Obecność - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: Grzdyll »

Olgierdd pisze:Grzdyll, może nikt Ci nie odpisał, ponieważ to jest wątek dotyczący zasad gry, a nie ogólna dyskusja.
Faktycznie, trochę namieszałem :( może litościwy moderator przeniesie?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Obecność

Post autor: RunMan »

Rozbitek poszedł do Legowiska, tymczasem żeton Obcego znajduje się w Dżungli / na Mokradłach. Czy w ramach kopiowania zdolności miejsca z żetonem Obcego, wraz z 1/2 kartami ze stosu kart odrzuconych, Rozbitek cofa na rękę kartę Legowiska? Wg mnie nie powinien, ale tak mi się wczoraj Rozbitkowie o to wykłócali, że ostatecznie wyraziłem łaskawą, mackowatą zgodę.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 545 times
Been thanked: 281 times

Re: Obecność

Post autor: Atamán »

Rozbitkowie mieli rację - było to wyjaśniane na bgg. Jak Legowiskiem kopiują efekt innej karty, to traktują kartę Legowiska, jakby była tą inną kartą.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Obecność

Post autor: RunMan »

Dziękuję za wyjaśnienie :)
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Obecność

Post autor: Rikonelli »

Hej, mam banalne pytanie co do kart Przetrwania.
Jest ich tylko 15, a grając w wiele osób bardzo szybko się kończą. Kiedy rozbitek weźmie ostatnią taką kartę ze stosu, to do końca gry wszyscy rozbitkowie już ich nie dobierają? Czy może tasuje się wszystkie odrzucone karty przetrwania, żeby rozbitkowie dobierali po jednej przez całą grę? Jestem prawie pewny, że ta pierwsza opcja, wczoraj graliśmy z tasowaniem i tworzeniem nowego stosu z odrzuconych i nie ruszyłem się znacznikiem asymilacji przez chyba 5 tur :cry:
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Obecność

Post autor: Fojtu »

Rikonelli pisze: 12 mar 2019, 10:29 Hej, mam banalne pytanie co do kart Przetrwania.
Jest ich tylko 15, a grając w wiele osób bardzo szybko się kończą. Kiedy rozbitek weźmie ostatnią taką kartę ze stosu, to do końca gry wszyscy rozbitkowie już ich nie dobierają? Czy może tasuje się wszystkie odrzucone karty przetrwania, żeby rozbitkowie dobierali po jednej przez całą grę? Jestem prawie pewny, że ta pierwsza opcja, wczoraj graliśmy z tasowaniem i tworzeniem nowego stosu z odrzuconych i nie ruszyłem się znacznikiem asymilacji przez chyba 5 tur :cry:
Myślę, że problem leży w tym, że gracie z dobieraniem kart przetrwania w czasie gry. Każdy z graczy dostaje 1 na początku i potem dobiera conajwyżej z lokacji. Nie ma dobierania na koniec tury czy coś takiego, tylko potwór dobiera do 3 kart.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Obecność

Post autor: Rikonelli »

Fojtu pisze: 12 mar 2019, 10:42
Rikonelli pisze: 12 mar 2019, 10:29 Hej, mam banalne pytanie co do kart Przetrwania.
Jest ich tylko 15, a grając w wiele osób bardzo szybko się kończą. Kiedy rozbitek weźmie ostatnią taką kartę ze stosu, to do końca gry wszyscy rozbitkowie już ich nie dobierają? Czy może tasuje się wszystkie odrzucone karty przetrwania, żeby rozbitkowie dobierali po jednej przez całą grę? Jestem prawie pewny, że ta pierwsza opcja, wczoraj graliśmy z tasowaniem i tworzeniem nowego stosu z odrzuconych i nie ruszyłem się znacznikiem asymilacji przez chyba 5 tur :cry:
Myślę, że problem leży w tym, że gracie z dobieraniem kart przetrwania w czasie gry. Każdy z graczy dostaje 1 na początku i potem dobiera conajwyżej z lokacji. Nie ma dobierania na koniec tury czy coś takiego, tylko potwór dobiera do 3 kart.
Instrukcja nigdzie jasno o tym właśnie nie mówi, a jest napisane coś takiego:
"Każdy rozbitek może zagrać tylko jedną kartę Przetrwania na turę, nawet jeśli został schwytany przez Obcego. Nie ma górnego limitu liczby kart Przetrwania, które Rozbitek może posiadać na ręce."

Czyli z tego wynikałoby, że jednak karty się dobiera, ale czy kiedy się skończą, to się je tasuje i tworzy nowy stos?
Imo byłoby to bardzo głupie, bo Obcy dostaje wtedy srogie wciry.
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 554 times
Been thanked: 1259 times

Re: Obecność

Post autor: Fojtu »

Dobiera się tylko ze schronienia i źródła. W instrukcji na ostatniej stronie jest napisane, że tasujesz talię, chodziaż nigdy mi się to nie zdażyło.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Obecność

Post autor: koczkodan »

Rikonelli pisze: 12 mar 2019, 11:41
Fojtu pisze: 12 mar 2019, 10:42
Rikonelli pisze: 12 mar 2019, 10:29 Hej, mam banalne pytanie co do kart Przetrwania.
Jest ich tylko 15, a grając w wiele osób bardzo szybko się kończą. Kiedy rozbitek weźmie ostatnią taką kartę ze stosu, to do końca gry wszyscy rozbitkowie już ich nie dobierają? Czy może tasuje się wszystkie odrzucone karty przetrwania, żeby rozbitkowie dobierali po jednej przez całą grę? Jestem prawie pewny, że ta pierwsza opcja, wczoraj graliśmy z tasowaniem i tworzeniem nowego stosu z odrzuconych i nie ruszyłem się znacznikiem asymilacji przez chyba 5 tur :cry:
Myślę, że problem leży w tym, że gracie z dobieraniem kart przetrwania w czasie gry. Każdy z graczy dostaje 1 na początku i potem dobiera conajwyżej z lokacji. Nie ma dobierania na koniec tury czy coś takiego, tylko potwór dobiera do 3 kart.
Instrukcja nigdzie jasno o tym właśnie nie mówi, a jest napisane coś takiego:
"Każdy rozbitek może zagrać tylko jedną kartę Przetrwania na turę, nawet jeśli został schwytany przez Obcego. Nie ma górnego limitu liczby kart Przetrwania, które Rozbitek może posiadać na ręce."

Czyli z tego wynikałoby, że jednak karty się dobiera, ale czy kiedy się skończą, to się je tasuje i tworzy nowy stos?
Imo byłoby to bardzo głupie, bo Obcy dostaje wtedy srogie wciry.
talie sie tasuje z odrzuconych kart ale to raczej malo prawdopodobne. o ile gra sie zgodnie z zasadami ;)
z przytoczonego fragmentu instrukcji nie wynika ze dobiera sie karty. jest jedynie ograniczenie w postaci zagrania tylko jednej karty przetrwania na ture. karty przeznaczenia dobiera sie z kart miejsc.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2019, 11:58 przez koczkodan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Obecność

Post autor: Rikonelli »

Fojtu pisze: 12 mar 2019, 11:52 Dobiera się tylko ze schronienia i źródła. W instrukcji na ostatniej stronie jest napisane, że tasujesz talię, chodziaż nigdy mi się to nie zdażyło.
I wszystko jasne, jeszcze nigdy w żadną grę nie grałem AŻ TAK źle. Nic dziwnego, że przegrałem z kretesem :C
Dzięki za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 97 times
Been thanked: 39 times

Re: Obecność

Post autor: Sarna »

Mam pytanie. Czy i jeśli tak, to kiedy obcy może dobierać karty pościgu?
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Obecność

Post autor: KQuest »

Obcy co rundę w ostatniej fazie dobiera karty pościgu tak żeby na ręce mieć trzy (chyba że jakaś karta powie inaczej).
lukasz22
Posty: 5
Rejestracja: 21 lip 2018, 07:44
Has thanked: 1 time

Re: Obecność

Post autor: lukasz22 »

Mam dwie zagwostki:

Sytuacja 1.
1) Rozbitek ma dwie karty na ręce. W Fazie 1. zagrywa jedną kartę. Zostaje mu jedna karta na ręce. Obcy łapie rozbitka przy pomocy żetonu Artemii w związku z czym Rozbitek odrzuca kartę z ręki. Rozbitek zostaje bez kart. Następuje następna runda, a rozbitek jest bez kart. Co się dzieje?

Sytuacja 2.
2) Rozbitek ma dwie karty na ręce (miejsce A i miejsce B). Obcy zagrywa kartę pościgu, która zabrania rozbitkom zgrywania kart A i B w fazie 1. Gracz nie może rzucić żadnej karty. Co się dzieje?

Jest jakieś oficjalne wyjaśnienie?
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Obecność

Post autor: alpha »

Obydwie sytuacje sprowadzają się do tego samego:
Faza 1: Rekonesans - Zagranie karty Miejsca jest obowiązkowe.
W związku z tym jeżeli jakakolwiek sytuacja wyzeruje karty gracza lub zabroni mu ich użyć, to jedyne co pozostaje rozbitkowi to w fazie 1 (zanim wybierze karty do zagrania) może (a raczej musi w tych przypadkach):
a) stawić opór, lub
b) poddać się

W obydwu przypadkach karty wracają na rękę (część lub wszystkie).
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5203
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1678 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: BOLLO »

1.Bylem na Łaziku i obcy mnie nie zlapal. Wybrana karte dobieram na reke czy daje wybrana karte na stos odrzuconych?
2. Jak sa np 3osoby na Dzungli i jest tez tam obcy to obcy przesowa sie na asymilacji tylko o 1 pole a pozostali gracze wyrzucaja po 1znaczniku determinacji?
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 63 times

Re: Obecność

Post autor: kamilstany »

BOLLO pisze: 29 gru 2020, 21:36 1.Bylem na Łaziku i obcy mnie nie zlapal. Wybrana karte dobieram na reke czy daje wybrana karte na stos odrzuconych?
2. Jak sa np 3osoby na Dzungli i jest tez tam obcy to obcy przesowa sie na asymilacji tylko o 1 pole a pozostali gracze wyrzucaja po 1znaczniku determinacji?
Ad.1 Kartę dobierasz na rękę
Ad.2 Obcy przesuwa się tylko o jedno pole. Każdy złapany gracz traci znacznik determinacji. Gdyby ktoś stracił w ten sposób ostatni znacznik i musiał stawić opór/poddać się to wtedy obcy przesuwa się o kolejne pole
piotrekr1992
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2016, 21:56
Lokalizacja: Poznań

Re: Obecność - pytania i wątpliwości

Post autor: piotrekr1992 »

1. Czy karty pościgu się tasuje ponownie po wybraniu i zużyciu wszystkich przez Obcego?
2. Czy odrzucone karty miejsc są zawsze widoczne dla Obcego (nawet te odrzucone w wyniku rozliczenia kart pościgu)?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5203
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1678 times
Kontakt:

Re: Obecność - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

piotrekr1992 pisze: 04 sty 2022, 00:15 1. Czy karty pościgu się tasuje ponownie po wybraniu i zużyciu wszystkich przez Obcego?
2. Czy odrzucone karty miejsc są zawsze widoczne dla Obcego (nawet te odrzucone w wyniku rozliczenia kart pościgu)?
1 tak
2 tak
fat1s
Posty: 30
Rejestracja: 28 lis 2018, 21:36
Has thanked: 1180 times

Re: Obecność - pytania i wątpliwości

Post autor: fat1s »

W instrukcji, w opisie 3 fazy jest podane, że: "During this phase, if at least one of the Hunted loses his third Will counter,
move the Assimilation counter forward by 1 space.".

Myślałem (ale chyba byłem w błędzie), że za każdym razem gdy ktoś traci trzeci znacznik determinacji, Obcy awansuje na swoim torze.

Ale sądząc po tym fragmencie, jeżeli złapię trzech rozbitków na jednym polu i w efekcie, każdy z nich straci po ostatnim znaczniku to awansuje tylko dwukrotnie (raz za złapanie i raz za ostatni znacznik) a nie czterokrotnie, tak?

Czy to nie powoduje, że czasem nawet w sytuacji w której ewidentnie należałoby się poddać (jedna karta na ręce, jeden pozostały znacznik), bardziej opłacalne może być nie robienie tego (i reset z innym złapanym, bez dodatkowego awansu Obcego).

Czyli maksymalna liczba awansów Obcego w jednej rundzie to:
suma poddań + złapanie w fazie 3 + ostatni znacznik u przynajmniej jednego złapanego rozbitka.
Zdzichosław
Posty: 39
Rejestracja: 01 lut 2020, 07:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 12 times

Re: Obecność - pytania i wątpliwości

Post autor: Zdzichosław »

Tak jak piszesz. W fazie 3 Obcy może zyskać max 2 punkty.
ODPOWIEDZ