałam zasady gry.
3. Jaki cel spełniejają karty alibi oprócz możliwosci podejrzenia ich przez SH?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: mst »

1. Gdyby Jack ciągnął swoją kartę z kart postaci to od razu wiadomo byłoby kto jest Jackiem ze względu na brak tej karty wśród postaci.
2. W kolejnych rundach gracze wybierają postaci, którymi wykonują ruchy. Nie ma postaci przyporządkowanych na stałe do Sherlocka i Jack'a. Również Sherlock może poruszać się postacią, która jest Jackiem (oczywiście nie wiedząc o tym).
3. Jeśli Sherlock ogląda jakąś kartę alibi to znaczy, że nie została ona odłożona jako Jack czyli ta postać Jackiem nie jest. Także Jack może losować karty alibi po to aby zmniejszyć Sherlockowi możliwości sprawdzania alibi.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

les_R pisze:Nie bardzo chyba załapałam zasady gry.
Chyba rzeczywiście nie za bardzo ;)
1. Czy Mr Jack przed rozgrywką ciągnie swoją kartę z kart alibi czy postaci? W instrukcji jest napisane ze z kart alibi ale wtedy Sherlock losując karty postaci moze przecież wyciągnąć Jacka i uniemozliwia to Jackowi poruszanie się (ucieczkę tą postacią).
Z kart alibi. Holmes nie może jej później wyciągnąć, bo jest odkładana na bok. To jedyna postać, która nie ma alibi, czyli jest winna.
2. Wszędzie jest napisane że SH musi wyeliminować z grona podejrzanych 8 osób 7. Ale czy ma eliminować też z postaci którymi sam gra?
Postacie nie są przypisane na stałe żadnemu z graczy. Każdy z graczy (Mr. Jack. i inspektor, a nie Sherlock Holmes) może poruszyć każdą z postaci, biorąc jej kartę spośród dostępnych. Ten brak "przydziału" postaci do graczy to najbardziej chrakterystyczna cecha tej gry.
Jaki cel spełniejają karty alibi oprócz możliwosci podejrzenia ich przez SH?
Jak pisałem wyżej: losowanie spośród nich "wyznacza" Mr. Jacka. Oglądanie ich przez Scherlocka Holmesa wyklucza kolejne postaci z grona podejrzanych (bo mają alibi).

EDIT: mst jednocześnie ze mną wszystko pięknie wyjaśnił. Ale może lepiej, jeśli to będzie powiedziane "różnymi słowami"? ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Smoku »

Wszystko pomieszałaś :lol: . Podaj adres e-mail to prześlę Ci skan z polską instrukcją. Może być na PW.Myślę ,że wtedy sporo się wyjaśni.
Maile wysyłane przez forum nie mają możliwości wstawienia załącznika.Ja w każdym razie nie znalazłem takiej opcji...
1. Jack losuje kartę alibi (ta postać zostaje Jackem) i zatrzymuje tę kartę na czas rozgrywki.

2. Detektyw musi wydedukować ,(z wzajemnego położenia postaci ,z ich ruchów,zwłaszcza wskazówka czy Jack jest ukryty czy widoczny jest najbardziej pomocna), która z wszystkich postaci może być Jackiem.

3.Z tych kart losujesz Mr.Jacka i jednocześnie S.H podgląda w swojej turze ,która postać jest niewinna. Jeżeli Jack dzięki karcie S.H korzysta też z tej opcji ,może kierować podejrzenie na niewinną postać....Karty Alibi po obejrzeniu nie wracają do talii.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: mst »

IMHO Andy jako ekspert od Mr.Jack'a i języka polskiego udzielił łatwiejszych do zrozumienia odpowiedzi niż mst. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

IMHO mst jako forumowy arbiter elegantiorum przesadził z uprzejmościami. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
les_R
Posty: 9
Rejestracja: 05 gru 2008, 09:28

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: les_R »

Co ja bym bez Was zrobiła. Mój mail to les_r@wp.pl. Teraz mi się trochę rozjaśniło. Ale skoro poruszanie sie postaciami jest losowe to Mr Jak moze uciekać tylko wtedy kiedy wylosuje kartę danej postaci tak? I tylko gdy nie jest widoczny?
Powiedzcie jeszcze co oznacza "przed ruchem" i "po ruchu". Znaczy ze najpierw wykorzystuje zdolnośc potem sie ruszam i potem dopiero przeciwnik?
Aha... I jak SH losuje 2 karty pod rząd to rusza się dwa razy?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

les_R pisze:Co ja bym bez Was zrobiła.
Powiedz to feministkom! :mrgreen:
Ale skoro poruszanie sie postaciami jest losowe to Mr Jak moze uciekać tylko wtedy kiedy wylosuje kartę danej postaci tak? I tylko gdy nie jest widoczny?
Losowość jest ograniczona, bo postać do poruszenia wybiera się spośród czterech (początkowo) wyłożonych na stole. Uciec z dzielnicy Jack może tylko, jesli jest niewidoczny.
Powiedzcie jeszcze co oznacza "przed ruchem" i "po ruchu". Znaczy ze najpierw wykorzystuje zdolnośc potem sie ruszam i potem dopiero przeciwnik?
To znaczy, że zdolność wykorzystujesz przed ruchem postaci lub po nim. Czy potem porusza się przeciwnik, to zależy.
Aha... I jak SH losuje 2 karty pod rząd to rusza się dwa razy?
Rozumiem, że Sherlokiem Holmesem nazywasz gracza-inspektora? Owszem, i on, i Jack czasami poruszają się dwa razy pod rząd, ale kart postaci nie losują, tylko wybierają!

Koniecznie przeczytaj polską instrukcję! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
les_R
Posty: 9
Rejestracja: 05 gru 2008, 09:28

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: les_R »

Dobrze już dobrze... :) Przeczytam na pewno. Ale już jako- takie rozeznanie mam. Dziękuję wielce...
Awatar użytkownika
les_R
Posty: 9
Rejestracja: 05 gru 2008, 09:28

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: les_R »

Ale jeszcze jedno mnie męczy... Skoro dobieramy postaci czy jest mozliwe zeby w ostatnich dwóch rundach ja wybrała postać która jest Mr Jack? Jak wtedy przebiega jej złapanie?
Ps. Dziękuję za skan zasad... Coś mi się jednak wydrukować nie chce :?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

Każdy z dwóch graczy może do ruchu wybrać postać, która jest Jackiem, ale tylko jeden z graczy wie, że to Jack. ;)

Jeśli jako inspektor też już wiesz (albo Ci się przynajmniej wydaje, że wiesz), kto jest Rozpruwaczem i dysponujesz dwoma ruchami, to możesz np. w pierwszym ruchu przysunąć podejrzanego do innej postaci, a w drugim ruchu tą postacią wejść na pole z podejrzanym i oskarżyć go o bycie Jackiem. Jeśli miałaś rację, to wygrałaś - jeśli pomyliłaś się, wygrał Twój przeciwnik.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: mst »

Tylko dodam, że złapanie polega zawsze na tym, że inspektor wprowadza jakąś postać na pole, na którym stoi domniemany Jack i wtedy sprawdzana jest prawidłowość oskarżenia (czyli ogląda się kartę alibi odłożoną na początku gry). Tak więc poruszając się Jackiem w ostatnich rundach można starać się odsunąć go od innych postaci (mogących go złapać). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: macike »

mst pisze:Tylko dodam, że złapanie polega zawsze na tym, że inspektor wprowadza jakąś postać na pole, na którym stoi domniemany Jack i wtedy sprawdzana jest prawidłowość oskarżenia (czyli ogląda się kartę alibi odłożoną na początku gry). Tak więc poruszając się Jackiem w ostatnich rundach można starać się odsunąć go od innych postaci (mogących go złapać). :)
W tym, co napisał mst, istotne jest słowo zawsze. Inspector nie może ruszyć Mr. Jacka na pole innej postaci w celu przyznania się do winy.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Perpetka »

A ja mam pytanie o dodatek do Mr Jacka. O ile dobrze rozumiem z BGG to jest 5 nowych postaci... I coś jeszcze?

Bo wicie, rozumicie, wydaje się fajny, ale 60 zł za 10 kart i żetonów to jakby boli, a 5 guzików można sobie do gry we własnym zakresie dołożyć...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

Perpetka pisze:A ja mam pytanie o dodatek do Mr Jacka. O ile dobrze rozumiem z BGG to jest 5 nowych postaci... I coś jeszcze?
Są nowe reguły, dotyczące wyboru postaci do każdej rozgrywki i setupu (nie ma przypisanych na stałe pozycji startowych dla każdej z postaci). No i jest barykada (+ jedna zapasowa :) ).
Bo wicie, rozumicie, wydaje się fajny, ale 60 zł za 10 kart i żetonów to jakby boli, a 5 guzików można sobie do gry we własnym zakresie dołożyć...
Guziki może tak, ale z kartami może być kłopot ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Perpetka »

A jakby tak chcieć zagrać rulesami z dodatku nie mając dodatku, to zmieniłoby się tylko tyle, że ustawia się postacie, gdzie się chce, tak? I tak jak przy ruchach, ciągniemy 4 postacie, Inspektor, Jack, Jack, itd? Jakieś jeszcze ograniczenia?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

Przebieg rozgrywki jest taki sam. Ale zmiany dotyczące doboru zestawu postaci i kolejnego ustawiania ich na planszy są nieco bardziej skomplikowane. Przede wszystkim jednak wydaje mi się trudne wykonanie w domowych warunkach kart postaci i kart alibi w taki sposób, żeby nie różniły się od tych z podstawki. Chociaż dla chcącego... ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Perpetka »

Co się dzieje, kiedy Rzeźnik przypiera jakąś postać do muru? Np. Ktoś stoi na pierwszym heksie w lewym górnym rogu i Rzeźnik podchodzi do niego "od dołu". Postać nie może uciec na boki (budynki, latarnia), czy może przebiec "przez" Rzeźnika, żeby znaleźć się dalej od niego czy po prostu pozostaje na miejscu? Czy gdyby ruch Rzeźnikiem wykonywał gracz-Jack, a "przyparta do muru" postać byłaby Jackiem, to mogłaby uciec z planszy (o ile Jack byłby ostatnio niewidoczny i nie było tam kordonu)?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Mr Jack pytanie o zasady

Post autor: Andy »

Perpetka pisze:Co się dzieje, kiedy Rzeźnik przypiera jakąś postać do muru? Np. Ktoś stoi na pierwszym heksie w lewym górnym rogu i Rzeźnik podchodzi do niego "od dołu". Postać nie może uciec na boki (budynki, latarnia), czy może przebiec "przez" Rzeźnika, żeby znaleźć się dalej od niego czy po prostu pozostaje na miejscu? Czy gdyby ruch Rzeźnikiem wykonywał gracz-Jack, a "przyparta do muru" postać byłaby Jackiem, to mogłaby uciec z planszy (o ile Jack byłby ostatnio niewidoczny i nie było tam kordonu)?
Jest gdzieś FAQ w sieci, jest spora dyskusja na BGG. Przypominam sobie, jak autor wyjaśniał, że rzeźnik może "wygnać" Jacka z dzielnicy i że jest to wyjątek od zasady, że Jack ucieka z planszy tylko we własnym ruchu. Blokada przymusowego ruchu chyba też była wyjaśniana - jak nie ma możliwości ucieczki, to się nie ucieka (o ile dobrze pamiętam).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ