Puerto Rico - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Puerto Rico

Post autor: cezaras »

zawsze są 3 postacie więcej niż graczy.
po tym jak każdy wybierze swoją postać, Gubernator przechodzi do kolejnego gracza, a na niewybranych / niewykorzystanych postaciach kładziemy po jednym pieniążku...
to podstawa :)
Awatar użytkownika
meshuggah717
Posty: 102
Rejestracja: 25 gru 2012, 23:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Puerto Rico

Post autor: meshuggah717 »

Zawsze kladziesz po jednym pieniążku na niewykorzystane karty postaci w danej turze.

EDIT: W instrukcji strona 7 w rozdziale "nowa runda".
Ostatnio zmieniony 27 gru 2013, 11:27 przez meshuggah717, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Puerto Rico

Post autor: asiok »

Wilgotny Stefan pisze:Mi się raz zdarzyła taka sytuacja. Nie mam przy sobie instrukcji do gry, mozesz mi powiedziec o co chodzi z tym kładzeniem monet na niewykorzystanych kartach postaci? Bo nie kojarze, zebym spotkał sie z czyms takim w instrukcji...

Zgodnie z instrukcją:

"Nowa runda...
Runda się kończy kiedy wszyscy gracze wybiorą już swoje postacie i wszyscy do-
staną szansę wykonania swoich akcji. Gubernator bierze trzy dublony z banku
i umieszcza po jednym z nich na każdej postaci, która nie została wybrana w tej
rundzie. "

edit: spóźniłem się - inni byli szybsi :)
Ostatnio zmieniony 27 gru 2013, 11:25 przez asiok, łącznie zmieniany 1 raz.
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: Sir-Rafał »

Chodzi o to, żeby uatrakcyjnić postacie nie wybrane w danej rundzie. Na koniec jak zostają te 2-3 postacie niewybrane to dajemy na każda po 1 monecie (może już być tam inna z poprzedniej rundy) i tak zostawiamy. Jak w kolejnej rundzie ktoś wybierze tą postać to w gratisie ma monety.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Wilgotny Stefan
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2013, 10:52

Re: Puerto Rico

Post autor: Wilgotny Stefan »

Dzięki! Znalazlem instrukcje w necie, faktycznie powazne przeoczenie z mojej strony! Teraz to ma sens :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Pixa »

Witam

Mam kilka pytan po pierwszej mojej rozgrywce w PR (we 2 osoby):

1) Czy postaci mozna wybierac w zupelnie dowolnej kolejnosci? Ktos wezmie kapitana, zaladujemy statki i np. zostana trzy postaci to jedzenie i tak sie psuje? Nie wazne, ze zostal np. budowniczy pozwalajacy zbudowac nam magazyn?

2) Zapelnianie statkow - jezeli przeciwnik nie moze nic dolozyc na statek, a ja moge jeszcze cos upchac to czy moge wykonac np. dwa ruchy? Tzn gracz pierwszy daje cuker i nic wiecej nie ma, a ja mam cukier na pierwszy statek i kukurydze na drugi. Czy moge polozyc oba? A dodatkowo jeszcze pchnac indygo przez prywatny port (nabrzeze)?

3) Zbliza sie ostatnia kolejka - pierwszy gracz wysyla towary w swiat i zgrania 5 pkt zwyciestwa. Ja mam do wyslania swoje towary, ale skonczyly sie punkty zwyciestwa. Czy dostaje je z jakiejs dodatkowej puli czy moja strata?

4) Cos co juz doczytalem wczesniej - nikt nie wybiera kapitana = towary nie gnija?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: WRS »

Pixa pisze:1) Czy postaci mozna wybierac w zupelnie dowolnej kolejnosci? Ktos wezmie kapitana, zaladujemy statki i np. zostana trzy postaci to jedzenie i tak sie psuje? Nie wazne, ze zostal np. budowniczy pozwalajacy zbudowac nam magazyn?
Tak, kolejność dowolna.
Pixa pisze:2) Zapelnianie statkow - jezeli przeciwnik nie moze nic dolozyc na statek, a ja moge jeszcze cos upchac to czy moge wykonac np. dwa ruchy? Tzn gracz pierwszy daje cuker i nic wiecej nie ma, a ja mam cukier na pierwszy statek i kukurydze na drugi. Czy moge polozyc oba? A dodatkowo jeszcze pchnac indygo przez prywatny port (nabrzeze)?
Tak, kto nie może ten pasuje, kto może musi(!) wysłać.
Pixa pisze:3) Zbliza sie ostatnia kolejka - pierwszy gracz wysyla towary w swiat i zgrania 5 pkt zwyciestwa. Ja mam do wyslania swoje towary, ale skonczyly sie punkty zwyciestwa. Czy dostaje je z jakiejs dodatkowej puli czy moja strata?
Tak, z dodatkowej puli. Punkty muszą być wydane graczom (można nawet zapisywać).
Pixa pisze:4) Cos co juz doczytalem wczesniej - nikt nie wybiera kapitana = towary nie gnija?
Tak, tylko po fazie kapitana gniją.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Puerto Rico

Post autor: cezaras »

WRS oczywiście odpowiedział prawidłowo, ale do jednego punktu uściślenie (bo przykład w pytaniu sugeruje, że coś gracie nie tak):
Ktos wezmie kapitana, zaladujemy statki i np. zostana trzy postaci to jedzenie i tak sie psuje? Nie wazne, ze zostal np. budowniczy pozwalajacy zbudowac nam magazyn?
jedzenie gnije od razu po fazie kapitana - nawet jak to jest pierwsza wybrana postać
Ale - nawet gdyby po fazie kapitana ktoś miał magazyn - to musi on być obsadzony kolonistą, żeby zadziałał. Czyli samo wybudowanie magazynu nie zabezpiecza towarów -> pomijając sytuację, że któryś z graczy ma Uniwersytet, to po budowniczym, musi pójść akcja Burmistrza....
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Pixa »

Dwa pytania:

Czy kapitan dostaje 1 PZ nawet jesli nic nie zaladuje? Chyba nie?

Czy jezeli po fazie kapitana nastapi faza nadzorcy to produkty nie gnija az do kolejnej fazy kapitana?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Cin »

Pixa pisze:Dwa pytania:

Czy kapitan dostaje 1 PZ nawet jesli nic nie zaladuje? Chyba nie?

Czy jezeli po fazie kapitana nastapi faza nadzorcy to produkty nie gnija az do kolejnej fazy kapitana?
1. Nie
2. Tak
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Puerto Rico

Post autor: Maceqq »

Witam,

faza nadzorcy, zostaje w puli powiedzmy 5 surowcow indygo, a mamy po 4 aktywne lantacje indygo. Czy:

a) zagrywajacy gracz zgarnia wszystko(czyli bierze 4 z plantacji + jedno z umiejetnosci) ?
b) zagrywajacy gracz bieze cztery i druga osoba jeden i jest koniec?
c) gracze zbieraja po jednym surowcu na przemian az sie nie wyczerpia ( tak jak przy burmistrzu )?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Puerto Rico

Post autor: gafik »

Pierwszeństwo ma zagrywający i bierze w tym przypadku wszystko.
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 699
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Puerto Rico

Post autor: grymir »

Odpowiedź "b" jest poprawna.
Przywilej dostajemy jeśli coś zostało
Tak wiele gier a tak mało czasu
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: Puerto Rico

Post autor: WRS »

Instrukcja dość wyraźnie o tem pisze:Ostatnią czynnością nadzorcy jest zabranie (wykorzystując przywilej) spoza planszy jednego znacznika towaru. Musi on być tego samego typu co jeden z przetworzonych w tej fazie przez nadzorcę produktów.
Uwaga:
- Pamiętaj o specjalnym działaniu budynku przetwórni.
- Jeśli znaczniki któregoś rodzaju wyczerpią się, gracze nie otrzymują ich.
- Jeśli nadzorca nie wyprodukował żadnego towaru, nie może skorzystać ze swojego przywileju.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Kosma »

Hmmm...my zawsze graliśmy ,że pierwszys bierze wszystko ,a reszta trafia od innych.
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Puerto Rico

Post autor: guzu »

Na targu jest już indygo. Posiadam biuro handlowe i 3 znaczniki indygo.

Faza sprzedaży towarów. Ile mogę sprzedać znaczników indygo?
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Kosma »

Zawsze tylko jeden znacznik towaru. Normalnie nie mógłbys sprzedać indygo, ale ,że masz biuro handlowe możesz sprzedać taki sam znacznik ,jaki już jest na statku.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2014, 08:55 przez Kosma, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Puerto Rico

Post autor: RUNner »

guzu pisze:Na targu jest już indygo. Posiadam biuro handlowe i 3 znaczniki indygo.

Faza sprzedaży towarów. Ile mogę sprzedać znaczników indygo?
1 sztukę. Zawsze można sprzedać maksymalnie 1 sztukę dowolnego towaru, którego nie ma na targu. Jeśli masz biuro handlowe, to możesz sprzedać taki towar, który już jest na targu ale też tylko 1 sztukę.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Puerto Rico

Post autor: gafik »

guzu pisze:Na targu jest już indygo. Posiadam biuro handlowe i 3 znaczniki indygo.

Faza sprzedaży towarów. Ile mogę sprzedać znaczników indygo?
Jedną sztukę. Drugą będziesz mógł sprzedać w kolejnej fazie kupca (jeżeli jest miejsce na targu).
guzu
Posty: 27
Rejestracja: 11 wrz 2013, 21:06

Re: Puerto Rico

Post autor: guzu »

ok dziękuję za odpowiedzi ;)

a taka sytuacja:

Na targu nie ma indygo. Posiadam biuro handlowe i 3 znaczniki indygo.

Faza sprzedaży towarów. Ile mogę sprzedać znaczników indygo?

Rozumiem, że dwa? Jednym zapełniam, a drugie przez biuro handlowe.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Puerto Rico

Post autor: Kosma »

Nie. Zawsze tylko 1. Dzięki biuro handlowe możesz sprzedawać takie towary ,jakie już są u kupca.

Oczywiście ,wiesz ,ze kupiec nie kupi towarów takie jak ma juz w magazynie?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Puerto Rico

Post autor: gafik »

Tak zawsze tylko jeden towar (niezależnie ile rodzajów i sztuk beczek posiadasz w swoim magazynie).
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 171 times

Re: Puerto Rico

Post autor: tomuch »

Kosma pisze:Dzięki biuro handlowe
Słowo biuro w celowniku powinno mieć postać biuru. Czyli mamy "Dzięki biuru handlowemu" :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Puerto Rico

Post autor: mbuka »

A ja mam pytania, żeby się utwierdzić.
Sytuacja: mam aktywny uniwersytet, kupuję budynek, nie ma kolonistów poza planszą, mam pięciu w San Juan, jest trzech na statku kolonistów (wystarczająca ilość) - rozumiem, że wedle instrukcji dobieram kolonistów ze statku.

To powoduje, że na statku nie ma wystarczającej ilości kolonistów, jednak to nie jest warunek końca gry, bo w instrukcji jest "na koniec fazy burmistrza nie ma wystarczającej ilości kolonistów", tak?

A co jeśli na statku także nie ma kolonistów - mogę kupując budynek wziąć kolonistę z San Juan? Zapewne nie, bo "jeśli i tam nie ma więcej znaczników - gracz nie otrzymuje żadnego".
Awatar użytkownika
jaskierv2
Posty: 20
Rejestracja: 13 wrz 2013, 15:51

Re: Puerto Rico

Post autor: jaskierv2 »

Z tego co pamiętam to Uniwersytet mówi o kolonistach spoza planszy tak więc nie można ich uzupełnić kolonistami ze statku. Mogę się mylić, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ