Azul - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Azul - pytania i wątpliwości

Post autor: Quille »

Pytanie odnośnie liczenia punktów (graliśmy w wersję angielską i jakoś nie znalazłam tego w instrukcji) - przy ułożeniu całego rzędu horyzontalnie lub wertykalnie jest +2 albo +5 punktów (odpowiednio), tzn 5 (za sąsiedztwo) i do tego te bonusowe, czy +2 i +5 to jedyne punkty, jakie się wtedy dostaje?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Azul

Post autor: wc »

A to nie są punkty tylko na koniec gry?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Azul

Post autor: Quille »

Jeśli tak, to jest to odpowiedź na moje pytanie :)
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Azul

Post autor: Chaaber »

Zdecydowanie punkty na koniec gry.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Azul

Post autor: lesar »

Punkty liczymy tak:
- jeżeli do nowej płytki umieszczonej na ścianie nie przylega inna płytka pionowo lub poziomo to dostajemy 1 pkt.
- jeżeli jest inaczej tzn. płytka przylega do innej w poziomie to liczymy wszystkie płytki które stanowią nieprzerwanie ciąg razem z tą dołożoną
- następnie sprawdzany tak samo w pionie czy dołożona płytka nie stworzyła ciągu i punkty sumujemy

Możemy tym samy dając jedną płytkę na ścianę uzyskać max 10 punktów.

Jeżeli po punktowaniu, ktokolwiek będzie miał ułożone w poziomie wszystkie płytki to następuje koniec gry i przyznajemy dodatkowe punkty tak:
- 2 pkt za każdą ukończoną linię poziomą
- 7 pkt za każdą pionową
- 10 pkt za każdy kolor, którego 5 płytek mamy na swojej ścianie

W grze nie jest ważne aby jak najszybciej ułożyć linie poziomą, tylko nabijać punkty za jak najdłuższe ciągi płytek w pionie i poziomie i w odpowiednim momencie zamknąć linie poziomą zdobywając punkty bonusowe, w tym obserwując cały czas poczynania innych graczy. Dlatego uważam, że dla 2 osób to idealna gra, dla 3 optymalna a dla 4 to już lekki chaos i ciężko jest planować.

PS. Wczoraj w trzy osoby udało mi się wykręcić wynik 96 pkt. druga miała 75 pkt. 3 osoba chyba 40 pkt.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Azul

Post autor: konradstpn »

Czy mogę dołożyć w nowej linii wzorów kolor, który juz mam nieskompletowany w innym rzędzie ??? Wydaje mi się, że tak. Potrzebuję jednak potwierdzenia :-) Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: Azul

Post autor: adikom5777 »

Nie
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Azul

Post autor: probbi »

A gdzie jest taki zapis? Wziętych płytek nie możesz ułożyć w kilku liniach w momencie ich zgarnięcia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam kolor układać w kilku liniach w kolejnych ruchach
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Azul

Post autor: BartP »

Mnie się wydaje, że możesz mieć więcej niż jeden napoczęty wiersz tego samego koloru, o ile nie łamiesz pozostałych reguł. Na BGG też tak piszą.
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Azul

Post autor: Tuminure »

Instrukcja tego nie zabrania, więc jest to dozwolone.
Dodatkowo instrukcji są przykłady, które zawierają dwa wiersze z niebieskimi płytkami, jak np. ten:
Obrazek
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Azul

Post autor: BartP »

Tuminure, w pytaniu chodziło raczej o 2 niekompletne wiersze, na rysunku jeden jest kompletny.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Możesz mieć cztery niekompletne rzędy np. koloru niebieskiego.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Azul

Post autor: cezaras »

Dr. Nikczemniuk pisze: 06 kwie 2018, 10:22 Możesz mieć cztery niekompletne rzędy np. koloru niebieskiego.
też tak gramy / interpretujemy zapisy instrukcji

Nie można natomiast dołożyć przy jednej akcji kafelków do dwóch różnych rzędów - ale to już troszkę inny temat.
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Azul

Post autor: ENDryu »

yyy to chyba muszę przeczytać polską instrukcję, bo z angielską graliśmy tak, że jak rząd nie był kompletny w danym kolorze, to NIE można zacząć nowego rzędu w tym kolorze, tylko najpierw ukończyć pierwszy rząd :roll:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Azul

Post autor: Pan_K »

ENDryu pisze: 06 kwie 2018, 13:25 yyy to chyba muszę przeczytać polską instrukcję, bo z angielską graliśmy tak, że jak rząd nie był kompletny w danym kolorze, to NIE można zacząć nowego rzędu w tym kolorze, tylko najpierw ukończyć pierwszy rząd :roll:
Nie wiem, jak jest w angielskiej, ale w niemieckiej (więc chyba oryginalnej), nie ma takiego obostrzenia. Co więcej, przykłady punktowania pokazują, że można układać dwa rzędy z takim samym kolorem.
Sprawę uważam za nieporozumienie i tyle.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Azul

Post autor: ENDryu »

Pan_K pisze: 06 kwie 2018, 15:45
ENDryu pisze: 06 kwie 2018, 13:25 yyy to chyba muszę przeczytać polską instrukcję, bo z angielską graliśmy tak, że jak rząd nie był kompletny w danym kolorze, to NIE można zacząć nowego rzędu w tym kolorze, tylko najpierw ukończyć pierwszy rząd :roll:
Nie wiem, jak jest w angielskiej, ale w niemieckiej (więc chyba oryginalnej), nie ma takiego obostrzenia. Co więcej, przykłady punktowania pokazują, że można układać dwa rzędy z takim samym kolorem.
Sprawę uważam za nieporozumienie i tyle.
Tylko czy w tych przykładach oba rzędu są nieukończone?
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Azul

Post autor: yadyam »

Czy przesuwając płytki na ścianę muszę to robić w kolejności od góry, czy mogę w dowolnej? Chodzi mi o to, że lepiej mi np. przesunąć najpierw z 3 rzędu, a później z pierwszego, bo zgarnę więcej punktów w tej fazie.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Azul

Post autor: konradstpn »

Przewertowałem instrukcję wzdłuż i wszerz i faktycznie nie ma takiego obostrzenia. Uznaję zatem, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Swoją drogą, tym pytaniem rozpętałem niezłą dyskusję... :-) :-) :-)
Gram, więc jestem.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Azul

Post autor: cezaras »

ENDryu pisze: 06 kwie 2018, 13:25 yyy to chyba muszę przeczytać polską instrukcję, bo z angielską graliśmy tak, że jak rząd nie był kompletny w danym kolorze, to NIE można zacząć nowego rzędu w tym kolorze, tylko najpierw ukończyć pierwszy rząd :roll:
zawsze graliśmy wg angielskiej instrukcji i tam nie ma takiego zapisu :D

moja opinia (i nie bazująca tylko na tym przypadku), że nie decyduje wersja językowa reguł, ale.... tłumaczący :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Azul

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

yadyam pisze: 06 kwie 2018, 18:50 Czy przesuwając płytki na ścianę muszę to robić w kolejności od góry, czy mogę w dowolnej? Chodzi mi o to, że lepiej mi np. przesunąć najpierw z 3 rzędu, a później z pierwszego, bo zgarnę więcej punktów w tej fazie.
Od góry do dołu, koniecznie tak i tylko tak i nie inaczej.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Azul

Post autor: Pan_K »

ENDryu pisze: 06 kwie 2018, 15:57
Pan_K pisze: 06 kwie 2018, 15:45
ENDryu pisze: 06 kwie 2018, 13:25 yyy to chyba muszę przeczytać polską instrukcję, bo z angielską graliśmy tak, że jak rząd nie był kompletny w danym kolorze, to NIE można zacząć nowego rzędu w tym kolorze, tylko najpierw ukończyć pierwszy rząd :roll:
Nie wiem, jak jest w angielskiej, ale w niemieckiej (więc chyba oryginalnej), nie ma takiego obostrzenia. Co więcej, przykłady punktowania pokazują, że można układać dwa rzędy z takim samym kolorem.
Sprawę uważam za nieporozumienie i tyle.
Tylko czy w tych przykładach oba rzędu są nieukończone?
Nieco wyżej masz obrazek wstawiony przez Tuminure. Jeden rząd jest ukończony, a drugi nie. Ale ponieważ sytuacja przedstawia cząstkowe podliczenie punktów, oznacza to, że w czasie rundy dokładane były niebieskie kafelki do jednego z rzędów, choć w drugim już były niebieskie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ENDryu
Posty: 814
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 134 times
Been thanked: 27 times

Re: Azul

Post autor: ENDryu »

Poddaję się - w weekend przeglądałem instrukcję angielską i polską i wygląda na to, że można mieć 2 nieukończone rzędy tego samego koloru. Trochę ułatwia to grę, bo nie można kogoś celowo udupić :twisted:
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Azul

Post autor: Pan_K »

yadyam pisze: 06 kwie 2018, 18:50 Czy przesuwając płytki na ścianę muszę to robić w kolejności od góry, czy mogę w dowolnej? Chodzi mi o to, że lepiej mi np. przesunąć najpierw z 3 rzędu, a później z pierwszego, bo zgarnę więcej punktów w tej fazie.
Od góry do dołu. No mercy :twisted:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
kamski
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2019, 13:45

Re: Azul

Post autor: kamski »

Czy ktoś mógłbym przetłumaczyć zasady gry jednoosobowej ?

https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... azul-v1pdf
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Azul

Post autor: imssah »

kamski pisze: 01 mar 2019, 09:19 Czy ktoś mógłbym przetłumaczyć zasady gry jednoosobowej ?

https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... azul-v1pdf
ależ zasad, polecam ten wariant i wykręcanie wyniku
https://www.youtube.com/watch?v=ouO5kU8BWF0
ODPOWIEDZ