This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
sasquach
Posty: 1803
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 921 times
Been thanked: 576 times

Re: This War of Mine

Post autor: sasquach »

zakwas pisze:
Edwardo pisze:Jakub Wiśniewski potwierdził, nie dobieramy karty wydarzenia po rozpatrzeniu karty pierwszego rozdziału

Wow! Autorzy chyba nie są zgodni co do tego...
z BGG: "I am in contact with Michał Oracz, the designer, and actually after drawing the Chapter I card and determining the objectives for the campaign you place the Chapter I card in the Waste bag and then DRAW THE TOP EVENT CARD NORMALLY. Therefore, first round is just as hard as all others."

Jakub Wiśniewski mówi, że nie dobieramy karty wydarzenia po rozpatrzeniu pierwszego rozdziału a Michał Oracz, że dobieramy... I bądź tu mądry...
Ja nie dobieram - na kartach rozdziału II i III jest napisane wyraźnie, żeby pociągnąć kartę wydarzenia z tego co pamiętam, na Rozdziale I takiej wzmianki nie ma.
Szczególnie, że gdyby dobierać w pierwszym rozdziale to na pierwszy cel mielibyśmy tylko 3 dni, a na drugi 4.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Bary »

Edwardo pisze:
josiu pisze:Mam kolejne pytanie. Czy jeśli w ramach akcji dziennych zagram akcję drzemki w łóżku na postaci która ma np. drugi poziom zmęczenia i może wykonać jedną akcję to po obniżeniu poziomu zmęczenia mogę rozegrać drugą akcję?
jak najbardziej tak
Powiem więcej, to jest jedna z najlepszych cech tego mebelka. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

Pytanie dotyczące treści jednej z kart Przybyszów, stąd spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

RunMan pisze:Pytanie dotyczące treści jednej z kart Przybyszów, stąd spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: This War of Mine

Post autor: Gatherey »

Pytanie do graniu samemu - czy jest jakaś, w jakiej powinienem rozpatrywać akcje postaci? Przykładowo - postać A przeszuka meble i znajdzie np. drewno. Czy postać B może wykorzystać to drewno np. do akcji z jakiegoś sprzętu? Zakładam, że wszystkie postacie są przypisywane do wykonania akcji w tym samym momencie, więc przyjmujemy, że postać B stała np. na prowizorycznym piecyku.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: This War of Mine

Post autor: Edwardo »

Każda postać wszystkie znalezione rzeczy ma niejako "przy sobie", dopiero jak wszystkie postacie wykonają swoją akcję to rzeczy znalezione trafiają do schowka i dopiero w kolejnej turze akcji można je wykorzystać więc nie możesz zrobić tak że np. drewno znalezione przez jedną postać w tej samej turze akcji wykorzysta inna postać do np. napalenia w piecu.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Bary »

Gatherey pisze:Pytanie do graniu samemu - czy jest jakaś, w jakiej powinienem rozpatrywać akcje postaci? Przykładowo - postać A przeszuka meble i znajdzie np. drewno. Czy postać B może wykorzystać to drewno np. do akcji z jakiegoś sprzętu? Zakładam, że wszystkie postacie są przypisywane do wykonania akcji w tym samym momencie, więc przyjmujemy, że postać B stała np. na prowizorycznym piecyku.
Surowce wymagane do wykonania akcji odrzucamy przed rozpatrzeniem samej akcji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

zakwas pisze:
Spoiler:
Dzięki, rozumowałem podobnie. Jest na tyle ciężko, że takie drobne ułatwienie się przyda :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

RunMan pisze:
zakwas pisze:
Spoiler:
Dzięki, rozumowałem podobnie. Jest na tyle ciężko, że takie drobne ułatwienie się przyda :)
Ja się bardziej zastanawiam, czy dałoby się wysłać tam kogoś, kto nie ma akcji dziennych z powodu np. choroby czy ran.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

Nie no, to już chyba byłaby przesada, skoro nie może wykonywać akcji to i nie może pomóc barykadować mieszkania.

Naszło nas jeszcze jedno pytanie, znowu odnosi się do konkretnej karty, więc spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: This War of Mine

Post autor: Marx »

Schowek 5x. Czy mogę tam trzymać jedynie drewno i komponenty? Co np. z wodą?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

Woda jest ograniczona do bodaj 6 znaczników - jest o tym w FAQ, że schowek mnoży tylko komponenty i drewno, a reszta dóbr jest ograniczona fizyczną dostępnością w pudełku, łącznie z tokenami wody.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: This War of Mine

Post autor: Marx »

zakwas pisze:Woda jest ograniczona do bodaj 6 znaczników - jest o tym w FAQ, że schowek mnoży tylko komponenty i drewno, a reszta dóbr jest ograniczona fizyczną dostępnością w pudełku, łącznie z tokenami wody.
Super, dziękuję uprzejmie.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: This War of Mine

Post autor: jakmis83 »

RunMan pisze:Naszło nas jeszcze jedno pytanie, znowu odnosi się do konkretnej karty, więc spoiler:
Spoiler:
Zdaje się, że bardzo dobrze zagraliście z tą kartą. Jeśli dobrze pamiętam, postać z obniżeniem prowizji musiałaby sama przeprowadzić akcję z handlem. I wtedy tę prowizję można obniżyć.
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

Zaawansowana strona planszy - do dzikiego ogródka można dojść tylko piwnicą, prawda?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

RunMan pisze:Zaawansowana strona planszy - do dzikiego ogródka można dojść tylko piwnicą, prawda?
Połączenia są takie same jak na podstawowej - sprawdź notes do "sejwów" i porównaj, bo nie pamiętam teraz. ;)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

zakwas pisze:Połączenia są takie same jak na podstawowej - sprawdź notes do "sejwów" i porównaj, bo nie pamiętam teraz. ;)
O, nie wiedziałem, że rozkład jest taki sam. Dzięki!
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

W pierwszej rozgrywce mamy jakiekolwiek zasoby początkowe? (Nie gram "scenariusza" zgodnie z informacją, że to dla zaawansowanych). Problem w tym, że podczas pierwszej fazy zmierzchu nic nie jadłem i nie piłem i dwóch z trzech bohaterów wyzionelo ducha zanim sie na dobre rozpedzilem...

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

Tak, zgodnie z Dziennikiem, grę rozpoczynamy z 3 surowymi mięsami, 2 jednostkami wody, 4x drewno, 4x komponenty, wytrychem i łopatą.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

Ok. Namierzylem tę informację :) Przepraszam

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

Wychodzi mi na to, że Anton matematyk od razu na początku dostaje żeton choroby, prawda? Charakter B - jesli Anton jest głodny (poziom 2 kub 3), podnieś jego Chorobę o 1. - czyli automatem idzie z 0 ja 1, tak?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Edit- to samo z Romanem, który nie ma papierosów? Jak mam tego papierosa to automatycznie obniżam u niego depresję o 1? (Podnieś o 1 jeśli nie posiada papierosów)

Nie wiem w ogóle kiedy te opcje charakteru rozpatrywać...
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Pynio pisze:Wychodzi mi na to, że Anton matematyk od razu na początku dostaje żeton choroby, prawda? Charakter B - jesli Anton jest głodny (poziom 2 kub 3), podnieś jego Chorobę o 1. - czyli automatem idzie z 0 ja 1, tak?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Edit- to samo z Romanem, który nie ma papierosów? Jak mam tego papierosa to automatycznie obniżam u niego depresję o 1? (Podnieś o 1 jeśli nie posiada papierosów)

Nie wiem w ogóle kiedy te opcje charakteru rozpatrywać...
Charakter jest istotny dopiero przy dociągnięciu karty losu (przed rozpoczęciem nowego dnia). Wcześniej nie rozpatruje się niczego co jest tam napisane
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

Pynio pisze:Wychodzi mi na to, że Anton matematyk od razu na początku dostaje żeton choroby, prawda? Charakter B - jesli Anton jest głodny (poziom 2 kub 3), podnieś jego Chorobę o 1. - czyli automatem idzie z 0 ja 1, tak?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Edit- to samo z Romanem, który nie ma papierosów? Jak mam tego papierosa to automatycznie obniżam u niego depresję o 1? (Podnieś o 1 jeśli nie posiada papierosów)

Nie wiem w ogóle kiedy te opcje charakteru rozpatrywać...
Charaktery rozpatrujesz z karty losu w fazie świtu. Rozpatrujesz wtedy jedną z trzech opcji wskazaną przez taką kartę. Posiadanie papierosa nie obniża depresji - po prostu jej nie podnosi.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: This War of Mine

Post autor: vojtas »

1. W trakcie przeszukiwania wyciągnąłem kartę, która mówi, że mam pociągnąć kartę koloru, a potem podejrzeć następną kartę przeszukiwania i wykonać skrypt w kolorze wskazanym przez kartę koloru (w tym wypadku czerwony). A zatem karta, którą podejrzałem, wciąż nie jest rozpatrzona (chodzi o treść główną)?

2. Faza intruzi, karty "Szabrownicy" i "Głodujący ludzie". Czy można się przed nimi jakoś obronić, czy po prostu włażą i se biorą, co chcą, pomimo faktu, że dwie postacie stoją na warcie, a jedna z nich ma nóż? Graliśmy tak, że jednak biorą bez walki. Czy deski cokolwiek zmieniają w tym wypadku?


Co do ciągnięcia kwestii ciągnięcia karty Wydarzenia po odczytaniu karty rozdziału 1: ja bym słuchał Michała, bo to w końcu on projektował mechanikę, a nie Jakub. ;)
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

vojtas pisze:1. W trakcie przeszukiwania wyciągnąłem kartę, która mówi, że mam pociągnąć kartę koloru, a potem podejrzeć następną kartę przeszukiwania i wykonać skrypt w kolorze wskazanym przez kartę koloru (w tym wypadku czerwony). A zatem karta, którą podejrzałem, wciąż nie jest rozpatrzona (chodzi o treść główną)?

2. Faza intruzi, karty "Szabrownicy" i "Głodujący ludzie". Czy można się przed nimi jakoś obronić, czy po prostu włażą i se biorą, co chcą, pomimo faktu, że dwie postacie stoją na warcie, a jedna z nich ma nóż? Graliśmy tak, że jednak biorą bez walki. Czy deski cokolwiek zmieniają w tym wypadku?


Co do ciągnięcia kwestii ciągnięcia karty Wydarzenia po odczytaniu karty rozdziału 1: ja bym słuchał Michała, bo to w końcu on projektował mechanikę, a nie Jakub. ;)
1. Zwróć uwagę czy masz podejrzeć kartę z talii przeszukiwania czy nieznanego. Wydaje mi się, że to pierwsze. Następnie trzeba ją pewnie wtasować do tej talii

2. Nie pamiętam jak jest z deskami, ale każda postać na warcie walczy. Rzucasz za każdą z nich odpowiednią kością (w zależności od tego jakie mają bronie) i od ran i szkód możesz odjąć łącznie tyle ile było trafień na kościach. Sprawność tutaj działa normalnie
ODPOWIEDZ