Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: polwac »

Graliśmy w dwie osoby. Drugą rundę zaczynałem ja i tak się złożyło, że na końcu ja wyczerpałem stos kart zasobów.
Tak więc zgodnie z zasadami moja żona miała jeszcze swój ostatni ruch.
Chciała aktywować Akcję "Pozyskanie przychodu", ale nie było już dostępnych kart w talii zasobów, żeby rozstrzygnąć "testy".
Nie wiedzieliśmy co zrobić, także potasowaliśmy karty i jeszcze ostatni raz pociągnięte zostały 3 karty potrzebne do testów.
Teraz się zastanawiam, czy przez to, że nie dostępne były już zasoby, to czy ta akcja była legalna do wykonania w takim przypadku na końcu gry?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Alien Artifacts (4X od Portalu)

Post autor: polwac »

polwac pisze:Graliśmy w dwie osoby. Drugą rundę zaczynałem ja i tak się złożyło, że na końcu ja wyczerpałem stos kart zasobów.
Tak więc zgodnie z zasadami moja żona miała jeszcze swój ostatni ruch.
Chciała aktywować Akcję "Pozyskanie przychodu", ale nie było już dostępnych kart w talii zasobów, żeby rozstrzygnąć "testy".
Nie wiedzieliśmy co zrobić, także potasowaliśmy karty i jeszcze ostatni raz pociągnięte zostały 3 karty potrzebne do testów.
Teraz się zastanawiam, czy przez to, że nie dostępne były już zasoby, to czy ta akcja była legalna do wykonania w takim przypadku na końcu gry?
Marcin Senior Ropka potwierdził, że "Akcja jak najbardziej legalna. Gra - z powodu braku kart zasobów - nie może być przeszkodą do przeprowadzenia akcji."
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
longmen76
Posty: 651
Rejestracja: 28 lut 2017, 08:15
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 53 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: longmen76 »

Wydaje mi się, że w instrukcji brakuje informacji na stronie 15 o Podliczaniu Punktów o tym, że karta Frakcji też daje punkty na koniec gry. My je doliczamy do wyniku.
scolman
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2016, 20:29

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: scolman »

Pytanie 1.
W instrukcji na stronie 12, punkt 5, akapit Przygotowanie Zasobów napisano;

"Uwaga: Pamiętaj o Limicie Konstrukcyjnym! Jeśli jakieś karty wpływają na ten Limit dla akcji Budowy, Rozwoju lub Odkrycia, to tak samo wpływają na niego, kiedy Przygotowujesz Zasoby do odpowiedniej akcji."


Czyli, że jeśli np. Rozwój Technologi mojej następnej karty kosztuje mnie np. 10, i mam Limit Konstrukcyjny dla takiej akcji zwiększony do 3 kart (z racji karty posiadanej w Imperium).
Ale na ręce(i/lub Planetach) mam łącznie tylko 8 Zasobów Badań (niebieskich) na trzech kartach, to mogę wykonać Przygotowanie Zasobów używając 3 kart?
Czy może ja coś źle rozumiem i użyć mimo wszystko do tej akcji mogę tylko 2 kart?

Pytanie 2.
Karta Technologii TECH015 Serwokombinezon bojowy Vorscha

Czy dobrze interpretuję, że wykonując Akcję dzięki tej technologi, np. akcję Budowy mogę zagrać 1 kartę Zasobów, chyba że z jakiegoś powodu mój Limit Konstrukcyjny został dla tej akcji zwiększony o 1 (np. dzięki statkowi Sonne, karta ST024) - wtedy mogę zagrać 2 karty Zasobów.
I oczywiście tak samo dla drugiej akcji wykonanej dzięki tej Technologii.
Czy wszyscy tak grają, czy jednak używacie tylko 1 karty Zasobów dla każdej z dwóch akcji wykonywanych dzięki tej technologii, niezależnie od zmian w Limicie Konstrukcyjnym tych akcji?
scolman
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2016, 20:29

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: scolman »

Współautor gry, Marcin Senior Ropka, był tak miły, że udzielił mi odpowiedzi na moje pytania.

Ad 1 - Karty na planetach traktujesz ,jakby były na ręce, więc możesz wykorzystać 3 karty, by podłożyć 3 karty pod technologię (8 zasobów), ale jej nie przeniesiesz na drugą stronę.
Czyli akcja przygotowanie zasobów daje możliwość zagrania 2 kart jednego rodzaju pod jeden typ kart (np pod 2 różne technologie) + tylu kart, ile wynosi zwiększony limit konstrukcyjny

Ad 2 - Poprawne jest: Wykonujesz 2 akcje i twój limit konstrukcyjny wynosi 1 + ewentualne bonusy ze statków
Generanie , staraliśmy się tak projektować grę, by nie ograniczać graczy jakimiś bzdurnymi limitami
scolman
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2016, 20:29

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: scolman »

Dodatkowe kilka pytań z facebooka:

1. Czy wybierając akcję operacyjną ataku (dodatkową) mogę zaatakować tylko kilkoma statkami, nie wszystkimi?
2. Czy zaczynając grę z planetą (podczas przygotowania) produkuję na niej od razu surowce?
3. Czy podczas produkcji dobierając kartę z jednym surowcem pasującym i trzema niepasującymi (planeta z ikoną ataku, dobieram 1 samolocik i 3 planety) muszę włożyć ją stroną jednej ikony (samolotu)? Bo jest ona jednocześnie pasująca i mniejsza.
4. Punktacja bioników (z ich karty) za statki, technologie i planety z różnymi symbolami: czy karty liczę kolejno rzędami? Np. trzy różne statki dają mi trzy punkty, następnie 3 technologie z symbolami takimi, jak statki też dają mi 3 punkty? Czyli maksymalnie mogę dostać 12 punktów (3 rzędy kart, 4 rodzaje w każdym)?

A tutaj odpowiedzi:

Marcin Senior Ropka Cześć:
Ad 1 - Możesz - nie musisz - wybierasz jeden lub więcej dostępnych statków, które w imperium są po stronie operacyjnej (czarnej).
Ad 2 - Nie produkujesz. Tak samo, jak nie atakujesz przy pomocy statku, czy też nie sprzedajesz technologii, by zapunktować.



Moje wtrącenie się - Ad 3. Pytałem autora o tą sytuację, ponieważ u nas też był o to spór. Odpowiedź - zawsze bierze się stronę zgodna z planetą. Chyba że takiej nie ma. Wtedy stronę słabszą. A jeśli takiej nie ma (są równe ) to wtedy wybiera się która bardzie odpowiada Graczowi

Marcin Senior Ropka:
Ad 3 - Wyjaśnione powyżej - dokładasz surowiec odpowiednią stroną, jeśli pasuje do rodzaju planety, otrzymujesz 1 PZ. W przeciwnym przypadku, dokładasz stroną, gdzie jest mniejsza liczba surowców (lub dowolnie, jeśli jest np 2 surowce z jednej i 2 surowce z drugiej strony).
Ad 4 - tak się własnie to liczy - możesz więc zgarnąć maks. 12 PZ. Pozdrawiam
kenobig
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2017, 21:26

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: kenobig »

Mam pytania do dwóch kart technologii na stronie operacyjnej:
- Międzystemowy Program Dominacji Naukowej - rząd drugi - czy potrzebuję do zapunktowania trzy inne karty, które w sumie punktują za 4PZ (np. 1PZ+1PZ+2PZ) czy potrzebuję jednak 3 inne karty, które punktują w drugim rzędzie jak tłumaczy to Rodnej na https://www.youtube.com/watch?v=fp83cb4IDDc około 25 min (treść polska karty nijak się nie ma do tego co mówi Rodney)
- Salizjoński System Śledzenia Źródeł - pierwszy rząd oznacza, że potrzebuję 3 planety i 3 statki i 3 technologie czy po prostu potrzebuję albo 3 planety, albo 3 statki, albo 3 technologi, żeby zapunktować? w skrócie: czy przecinek na stronie operacyjnej kart technologii oznacza "i" czy "lub"
scolman
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2016, 20:29

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: scolman »

kenobig pisze:Mam pytania do dwóch kart technologii na stronie operacyjnej:
- Międzystemowy Program Dominacji Naukowej - rząd drugi - czy potrzebuję do zapunktowania trzy inne karty, które w sumie punktują za 4PZ (np. 1PZ+1PZ+2PZ) czy potrzebuję jednak 3 inne karty, które punktują w drugim rzędzie jak tłumaczy to Rodnej na https://www.youtube.com/watch?v=fp83cb4IDDc około 25 min (treść polska karty nijak się nie ma do tego co mówi Rodney)
- Salizjoński System Śledzenia Źródeł - pierwszy rząd oznacza, że potrzebuję 3 planety i 3 statki i 3 technologie czy po prostu potrzebuję albo 3 planety, albo 3 statki, albo 3 technologi, żeby zapunktować? w skrócie: czy przecinek na stronie operacyjnej kart technologii oznacza "i" czy "lub"
Międzynarodowy program dominacji rynkowej (karta numer TECH022) - zakładam że o tę kartę chodzi. Moim zdaniem trzy inne karty, które w sumie punktują za 4PZ (np. 1PZ+1PZ+2PZ)

Salizjoński System Śledzenia Źródeł (karta numer TECH039) - przecinek oznacza "i" lub jeśli wolisz "także". Czyli 3 planety, 3 statki, 3 technologie.
Awatar użytkownika
vagus
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2017, 08:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: vagus »

Witam

Nie chce tworzyć nowego wątku więc podepnę moje pytanie tutaj.
Co znaczy, że statek jest uszkodzony ? Tzn. że przenoszę kartę do stadium budowy ? Zniszczony rozumiem, że odrzucam kartę ? Oraz na czym polega atak poszczególnych statków jeśli atak np. 3 statków skierowany jest na jeden cel ?
Sprzedam/wymienię: Aquatica, londyn, mini cywilizacja, kimono
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: grasowanie.eu »

vagus pisze:Witam

Nie chce tworzyć nowego wątku więc podepnę moje pytanie tutaj.
Co znaczy, że statek jest uszkodzony ? Tzn. że przenoszę kartę do stadium budowy ? Zniszczony rozumiem, że odrzucam kartę ? Oraz na czym polega atak poszczególnych statków jeśli atak np. 3 statków skierowany jest na jeden cel ?
1. Zgadza się - uszkodzenie to przeniesienie do stadium budowy. Zdaje się, że jest to napisane w instrukcji jedynie w słowniczku na ostatniej stronie i nigdzie indziej - Słowa kluczowe -> Efekty ataku.
2. Tzn. że atak rozpatrujesz osobno dla każdego Twojego statku Operacyjnego, ale cały czas dla tej samej karty Systemów Obcych (te zielone) lub tej samej karty Planu Obronnego innego gracza (wybraną przez niego), a nie np. dla każdego statku odkrywasz nowy System Obcych. Jeśli wykonujesz Start Ofensywy, to dla każdego Operacyjnego statku losujesz nową kartę z talii Zasobów, dodajesz do jego bazowej siły ataku i porównujesz z wartością aktywnego Systemu Obcych lub Planu Obronnego (zależy kogo atakujesz), po czym otrzymujesz stosowne efekty za każdy statek osobno.
Mam nadzieję, że nie namotałem za bardzo :P
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Awatar użytkownika
vagus
Posty: 27
Rejestracja: 26 sie 2017, 08:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: vagus »

grasowanie.eu pisze:
vagus pisze:Witam

Nie chce tworzyć nowego wątku więc podepnę moje pytanie tutaj.
Co znaczy, że statek jest uszkodzony ? Tzn. że przenoszę kartę do stadium budowy ? Zniszczony rozumiem, że odrzucam kartę ? Oraz na czym polega atak poszczególnych statków jeśli atak np. 3 statków skierowany jest na jeden cel ?
1. Zgadza się - uszkodzenie to przeniesienie do stadium budowy. Zdaje się, że jest to napisane w instrukcji jedynie w słowniczku na ostatniej stronie i nigdzie indziej - Słowa kluczowe -> Efekty ataku.
2. Tzn. że atak rozpatrujesz osobno dla każdego Twojego statku Operacyjnego, ale cały czas dla tej samej karty Systemów Obcych (te zielone) lub tej samej karty Planu Obronnego innego gracza (wybraną przez niego), a nie np. dla każdego statku odkrywasz nowy System Obcych. Jeśli wykonujesz Start Ofensywy, to dla każdego Operacyjnego statku losujesz nową kartę z talii Zasobów, dodajesz do jego bazowej siły ataku i porównujesz z wartością aktywnego Systemu Obcych lub Planu Obronnego (zależy kogo atakujesz), po czym otrzymujesz stosowne efekty za każdy statek osobno.
Mam nadzieję, że nie namotałem za bardzo :P
Bardzo bardzo dziękuję. Nareszcie gra nabiera sensu :)

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
Sprzedam/wymienię: Aquatica, londyn, mini cywilizacja, kimono
scolman
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2016, 20:29

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: scolman »

Kolejne pytanie z Facebook'a
https://www.facebook.com/groups/2196812 ... &ref=notif


Witam mam pytanie o działanie karty z gry artefakty obcych. Czy wykonując akcję dodatkową buduje planetę tylko jedna karta nie zwracając uwagi na ilość zasobów na niej czy należy spełniać wymagania ilości zasobów odkrycia, ale wówczas trudno spełnić wymagania ilości zasobów tylko 1 karta

Chodzi o kartę Dodatkowe Serwery Mapowania.

Moja odpowiedź:
Trudno spełnić 1 kartą, ale przecież ta odkrywana planeta może już być w trakcie odkrywania i mieć "przygotowane" pod sobą wcześniej już jakieś karty.
Oraz ta jedna karta może być pierwszą, a w kolejnej turze dołączysz kolejne karty i po osiągnięciu wymaganej ilości znaczników na tych kartach (lacznie) odkryjesz planetę


Odpowiedź oficjalna:
No to oficjalnie jest tak, że po dowolnej akcji możesz dodatkowo (płacąc 1€) pod jedna kartę planety położyć 1 kartę surowców. Jeśli w ten sposob spełniasz wymagania dotyczace odkrycia planety (liczba surowców), to tym lepiej dla ciebie.
oraz:
Tak jest. Generalna zasada w tej grze mówi: "jesli z punktu widzenia gry wydaje się, ze fajnie byloby tak robić, to powinno się tak grać, by tak robić". :) Chodzi o to, by gracze mogli robić efektowne combosy. To jest engine building, więc trybiki powinny się zazębiac.
Nikor
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2012, 14:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: Nikor »

Mam pytanie odnośnie strony operacyjnej karty Serwokombinezon bojowy Vorscha, a dokładnie o "4 (statki) różnych Rodzajów = 4 punkty na koniec gry".

W instrukcji z jednej strony jest podział na rodzaje kart według ikon i nie ma tam rozróżnienia czy statek leży na stronie operacyjnej czy logistycznej.

Jednak w przykładzie z 15 strony instrukcji na zdjęciu widać, że leżą karty statków (logistyczne i operacyjne), gdzie występują w sumie tylko 3 różne symbole, a i tak gracz zdobywa 4 punkty.

Czy to znaczy, że te sam symbol występujący na stronie logistycznej i operacyjnej liczy się jako 2 różne symbole (biały/czarny) czy to po prostu błąd w instrukcji?
Obrazek
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: grasowanie.eu »

Nikor pisze:Mam pytanie odnośnie strony operacyjnej karty Serwokombinezon bojowy Vorscha, a dokładnie o "4 (statki) różnych Rodzajów = 4 punkty na koniec gry".

W instrukcji z jednej strony jest podział na rodzaje kart według ikon i nie ma tam rozróżnienia czy statek leży na stronie operacyjnej czy logistycznej.

Jednak w przykładzie z 15 strony instrukcji na zdjęciu widać, że leżą karty statków (logistyczne i operacyjne), gdzie występują w sumie tylko 3 różne symbole, a i tak gracz zdobywa 4 punkty.

Czy to znaczy, że te sam symbol występujący na stronie logistycznej i operacyjnej liczy się jako 2 różne symbole (biały/czarny) czy to po prostu błąd w instrukcji?
Obrazek
Moim zdaniem to błąd w instrukcji. Zdaje się, że jest taka karta (chyba karta frakcji, ale nie mam teraz gry przy sobie, by sprawdzić), która daje punkty za każdy Statek, Techologię, Planetę innego rodzaju w Imperium (więc maksymalnie 12 punktów). Gdyby przyjąć, że rodzaj to też strona logistyczna/operacyjna, to taka karta (frakcja) byłaby przegięta, bo ostatecznie mogłaby przynieść nawet 24 pkt.
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
Nikor
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2012, 14:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: Nikor »

Moim zdaniem to błąd w instrukcji. Zdaje się, że jest taka karta (chyba karta frakcji, ale nie mam teraz gry przy sobie, by sprawdzić), która daje punkty za każdy Statek, Techologię, Planetę innego rodzaju w Imperium (więc maksymalnie 12 punktów). Gdyby przyjąć, że rodzaj to też strona logistyczna/operacyjna, to taka karta (frakcja) byłaby przegięta, bo ostatecznie mogłaby przynieść nawet 24 pkt.
Już jestem po kilku rozgrywkach i oczywiście masz rację :) Dzięki.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Artefakty Obcych (Alien Artifacts)

Post autor: Faziee »

Witam. Mam pytanie jak to jest z żetonami blokady na koniec gry. Rozumiem, że możemy jeszcze wydać pieniądze, żeby móc z kart skorzystać - lecz to się tyczy tylko technologii operacyjnych czy wszystkich kart? Tzn. czy chodzi tylko o zdolność i zdejmowanie żetonu blokady ma sens tylko dla technologii operacyjnych na koniec gry, czy też karty z żetonami blokady nie dają nam 1 punktu i nie wliczają się do celu frakcji?? Czy dają nam ten punkt, bez względu czy jest ten żeton czy nie.
ODPOWIEDZ