This War of Mine - zasady, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 68 times
Been thanked: 74 times

Re: This War of Mine

Post autor: czarny kapelusz »

Postać mająca rany na poziomie 3 nie może brać udziału w akcjach dziennych. Jeżeli dobrze rozumiem to może jednak brać udział w wyprawie. I to mnie zastanawia? Nie doczytałem czegoś? No bo chyba łatwiej przeszukać takie meble np. niż leźć rannym na wyprawę i łazić po schodach tudzież uprawiać wspinaczkę ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

czarny kapelusz pisze:Postać mająca rany na poziomie 3 nie może brać udziału w akcjach dziennych. Jeżeli dobrze rozumiem to może jednak brać udział w wyprawie. I to mnie zastanawia? Nie doczytałem czegoś? No bo chyba łatwiej przeszukać takie meble np. niż leźć rannym na wyprawę i łazić po schodach tudzież uprawiać wspinaczkę ;)
Czarne kropki na poziomie 3 uniemożliwiają wykonywanie Akcji Dziennych,natomiast można iść na Wyprawę i Stać na Warcie.Można nawet iść na Wyprawę lub stać na Warcie ze zmęczeniem na poziomie 3 ponieważ na poziom 4 zmieniamy dopiero po tejże Wyprawie lub Warcie.
Ze zmęczeniem jeszcze jestem w stanie zrozumieć ale te rany to trochę przegięcie.
Jednak jakieś zasady gry trzeba było ustalić i dlatego tak wyszło.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Matti_C pisze:
maciejo pisze: przeczytałem skrypt 150 i chyba nie do końca rozumiem czego on dotyczy.
Czy tylko sytuacji która zachodzi w wyniku spadku Zmęczenia do poziomu 4? Czy Snu w ogóle ?
Zaznaczę że nie miałem nigdy sytuacji w której moja postać była zmęczona na poziomie 4.
Tzn ja grałem tak, że jak kładłem postać w fazie Wieczoru czy to na łóżku czy to na podłodze,dla mnie były one do Świtu w fazie snu i przy dobieraniu Karty Losu ignorowałem cechy ich charakteru.Czy dobrze robiłem? Poza tym jeden z akapitów w skrypcie 150 mówi że można w Fazie Akcji Dziennych skorzystać z Akcji drzemki na łóżku mimo 3 kropek na zetonie stanu jakiego stanu ???
Raczej źle grałeś skoro przeczytałeś i stosowałeś skrypt który nie był dla Ciebie ;)
Skrypt 150 dotyczy skrajnego, czterodobowego niewyspania. Normalnie postać jak jest ranna/chora (i ma 3 kropki) to tak cierpi że nie może zasnąć. Jak jest na skraju zmęczenia zaśnie w każdym stanie, nie upomni się o papierosa, kawę, nie będzie narzekać na zimno ani grać na gitarze (nie rozpatrujesz charakteru). Ja taką postać zaraz po rozpatrzeniu wyprawy/warty kładę (nie stawiam tylko kładę ;) ) na pole "odpoczynek na podłodze" i tam sobie leży pierwszą akcję dzienną, do akcji dziennej drugiej lub trzeciej kiedy wszystkie postaci "pracujące nocą" odbyły swoją drzemkę i łóżko jest wolne - wtedy jak się zdrzemnie może iść na wyprawę/wartę. Nie mam pewności czy dobrze gram , ale mi to się merytorycznie nie kłóci i jest zgodne ze skryptami i dziennikiem (chyba).
Z tego wynika że śpiącej postaci normalnie zostawionej w łóżku na noc (nie ze względu na 4 kropki zmęczenia) zasada nie rozpatrywania jej charakteru w fazie Świtu nie dotyczy,czy tak ?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: Matti_C »

maciejo pisze:śpiącej postaci normalnie zostawionej w łóżku na noc (nie ze względu na 4 kropki zmęczenia) zasada nie rozpatrywania jej charakteru w fazie Świtu nie dotyczy,czy tak ?
Zasada paragraf 150 dotyczy tylko postaci które tej nocy podniosły zmęczenie do 4. Te co spały , o świcie mają zmęczenie obniżone do 2 lub 0 i normalnie się rozpatruje ich charakter - chyba że nawalisz się 2 butelkami bimbru już od świtu ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Matti_C pisze:
maciejo pisze:śpiącej postaci normalnie zostawionej w łóżku na noc (nie ze względu na 4 kropki zmęczenia) zasada nie rozpatrywania jej charakteru w fazie Świtu nie dotyczy,czy tak ?
Zasada paragraf 150 dotyczy tylko postaci które tej nocy podniosły zmęczenie do 4. Te co spały , o świcie mają zmęczenie obniżone do 2 lub 0 i normalnie się rozpatruje ich charakter - chyba że nawalisz się 2 butelkami bimbru już od świtu ;)
OK, dzięki teraz już chyba wszystko jasne, szczególnie propozycja nawalenia się o świcie :D podoba mi się (oczywiście jako opcja w grze).

Mam jeszcze pytanie co do dobierania karty Wydarzenia na początku gry.
Wiem ,że w wątku była już mowa o tym ale z tego co wyczytałem w Księdze Skryptów oczywistym wydaje się dobrać tą kartę zaraz po karcie Rozdziału nr 1.
Czy opcja nie dobierania tej karty to tylko takie ułatwienie zaproponowane przez autora czy oficjalna zasada ?
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: Bary »

maciejo pisze: Mam jeszcze pytanie co do dobierania karty Wydarzenia na początku gry.
Wiem ,że w wątku była już mowa o tym ale z tego co wyczytałem w Księdze Skryptów oczywistym wydaje się dobrać tą kartę zaraz po karcie Rozdziału nr 1.
Czy opcja nie dobierania tej karty to tylko takie ułatwienie zaproponowane przez autora czy oficjalna zasada ?
Pytałem o to Jakuba Wiśniewskiego i odpowiedział mi, że po karcie 1 rozdziału nie należy dobierać karty wydarzenia. Później ktoś wrzucił linka do bgg, gdzie cytowany jest Michał Oracz, który stwierdza, że należny dobierać kartę wydarzenia i zostanie to poprawione w dodruku. Nie wiem na czym finalnie stanęło- ja gram tak, że nie dobieram. To już moim zdaniem jest za dużo, jak na początek gry i może powodować dziwne sytuacje (wydarzenie zależne od tego, co działo się w poprzednim dniu).
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Fakt dobrania czy nie dobrania tej karty w mojej opinii znacząco może wpłynąć na całą kampanię.
U mnie na 4 gry 3 razy dobierałem i wszystkie przegrałem,
jeden raz nie dobrałem i od razu wygrana.
Z Księgi Skryptów wyraźnie wynika,że jednak trzeba dobrać.Jest to wyraźnie wytłumaczone na przykładzie kart (Zrzut i Ostrzał) .
Jeśli któraś z tych kart zostanie dobrana jako pierwsza należy zignorować tekst i dodać tylko żetony chłodu.
Moim skromnym zdaniem nie dobranie Karty Wydarzenia trzeba traktować tylko jako zasadę opcjonalną ułatwiającą rozgrywkę.
Łatwo nie będzie 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: This War of Mine

Post autor: Matti_C »

maciejo pisze:Z Księgi Skryptów wyraźnie wynika,że jednak trzeba dobrać.Jest to wyraźnie wytłumaczone na przykładzie kart (Zrzut i Ostrzał).Jeśli któraś z tych kart zostanie dobrana jako pierwsza należy zignorować tekst i dodać tylko żetony chłodu.
Czytałem gdzieś, że nierozpatrywanie zrzutu/ostrzału następuje tylko gdy trafi się w pierwszym dniu po odtworzeniu stanu gry z zapisu, o ile nie jesteś w stanie ustalić co miało miejsce w poprzednim dniu bo np dawno grałeś a tego nie zanotowałeś (zachowanie stanu gry tego nie wymaga). Dociągając wydarzenie pierwszego dnia masz też dzień mniej na wykonanie celu pierwszego rozdziału w porównaniu z drugim. Może sobie zbytnio ułatwiam ale taki poziom trudności mi odpowiada.
Na razie tylko raz grałem z wydarzeniem w pierwszym dniu (dodatkowo nie pobrałem wtedy startowych zasobów) i nie dotrwałem nawet do II rozdziału.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Matti_C pisze:
maciejo pisze:Z Księgi Skryptów wyraźnie wynika,że jednak trzeba dobrać.Jest to wyraźnie wytłumaczone na przykładzie kart (Zrzut i Ostrzał).Jeśli któraś z tych kart zostanie dobrana jako pierwsza należy zignorować tekst i dodać tylko żetony chłodu.
Czytałem gdzieś, że nierozpatrywanie zrzutu/ostrzału następuje tylko gdy trafi się w pierwszym dniu po odtworzeniu stanu gry z zapisu, o ile nie jesteś w stanie ustalić co miało miejsce w poprzednim dniu bo np dawno grałeś a tego nie zanotowałeś (zachowanie stanu gry tego nie wymaga). Dociągając wydarzenie pierwszego dnia masz też dzień mniej na wykonanie celu pierwszego rozdziału w porównaniu z drugim. Może sobie zbytnio ułatwiam ale taki poziom trudności mi odpowiada.
Na razie tylko raz grałem z wydarzeniem w pierwszym dniu (dodatkowo nie pobrałem wtedy startowych zasobów) i nie dotrwałem nawet do II rozdziału.
Dokładnie to o czym piszesz stoi w FAQ skrypt 200 ale w drugim akapicie.
Cytuję pierwszy:
-jesli taka karta (Zrzut i Ostrzał) zostanie dobrana jako pierwsza karta w Kampanii, należy ją zignorować i nie rozpatrywać jej efektu (poza dodaniem żetonów Chłodu na pole Chłodu )

Brzmi to raczej jednoznacznie :cry:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

Matti_C pisze:
maciejo pisze:Z Księgi Skryptów wyraźnie wynika,że jednak trzeba dobrać.Jest to wyraźnie wytłumaczone na przykładzie kart (Zrzut i Ostrzał).Jeśli któraś z tych kart zostanie dobrana jako pierwsza należy zignorować tekst i dodać tylko żetony chłodu.
Czytałem gdzieś, że nierozpatrywanie zrzutu/ostrzału następuje tylko gdy trafi się w pierwszym dniu po odtworzeniu stanu gry z zapisu, o ile nie jesteś w stanie ustalić co miało miejsce w poprzednim dniu bo np dawno grałeś a tego nie zanotowałeś (zachowanie stanu gry tego nie wymaga). Dociągając wydarzenie pierwszego dnia masz też dzień mniej na wykonanie celu pierwszego rozdziału w porównaniu z drugim. Może sobie zbytnio ułatwiam ale taki poziom trudności mi odpowiada.
Na razie tylko raz grałem z wydarzeniem w pierwszym dniu (dodatkowo nie pobrałem wtedy startowych zasobów) i nie dotrwałem nawet do II rozdziału.
Ten zapis o którm piszesz jest w FAQ i jest tam też napisane, że "Jeśli dociągniesz te karty pierwszego dnia..." czy coś w tym stylu. Stąd właśnie te wątpliwości, bo jedna zapisy sugerują że nie powinno się ciągnąć, a inne pokazują, że taka sytuacja jest normalna czyli że się ciągnie. Było to tutaj wałkowane kilka stron temu
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Wiem , że to było wałkowane ale nic to nie przyniosło :?
Dlatego chciałem dopytać, może coś się zmieniło.

Rozumiem że R.Knizia nie zagląda do tego forum ale polscy autorzy gier powinni znaleźć minutkę i odpowiedzieć na wątpliwości graczy, którzy wydali kupę kasy na ich gry.
Dobranie tej karty to nie jakąś tam literówka na karcie a konkretna reguła zmieniająca diametralnie rozgrywkę.
Wracając do Twojej odpowiedzi to nie znalazłem nigdzie zapisu, że nie powinno się dobierać za to zapis że powinno przytoczyłem powyżej.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

maciejo pisze:Wiem , że to było wałkowane ale nic to nie przyniosło :?
Dlatego chciałem dopytać, może coś się zmieniło.

Rozumiem że R.Knizia nie zagląda do tego forum ale polscy autorzy gier powinni znaleźć minutkę i odpowiedzieć na wątpliwości graczy, którzy wydali kupę kasy na ich gry.
Dobranie tej karty to nie jakąś tam literówka na karcie a konkretna reguła zmieniająca diametralnie rozgrywkę.
Wracając do Twojej odpowiedzi to nie znalazłem nigdzie zapisu, że nie powinno się dobierać za to zapis że powinno przytoczyłem powyżej.
To, że było wałkowane było odpowiedzią nie ma Twój post, tylko na ten, który bezpośrednio zacytowałem ;) A to z tego względu, że podany fragment FAQ był wtedy przytaczany w całości i wiadomo, że nic konkretnego z niego nie wynika (dlatego moim zdaniem nie o potrzeby żeby teraz pojawił się ponownie w wybrakowanej formie).

Jednym z argumentów za tym żeby nie dobierać jest brak takiego zapisu na karcia rozdziału I (na pozostałych taki zapis już jest). Drugą wskazówką (chociaż jakby się uprzeć to można to uznać za naciągane) jest to, że w drugim rozdziale mamy 4 dni na wykonanie celu. Dlaczego w takim razie w pierwszym mielibyśmy mieć mniej czasu? Jeszcze odwrotnie mógłbym to zrozumieć, ale w takiej konfiguracji nieszczególnie. No i samo to, że jeden z twórców tak odpowiedział oznacza, że coś jest tu na rzeczy (ale wiem, drugi odpowiedział odwrotnie...)

Ogólnie za każdą z opcji stoją jakieś argumenty i ciężko jednoznacznie powiedzieć, która opcja jest właściwa. Według mnie więcej sensu jest w opcji z dobieraniem wydarzenia dopiero drugiego dnia. Za drugą opcją z kolei przemawia dość wyraźnie FAQ, ale właściwie tylko ono, prawda? A już ostatnio wyszła jakaś kolejna nieścisłość wynikająca właśnie z zapisów z FAQ (podnoszenie hałasu ponad poziom maksymalny), dlatego jakoś nieszczególnie mnie to przekonuje. Chętnie bym się dowiedział jaka jest oficjalna wersja, ale póki takiej nie ma to będę grał z 4 dniami w pierwszym rozdziale, bo według mnie jest w tym więcej sensu i jakoś bardziej do mnie przejawiają argumenty i wskazówki sugerujące właśnie tę wersję ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Myślę, że jak każdy z autorów odpowiedział inaczej wybór należy do Nas,innej opcji nie widzę :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: This War of Mine

Post autor: KQuest »

maciejo pisze:Myślę, że jak każdy z autorów odpowiedział inaczej wybór należy do Nas,innej opcji nie widzę :D
Jak każdy odpowiedział inaczej to znaczy, że albo się nie dogadali albo któryś nie ogarnął :D Wciąż tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, ale najzwyczajniej nie wiadomo która ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

KQuest pisze:
maciejo pisze:Myślę, że jak każdy z autorów odpowiedział inaczej wybór należy do Nas,innej opcji nie widzę :D
Jak każdy odpowiedział inaczej to znaczy, że albo się nie dogadali albo któryś nie ogarnął :D Wciąż tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, ale najzwyczajniej nie wiadomo która ;)
Trzeba się wstrzymać i poczekać na wersję drugą poprawioną,jak zwykle :(
I jak zwykle dałem się nabrać i kupiłem wersję pierwszą niedorobioną.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: This War of Mine

Post autor: RunMan »

maciejo pisze:I jak zwykle dałem się nabrać i kupiłem wersję pierwszą niedorobioną.
Nie no, to już trochę za duże słowa. Generalnie chyba nie ma aż tak wielu niespójności w zasadach i w grę można spokojnie grać. W końcu, ostatecznie, chyba chodzi o dobrą zabawę, a nie zasadowy puryzm.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

RunMan pisze:
maciejo pisze:I jak zwykle dałem się nabrać i kupiłem wersję pierwszą niedorobioną.
Nie no, to już trochę za duże słowa. Generalnie chyba nie ma aż tak wielu niespójności w zasadach i w grę można spokojnie grać. W końcu, ostatecznie, chyba chodzi o dobrą zabawę, a nie zasadowy puryzm.
TAK jak napisałem powyżej to nie jest sprawa literówki na karcie ale reguła zasadniczo zmieniająca rozgrywkę.
Oczywiście da się grać i samą grę uważam w dalszym ciągu za b.dobrą ale takie pierdoły skutecznie ten obraz wypaczają a wystarczył by jeden wpis autora i nie byłoby sprawy.
Takie podejście sprzedawcy do klienta zawsze będzie mnie irytować i nic na to nie poradzę.Lubię po prostu grać w/g oryginalnych zasad.

Edycja 8)
Tak trochę poszukałem i znalazłem:
"I am in contact with Michał Oracz, the designer, and actually after drawing the Chapter I card and determining the objectives for the campaign you place the Chapter I card in the Waste bag and then DRAW THE TOP EVENT CARD NORMALLY. Therefore, first round is just as hard as all others.

The proper wording will be present in the new print run of the game"

Cytat z BGG z tej dyskusji:
https://boardgamegeek.com/thread/191527 ... ent-card-f
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

Po dzisiejszej rozgrywce mam 2 pytania:

1.Karta Mieszkańców-Rebelianci
Oferują oni sprzedaż Bimbru i Papierosa.
Na ich karcie nie jest napisane,że spotkanie rozpoczyna się automatycznie ani,że mam tą kartę umieścić na Polu Przeszukiwania.
Czy muszę od razu zareagować na ich ofertę czy mogę poczekać na rozpatrzenie tej karty do odpowiedniejszego dla mnie momentu fazy Wyprawy i umieścić ją na Polu Przeszukiwania :?:

2.W grze dostępne są 2 żetony Biżuterii.
-jestem u handlarza i mam przy sobie 2 żet.Biżuterii i jeden pusty żet.wart także 2 żetony Biżuterii który mogę w dowolnym momencie wymienić na kolejne 2 żet.Biżuterii uff :)
-płacę za towar Handlarzowi 2 żet.Biżuterii i oddaje je do pudełka,następnie decyduję się kupić coś jeszcze i wymieniam ten pusty żeton na dwa żetony Biżuterii,które właśnie odłożyłem.

Czy mogę tak zrobić :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: YoYo »

Kiedy rozpatrujecie karte celu? Jest napisane na Koniec Rozdzialu, ja gram ze nie jak sie bierze ostatnia karte Rozdzialu (wydarzenie), a dopiero na koniec tego dnia (czyli w fazie Swit, kiedy przeprowadzi sie wszystkie dzialania z danego dnia). Tak na logike poprawne, bo wtedy konczy sie dany rodzial, a nowy dzien to juz nowa karta wydarzen/rozdzialu.
maciejo pisze:Po dzisiejszej rozgrywce mam 2 pytania:...
Tu chyba trzeba tak:
Ad.1 trzeba to rozpatrzeć od razu (ja przynajmniej to robię), jak nie, nie kupujesz to jest tutaj paragraf do rozpatrzenia (plus chyba rzut kością 1-5), więc albo się kupuje albo od razu paragraf, że się nie kupiło. Trzeba też kupić dwa produkty od razu, jak nie to też uważa się, że się nie kupiło (wtedy może nie być przyjemnie). Jest to spotkanie na zasadzie haraczu, więc raczej i w realu trudno by było uniknąć i powiedzieć wymuszaczom, poczekajcie, wrócimy do was na pewno hehe.
Ad.2 ja gram, że można wymieniać na to samo, czyli np. w powyższym, płacę prowizję i jak mam bimber i papieros, to wymieniam na ich bimber i papieros. My tego nie widzimy, ale można założyć, że nasi bohaterowie wymieniają np. bimber taki na taki i fajkę marki takiej na taką :D .
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: This War of Mine

Post autor: zakwas »

Kartę celu rozpatruje się chyba czytając kartę rozdziału o ile dobrze pamietam?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

zakwas pisze:Kartę celu rozpatruje się chyba czytając kartę rozdziału o ile dobrze pamietam?
Ja też tak robię.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

YoYo pisze:Kiedy rozpatrujecie karte celu? Jest napisane na Koniec Rozdzialu, ja gram ze nie jak sie bierze ostatnia karte Rozdzialu (wydarzenie), a dopiero na koniec tego dnia (czyli w fazie Swit, kiedy przeprowadzi sie wszystkie dzialania z danego dnia). Tak na logike poprawne, bo wtedy konczy sie dany rodzial, a nowy dzien to juz nowa karta wydarzen/rozdzialu.
maciejo pisze:Po dzisiejszej rozgrywce mam 2 pytania:...
Tu chyba trzeba tak:
Ad.1 trzeba to rozpatrzeć od razu (ja przynajmniej to robię), jak nie, nie kupujesz to jest tutaj paragraf do rozpatrzenia (plus chyba rzut kością 1-5), więc albo się kupuje albo od razu paragraf, że się nie kupiło. Trzeba też kupić dwa produkty od razu, jak nie to też uważa się, że się nie kupiło (wtedy może nie być przyjemnie). Jest to spotkanie na zasadzie haraczu, więc raczej i w realu trudno by było uniknąć i powiedzieć wymuszaczom, poczekajcie, wrócimy do was na pewno hehe.
Ad.2 ja gram, że można wymieniać na to samo, czyli np. w powyższym, płacę prowizję i jak mam bimber i papieros, to wymieniam na ich bimber i papieros. My tego nie widzimy, ale można założyć, że nasi bohaterowie wymieniają np. bimber taki na taki i fajkę marki takiej na taką :D .
Dzięki za odpowiedź, ale w pytaniu nr 2 chodziło mi o trochę coś innego.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
YoYo
Posty: 378
Rejestracja: 02 sty 2018, 21:07
Lokalizacja: Wawa
Has thanked: 40 times
Been thanked: 33 times
Kontakt:

Re: This War of Mine

Post autor: YoYo »

zakwas pisze:Kartę celu rozpatruje się chyba czytając kartę rozdziału o ile dobrze pamietam?
W sumie do II Rozdziału jeszcze nie doszedłem (by ciągnąć kartę), aha, czyli tam jest napisane, że rozpatrz kartę celów, czy się go zrealizowało czy nie? Ok, thx.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: This War of Mine

Post autor: Pynio »

Ja rozpatruje na koniec rundy czyli chyba podczas fazy świtu.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3349
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 96 times
Been thanked: 127 times

Re: This War of Mine

Post autor: maciejo »

YoYo pisze:
zakwas pisze:Kartę celu rozpatruje się chyba czytając kartę rozdziału o ile dobrze pamietam?
W sumie do II Rozdziału jeszcze nie doszedłem (by ciągnąć kartę), aha, czyli tam jest napisane, że rozpatrz kartę celów, czy się go zrealizowało czy nie? Ok, thx.
Dokładnie tak od razu rozpatrujesz , jest to wyraźnie napisane na karcie Rozdziału II.
Cyt:
"Właśnie zakończyliście pierwszy rozdział kampanii.
Dodaj do odpowiednich talii wszystkie pozostałe karty intruzów i mieszkańców z czerwonymi narożnikami.
Następnie rozpatrz wierzchnią kartę celu (rozpatrz nagrodę jeśli wypełniliście warunki tej karty lub karę jeśli ich nie wypełniliście po czym Usuń tę kartę celu z gry)"

Nigdzie nie na wzmianki żeby czekać do świtu.
Od momentu dobrania pierwszej karty Wydarzenia po karcie Rozdział II obowiązuje już tylko Cel nr 2.
Jest to tak samo oczywiste jak dobranie pierwszej karty Wydarzenia na początku gry.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ