Bruxelles 1893 - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Bruxelles 1893 - pytania i wątpliwości

Post autor: warlock »

Założyłem wprawdzie temat na BGG, ale podpytam i tutaj bo tam niestety niezbyt duży ruch w temacie jest, a dzisiaj gram kolejną partyjkę. Kilka kwestii nie daje mi spokoju:
Moving the Workshop cursor
The player can move the Workshop cursor, horizontally and/or vertically, a number of spaces equal to the total number of works he has in front of him.
1. Wyjaśnijcie mi to proszę - mając przed sobą trzy dzieła sztuki mam opcję przesunięcia znacznika o zero pól lub o trzy pola? Zasady mówią "can" (a więc jest dobrowolność) i "equal to" (a więc wszystko albo nic), nie ma tu zwrotu "up to". Mogę przesunąć o mniej niż 3, np. o jeden?
Workshop Action
The player creates a work of art in his studio. He draws a Work of Art tile from the stack of color Works of Art; if he possesses one or more Exhibition tiles, he draws the same number of additional Work of Art tiles. Now he chooses one tile, places it face-up in front of himself, and returns the others to the stack.
2. Czy jeśli wyciągam więcej niż jeden żeton dzieła sztuki, to co dokładnie robię z tymi niewybranymi?
a) odkładam je na wierzch stosu w wybranej kolejności (będę wiedział, czego spodziewać się w kolejnych dociągnięciach)
b) wtasowuję je do stosu

3. Czy przeciwnicy widzą wszystkie żetony, jakie dociągnąłem, czy pokazuję tylko ten wybrany a pozostałe niewybrane odkładam/wtasowuję do stosu (cokolwiek jest poprawne).
Using the Bonus cards
Players who won one or more Bonus cards during phase ‘‘1. Bids on the Art Nouveau board’’ can use these cards. For each card, a player must choose between:
- benefitting from the central power of the card or
- tucking the card under his personal board.
4. Czy tę czynność wykonuje się zgodnie z nową kolejnością graczy, czy równolegle? (czasem to może mieć znaczenie).

Z góry dzięki ;).
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: cezaras »

1. do 3ech pól (wiem)
2. Wtasowujesz (wiem)
3. Nie widzą (tak gramy, ale pewności nie mam)
4. kolumna po kolumnie (tak gramy, ale pewności nie mam)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: warlock »

Wielkie dzięki cezaras ;). Ciekawi mnie, jak to działa na http://boiteajeux.net/ - tam pewnie jest to zaimplementowane w oficjalny sposób ;).

A co do pkt 4. - nie bardzo można to robić zgodnie z kolumnami, bo jeszcze nie ustaliłeś pierwszego gracza (głupio więc odrzucać karty zanim się nie policzy tych siusiających pomników :D). Raczej bym obstawał, że robi się to od nowo wybranego pierwszego gracza (ale w sumie to nie ma aż takiego znaczenia).

Najważniejsze były dla mnie punkty 1-3, dlatego jeszcze raz dziękuję.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

Ad. 4
Ja gram tak, że każdy robi to równolegle.
Who is John Galt?
Posiadam
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: cezaras »

warlock pisze:Wielkie dzięki cezaras ;). Ciekawi mnie, jak to działa na http://boiteajeux.net/ - tam pewnie jest to zaimplementowane w oficjalny sposób ;).
1-3 na pewno tak jak napisałem

co d tego, że zawsze zgodnie z oficjalnymi regułami, to niekoniecznie.
W Zamkach, gdy ktoś kto stanie na torze kolejności na ostatnim polu, to wg reguł już do końca jest pierwszy -> a na botoże jednak nie.
warlock pisze:
A co do pkt 4. - nie bardzo można to robić zgodnie z kolumnami, bo jeszcze nie ustaliłeś pierwszego gracza (głupio więc odrzucać karty zanim się nie policzy tych siusiających pomników :D). Raczej bym obstawał, że robi się to od nowo wybranego pierwszego gracza (ale w sumie to nie ma aż takiego znaczenia).
no dobra - robimy tak:
jedziemy kolumna po kolumnie - jeżeli ktoś bierze kartę, to bierze :)
a jeżeli jest remis, to dostaje co dostaje :)
potem liczymy siusiaki :) i każdy decyduje co chce - wtedy już bez patrzenia na kolejnoścć
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: DarkSide »

Kilka pytań po lekturze instrukcji i grania na ślepo w lidze :roll: :

1. Akcja Budowy: Napisane jest że gdy już zaczynamy wykorzystywać swoje 2 płytki z górnego rzędu, to dostajemy extra 5PZ za każdą wybudowaną płytkę.
1.1 Czy to extra 5PZ kumuluje się z 5PZ za nieużycie białych kostek? czyli 10PZ za każdą z górnego rzędu?
1.2 Jeśli buduję 2 ostatnie i używam białej kostki to dostaję mimo to 5PZ za sam fakt że to płytka z górnego rzędu?

2. Teatr Królewski i Osoby Publiczne:
2.1 Po wybraniu karty, zyskaniu korzyści mogę: "odrzucić kartę korzyści z tej karty przepadają". Jak rozumiem chodzi o przyszłe korzyści wynikające z możliwości przyszłego ich odpalenia?
2.2 Niemożliwością jest posiadanie 2 identycznych kart, ale można wziąć z Toru drugą taką samą i odrzucić tę leżącą przed graczem. Czy chodzi o to że mogę wziąć drugą identyczną z już posiadaną, zainkasować jednorazowo bonus? Oczywiście widzę tu pole do ostrożności bo jak rozumiem odrzucam tę którą już mam przed sobą (niezależnie czy leżącą pionowo czy obróconą), więc raczej opłaca się ten manewr dopiero po tym jak wykorzystamy swoją leżącą przed nami? Czy tadobrze rozumiem?

3. Faza Rozpatrzenia Rundy
Gdy skorzystam z bonusu centralnego na karcie bonusowej, to ją już odrzucam i finito? Czyli albo jednorazówka, albo do mnożnika w jednym 4 rzędów?

4. Czy asystenta z Sądu można odzyskać tylko poprzez osoby publiczne i karty bonusowe?

5. Gracz który zakończył grę ze znacznikiem pierwszego gracza otrzymuje 5PZ. Czy po 5 ostatniej rundzie jest jeszcze rozstrzyganie na kogo ten żeton przechodzi, czy też de facto ten kto zaczyna piątą rundę ma już pewne 5PZ na końcu gry?

6. Jest 6 płytek Wystawy a 5 rund, czyli zawsze jedna nie gra?

i na koniec dwa bardziej upewnienia się, niż jakieś duże wątpliwości:

7. Sprzedając kolejne dzieła wraz z rozwojem gry tworzymy coraz wyższe stosiki na wystawie, tak? A stosiki likwidujemy ("ścinając je" do wysokości 2 elementów) dopiero jak wyczerpie się stos początkowy z dziełami). Jak rozumiem robimy tak niezależnie od tego czy wyczerpie się stos dzieł kolorowych, czy też czarnych.

8. Podczas fazu ruchu wskazówką kompasu może się zdarzyć że jesteśmy w zasadzie zmuszeni do ruchu jedną ze wskazówek?(gdy obie sąsiadują ze sobą)

Ponadto miałem też tę samą wątpliwość co warlock odnośnie dzieł sztuki, ale już zostało to wyjaśnione ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: cezaras »

1.1. Tak
1.2. Tak
2.1. Tak
2.2. Niedokładnie tak :). Odrzucasz tę świeżo wziętą.
3. Tak
4. Tak
5. Tak, rozstrzygamy jeszcze raz po ostatniej rundzie
6. hm, zawsze myślałem, że jest dokładnie 5 :)
7. Tak
8. Tak
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: DarkSide »

Dzięki wielkie. Wszystko jasne. :D

- Liczba płytek jest myląca z uwagi na grafikę na pierwszej stronie, gdzie jest spis komponentów i jest 6 prostokącików (mam niewyraznie wydrukowane - polska instrukcja czarno-biała), więc nie wiem czemu jest 6 narysowanych a liczone jest tylko 5. :?:

- Co do odrzucania zdublowanej karty postaci, to w takim razie błąd jest w świeżo przetłumaczonej polskiej instrukcji autorstwa bobera.
"...lecz może odrzucić tę samą kartę leżącą przed graczem na rzecz nowej tej samej."
:?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: DarkSide »

Czy karty postaci podczas odpalenia można rozpatrywać w dowolnej kolejności? Np.: mam gościa dającego 2 białe kostki i gościa który zamienia biały na kolorowe. To mogę połączyć to w preferowanej przeze mnie kolejności?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

DarkSide pisze:Czy karty postaci podczas odpalenia można rozpatrywać w dowolnej kolejności? Np.: mam gościa dającego 2 białe kostki i gościa który zamienia biały na kolorowe. To mogę połączyć to w preferowanej przeze mnie kolejności?
Oczywiście
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: michal2014 »

.
Ostatnio zmieniony 17 sty 2018, 00:49 przez michal2014, łącznie zmieniany 1 raz.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Cin »

Pierwszy gracz ma zawsze do wyboru dwie pozycje ułożenia "cyrkla"
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: michal2014 »

Instrukcja:
Większość na Planszy Brukseli
Gracz, który umieścił na polach akcji łącznie najwięcej Asystentów musi jednego z nich przenieść na dwór
królewski. W przypadku remisu wszyscy remisujący gracze tracą po jednym Asystencie.

A co jeżeli tylko 1 gracz w rundzie umieścił na planszy Brukseli swój/swoje pionki?
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

michal2014 pisze:Instrukcja:
Większość na Planszy Brukseli
Gracz, który umieścił na polach akcji łącznie najwięcej Asystentów musi jednego z nich przenieść na dwór
królewski. W przypadku remisu wszyscy remisujący gracze tracą po jednym Asystencie.

A co jeżeli tylko 1 gracz w rundzie umieścił na planszy Brukseli swój/swoje pionki?
Przenosi jednego asystenta na dwór.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 294
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: swiroff »

Pytanie do gry 2-osobowej. Rozumiem, żę podczas umieszczania neutralnego asystenta początku fazy akcji nie odpalam jej? Inaczej mówiąc neutralny asystent służy TYLKO do zajęcia pola na planszy secesji?

Punktowanie końcowe: czy dopiero dołożenie karty pod planszetkę uruchamia punktowanie, czy nawet nie mając tam żadnej karty punktujemy 1x ?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Cin »

Bez karty jest x1.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Są rozstrzygane jakoś remisy po punktacji końcowej?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Bruxelles 1893

Post autor: Tomzaq »

O ile pamiętam to nie.
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ