Lorenzo il Magnifico - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Lorenzo il Magnifico - pytania i wątpliwości

Post autor: konradstpn »

Witam,

Jestem po pierwszej, bardzo emocjonującej rozgrywce. Gra jest po prostu świetna i zapewne będzie często gościć na moim stole. W trakcie rozgrywki nasunęło mi się kilka wątpliwości, których nie mogłem rozstrzygnąć analizując instrukcję. Proszę o pomoc i ewentualną korektę.
a) po 6 rundzie rozpatruję raport do Watykanu tak jak po 2 i 4 z tym że wszyscy cofają swoje dyski na 0 i dostają punkty z toru wiary bez względu na to czy poddawani są ekskomunice czy nie
b) kolejność wstawiania 2 członków rodziny do jednej wieży nie jest istotna tzn jeden w kolorze i jeden neutralny i każdorazowo płacę 3 monety jeśli wieża jest już zajęta przez jakikolwiek pionek. Płacę również wstawiając neutralnego członka, rodziny jeśli wieża nie jest pusta
c)mogę wykonać akcję natychmiastową kupna karty jeśli w wieży stoi już mój kolorowy pionek płacąc 3 monety
d) Na większych polach produkcji i zbiorów (tych z - 3) może stać nawet kilku moich członków rodziny

Dziękuję za pomoc i ewentualne uwagi
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: BartP »

Punkty a, b, c bez uwag.
Jeśli chodzi o punkt d, to na całym polu produkcji (i zbiorów), tj. łącznie na pełnowartościowym jak i -3, może stać co najwyżej jeden twój kolorowy pionek.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: cezaras »

jak czytam literalnie punkt c) to chyba nie rozumiem :)
c)mogę wykonać akcję natychmiastową kupna karty jeśli w wieży stoi już mój kolorowy pionek płacąc 3 monety
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: BartP »

Zakładam, że w punkcie c chodzi o to, że założywszy, iż w danej kolumnie kart mamy już zarówno swój kolorowy jak i neutralny pionek, to wciąż możemy wykonać bonusową opcję z jakiejś tam karty, która pozwala nam na wzięcie karty z tejże kolumny. Czyli de facto 3. raz w tej samej rundzie. Z tym że wciąż trzeba zapłacić 3 monety.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: konradstpn »

Rzeczywiście punkt c nie jest może stylistycznym majstersztykiem. :D Chodzi mi o to, że w tym wypadku nie jest istotne jaki pionek stoi w wieży. Jeśli stoi jakikolwiek (kolorowy lub neutralny, mój bądź przeciwnika) każdorazowo płacę 3 monety. Czy dobrze myślę ? Rozumiem, że analogicznie jest przy standardowym wstawianiu pionka do wieży.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: BartP »

Zgadza się.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: konradstpn »

Merci beaucoup.
Gram, więc jestem.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: bartekb8 »

Co do 6 rundy i raportu Watykanu to uważam że zbyt łatwo jest spełnić wymagania kościoła na koniec gry, tzn. mieć przynajmniej te 5 punktów wiary. A przynajmniej nigdy nikt nie miał z tym problemu jak graliśmy.

Ja mam pytanie odnośnie Lorenzo de Medici: skorzystaliście kiedyś z jego umiejętności specjalnej zamiast wymieniać go na przywilej (wymaga 35 PZ i daje możliwość skopiowania innej karty osobistości w grze)? Trochę zaporowe ma wymagania, a dużą liczbę punktów w trakcie gry dają w zasadzie tylko żółte karty. Jak to pogodzić?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: Tomzaq »

Raz się zdarzyło. Bardzo przydatne w końcówce kiedy inni mają odpalone swoje karty.
Who is John Galt?
Posiadam
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: bartekb8 »

Aha, czyli jednak można a nawet warto wykorzystać tą kartę w sposób jej dedykowany. Dzięki za odpowiedź, może i mi się uda przy następnej okazji.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: gregos »

Czy mieliście w pudełku skróconą instrukcję po polsku? U mnie dwie są po czesku i jedna po słowacku.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: bartekb8 »

Instrukcja polska powinna być pełna, tak jak czeska i słowacka (i tej samej, wysokiej jakości).
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: gregos »

Mam trzy pełne instrukcje i w każdym języku. Chodzi o te dwustronne karty pomocy. Na jednej stronie mam napis "Dosticky exkomunikace" a na drugiej "Karty vodcov".
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: Tomzaq »

Ja mam to po polsku
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: Trampon »

Czy zasoby (drewno, kamień itp) pozyskiwane dzięki premii osobistej podlegają ograniczeniu przez wybrane ekskomuniki?

A precyzyjniej:
mamy ekskomunikę ograniczającą otrzymywane drewno lub kamień. Dokładny opis tej ekskomuniki (pogrubienie moje) brzmi:
"Za każdym razem, kiedy otrzymujesz drewno lub kamień (w wyniku pól akcji lub dzięki swoim kartom) otrzymujesz 1 drewno lub kamień mniej (jeśli masz kilka kart które dają ci drewno lub kamień, traktuj każdą z nich jako osobne źródło więc dla każdej z nich otrzymujesz -1 drewno/kamień"

Drewno/kamień możemy zdobyć z pola akcji Rada Miejska oraz z wybranych pól wież z kartami rozwoju. I tu wszędzie stosujemy ekskomunikę. Przyjęliśmy jednak że ekskomunika NIE dotyczy premii - nie jest to pole akcji. Z drugiej strony - premia nie zadziała póki nie wykonasz akcji "Zbiory" (przy podstawowym ułożeniu premii). Jakie jest Wasze zdanie?

I druga, powiązana, kwestia - jeśli ta konkretna ekskomunika działałaby na premię -to czy gracz wybiera którego surowca nie dostanie, czy też z automatu nie dostaje obu? Pytanie bez sensu jeśli ekskomunika nie działa na premie.
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: bartekb8 »

Pisząc o premiach masz na myśli bonusiki dostawane w wyniku "odpalania" kart akcjami produkcji/zbiorów? Jeśli o to chodzi to graliście źle, bo to też są akcje i posiadane karty żółte i zielone także są wtedy rozpatrywane, każda jedna z osobna. Ekskomunika może zaboleć:) Jeśli karta zapewnia i drewno i kamień to trzeba zrezygnować albo z jednego albo z drugiego.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: Nidav »

Skończyłem pierwszą rozgrywkę i przyznam, że gra jest fenomenalna, jednak w trakcie pojawiła się jedna kwestia, względem której dyskusja toczyła się przez dobre 10 minut, zaważając na tym, kto skończył grę jako drugi, a kto jako ostatni - byłbym wdzięczny za pomoc w tym względzie, bo instrukcja jest dla mnie w tej kwestii niejasna.

Problem polega na wystawianiu swoich członków rodziny na polach, gdzie nie są w stanie dobrać karty z racji jej kosztu. W instrukcji przy budynkach i postaciach jest napisane, że "jeśli nie ma wymaganej liczby monet/zasobów, nie może wziąć danej karty", zaś przy przedsięwzięciach "jeśli gracz nie ma wymaganych zasobów lub punktów, nie może ustawić swojego członka rodziny, aby wziąć daną kartę". Z tego, że teksty te się różnią (chociaż są jednakowe przy budynkach i postaciach), wywnioskowałem - chociaż może błędnie - że gracz może wysłać swojego członka rodziny na te pola, by po prostu przyblokować kogoś i/lub wziąć bonus z pola; jedynie z przedsięwzięciami nie można tak zrobić, co jasno jest wskazane w instrukcji. Możliwe, że już na tym poziomie popełniłem błąd interpretacji i po prostu zawsze trzeba posiadać odpowiednie zasoby/siłę militarną, by w ogóle móc się na danym polu ustawić. Jeśli tak, to proszę mnie poprawić od razu i dalsza część wywodu nie ma żadnego znaczenia, bo tak graliśmy.

Doszło do sytuacji, w której - trochę głupim ruchem, ale gramy bez cofania - mój znajomy dobrał kartę w ostatniej rundzie, która pozwalała mu dobrać jakąkolwiek kartę. Zorientował się wtedy, że nie ma zasobów wystarczających, by jakąkolwiek kartę zabrać. Stąd też uznał, że ok, ale wykonuje jakby akcję wysłania członka rodziny na niezajęte pole z bonusem 2 sił militarnych i tyle. W moim mniemaniu żeby zgarnąć ten bonus należy jednak kartę wziąć - w innym wypadku po prostu akcja przepada. On jednak twierdził, że ta akcja jest jak wystawienie członka rodziny, zatem bierze po prostu dwie siły militarne i tyle. Ostatecznie jednak, z racji wsparcia ze strony drugiego kolegi, nie zrobił tego, co było o tyle istotne, że gdyby miał jednak te +2 siły, to mógłby zabrać jeszcze jedną kartę włości, zebrać z niej punkty i koniec końców skończyłby na drugim miejscu, a nie ostatnim.

Pytanie - jak żyć?! A raczej jak grać, bo instrukcja mi tego jasno nie klaryfikuje, chociaż zaczynam myśleć, że po prostu moja pierwsza interpretacja względem zajmowania pól bez brania kart była błędna. Z góry dzięki wielkie!

EDIT: Ok, sprawdziłem forum BGG i jeden z twórców wypowiedział się na ten temat, jakoby w ogóle nie dało się wystawić członka rodziny bez wzięcia karty, zatem po prostu nastąpiła zła interpretacja przeze mnie słów instrukcji. Szczęście, że poza tą jedną rzeczą i początkowym przyblokowaniem mnie przez innego gracza nie miało to większego wpływu na grę (przy czym i tak wygrałem :D ). Post pozostawiam dla potomnych, gdyby podobnie jak ja mieli zagwozdkę.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: pikpol »

Czy można kupić 7 kartę? I co ewentualnie z nią można zrobić?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: Yavi »

pikpol pisze:Czy można kupić 7 kartę? I co ewentualnie z nią można zrobić?
Nie można, kart każdego typu można mieć tylko 6.
I przy okazji zapraszam na grupę Gry planszowe - pytania o zasady na Fb ;).
Ostatnio zmieniony 17 mar 2018, 13:31 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: pikpol »

Ok ale jeżeli wymienię jedną kartę i jedną odrzucę to nadal będe miał 6? W instrukcji nie jest napisane czy można kupić 7 kartę czy nie. Ktoś inny moze się wypowiedzieć?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: Yavi »

pikpol pisze:Ok ale jeżeli wymienię jedną kartę i jedną odrzucę to nadal będe miał 6? W instrukcji nie jest napisane czy można kupić 7 kartę czy nie. Ktoś inny moze się wypowiedzieć?
Nie możesz wymieniać sobie kart. Po zakupie 6 karty w danej kategorii nie możesz już kupować więcej kart tego typu.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: pikpol »

W myśl zasady co nie jest zapisane to jest dozwolone? Proszę zapis z instrukcji? Ogólnie napisali by możesz kupić maksymalnie 6 kart i było by po sprawie. A napisali możesz posiadać 6 kart i podczas ostatniej gry pojawiły się dyskusje czy tak można czy nie?
Ciekawostka Na bgg również temat był poruszany i nie ma odpowiedzi jest jakiś faq do tej gry tak jak do Marco?
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: probbi »

Zakupioną kartę masz umieścić w pierwszym wolnym polu na planszy(karty włości i budynki). Skoro nie ma w grze opcji wymiany kart ani ich odrzucenia to gdzie chcesz je umieszczać gdy brakuje miejsca?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: Yavi »

pikpol pisze:W myśl zasady co nie jest zapisane to jest dozwolone?
Tak to możemy nieźle odlecieć :D. Nie wiem czego oczekujesz, skoro zapisy z instrukcji Ci nie wystarczają.
W takim wypadku polecam chyba odezwanie się do autorów na BGG albo e-maila do oryginalnego wydawcy.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Lorenzo il Magnifico...

Post autor: pikpol »

I pięknie rozwiązał mi się drugi problem ;) nie można kupić 7 karty i skorzystać z bonusa bo nie ma opcji zabrania karty ;) Dzięki za pomoc. Na szczęście dobrze jeszcze czytam instrukcje i nie pozwalam na tego typu kwuatki.
ODPOWIEDZ