Roll Player - zasady, pytania, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Roll Player - zasady, pytania, wątpliwości

Post autor: lesar »

Mając kartę cechy np. Odważny o treści:
"Podliczając cele Atrybutów, dodaj 2 lub odejmij 2 od jednego wybranego wyniku."

czy na koniec gry muszę czy mogę ją użyć do podliczania?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: detrytusek »

Też się nad tym zastanawiałem ale karta raczej brzmi jak nakaz.

Ja z kolei zastanawiam się jak mam traktować tą kartę bonusową "pierścień...". Chodzi w niej o to, że mogę ją przekazać innemu graczowi, a ten albo zapłaci i przekaże dalej albo straci 1 pkt. No dobra ale jeśli gra jest 2 osobowa to ta karta nie ma sensu chyba, że zrobimy gwiazdkę, że w ogóle jej nie można oddawać.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: lesar »

Po analizie też gram z tego typu kartami jak z kartami nakazu. Wymaga to pilnowania kosteczek i większej koncentracji. Bo trzeba przy przeliczaniu realizacji celów Atrybutów wszystkie karty uwzględniać i przy zapomnieniu taka karta może nabroić. Np. są też karty broni, które nakazują +1 do wszystkich żółtych kostek.
Reasumując należy tego typu karty traktować jak premie lub kary za rasę nadrukowane na karcie postaci. Czyli zawsze je uwzględniać przy sumowaniu wyniku. Jest tego przeliczania trochę bo jak masz atrybut gdzie masz - 2 kary a masz uzyskać dokładny wynik 17. To wiadomo że przy trzech kostkach 6 uzyskamy 18-2=16. Czyli zabraknie i musimy mieć jakąś kartę wsparcia. Jak mamy dwie żółte kości w tym atrybucie i kartę broni Zdobiony sztylet czyli +1 do wszystkich żółtych kości to uzyskamy 19. Trzeba się pilnować.

Co do Przeklętego pierścienia w 2 osoby to bym przyjął, że po przekazaniu tej karty gracz otrzymujący może tylko tę kartę odrzucić za 4 szt. złota lub zostawić.
Bo inaczej będzie taka przepychanka, która w sumie też może ciekawie wyglądać. Uważam, że pierścień za mało daje punktów ujemnych. Jako że to jedyna negatywna karta to powinno być min. - 2.

Zdecydowanie brakuje mi więcej takich kart negatywnych. Dodatek zdecydowanie w tym aspekcie jest niezbędny dla mnie.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: probbi »

A jak wygląda sprawa ze zbrojami? Czy mogę zebrać kilka hełmów? Klimatycznie mi nie pasuje, raczej skłaniał bym sę od rozwiązania, gdzie mozesz zbierać różne sety, ale po jednej części każdego rodzaju(jeden hełm, jedne rękawice itd)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: Andy »

probbi pisze:A jak wygląda sprawa ze zbrojami?
Wygląda tak jak stoi w instrukcji:
Instrukcja na s. 5 pisze:Gracze mogą zebrać dowolną liczbę kart
Pancerza, niezależnie od ich typu.
Czyli także kilka hełmów.

Ale oczywiście gra jest Twoja i możesz grać jak chcesz. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: Pisarka »

A jak stosować działanie Druida w grze solo?
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: eventide »

Pisarka pisze: 01 gru 2018, 10:50 A jak stosować działanie Druida w grze solo?
Oryginalny zamysł był taki, aby dociągać czwartą kartę do rynku, na którą rzut żółtą kością nie miałby wpływu, ale okazało się, że to może prowadzić do nadużyć, więc Keith zaproponował rozwiązanie tutaj, chociaż sam do niego nie jest przekonany :D
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: AnimusAleonis »

eventide pisze: 01 gru 2018, 15:42 Oryginalny zamysł był taki, aby dociągać czwartą kartę do rynku, na którą rzut żółtą kością nie miałby wpływu, ale okazało się, że to może prowadzić do nadużyć, więc Keith zaproponował rozwiązanie tutaj, chociaż sam do niego nie jest przekonany :D
Mógłbyś powiedzieć dlaczego nie jesteś przekonany?

Ja zawsze gram z rozszerzeniem, jego tabelka działa dobrze. Znaczy się z tych gier solo gdzie występowało 'Attune' nie widziałem jakiegoś problemu z jego rozwiązaniem ale może czegoś nie zauważyłem dlatego też pytam dlaczego nie jesteś przekonany.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: eventide »

Przeczytaj dokładnie to, co napisałem. Nie "ja" nie jestem przekonany, tylko sam Keith nie jest przekonany do swojego rozwiązania, o którym pisze w linku, który zamieściłem powyżej.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: ROLL PLAYER

Post autor: Pisarka »

eventide pisze: 01 gru 2018, 21:50 Przeczytaj dokładnie to, co napisałem. Nie "ja" nie jestem przekonany, tylko sam Keith nie jest przekonany do swojego rozwiązania, o którym pisze w linku, który zamieściłem powyżej.
Prawda - preferuje wtasowanie karty z powrotem do talii zakupowej. Tylko że... wydaje mi się to dość lipną zdolnością - może się okazać, że ta karta w ogóle nie wróci.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Roll Player

Post autor: Pisarka »

Nowe pytanie - chodzi o umiejętność Łotra, która pozwala nie przesuwać znacznika na karcie charakteru.

Pewnie się czepiam, ale czy nadal musi być MOŻLIWOŚĆ przesunięcia znacznika zgodnie z kartą umiejętności, czy też ciesząc się z bycia łotrem nie muszę się tym przejmować? :wink:
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Roll Player

Post autor: eventide »

Pisarka pisze: 17 gru 2018, 13:12 Nowe pytanie - chodzi o umiejętność Łotra, która pozwala nie przesuwać znacznika na karcie charakteru.

Pewnie się czepiam, ale czy nadal musi być MOŻLIWOŚĆ przesunięcia znacznika zgodnie z kartą umiejętności, czy też ciesząc się z bycia łotrem nie muszę się tym przejmować? :wink:
Nie musisz mieć możliwości pchnięcia znacznika na karcie charakteru. Korzystasz z Kart Umiejętności za darmo. Oczywiście ciągle je musisz tapnąć, a odtapnąć możesz tylko 1 Kartę Umiejętności na turę. Ale o tym pewnie pamiętasz :)
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Roll Player

Post autor: Pisarka »

Dziękować. To chyba najlepsza zdolność w grze.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll Player

Post autor: Andy »

Czy karta sługusa Pająk Gigant (z dodatku Potwory i sługusy) zalicza się do talii "z jedną kropką" czy "z dwiema kropkami"? Na swoim egzemplarzu karty nie widzę żadnej kropki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Roll Player

Post autor: Gromb »

2 kropki. Ogry potwierdziły w komentarzach.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Roll Player

Post autor: Andy »

Nie widziałem tych komentarzy. Dzięki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Roll player - stos kart odrzuconych

Post autor: Bruno555 »

Czy przygotowując talie kart rynku do gry i odrzucając pewną ilość kart w grze na 2 i 3 graczy, karty te lądują na stos kart odrzuconych czy do pudełka? Ma to znaczenie gdyż jest umiejętność która pozwala kupić kartę z tego stosu odrzuconych kart.

W instrukcji jest napisane tylko tyle że odrzuć pewną ilość kart, ale nie ma wyjaśnione gdzie.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: Roll player - stos kart odrzuconych

Post autor: feniks_ciapek »

Bruno555 pisze: 19 gru 2019, 10:09 Czy przygotowując talie kart rynku do gry i odrzucając pewną ilość kart w grze na 2 i 3 graczy, karty te lądują na stos kart odrzuconych czy do pudełka? Ma to znaczenie gdyż jest umiejętność która pozwala kupić kartę z tego stosu odrzuconych kart.

W instrukcji jest napisane tylko tyle że odrzuć pewną ilość kart, ale nie ma wyjaśnione gdzie.
Ja zawsze odkładałem do pudełka.
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Roll player - stos kart odrzuconych

Post autor: najata »

W tego typu zasadach (odrzuć/odłóż X kart przy grze na Y graczy) chodzi o usunięcie tych kart z gry, żeby nie zaburzać jej balansu przy niepełnym składzie. Tak więc też odkładałabym do pudełka.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
rand
Posty: 479
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 112 times
Been thanked: 82 times

Re: Roll Player

Post autor: rand »

Pytanie odnośnie karty głupca: otrzymujesz 2pkty (gwiazdki) jeżeli twoja inteligencja lub mądrość wynosi 8 lub mniej.
Jeżeli mam obie wartości 8 lub mniej to dostaje 2 punkty za każdą - razem 4, czy to nie ma znaczenia i dostaje i tak 2 punkty?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 782
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 121 times
Been thanked: 371 times

Re: Roll Player

Post autor: kurdzio »

rand pisze: 03 wrz 2020, 22:39 Pytanie odnośnie karty głupca: otrzymujesz 2pkty (gwiazdki) jeżeli twoja inteligencja lub mądrość wynosi 8 lub mniej.
Jeżeli mam obie wartości 8 lub mniej to dostaje 2 punkty za każdą - razem 4, czy to nie ma znaczenia i dostaje i tak 2 punkty?
Nie ma znaczenia i dostaje i tak 2 punkty.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Roll Player

Post autor: barbados »

Witam i ja☺️
Właśnie od dziś jestem szczęśliwą posiadaczką tejże gry.
I tak sobie ją rozkminiam solo...
Mam takie pytanie na początek...
Chodzi mi o umiejętności. Czy jeżeli wezmę jakaś kartę np Kuglarstwo która sprawia że można przesunąć kość ze swojej planszy w dowolne miejsce to jest to akcja jednorazowa czy przy każdej nowej rundzie można przesunąć kość? Skłaniam się że przy każdej nowej rundzie można umiejętność użyć...ale wolę się upewnić☺️
Drugie pytanie , odnośnie karty charakter. Np mam znacznik na środku. Potem przesunąć w lewo. Mam 1 pkt. Zaznaczam ten 1 na tej karcie pomocy gracza co punkty są na odwrocie, a potem np z powrotem na środek znacznik mi przesunął się w karcie charakter. To na tej karcie pomocy gracza, co są punkty to też na 0 czy już ten 1 pkt mam do końca gry?
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 851 times
Been thanked: 625 times

Re: Roll Player

Post autor: bajbaj »

barbados pisze: 30 mar 2021, 20:29 Witam i ja☺️
(...) Czy jeżeli wezmę jakaś kartę np Kuglarstwo która sprawia że można przesunąć kość ze swojej planszy w dowolne miejsce to jest to akcja jednorazowa czy przy każdej nowej rundzie można przesunąć kość? Skłaniam się że przy każdej nowej rundzie można umiejętność użyć...ale wolę się upewnić☺️
Drugie pytanie , odnośnie karty charakter. Np mam znacznik na środku. Potem przesunąć w lewo. Mam 1 pkt. Zaznaczam ten 1 na tej karcie pomocy gracza co punkty są na odwrocie, a potem np z powrotem na środek znacznik mi przesunął się w karcie charakter. To na tej karcie pomocy gracza, co są punkty to też na 0 czy już ten 1 pkt mam do końca gry?
Ad.1 - Umiejętności - jak piszesz - możesz używać co rundę, o ile są "odświeżone". Użytą kartę umiejętności obracasz na bok, a co rundę możesz odświeżyć jedną umiejętność. Ergo, jeśli masz jedną umiejętność, to możesz używać jej co rundę. Jeśli więcej, to należy wybrać priorytety przy odświeżaniu i wykorzystywaniu.

Ad. 2 - Punkty z karty charakteru liczy się na koniec gry. Dodajesz punkty z pola, na którym jest znacznik, do pozostałych zdobytych. Gdyby było tak, że są punkty przyznawane za wejście, to w zasadzie większość z nas by wchodziła na pole o wartości 3 i schodziła z tego pola, po czym znów wchodziła.

Te punkty - w mojej opinii - nie są tak ważne. Ważniejsze jest to, by mieć taki zestaw umiejętności, który pozwala Tobie przesuwać znacznik w różne strony, ponieważ do użycia umiejętności musisz móc przesunąć znacznik. A zatem, jeśli jedna umiejka wymaga przesunięcia w lewo, to warto mieć także taką, która przesuwa w prawo :D
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Roll Player

Post autor: barbados »

bajbaj pisze: 30 mar 2021, 20:42
barbados pisze: 30 mar 2021, 20:29 Witam i ja☺️
(...) Czy jeżeli wezmę jakaś kartę np Kuglarstwo która sprawia że można przesunąć kość ze swojej planszy w dowolne miejsce to jest to akcja jednorazowa czy przy każdej nowej rundzie można przesunąć kość? Skłaniam się że przy każdej nowej rundzie można umiejętność użyć...ale wolę się upewnić☺️
Drugie pytanie , odnośnie karty charakter. Np mam znacznik na środku. Potem przesunąć w lewo. Mam 1 pkt. Zaznaczam ten 1 na tej karcie pomocy gracza co punkty są na odwrocie, a potem np z powrotem na środek znacznik mi przesunął się w karcie charakter. To na tej karcie pomocy gracza, co są punkty to też na 0 czy już ten 1 pkt mam do końca gry?
Ad.1 - Umiejętności - jak piszesz - możesz używać co rundę, o ile są "odświeżone". Użytą kartę umiejętności obracasz na bok, a co rundę możesz odświeżyć jedną umiejętność. Ergo, jeśli masz jedną umiejętność, to możesz używać jej co rundę. Jeśli więcej, to należy wybrać priorytety przy odświeżaniu i wykorzystywaniu.

Ad. 2 - Punkty z karty charakteru liczy się na koniec gry. Dodajesz punkty z pola, na którym jest znacznik, do pozostałych zdobytych. Gdyby było tak, że są punkty przyznawane za wejście, to w zasadzie większość z nas by wchodziła na pole o wartości 3 i schodziła z tego pola, po czym znów wchodziła.

Te punkty - w mojej opinii - nie są tak ważne. Ważniejsze jest to, by mieć taki zestaw umiejętności, który pozwala Tobie przesuwać znacznik w różne strony, ponieważ do użycia umiejętności musisz móc przesunąć znacznik. A zatem, jeśli jedna umiejka wymaga przesunięcia w lewo, to warto mieć także taką, która przesuwa w prawo :D

Miałam pod koniec 4 umiejętności, ale tak jak piszesz pilnowałam aby jedną tylko w razie czego użyć...
Co do punktów chyba już kumam...czyli poprostu na koniec gry na którym miejscu będzie się znajdował mój znacznik to tyle albo pkt się doda albo odejmie😀

Aaa czyli jeśli nie będzie można przesunąć znacznika to tej umiejętności i tak nie można aktywować? O kurcze to rzeczywiście problem 😅 no nic będę teraz wiedzieć. Myślałam że poprostu używam raz na rude jakaś umiejętność i jeśli można przesunąć to ok a jak nie można już przesunąć to poprostu już nic się nie dzieje. No nic. Następną grę lepiej zagram...i tak póki co...o ile dobrze policzyłam pkt z tego wszystkiego, 27 mam😅 chociaż ciesz się że udało mi się wszystkie atrybuty zrobić klasy i historie😅
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1112
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 851 times
Been thanked: 625 times

Re: Roll Player

Post autor: bajbaj »

To ja jeszcze tylko na koniec poradzę, że warto wrócić do instrukcji, ponieważ te rzeczy są tam opisane :D Jest również jakby co instrukcja w pdf na stronie Ogry Games http://ogrygames.com/downloads/Roll%20P ... %20web.pdf.
Spoiler:
ODPOWIEDZ