Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Uczta dla Odyna - pytania i wątpliwości

Post autor: Apos »

Hej,

nowa gra od Rosenberga wraz z polskim wydaniem trafiła na mój stół - mam pytanie o jedną zasadę (najprawdopodobniej błąd w polskiej instrukcji).

Zakrywanie pól planszy osady.

Gdy zakrywamy pola ze srebrnikami to odkryte pole o najniższej wartości mówi o naszym dochodzie. To jest zrozumiałe.
Strona 12 w polskiej instrukcji jest taka informacja na dole:

Obrazek

Po co nie zakrywamy pól ze srebrnikami?

W angielskiej instrukcji na stronie 12 w tym miejscu jest taka informacja:

Obrazek

To wraz z załączoną ilustracją ma sens, aczkolwiek jest błąd z zakrytą częścią topora (była informacja w FAQ o tym).

Referencje:
polska instrukcja od Lacerty
angielska instrukcja
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Uczta dla Odyna

Post autor: tomb »

Apos pisze: Po co nie zakrywamy pól ze srebrnikami?
Nie można zakrywać wyższych pól z przychodem, jeśli wszystkie niższe nie są zakryte. Przykład w polskiej instrukcji pokazuje, jak można legalnie kłaść kafle, zakrywając pola minusowe, ale nie zakrywając pól przychodu.
Przykład z instrukcji angielskiej jest zły.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Uczta dla Odyna

Post autor: Palmer »

Chcemy zakrywać pola ze srebrnikami, ale żeby móc to zrobić trzeba mieć zakryte wszystko poniżej, a nie zawsze nam z tym po drodze. Dlatego żeby się nie blokować i móc dokładać dobra na plansze możemy to robić "w górę i w prawo" dowolnie, dopóki nie zakryjemy srebrnika. Nie zwiększy nam to dochodu, ale pozwoli zasłonić ujemne pola.

EDIT: kolega wyżej był pierwszy
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 941
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Uczta dla Odyna

Post autor: Apos »

Palmer pisze:Chcemy zakrywać pola ze srebrnikami, ale żeby móc to zrobić trzeba mieć zakryte wszystko poniżej, a nie zawsze nam z tym po drodze. Dlatego żeby się nie blokować i móc dokładać dobra na plansze możemy to robić "w górę i w prawo" dowolnie, dopóki nie zakryjemy srebrnika. Nie zwiększy nam to dochodu, ale pozwoli zasłonić ujemne pola.

EDIT: kolega wyżej był pierwszy
tomb pisze:
Apos pisze: Po co nie zakrywamy pól ze srebrnikami?
Nie można zakrywać wyższych pól z przychodem, jeśli wszystkie niższe nie są zakryte. Przykład w polskiej instrukcji pokazuje, jak można legalnie kłaść kafle, zakrywając pola minusowe, ale nie zakrywając pól przychodu.
Przykład z instrukcji angielskiej jest zły.
Dziękuję za odpowiedzi.

Czy dobrze to rozumiem, np. w sytuacji gdy na naszej domowej planszy mamy zakryte pola ze srebrnikami o wartościach 0 i 1 to generujemy dochód 2. Natomiast gdy odkryjemy nowy ląd i się tam osiedlimy to możemy zakryć pola 0, 1, 2, ale 3 już nie?

Ok doszukałem - ma to już wszystko sens :)
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Uczta dla Odyna

Post autor: Pynio »

Czy ktoś może mi wytłumaczyć ze strony 7 jak można stawiać poszczególne kolory?

Rozumiem, że zielone i niebieskie mogą się stykać krawędziami (te same kolory, jak i kolory różne).
Rozumiem, że czerwony z czerwonym i pomarańczowy z pomarańczowym mogą tylko "kantem".

Co z pozostałymi możliwościami? Widzę na przykładzie w domku, że czerwony styka się krawędzią z pomarańczowym (ciekawe dlaczego), + np skąd wynika, że pomarańczowy może stykać się z niebieskim? Czy ja coś pominąłem w instrukcji czy to jest jakieś... dziwne...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Uczta dla Odyna

Post autor: tomb »

Tę legendę należy czytać:
- można tutaj układać niebieskie, zielone, czerwone i żółte żetony oraz srebro,
- nie można układać rudy,
- czerwone żetony nie mogą sąsiadować ze sobą krawędzią,
- żółte żetony nie mogą sąsiadować ze sobą krawędzią.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Uczta dla Odyna

Post autor: piton »

Czy zasady zakrywania pól dochodu na wyspach działają tak samo jak na planszy osady (głównej)?
pytam, bo wysypy mają ciekawe rozwiązania z dochodem i takie nas naszły wątpliwości (start dochodu na Grenlandii np.)
Dzięki
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Uczta dla Odyna

Post autor: tomb »

Wyspy zakrywa się normalnie, czyli Islandia daje od razu 1 przychodu, a Grenlandia ma dwa tory niezależne - aby korzystać z górnego, należy normalnie zasłonić wszystko na lewo i poniżej zasłanianego pola przychodu, uwzględniając zasady zasłaniania pól toru dolnego.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Sekator »

Ile zajmuje punktowanie na koniec w tej grze?

Bo wydaje mi się że liczenie wszystkich zakrytych kwadracików -1, plus inne źródła punktów mogą prowadzić do pół godziny liczenia.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: piton »

Sekator pisze:Ile zajmuje punktowanie na koniec w tej grze?

Bo wydaje mi się że liczenie wszystkich zakrytych kwadracików -1, plus inne źródła punktów mogą prowadzić do pół godziny liczenia.
przy końcu i dobrzej grze już masz 3/4 wszystkich plansz zakryte spokojnie, więc liczenie zajmuje jakieś kilkanaście sekund.

Tylko liczysz NIEZAKRYTE pola (te z 'minus 1')i za takie dostaje się -1punkt.
Punkty za wyspy itp. są narysowane w górnym rogu - z góry dostaje się wartość punktów, a potem odejmuje się punkty za niezakryte pola z "-1 "

W notatniku najpierw są same plusy (podsuma) potem odejmujemy niezakryte -1
(dlatego jest podsuma z '+' i podsuma z '-')
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: dominGeS »

piton pisze:
Sekator pisze:Ile zajmuje punktowanie na koniec w tej grze?

Bo wydaje mi się że liczenie wszystkich zakrytych kwadracików -1, plus inne źródła punktów mogą prowadzić do pół godziny liczenia.
przy końcu i dobrzej grze już masz 3/4 wszystkich plansz zakryte spokojnie, więc liczenie zajmuje jakieś kilkanaście sekund.

Tylko liczysz NIEZAKRYTE pola (te z 'minus 1')i za takie dostaje się -1punkt.
Punkty za wyspy itp. są narysowane w górnym rogu - z góry dostaje się wartość punktów, a potem odejmuje się punkty za niezakryte pola z "-1 "

W notatniku najpierw są same plusy (podsuma) potem odejmujemy niezakryte -1
(dlatego jest podsuma z '+' i podsuma z '-')


O co kaman z aspektem:''Ostatni dochód'', skoro wszystkie srebrniki rozłożyłem na planszy by przykryć ujemne pkt
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: tomb »

Ostatni dochód jest trochę mylący. Albo go sobie wypłacasz i używasz (wtedy w podsumowaniu punktów wpisujesz "Ostatni dochód = 0"), albo w ogóle nie wypłacasz i całą kwotę wpisujesz w tabelkę.
Zwróć uwagę, że wypłacając i przykrywając minusy wyjdziesz na to samo, jak w przypadku nie przykrywania minusów, ale z zachowaniem srebra.

(Moderator mógłby ostatnie posty przenieść do działu zasad.)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: cezaras »

tomb pisze:Ostatni dochód jest trochę mylący. Albo go sobie wypłacasz i używasz (wtedy w podsumowaniu punktów wpisujesz "Ostatni dochód = 0"), albo w ogóle nie wypłacasz i całą kwotę wpisujesz w tabelkę.
Zwróć uwagę, że wypłacając i przykrywając minusy wyjdziesz na to samo, jak w przypadku nie przykrywania minusów, ale z zachowaniem srebra.
prawie to samo, bo monety można byłoby użyć do żywienia...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: tomb »

cezaras pisze:prawie to samo, bo monety można byłoby użyć do żywienia...
Oczywiście, możliwe jest tez ich użycie dzięki kartom pomocników. Dlatego ostatni dochód więcej miesza, niż usprawnia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: cezner »

Czy ja dobrze rozumiem, że aby skorzystać z dobra owca na Wyspach Owczych należy mieć zakrytą praktycznie całą wyspę no oprócz ostatniej kolumny z prawej strony? Ponieważ żeby otoczyc pole z owcą, trzeba zakryć pola dochodu 2 i 3 a nie można tego zrobić dopóki nie zakryjemy wcześniejszych pól.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Cezary1916 »

W pierwszej kolumnie handlu wymiennego jest pole które umożliwia wymianę dwóch dóbr na dobra o jeden poziom lepsze i zastanawiam się czy w ramach tej akcji możliwa jest wymiana owcy na futro oraz krowy na szatę .
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Coen »

Tak. Zwierzaki też można wymieniać.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
ardentee
Posty: 3
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:10

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: ardentee »

A ja nie moge zrozumieć zasady handlu morskiego. W instrukcji jest napisane ze mogę obracać zielone dobra na niebieskie (ale położone juz na planszy? - jeśli tak to znaczy ze w przykładzie podanym w instrukcji zielone dobra które zostały obrócone na niebieskie stykały sie ze sobą bokami - jak to możliwe skoro zasada mówi że nie można ich tak układać? i czemu obócono wszystkie zielone kafle oprócz ostatniego?) Prosze o pomoc
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: GrzeL »

ardentee pisze:A ja nie moge zrozumieć zasady handlu morskiego. W instrukcji jest napisane ze mogę obracać zielone dobra na niebieskie (ale położone juz na planszy? - jeśli tak to znaczy ze w przykładzie podanym w instrukcji zielone dobra które zostały obrócone na niebieskie stykały sie ze sobą bokami - jak to możliwe skoro zasada mówi że nie można ich tak układać? i czemu obócono wszystkie zielone kafle oprócz ostatniego?) Prosze o pomoc
Nie można obracać żetonów leżących już na planszy.
Instrukcja s. 16 pisze:odwrócić dowolną liczbę różnych rodzajów zielonych żetonów na ich niebieską stronę
Instrukcja s. 16 pisze:Nie możesz odwracać zielonych żetonów, które leżą na twoich planszach, na niebieską stronę
ardentee
Posty: 3
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:10

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: ardentee »

ok dziękuję i jeszcze jedno - czemu w przykładzie nie odwrócono drugiego kafla płótna?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: GrzeL »

ardentee pisze:ok dziękuję i jeszcze jedno - czemu w przykładzie nie odwrócono drugiego kafla płótna?
Bo obracamy różne rodzaje żetonów (patrz 1 cytat z instrukcji z mojego poprzedniego posta), a drugie płótno jest tego samego rodzaju co pierwsze.
ardentee
Posty: 3
Rejestracja: 04 lut 2018, 10:10

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: ardentee »

:lol: teraz jak to czytam to wydaje się takie oczywiste!!! Jak człowieka czasem zaćmi. Cała instrukcja była dla mnie taka oczywista a ten fragment nie wiem czemu mnie zblokował. W dodatku napisali to pogrubioną czcionką. Człowiek patrzy i nie widzi :lol: Dzisiaj będziemy testować w praktyce.
Jeszcze raz wielkie dzięki.
gajus21
Posty: 57
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:35
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: gajus21 »

Mam pytanie co do zasad bo to niby jest wyjaśnione ale nie do końca mianowicie:
W domach czerwone i pomarańczowe surowce mogą się stykać tylko rogiem?
I drugie pytanie czy owce/krowy mogę ulepszać na zielone/niebieskie dobra?
Pomocnicy wychodzą za darmo tylko muszę robotnikiem wybrać odpowiednią akcję (ew. 4 robotników na raz)?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: Yavi »

gajus21 pisze:Mam pytanie co do zasad bo to niby jest wyjaśnione ale nie do końca mianowicie:
W domach czerwone i pomarańczowe surowce mogą się stykać tylko rogiem?
I drugie pytanie czy owce/krowy mogę ulepszać na zielone/niebieskie dobra?
Pomocnicy wychodzą za darmo tylko muszę robotnikiem wybrać odpowiednią akcję (ew. 4 robotników na raz)?
1. W domach pomarańczowe mogą stykać się z innymi pomarańczowymi rogiem (jak na obrazku), tak samo czerwone. Natomiast pomarańczowy może stykać się dowolnym bokiem z czerwonym i odwrotnie.
2. Tak.
Przy okazji zaproszę na grupę dotyczącą pytań do zasad gier na Facebooku, jeśli korzystasz :D.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Uczta dla Odyna (A Feast for Odin)

Post autor: kastration »

Rozumiem, że nie można zakryć wyższego dochodu, jeśli nie zakryło się niższego. Ale czy to obowiązuje bezpośrednio przed końcowym punktowaniem? Przykład: mogę zmniejszyć liczbę ujemnych pkt, kładąc większy żeton w lewym górnym rogu, ale złamię zasadę "najpierw niższy dochód". No ale już dochód nie jest mi do niczego potrzebny, bo ostatni został wypłacony, a ja mam jeszcze żeton do położenia. A może nie mam i niestety to ograniczenie obowiązuje też po rozliczeniu finalnego dochodu?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ