This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Bary »

KQuest pisze:
Bary pisze:
marcindlubacz pisze:Pytanie. Czy po rozpatrzeniu karty Rozdział I pobieracie kartę wydarzenia czy nie? Na pozostałych kartach Rozdział II i III jest napisane, że należy pobrać kolejna kartę wydarzenia.
Nie, nie pobieramy karty. Gdyby tak było, znalazłaby się o tym informacja. Pierwszy dzień ma być nieco lżejszy, dlatego nie ma wtedy rozpatrywanego wydarzenia.
Jest taka informacja. FAQ 200, podpunkt "Karty rozdziałów i celów". Pierwsza kropka mówi o tym, że po dobraniu karty rozdziału "możecie rozpocząć nowy dzień, natychmiast dobierając i rozpatrując nową kartę z talii Wydarzeń." Dodatkowo w podpunkcie "Karty wydarzeń" jest rozpatrywany przypadek kiedy karty Zrzut i Ostrzał są dobrane jako pierwsza karta Wydarzenia w grze. Odnoszą się one do wydarzeń z poprzedniego dnia (na pewno Ostrzał, bo z nim miałem do czynienia). W FAQ jest napisane, że w przypadku dobrania takiej karty jako pierwszej karty Wydarzenia należy ją zignorować (oprócz dodania chłodu). Nie miałoby to sensu jeśli miałaby być dobrana już po pierwszym dniu poprzedzonym jedynie kartą rozdziału, bo wtedy można by ją było normalnie rozpatrzeć.
Faktycznie to faq wprowadza pewną dwuznaczność. Bez info od autorów nie rozstrzygniemy- omyłkowo, czy celowo pominięto tę informację na karcie rozdziału. Imo pierwszy dzień powinien być bez karty wydarzeń i zapomniano zaktualizować wspomnianych przez Ciebie detali w faq.
KQuest pisze:Pytanie: jaki może być maksymalny chłód? Jest tylko sześć żetonów, a w naszej ostatniej rozgrywce już po dwóch albo maksymalnie trzech dniach chłód kazano nam dołożyć chłód ponad liczbę żetonów. W takiej sytuacji zostawia się chłód na poziomie 6? (szukałem odpowiedzi w dzienniku i FAQ, ale niewykluczone, że gdzieś mi w tym bałaganie umknęła)
Żetony i zasoby są ograniczone do tego, co mamy w pudełku. Tak mówi dziennik na drugiej stronie.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2018, 07:32 przez Bary, łącznie zmieniany 4 razy.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Bary pisze:
KQuest pisze: Pytanie: jaki może być maksymalny chłód? Jest tylko sześć żetonów, a w naszej ostatniej rozgrywce już po dwóch albo maksymalnie trzech dniach chłód kazano nam dołożyć chłód ponad liczbę żetonów. W takiej sytuacji zostawia się chłód na poziomie 6? (szukałem odpowiedzi w dzienniku i FAQ, ale niewykluczone, że gdzieś mi w tym bałaganie umknęła)

Żetony i zasoby są ograniczone do tego, co mamy w pudełku. Tak mówi dziennik na drugiej stronie
Tak, pamiętam o tym i graliśmy właśnie w ten sposób. Zastanawiałem się tylko czy nie ma jakiejś zasady, która w przypadku żetonów chłodu znosi to ograniczenie.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: This War of Mine

Post autor: wirusman »

Na samym początku dobieramy znacznik chłodu?
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: This War of Mine

Post autor: raiden25 »

wirusman pisze:Na samym początku dobieramy znacznik chłodu?
zgodnie z karta wydarzenia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: This War of Mine

Post autor: wirusman »

raiden25 pisze:
wirusman pisze:Na samym początku dobieramy znacznik chłodu?
zgodnie z karta wydarzenia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
To w pierwszym dniu nigdy nie wejdzie
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

wirusman pisze:
raiden25 pisze:
wirusman pisze:Na samym początku dobieramy znacznik chłodu?
zgodnie z karta wydarzenia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
To w pierwszym dniu nigdy nie wejdzie
Właśnie kilka postów wyżej zastanawialiśmy się czy po karcie pierwszego rozdziału powinno się od razu dobrać pierwszą kartę wydarzenia.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: This War of Mine

Post autor: raiden25 »

KQuest pisze:
wirusman pisze:
raiden25 pisze:zgodnie z karta wydarzenia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
To w pierwszym dniu nigdy nie wejdzie
Właśnie kilka postów wyżej zastanawialiśmy się czy po karcie pierwszego rozdziału powinno się od razu dobrać pierwszą kartę wydarzenia.
I wyszło ze zależy od tego czy chcesz od razu sobie utrudnić czy zacząć łagodnie :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Bary »

KQuest pisze:
Bary pisze:
marcindlubacz pisze:Pytanie. Czy po rozpatrzeniu karty Rozdział I pobieracie kartę wydarzenia czy nie? Na pozostałych kartach Rozdział II i III jest napisane, że należy pobrać kolejna kartę wydarzenia.
Nie, nie pobieramy karty. Gdyby tak było, znalazłaby się o tym informacja. Pierwszy dzień ma być nieco lżejszy, dlatego nie ma wtedy rozpatrywanego wydarzenia.
Jest taka informacja. FAQ 200, podpunkt "Karty rozdziałów i celów". Pierwsza kropka mówi o tym, że po dobraniu karty rozdziału "możecie rozpocząć nowy dzień, natychmiast dobierając i rozpatrując nową kartę z talii Wydarzeń." Dodatkowo w podpunkcie "Karty wydarzeń" jest rozpatrywany przypadek kiedy karty Zrzut i Ostrzał są dobrane jako pierwsza karta Wydarzenia w grze. Odnoszą się one do wydarzeń z poprzedniego dnia (na pewno Ostrzał, bo z nim miałem do czynienia). W FAQ jest napisane, że w przypadku dobrania takiej karty jako pierwszej karty Wydarzenia należy ją zignorować (oprócz dodania chłodu). Nie miałoby to sensu jeśli miałaby być dobrana już po pierwszym dniu poprzedzonym jedynie kartą rozdziału, bo wtedy można by ją było normalnie rozpatrzeć.
Faktycznie to faq wprowadza pewną dwuznaczność. Bez info od autorów nie rozstrzygniemy- omyłkowo, czy celowo pominięto tę informację na karcie rozdziału. Imo pierwszy dzień powinien być bez karty wydarzeń i zapomniano zaktualizować wspomnianych przez Ciebie detali w faq.

Jakub Wiśniewski potwierdził, nie dobieramy karty wydarzenia po rozpatrzeniu karty pierwszego rozdziału.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: This War of Mine

Post autor: jakmis83 »

Pytanie odnośnie wypraw nocnych.
Ile przedmiotów znalezionych możemy zabrać. Dziennik mówi, że maksymalna łączna suma żetonów oraz znaczników surowców musi być równa udźwigowi postaci.
My graliśmy tak, że sumowaliśmy wagę wszystkich ciężkich przedmiotów i dodatkowo zabieraliśmy przedmioty typu leki czy warzywo.
Jak rozstrzygać ilość przedmiotów, które mogę zabrać?
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

jakmis83 pisze:Pytanie odnośnie wypraw nocnych.
Ile przedmiotów znalezionych możemy zabrać. Dziennik mówi, że maksymalna łączna suma żetonów oraz znaczników surowców musi być równa udźwigowi postaci.
My graliśmy tak, że sumowaliśmy wagę wszystkich ciężkich przedmiotów i dodatkowo zabieraliśmy przedmioty typu leki czy warzywo.
Jak rozstrzygać ilość przedmiotów, które mogę zabrać?
Nie ma limitu na liczbę przedmiotów. Patrzysz tylko na wagę przedmiotów i zasobów (woda, drewno, komponenty) i bierzesz zgodnie z udźwigiem Twoich postaci. Przedmioty, które nie mają określonego ciężaru możesz zabrać zawsze
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

Upewniam się bardziej niż pytam: karty celów są wszystkie jawne przez całą rozgrywkę?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

zakwas pisze:Upewniam się bardziej niż pytam: karty celów są wszystkie jawne przez całą rozgrywkę?
Tak, mówi o tym karta "Rozdział I", która opisuje sposób ustalenia celów.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2018, 16:47 przez KQuest, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

KQuest pisze:
zakwas pisze:Upewniam się bardziej niż pytam: karty celów są wszystkie jawne przez całą rozgrywkę?
Tak, mówi o tym karta "Rozdział I", która opisuje sposób ustalwenia celów.
Aaaa, no właśnie byłem niemal pewien, że gdzieś to przeczytałem, ale nie wiedziałem gdzie, a karta "Rozdział I" już w "śmieciach" i o tym nie pomyślałem. Dzięki.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Bary »

W przygotowaniu do scenariusza "Długa noc" jest informacja: "Początkowe przedmioty: (...) - dowolne inne żetony o wartości 10 lub mniej".
Rozumiem, że należy to interpretować jako: "dowolne inne żetony o łącznej wartości 10 lub mniej"?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

Zakładam, że tak, inaczej by to nie miało sensu. ;)

I tak pewnie będziesz brał leki/bandaże/suszone mięso. Kogo chcemy oszukiwać? :D
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: pan_satyros »

Jak uważacie - czy karty "prywatne" splądrowane przed pojawieniem się kart karzących za ich plądrowanie liczą się do "kary"?
ja to rozumiem, tak że wcześniejsze były złupione bez świadków i dopiero kolejna próba plądrowania prywatnych po odkryciu jakiegoś mieszkańca jest karana - szukałem tego wszędzie ale nie widzę niczego, co by tę sytuację regulowało.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

pan_satyros pisze:Jak uważacie - czy karty "prywatne" splądrowane przed pojawieniem się kart karzących za ich plądrowanie liczą się do "kary"?
ja to rozumiem, tak że wcześniejsze były złupione bez świadków i dopiero kolejna próba plądrowania prywatnych po odkryciu jakiegoś mieszkańca jest karana - szukałem tego wszędzie ale nie widzę niczego, co by tę sytuację regulowało.
Rozpatrujesz tę kartę tylko od momentu kiedy weszła ona do gry, więc wcześniejsze akcje nie mają znaczenia. Co prawda nie wiem czy jest to gdzieś doprecyzowane w zasadach, ale nie wyobrażam sobie rozegrania tego w inny sposób
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: This War of Mine

Post autor: raiden25 »

A jak to jest z leczeniem się? Nie ma takiej opcji jak leczenie? Przydzielamy bandaże/leki/leki ziołowe do postaci i to jest jak by dla nich tarcza. Jednak wiadomo ze na początku dużo tego nie będzie. Mamy ranna postać, mamy dla niej bandaże/opatrunki i nie możemy jej wyleczyć do czasu aż nie pojawi się odpowiednia karta losu? Niedorzeczne to jest....


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

raiden25 pisze:A jak to jest z leczeniem się? Nie ma takiej opcji jak leczenie? Przydzielamy bandaże/leki/leki ziołowe do postaci i to jest jak by dla nich tarcza. Jednak wiadomo ze na początku dużo tego nie będzie. Mamy ranna postać, mamy dla niej bandaże/opatrunki i nie możemy jej wyleczyć do czasu aż nie pojawi się odpowiednia karta losu? Niedorzeczne to jest....


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Nie do końca - aplikujesz nieprofesjonalne opatrunki i jeszcze mniej dobrane leki - jak los się uśmiechnie, to się uda i pomogą, jak nie - próbujesz się leczyć nimi dalej. To całkiem tematycznie rozwiązane jest. Poza tym, jedna choroba minie w dwa dni, inna w tydzień. Tak samo z ranami - nie ma rozróżnienia, czy złamałeś nogę, czy skaleczyłeś dłoń, czy może masz ranę postrzałową. Jedna rana opatrzona zaleczy się szybko - druga potrzebuje czasu.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1376
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: This War of Mine

Post autor: raiden25 »

zakwas pisze: Nie do końca - aplikujesz nieprofesjonalne opatrunki i jeszcze mniej dobrane leki - jak los się uśmiechnie, to się uda i pomogą, jak nie - próbujesz się leczyć nimi dalej. To całkiem tematycznie rozwiązane jest. Poza tym, jedna choroba minie w dwa dni, inna w tydzień. Tak samo z ranami - nie ma rozróżnienia, czy złamałeś nogę, czy skaleczyłeś dłoń, czy może masz ranę postrzałową. Jedna rana opatrzona zaleczy się szybko - druga potrzebuje czasu.
Można i tak do tego podejść. Choć to zwiększa losowość gry, a jej i tak jest tutaj dużo.

Jeszcze jedno pytanie, chodzi mi po głowie zapis ze jak zostaje jedna postać to się losuje dodatkowa czy coś takiego. Dobrze pamietam? Nie mogę tego znaleźć a wczoraj znalazłem się w sytuacji ze została mi jedna postać z jedna akcją. Skoro ona musi zostać na warcie to w zasadzie po grze już jest.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi, ale jedyne co mi przychodzi do głowy to zapis na planszy przy dziennej akcji związanej z witaniem przybyszy. Jest tam informacja, że jeśli zostały Ci nie więcej niż dwie postaci to wykonując tę akcję dobierasz nieznajomego, nawet jeśli wcześniej w talii był inny przybysz
Ostatnio zmieniony 21 lut 2018, 16:43 przez KQuest, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: This War of Mine

Post autor: josiu »

Rozumiem,że jeśli chcę zakończyć przeszukiwanie to dobieram kartę z talii kolorów i czytam odpowiedni skrypt? Nie widzę,żeby to było gdzieś opisane.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: xan »

Nie dobierasz koloru jak kończysz przeszukiwanie.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: This War of Mine

Post autor: josiu »

xan pisze:Nie dobierasz koloru jak kończysz przeszukiwanie.
Czyli poprostu kończę? To dlaczego na dole karty przeszukiwania przy napisie "zakończ przeszukiwanie" są kolory z numerami skryptów? Grałem dopiero około dwie godzinki i jak narazie przeszukiwalem do końca,ale nurtuje mnie właśnie "opcja zakończenia".
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine

Post autor: xan »

Bo czasem podczas przeszukiwania musisz dociągnąć kartę koloru. Ja się raz z tym spotkałem na dwie kampanie.
ODPOWIEDZ