Warcraft Gra Planszowa - Pytania

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Ensid
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2018, 15:58

Warcraft Gra Planszowa - Pytania

Post autor: Ensid »

Witam,
Szukam odpowiedzi na kilka pytań dotyczących gry planszowej Warcraft (wersja podstawowa). Ze względu na brak szczegółowych informacji w książeczce z zasadami zamieszczam te pytania tutaj.

1. Czy w sytuacji, w której na 1 odosobnionym polu mam 2 jednostki naziemne i wróg decyduje posłać tam 2 jednostki latające, to czy wynik jest ustalony odgórnie o mojej porażce, gdyż moje jednostki w żaden sposób nie są w stanie zadać obrażeń jednostce latającej?

2. Jak dokładnie działa karta polimorfii? Jest opisana, że wyłącza z gry jeden oddział przeciwnika. Przykładowa sytuacja:
Przeciwnik ma na 1 polu 1 oddział, ja go atakuję i używam polimorfii na wrogi oddział, to:
a) Rzucam kością za każdą moją jednostkę, a mój przeciwnik nie może się bronić, gdyż go wyłączyłem na tę turę polimorfią
b) Nic się nie dzieję, gdyż ta karta całkowicie wyłącza dany oddział na jedną turę. Nie ma innych jednostek z innych pól, które biorą udział w bitwie, więc ta tura bitwy się kończy i rozpoczyna się kolejna, efekt polimorfii przestaje działać i wracamy do kroku bitwy, co za tym idzie - ta karta służy tylko do bitwy, w której biorą udział co najmniej dwa wrogie oddziały na dwóch polach, dzięki czemu jeden się wyłącza.

3. Jak dokładnie rozumie się pojęcie "oddział"?
Odnosi się to do pola, czy do typów jednostek na polu?
Na przykład 3 jednostki walczące wręcz to jeden oddział, a na jednym polu jednostka latająca, walcząca i strzelająca to 3 oddziały, czy nie ma to znaczenia, jakie są rodzaje jednostek i po prostu odnosi się to do pola, że na danym polu jest oddział (który nawet składa się z trzech różnych jednostek)?

4. Czy karty placówki mogę budować tylko na pustym polu, czy mógłbym zbudować placówkę na obszarze z punktem zwycięstwa?

5. Czy wojska mogą chodzić po obszarach zalesionych i obszarach z kopalniami, czy tylko robotnicy?

6. Czy podczas powstawania bitwy jest jakakolwiek możliwość ucieczki przed tą bitwą (nie licząc kart doświadczeń)?

7. Co się dzieje, gdy wszedłem moimi wojskami na puste pole "bazy" przeciwnika, kiedy jego wojska były w innym miejscu, czy w tym momencie automatycznie przejąłem jego bazę i wygrywam grę?

^jeśli nie:
8. Stojąc na bazie przeciwnika on szkoli jednostki w fazie "kupowania", zaczyna się krok ruchu (ja moje jednostki wciąż zostawiam na jego polu bazy), potem faza "rozmieszczania" i on kładzie swoje jednostki na bazie - kiedy dochodzi do bitwy? W momencie rozpoczęcia fazy ruchu dowolnego z graczy?

9. Czy żeby zdobywać punkty zwycięstwa muszę stać na nich chociaż jedną jednostką?

10.
Czy robotnicy stojący na obszarach również zdobywają punkty zwycięstwa?
Ensid
Posty: 2
Rejestracja: 08 lut 2018, 15:58

Re: Warcraft Gra Planszowa - Pytania

Post autor: Ensid »

Witam,
Udało mi się uzyskać kilka odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Uzupełnię, gdyż może komuś się to przyda.

Ensid pisze:1. Czy w sytuacji, w której na 1 odosobnionym polu mam 2 jednostki naziemne i wróg decyduje posłać tam 2 jednostki latające, to czy wynik jest ustalony odgórnie o mojej porażce, gdyż moje jednostki w żaden sposób nie są w stanie zadać obrażeń jednostce latającej?
Tak, chyba że jednostki naziemne należą do nieumarłych i posiadasz kartę Sieć, lub do orków i posiadasz kartę Usidlenie.

Ensid pisze:2. Jak dokładnie działa karta polimorfii? Jest opisana, że wyłącza z gry jeden oddział przeciwnika. Przykładowa sytuacja:
Przeciwnik ma na 1 polu 1 oddział, ja go atakuję i używam polimorfii na wrogi oddział, to:
a) Rzucam kością za każdą moją jednostkę, a mój przeciwnik nie może się bronić, gdyż go wyłączyłem na tę turę polimorfią
b) Nic się nie dzieję, gdyż ta karta całkowicie wyłącza dany oddział na jedną turę. Nie ma innych jednostek z innych pól, które biorą udział w bitwie, więc ta tura bitwy się kończy i rozpoczyna się kolejna, efekt polimorfii przestaje działać i wracamy do kroku bitwy, co za tym idzie - ta karta służy tylko do bitwy, w której biorą udział co najmniej dwa wrogie oddziały na dwóch polach, dzięki czemu jeden się wyłącza.
Polimorfia zgodnie z zasadami działa tak, że wybierasz jedną figurkę i do końca pierwszej fazy bitwy (tj. atak strzelających --> latających --> naziemnych) ta jednostka nie może atakować, ale specjalna zdolność tej jednostki nie jest wyłączana (np. Leczenie, Żądza Krwi), lecz jeśli po pierwszej fazie bitwy jest ona dalej kontynuowana, to owieczka powraca do formy jednostki i znów może atakować.

My osobiście gramy tak, że polimorfia wyłącza jedną figurkę na całą bitwę nawet z jej specjalną zdolnością, jeśli gracz rzucający ten czar przegra całą bitwę, wówczas owieczka ginie.
Ensid pisze:3. Jak dokładnie rozumie się pojęcie "oddział"?
Odnosi się to do pola, czy do typów jednostek na polu?
Na przykład 3 jednostki walczące wręcz to jeden oddział, a na jednym polu jednostka latająca, walcząca i strzelająca to 3 oddziały, czy nie ma to znaczenia, jakie są rodzaje jednostek i po prostu odnosi się to do pola, że na danym polu jest oddział (który nawet składa się z trzech różnych jednostek)?
Błąd ten wynika z tłumaczenia zasad gry. Jedna figurka to jeden oddział, trzy figurki tego samego rodzaju nawet, to trzy oddziały.
Ensid pisze:4. Czy karty placówki mogę budować tylko na pustym polu, czy mógłbym zbudować placówkę na obszarze z punktem zwycięstwa?
Można zbudować na obszarze z punktami zwycięstwa, ale żeby je posiadać i tak musi stać jednostka na tym polu. Można nawet zbudować na obszarze kopalni i lasu i wciąż można wydobywać surowce, nawet jeśli stoi na tym polu placówka. Robotnik tworzący placówkę na obszarze kopalni i lasu nie rzuca kością podczas kroku zbiorów.
Ensid pisze:5. Czy wojska mogą chodzić po obszarach zalesionych i obszarach z kopalniami, czy tylko robotnicy?
Wojska mogą chodzić po każdym polu prócz obszarów górzystych, jednostki latające mogą poruszać się nawet po obszarach górzystych.
Ensid pisze:6. Czy podczas powstawania bitwy jest jakakolwiek możliwość ucieczki przed tą bitwą (nie licząc kart doświadczeń)?
Są tylko dwie opcje:

a) użyć karty Miejskiego Portalu
b) Podczas wybierania strat zabić wszystkie swoje jednostki z głównego pola, wówczas odratujemy jednostki z flanek.
Ensid pisze:7. Co się dzieje, gdy wszedłem moimi wojskami na puste pole "bazy" przeciwnika, kiedy jego wojska były w innym miejscu, czy w tym momencie automatycznie przejąłem jego bazę i wygrywam grę?
W grze 1v1 automatycznie wygrywasz. My natomiast gramy tak, że jeśli ten gracz ma w produkcji jednostki, to dopóki je produkuje, to drugi gracz nie wygrywa. Innymi słowy, jeśli gracz A stoi na polu bazy gracza B swoim wojskiem i podczas następnego kroku rozmieszczania gracz B nie wystawił żadnej jednostki by bronić swojej bazy, wówczas gracz A wygrywa.

W grze 2v2 automatycznie wygrywasz, nawet jeśli sojusznik tego gracza wciąż jest w grze. My również stosujemy zasadę z powyższego przykładu, wtedy gracz może zagrywać nowe jednostki i grać na czas, by przybył jego sojusznik.

W grze 1v1v1 po wejściu jednostkami na pole bazy wroga, które nie jest bronione kładzie się żeton częściowego wyczerpania i ten gracz automatycznie przegrywa. Gdy opuścimy naszymi jednostkami to pole kładzie się żeton całkowitego wyczerpania. My gramy tak, że po wejściu na cudzą, pustą bazę od razu kładziemy żeton całkowitego wyczerpania i ten gracz przegrywa.
Ensid pisze:^jeśli nie:
8. Stojąc na bazie przeciwnika on szkoli jednostki w fazie "kupowania", zaczyna się krok ruchu (ja moje jednostki wciąż zostawiam na jego polu bazy), potem faza "rozmieszczania" i on kładzie swoje jednostki na bazie - kiedy dochodzi do bitwy? W momencie rozpoczęcia fazy ruchu dowolnego z graczy?
To jest nasz sposób gry na "domowych" zasadach. Rozmieszcza się jednostki, potem dochodzi do fazy kupowania, a potem faza ruchu i jeśli któraś z tych jednostek należy do gracza, którego jest aktualnie krok ruchu, to wtedy dochodzi do bitwy.
Ensid pisze:9. Czy żeby zdobywać punkty zwycięstwa muszę stać na nich chociaż jedną jednostką?
Tak.
Ensid pisze:10. Czy robotnicy stojący na obszarach również zdobywają punkty zwycięstwa?
Tak.
ODPOWIEDZ