Niezłe Ziółka - zasady, wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Niezłe Ziółka - zasady, wątpliwości

Post autor: dragon77 »

Hejka,

Czy ktoś może dokładnie wyjaśnić jak wygląda zakończenie tej gry ? Co się dzieje jak ktoś już zapełnił swoje wszystkie donice/słoiki i/lub skończyła się talia główna etc ?

Z góry dzięki
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: mat_eyo »

dragon77 pisze:Hejka,

Czy ktoś może dokładnie wyjaśnić jak wygląda zakończenie tej gry ? Co się dzieje jak ktoś już zapełnił swoje wszystkie donice/słoiki i/lub skończyła się talia główna etc ?

Z góry dzięki
Kiedy skończy się talia, gramy dalej bez dobierania, tak długo, jak gracze mogą wykonywać akcje przesadzania. Jeśli już nikt nie jest w stanie tego robić, to podliczamy punkty.
Awatar użytkownika
dragon77
Posty: 219
Rejestracja: 08 wrz 2005, 12:20
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: dragon77 »

mat_eyo pisze:
dragon77 pisze:Hejka,

Czy ktoś może dokładnie wyjaśnić jak wygląda zakończenie tej gry ? Co się dzieje jak ktoś już zapełnił swoje wszystkie donice/słoiki i/lub skończyła się talia główna etc ?

Z góry dzięki
Kiedy skończy się talia, gramy dalej bez dobierania, tak długo, jak gracze mogą wykonywać akcje przesadzania. Jeśli już nikt nie jest w stanie tego robić, to podliczamy punkty.
A jeśli wszyscy mają zajęte wszystkie doniczki/słoiki, a karty w talii pozostały to i tak dobieramy je tak długo, aż cała talia się skończy ? Czy ten kto ma wszystko zajęte bierze wtedy udział w dociąganiu kart czy nie ? Bo w instrukcji jest info, że "gdy gracz nie może wykonać już żadnej akcji, przerywa grę" - komu ? sobie czy wszystkim przerywa ?

Po czym instrukcja mówi "Rozgrywka kończy się, gdy każdy z graczy wykorzysta już wszystkie swoje 4 karty naczyń lub gdy żaden z graczy nie ma już możliwości zasadzenia swoich ziół". No i to się kłóci z tym co napisałeś powyżej... ręce opadają jak można w tak prostej grze tak skomplikować jej zakończenie...

No ale po stukrotnym przeczytaniu opisu zakończenia mam takie podejrzenia:
- gdy skończy się talia ziół to gramy tak długo, aż ŻADEN z graczy nie będzie już w stanie przenieść ziół do swojego któregokolwiek naczynia - czyli do momentu, w którym ostatnie wolne naczynie (spośród wszystkich biorących udział w grze) zostanie zapełnione
- gdy WSZYSCY zapełnią swoje naczynia ziołami gra kończy się natychmiast (bez względu ile kart ziół pozostało na stosie) - co ma znaczenie, bo każda karta ziół w prywatnym ogródku jest warta 1 pkt na koniec gry

- ale co się dzieje z pacjentem, który sam zapełni swoje naczynia jako pierwszy ? Instrukcja mówi, że i tak do końca gry musi on w swojej turze wykonać akcję sianie ziół.

Czy ostatecznie myślę dobrze ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: mat_eyo »

Na bgg nie ma klaryfikacji, z resztą widzę, że sam już pytałeś ;) Faktycznie instrukcja nieco koślawo to opisuje. Ja gram tak:
- dopóki są karty w talii, gramy normalnie siejąc i ewentualnie przesadzając
- kiedy talia się kończy każdy może w swojej turze zrobić jedno przesadzanie, jeśli ma możliwość
- kiedy już nikt nie może przesadzać, kończymy grę

Osoba, która wykorzysta wszystkie swoje naczynia zanim skończy się talia gra dalej, po prostu nie może już przesadzać. Natomiast normalnie dobiera i rozkłada karty, bo daje to zawsze punkt i może być użyte do popsucia szyków przeciwnikowi :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gram tak jak te pingwiny wyżej :wink:
I faktycznie, nawet proste rzeczy można po przez nieudolną instrukcję skomplikować.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: Granna »

Dotarły już do nas przedrukowane talie. Tak więc jeśli w Waszym egzemplarzu trafiła się niefortunnie wydrukowana talia z niespasowanymi kolorami rewersów to prosimy o kontakt na service@granna.pl
Uczciwie uprzedzamy, że paczki wysyłać będziemy po przerwie świątecznej.
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
Awatar użytkownika
Dosia
Posty: 101
Rejestracja: 15 cze 2015, 18:35
Lokalizacja: Śląsk, TG
Has thanked: 3 times

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: Dosia »

Moje pytanie dotyczy wariantu solo: co się dzieje po dołożeniu piątej karty do wspólnego ogrodu i odłożeniu tych kart na stos kart odrzuconych - czy dokładam kolejne dwie karty z talii ziół do wspólnego ogrodu i odkrywam trzy kolejne, aby je rozdysponować? A co jeżeli pięć kart pojawiło się we wspólnym ogrodzie pod koniec gry i w talii zostaną mi już tylko np. 3 karty? Wówczas przekładam dwie do wspólnego ogrodu i decyduję, gdzie umieścić ostatnią (wspólny ogród / prywatny ogród / stos kart odrzuconych)? Dobrze myślę?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: KozaK69 »

Po odrzuceniu kart ze wspólnego ogrodu nic do niego nie dokładasz i po prostu kontynuujesz fazę siania ziół zgodnie z zasadami.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: Pisarka »

mat_eyo pisze: 23 lis 2017, 10:50 - kiedy talia się kończy każdy może w swojej turze zrobić jedno przesadzanie, jeśli ma możliwość
Tak jest w wariancie solo - po wyczerpaniu talii zostaje tylko jedno przesadzenie (dlatego zasugerowałam twórcom dodanie w przyszłych wydaniach trackeru dla tego trybu, co im się spodobało).

Instrukcja nie ogranicza możliwej ilości przesadzeń w normalnym trybie po wyczerpaniu talii.

"Po tym, jak wyczerpie się talia ziół, wszyscy nadal po kolei wykonują
wybrane przez siebie akcje. W momencie, gdy gracz nie może
wykonać już żadnej akcji, przerywa grę. Rozgrywka kończy się,
gdy każdy z graczy wykorzysta już wszystkie swoje 4 karty naczyń
lub gdy żaden z graczy nie ma już możliwości zasadzenia swoich ziół."
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
formoza21
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2020, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: formoza21 »

Cześć Wszystkim! Nie znalazłem w instrukcji:( Czy jeśli mam wysadzone na swoim poletku 4 rozmaryny to czy mogę zabrać tylko 2 z nich i wykorzystać w doniczce przeznaczonej dla par ? Dziękuję:)
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Niezłe Ziółka

Post autor: ozon »

Sto lat nie grałem ale z tego co pamiętam to w doniczce dla par można po 1 unikalnej parze, czyli możesz zebrać tylko 2 rozmaryny i tam wsadzić.
formoza21 pisze: 05 sty 2024, 21:46 Cześć Wszystkim! Nie znalazłem w instrukcji:( Czy jeśli mam wysadzone na swoim poletku 4 rozmaryny to czy mogę zabrać tylko 2 z nich i wykorzystać w doniczce przeznaczonej dla par ? Dziękuję:)
ODPOWIEDZ