Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
tassman
Posty: 389
Rejestracja: 31 sty 2008, 10:52
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 2 times

Gaja - pytania i wątpliwości

Post autor: tassman »

1. W instrukcji nie ma limitów mepli na jednym kafelków. Jeżeli zadowoli my 2 potrzeby stawiamy pierwszego. Kolejna potrzeba to drugi. Jeżeli natomiast znajdzie się czwarta potrzeba to trzeci. Dotyczy to przynajmniej zasad podstawowych.
2. Zasadach nie ma również opisane co się dzieje jeżeli trzeba usunąć jednego z mepli gdy z 4 potrzeb zrobi się 3. Swojego czy przeciwnika?
sepomatik
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2017, 14:01
Lokalizacja: LBN
Has thanked: 4 times

Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project) - pytania i wątpliwości

Post autor: sepomatik »

Dziś gralem z Automa. Ruchy przeciwnika idą sprawnie nie przerywając naszej rozkminy.

A teraz pytanko.
Można jedną technologię podstawową pobrać raz na całą grę. Jeśli już pobrałem jedną ze słupka i trzy z dołu to jak dalej levelować w danej dziedzinie?

Edit: dopisuję:
Pobrać żeton technologii zaawansowanej za 4KIKi...czy jeszce jakoś?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2300
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 868 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Galatolol »

Płacąc 4 Nauki.
sepomatik
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2017, 14:01
Lokalizacja: LBN
Has thanked: 4 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: sepomatik »

I nie biorąc żetonu technologii?
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Pacza »

Za 4 nauki przesuwasz się tylko na torze technologi - nie pobierasz żetonu technologii!!
Żeton technologii pobierasz tylko jeśli rozbudujesz Placówka Handlowa –> Laboratorium lub Laboratorium –> Akademia.
No i oczywiście za 4 KiKi.
sepomatik
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2017, 14:01
Lokalizacja: LBN
Has thanked: 4 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: sepomatik »

Pacza pisze:Za 4 nauki przesuwasz się tylko na torze technologi - nie pobierasz żetonu technologii!!
Żeton technologii pobierasz tylko jeśli rozbudujesz Placówka Handlowa –> Laboratorium lub Laboratorium –> Akademia.
No i oczywiście za 4 KiKi.
Dokładnie, pomieszało mi się że jak płacę 4 nauki to też najpierw pobieram technologię...
Awatar użytkownika
Pacza
Posty: 38
Rejestracja: 19 lip 2016, 20:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Pacza »

sepomatik pisze: Dokładnie, pomieszało mi się że jak płacę 4 nauki to też najpierw pobieram technologię...
Nie tobie jednemu :-)
U mnie przy pierwszej rozgrywce też się myliło choć to ja tłumaczyłem zasady i o tym wspominałem innym :-P
Ale na szczęście pilnowaliśmy się nawzajem i chyba unikaliśmy tego błędu.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: GeQ »

Pan_K pisze: Bodaj jedynie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, czy satelity różnych graczy mogą znajdować się na tym samym heksie?
Satelity rożnych graczy mogą leżeć na jednym heksie - instrukcja str. 14 - "Ponadto na każdym polu przestrzeni kosmicznej może się znajdować po 1 Satelicie w każdym kolorze"
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Pan_K »

GeQ pisze:
Pan_K pisze: Bodaj jedynie nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, czy satelity różnych graczy mogą znajdować się na tym samym heksie?
Satelity rożnych graczy mogą leżeć na jednym heksie - instrukcja str. 14 - "Ponadto na każdym polu przestrzeni kosmicznej może się znajdować po 1 Satelicie w każdym kolorze"
O widzisz - teraz pamiętam, że faktycznie czytałem tę zasadę. Jakoś na gorąco nie pamiętałem i nie potrafiłem znaleźć. Ale i tak załatwiliśmy sprawę na zdrowy rozum, wg zasady, że co nie jest zabronione (a zakazu nie znaleźliśmy), to jest dozwolone.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: kamilpr »

Jestem po mojej pierwszej partii. Wytłumaczy ktoś łopatologicznie jak zasiedla się planety zielone i fioletowe ? Tak łopatologicznie od początku do końca. Jakie są koszty? To jedyna wątpliwość jaką mam w tej grze.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Tomzaq »

kamilpr pisze:Jestem po mojej pierwszej partii. Wytłumaczy ktoś łopatologicznie jak zasiedla się planety zielone i fioletowe ? Tak łopatologicznie od początku do końca. Jakie są koszty? To jedyna wątpliwość jaką mam w tej grze.
Jak zielona planeta jest na mapie to płacisz KIKa i koszt budowy kopalni i zasiedlasz.
Jak planeta jest fioletowa to najpierw ściągasz na zielone pole Moc w ilości zależnej od Twojego poziomu na torze rozwoju i kładziesz gajaformera. Po produkcji w następnej rundzie Moc wraca do pierwszego talerza z Mocą a pod gajaformera wkładasz zieloną planetę. Od tej pory tylko Ty możesz ją zasiedlić płacąc koszt budowy kopalni.

Edit: poprawiłem błąd dot. KiKa :D
Ostatnio zmieniony 24 sty 2018, 15:49 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Jiloo »

Tomzaq pisze:
kamilpr pisze:Jestem po mojej pierwszej partii. Wytłumaczy ktoś łopatologicznie jak zasiedla się planety zielone i fioletowe ? Tak łopatologicznie od początku do końca. Jakie są koszty? To jedyna wątpliwość jaką mam w tej grze.
Jak zielona planeta jest na mapie to płacisz KIKa i koszt budowy kopalni i zasiedlasz.
Jak planeta jest fioletowa to najpierw ściągasz na zielone pole Moc w ilości zależnej od Twojego poziomu na torze rozwoju i kładziesz gajaformera. Po produkcji w następnej rundzie Moc wraca do pierwszego talerza z Mocą a pod gajaformera wkładasz zieloną planetę. Od tej pory tylko Ty możesz ją zasiedlić płacąc KIKa i koszt budowy kopalni.
Jak masz gajaformera to nie płacisz KiK'a.
Oczywiście do zasiedlanej planetu musisz mieć zasięg.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Tomzaq »

Jiloo pisze: Jak masz gajaformera to nie płacisz KiK'a.
Oczywiście do zasiedlanej planetu musisz mieć zasięg.
Racja, przepraszam, rozpędziłem się.
Who is John Galt?
Posiadam
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: kamilpr »

Tomzaq pisze:
kamilpr pisze:Jestem po mojej pierwszej partii. Wytłumaczy ktoś łopatologicznie jak zasiedla się planety zielone i fioletowe ? Tak łopatologicznie od początku do końca. Jakie są koszty? To jedyna wątpliwość jaką mam w tej grze.
Jak zielona planeta jest na mapie to płacisz KIKa i koszt budowy kopalni i zasiedlasz.
Jak planeta jest fioletowa to najpierw ściągasz na zielone pole Moc w ilości zależnej od Twojego poziomu na torze rozwoju i kładziesz gajaformera. Po produkcji w następnej rundzie Moc wraca do pierwszego talerza z Mocą a pod gajaformera wkładasz zieloną planetę. Od tej pory tylko Ty możesz ją zasiedlić płacąc KIKa i koszt budowy kopalni.
Czyli do zielonej planety w ogole nie jest potrzebny gajatransformer wystarczy Kik ?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Tomzaq »

kamilpr pisze:
Tomzaq pisze:
kamilpr pisze:Jestem po mojej pierwszej partii. Wytłumaczy ktoś łopatologicznie jak zasiedla się planety zielone i fioletowe ? Tak łopatologicznie od początku do końca. Jakie są koszty? To jedyna wątpliwość jaką mam w tej grze.
Jak zielona planeta jest na mapie to płacisz KIKa i koszt budowy kopalni i zasiedlasz.
Jak planeta jest fioletowa to najpierw ściągasz na zielone pole Moc w ilości zależnej od Twojego poziomu na torze rozwoju i kładziesz gajaformera. Po produkcji w następnej rundzie Moc wraca do pierwszego talerza z Mocą a pod gajaformera wkładasz zieloną planetę. Od tej pory tylko Ty możesz ją zasiedlić płacąc KIKa i koszt budowy kopalni.
Czyli do zielonej planety w ogole nie jest potrzebny gajatransformer wystarczy Kik ?
Tak. Jeszcze jedna uwaga - zielona planeta z gajaformerem zawsze jest w zasięgu gracza, niezależnie od faktycznego zasięgu.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: michal2014 »

I jeszcze jedna uwaga.

Dopóki nie ma na niej twojej kopalni, nie liczy się przy liczeniu odległości do kolejnej planety w celu
jej kolonizacji.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Projekt Gaja

Post autor: Monok »

Początkowy przychód wiedzy to jeden, nawet bez labo? Czy zeby ta pierwsza raczka na planszetce sie odblokowala musze mieć co najmniej jedno ?

Wysłane z mojego ASUS_Z00ED przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2412
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Jiloo »

Wszystko co widać w danym momencie na planszetce gracza to przychód. Jeśli żaden budynek tego nie zasłania to jest dostępne zawsze.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Trolliszcze »

Zgadza się. Inny przykład to frakcja Hadż Halla, która zawsze otrzymuje dodatkowe 3 monety, nawet jeśli nie ma żadnej Placówki Handlowej na mapie.
templar79
Posty: 50
Rejestracja: 03 lut 2016, 08:45
Been thanked: 1 time

Re: Projekt Gaja

Post autor: templar79 »

Takie oto pytanko. Jak liczycie liczbę satelit Automy? W instrukcji sprecyzowano tylko budynki w przymierzu, jako wszystkie minus jeden, a o satelitach ani słowa.
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bartek_wola »

Pytanie do graczy, którzy rozegrali już parę partii.

Czy podczas pasowania stosujecie taki sam manewr jak w przypadku dodatku do TM?
Tzn. Pierwszy pasujący jest pierwszym w następnej rundzie, drugi pasujący zostaje drugim itd...
Nie jest to napisane w zasadach ale wydaje mi się najlogiczniejsze.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: Fojtu »

bartek_wola pisze:Pytanie do graczy, którzy rozegrali już parę partii.

Czy podczas pasowania stosujecie taki sam manewr jak w przypadku dodatku do TM?
Tzn. Pierwszy pasujący jest pierwszym w następnej rundzie, drugi pasujący zostaje drugim itd...
Nie jest to napisane w zasadach ale wydaje mi się najlogiczniejsze.
Tak, jest to opisane w instrukcji na stornie 19 (Angielskiej przynajmniej)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Projekt Gaja

Post autor: Pan_K »

templar79 pisze:Takie oto pytanko. Jak liczycie liczbę satelit Automy? W instrukcji sprecyzowano tylko budynki w przymierzu, jako wszystkie minus jeden, a o satelitach ani słowa.
Jest. Właśnie czytam o tym na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/192203 ... satellites

Wynika z tego, że za każdym razem, gdy Automa buduje kopalnię nie przylegającą do żadnej jej struktury - umieszcza jednego satelitę. Krok 4b budowy kopalń. Muszę sprawdzić w polskiej instrukcji, bo pewnie jest, ale też o tym nie pamiętałem.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
templar79
Posty: 50
Rejestracja: 03 lut 2016, 08:45
Been thanked: 1 time

Re: Projekt Gaja

Post autor: templar79 »

Pan_K pisze:
templar79 pisze:Takie oto pytanko. Jak liczycie liczbę satelit Automy? W instrukcji sprecyzowano tylko budynki w przymierzu, jako wszystkie minus jeden, a o satelitach ani słowa.
Jest. Właśnie czytam o tym na BGG:
https://boardgamegeek.com/thread/192203 ... satellites

Wynika z tego, że za każdym razem, gdy Automa buduje kopalnię nie przylegającą do żadnej jej struktury - umieszcza jednego satelitę. Krok 4b budowy kopalń. Muszę sprawdzić w polskiej instrukcji, bo pewnie jest, ale też o tym nie pamiętałem.
Dzięki faktycznie jest tylko to przeoczyłem.
Awatar użytkownika
bartek_wola
Posty: 33
Rejestracja: 16 gru 2007, 22:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Projekt Gaja (Terra Mystica: Gaia Project)

Post autor: bartek_wola »

Tomzaq pisze:Jestem po mojej pierwszej partii. Wytłumaczy ktoś łopatologicznie jak zasiedla się planety zielone i fioletowe ? Tak łopatologicznie od początku do końca. Jakie są koszty? To jedyna wątpliwość jaką mam w tej grze.
Jak zielona planeta jest na mapie to płacisz KIKa i koszt budowy kopalni i zasiedlasz.
Jak planeta jest fioletowa to najpierw ściągasz na zielone pole Moc w ilości zależnej od Twojego poziomu na torze rozwoju i kładziesz gajaformera. Po produkcji w następnej rundzie Moc wraca do pierwszego talerza z Mocą a pod gajaformera wkładasz zieloną planetę. Od tej pory tylko Ty możesz ją zasiedlić płacąc KIKa i koszt budowy kopalni.
Tak. Jeszcze jedna uwaga - zielona planeta z gajaformerem zawsze jest w zasięgu gracza, niezależnie od faktycznego zasięgu.
Dzisiaj pierwsza gra przede mną. Chciałbym znajomym dokładnie to wytłumaczyć. Gramy w Terre regularnie wiec raczej wszystko załapią.

Jeśli planeta jest już steraformowana przez gajafomera, mogę tam postawić kopalnie bez względu na mój obecny zasięg?
ODPOWIEDZ