Geniusz - czy jest możliwy ruch za 0 punktów

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Renee13
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2017, 10:36

Geniusz - czy jest możliwy ruch za 0 punktów

Post autor: Renee13 »

Czy grając w Geniusza (Ingenious) można wykonać ruch za 0 punktów, czyli położyć tak kafel żeby żaden kolor nie pasował do już leżących?
Ostatnio grając zdarzyło się już pod koniec gry że moim najsłabszym kolorem był niebieski. Po wykonaniu ruchu pokazałam współgraczom że swojego najsłabszego koloru nie posiadam i wymieniłam płytki. Niestety kolor niebieski nie pojawił się na żadnym kaflu. W kolejnym ruchu zablokowałam kolor kaflem, przy czym nie pasował on do niczego w związku z czym otrzymałam 0 punktów.
I tu zaczął się problem, troje współgraczy oskarżyło mnie o łamanie zasad. Twierdzili oni że trzeba połóżyć kafel tak, żeby jakkolwiek pasował kolorystycznie - niezależnie od tego czy to mi przyniesie jakąkolwiek korzyść czy też nie.
Szukałam odpowiedzi - na storonach anglojęzycznych znalazłam informację o turniejowych zasadach - tam można zrobić ruch za 0 punktów. To reszty nie przekonało. Czy istnieje gdzieś odpowiedź na moje pytanie? Bo może nie mam racji - i faktycznei nie można blokować bez punktów, ale trochę mi to na logikę nei pasuje.
Aaa, i żeby nie było - zagrałam zgodnie z oczekiwaniami trójki współgraczy, z zastrzeżeniem że poszukam rozwiązania.
A więc mili gracze - czy ktoś jest mi w stanie pomóc?
Dziękuję :)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Geniusz - czy jest możliwy ruch za 0 punktów

Post autor: Lothrain »

W instrukcji nie ma słowa o tym, że kafelek musi się zgadzać z jakimkolwiek kolorem. To nie domino. Moim zdaniem całkowicie dopuszczalny jest ruch za 0 punktów.
Renee13
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2017, 10:36

Re: Geniusz - czy jest możliwy ruch za 0 punktów

Post autor: Renee13 »

No właśnie, ale niestety nie jest dosadnie powiedziane że np. taki ruch mogę zrobić - i to nie jest dla wszystkich wiążące.
Dziękuję za odpowiedź, ale potrzebuję twardych faktów.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Geniusz - czy jest możliwy ruch za 0 punktów

Post autor: Lothrain »

Co nie jest zakazane, jest dozwolone. Dosłowny cytat z instrukcji: "Wybierz jedną płytkę ze swojego stojaka i ułóż ją w dowolnym punkcie planszy, na którymś z pustych, połączonych pól." Koniec. Jedyny warunek dotyczy pierwszej wykładanej płytki. Innymi słowy nigdzie nie ma zapisanego przymusu kładzenia płytek obok innych w tym samym kolorze. I to twardy fakt.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2017, 12:13 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
Renee13
Posty: 3
Rejestracja: 08 gru 2017, 10:36

Re: Geniusz - czy jest możliwy ruch za 0 punktów

Post autor: Renee13 »

Dziękuję Ci Lothrain. Masz niewątpliwie rację, i Twoje słowa + FAQ z boardgamegeeka muszą przekonać niedowiarków.
ODPOWIEDZ