Obecność - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Obecność

Post autor: KQuest »

W którym momencie następuje zakończenie jednej fazy gry i początek kolejnej?
Przykładowo: w fazie 1 każdy z rozbitków kładzie zakrytą kartę miejsca. Faza 1 kończy się (i zaczyna się faza 2) dokładnie w momencie kiedy ostatni z rozbitków położy swoją kartę? To by oznaczało, że w momencie kiedy ostatni rozbitek położy kartę, żadna ze stron nie może już zagrać karty przeznaczonej dla fazy 1. Czy może można jeszcze zagrać karty z fazy 1, a przejście do fazy 2 odbywa się dopiero w momencie, kiedy wszyscy zgodnie stwierdzą, że ta faza już jest skończona?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Obecność

Post autor: Danielf »

KQuest pisze:W którym momencie następuje zakończenie jednej fazy gry i początek kolejnej?
Przykładowo: w fazie 1 każdy z rozbitków kładzie zakrytą kartę miejsca. Faza 1 kończy się (i zaczyna się faza 2) dokładnie w momencie kiedy ostatni z rozbitków położy swoją kartę? To by oznaczało, że w momencie kiedy ostatni rozbitek położy kartę, żadna ze stron nie może już zagrać karty przeznaczonej dla fazy 1. Czy może można jeszcze zagrać karty z fazy 1, a przejście do fazy 2 odbywa się dopiero w momencie, kiedy wszyscy zgodnie stwierdzą, że ta faza już jest skończona?
Nie widzę powodu, żeby nie można zagrać karty. Moim zdaniem jest ta druga opcja, że faza skończy się, gdy wszyscy w tej fazie zrobili to co chcieli i musieli zrobić.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Obecność

Post autor: KQuest »

Mam pytanie dotyczące kart Pościgu (Obcego - zielone). Na kilku z nich jest narysowany symbol Artemii. Instrukcja mówi:
Sekcja "Karty Pościgu"
Po zagraniu karty Pościgu z symbolem Artemii, Obcy rozpatruje jej efekty, umieszczając żeton Artemii na jednej spośród 10-ciu kart Miejsc, które tworzą planetę Artemia.
Sekcja "Faza 2: Pościg"
Obcy może umieścić swoje żetony Pościgu na kartach Miejsc tworzących planetę Artemia, aby w ten sposób oznaczyć Miejsca niebezpieczne dla Rozbitków:
(...)
żeton Artemii - jeśli ten symbol znajduje się na karcie Pościgu zagranej w bieżącej turze I/ALBO jeśli znacznik Misji Ratunkowej znajduje się na polu planszy z symbolem Artemii.
Z powyższego wynika, że wystarczy, że przynajmniej jeden z tych warunków musi być spełniony, czyli żeton Artemii może zostać zagrany jeśli Obcy zagrał kartę Pościgu z symbolem Artemii, nawet jeśli znacznik Misji Ratunkowej nie znajduje się na polu z tym symbolem.

Jeśli chodzi o karty Rozpacz oraz Fobia (treści kart poniżej w spoilerze) to w ich opisie nie występuje żeton, więc domyślam się, że można je zagrać tylko wtedy, kiedy znacznik Misji Ratunkowej dotrze na odpowiednie pole. Mam rację? Czy można takie karty zagrywać zawsze?
Spoiler:
Z kolei w przypadku kart Mutacja oraz Wirus treść odnosi się do żetonu. Oznacza to, że Obcy może zagrać taką kartę i dzięki temu użyć żetonu Artemii, nawet jeśli znacznik Misji Ratunkowej nie zatrzymał się na polu z symbolem Artemii? Z tego jak rozumiem instrukcję to by tak wychodziło, ale wolę się upewnić. Samo pojawienie się symbolu Artemii na karcie Pościgu pozwala na wykorzystanie tego żetonu?
Przy karcie Wirus jeszcze jakoś by to mogło pasować, bo istnieje bardzo podobna karta, która odnosi się do żetonu Celu (Miraż).
Spoiler:
W przypadku karty Mutacja trochę mi to nie pasuje.
Spoiler:
Karta właściwie nie mówi nic o tym, że można tak po prostu użyć żetonu Artemii, nawet jeśli Misja Ratunkowa nie stoi na odpowiednim polu (ale może nie musi?). Jak to rozumieć? Gdyby ta karta tylko wzmacniała działanie żetonu w momencie kiedy Obcy może go zagrać (ze względu na znacznik Misji Ratunkowej) to brzmi to rozsądnie, ale czytając instrukcję wydaje mi się, że pozwala ona na wprowadzenie dodatkowego żetonu w dowolnym momencie rozgrywki. Wie ktoś jak to rozumieć?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Obecność

Post autor: Danielf »

KQuest pisze:Jeśli chodzi o karty Rozpacz oraz Fobia (treści kart poniżej w spoilerze) to w ich opisie nie występuje żeton, więc domyślam się, że można je zagrać tylko wtedy, kiedy znacznik Misji Ratunkowej dotrze na odpowiednie pole. Mam rację? Czy można takie karty zagrywać zawsze?
Ja gram, że można położyć znacznik Artemi (inaczej by go nie narysowano).
KQuest pisze:W przypadku karty Mutacja trochę mi to nie pasuje.
Spoiler:
Karta właściwie nie mówi nic o tym, że można tak po prostu użyć żetonu Artemii, nawet jeśli Misja Ratunkowa nie stoi na odpowiednim polu (ale może nie musi?). Jak to rozumieć? Gdyby ta karta tylko wzmacniała działanie żetonu w momencie kiedy Obcy może go zagrać (ze względu na znacznik Misji Ratunkowej) to brzmi to rozsądnie, ale czytając instrukcję wydaje mi się, że pozwala ona na wprowadzenie dodatkowego żetonu w dowolnym momencie rozgrywki. Wie ktoś jak to rozumieć?
Nie rozumiem w czym leży problem. Jeśli rozbitek wejdzie na Artemię, to musi odrzucić jedną kartę i zdolność miejsca jest zablokowana. Jeżeli obcy zagrał Mutację, to rozbitek, który wejdzie na Artemię, musi dodatkowo odrzucić 1 znacznik Determinacji (oczywiście odrzuca również kartę i nie może skorzystać ze zdolności miejsca).
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecność

Post autor: Chaaber »

Zawsze jak żeton jest narysowany na karcie to możesz go użyć, nieważne czy rozbitkowie są na polu Artemii czy nie.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Obecność

Post autor: KQuest »

Coś musiałem strasznie pokopać, bo wydawało mi się, że działa to w drugą stronę, tzn. karty z symbolem Artemii można zagrać tylko wtedy, kiedy Misja Ratunkowa dotrze do symbolu Artemii i tylko wtedy dodatkowo można zagrać karty z symbolem Artemii. W rzeczywistości symbol Artemii na karcie oznacza tyle co "Zagrywające tę kartę możesz zagrać żeton Artemii zgodnie z jedno zwyczajnymi zasadami", a tekst karty może ewentualnie te zasady zmodyfikować albo może w ogóle nie dotyczyć żetonu. Dzięki za otwarcie oczu ;)
Alwirin
Posty: 132
Rejestracja: 07 cze 2013, 21:51
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Obecność

Post autor: Alwirin »

Po pierwszej grze nasunęły się nam wątpliwości i pytania:
1. Karta rozbitków Brama - pozwala na wykonanie akcji z przyległego obszaru zamiast z tego zagranego - co w momencie, gdy trafiliśmy na żeton Obcego? Możemy zagrać Bramę i wykonać w zamian akcję z sąsiedniego obszaru (oczywiście stratę Determinacji i punkt dla Obcego wciąż rozpatrujemy)? Niby Obcy blokuje nie samą akcję, a lokację na karcie...
2. W przypadku poświęcenia ostatniego pkt determinacji w Fazie I (by dobrać karty) musimy przejść do poddania się. Kiedy? Od razu/ w następnej turze/ przy kolejnej stracie determinacji? Instrukcja tego nie mówi.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Obecność

Post autor: KQuest »

Alwirin pisze:2. W przypadku poświęcenia ostatniego pkt determinacji w Fazie I (by dobrać karty) musimy przejść do poddania się. Kiedy? Od razu/ w następnej turze/ przy kolejnej stracie determinacji? Instrukcja tego nie mówi.
Od razu. Jeśli masz ostatni znacznik determinacji i chcesz go poświęcić by dobrać karty to nie masz innej opcji niż się poddać. Pozostałe opcje (dobranie 2 lub 4 kart) masz tylko wtedy, kiedy posiadasz 2 lub 3 znaczniki.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Obecność

Post autor: Danielf »

Alwirin pisze:Po pierwszej grze nasunęły się nam wątpliwości i pytania:
1. Karta rozbitków Brama - pozwala na wykonanie akcji z przyległego obszaru zamiast z tego zagranego - co w momencie, gdy trafiliśmy na żeton Obcego? Możemy zagrać Bramę i wykonać w zamian akcję z sąsiedniego obszaru (oczywiście stratę Determinacji i punkt dla Obcego wciąż rozpatrujemy)? Niby Obcy blokuje nie samą akcję, a lokację na karcie...
W instrukcji rzeczywiście jest to w ten sposób sformuowane. Wychodzi na to, że tak.
akon
Posty: 14
Rejestracja: 10 lip 2015, 12:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: Obecność

Post autor: akon »

Witam. Zaczynam grać w Obecność i mam pewną wątpliwość:
W fazie 3 Konfrontacja grając rozbitkiem zostaję złapany przez Obcego mając ostatni znacznik determinacji.
1. Natychmiast znacznik Asymilacji przesuwamy o jedno pole.
2. W wyniku utraty ostatniego znacznika determinacji przesuwamy znacznik asymilacji o kolejne pole
3. Odzyskuję znaczniki determinacji i wszystkie karty miejsc (oprócz zagranej? bo jeszcze nie jest na stosie kart odrzuconych?)
4. Następuje faza 4 Wyczekiwanie gdzie rozbitek bierze zagraną kartę miejsca i kładzie na stos kart odrzuconych. Znacznik misji ratunkowej przesuwamy o 1 pole.
Rozumiem, że w następnej turze: rekonesans mam wszystkie karty na ręce oprócz tej poprzednio zagrywanej, która trafiła na stos kart odrzuconych?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Obecność

Post autor: Danielf »

akon pisze:Witam. Zaczynam grać w Obecność i mam pewną wątpliwość:
W fazie 3 Konfrontacja grając rozbitkiem zostaję złapany przez Obcego mając ostatni znacznik determinacji.
1. Natychmiast znacznik Asymilacji przesuwamy o jedno pole.
2. W wyniku utraty ostatniego znacznika determinacji przesuwamy znacznik asymilacji o kolejne pole
3. Odzyskuję znaczniki determinacji i wszystkie karty miejsc (oprócz zagranej? bo jeszcze nie jest na stosie kart odrzuconych?)
4. Następuje faza 4 Wyczekiwanie gdzie rozbitek bierze zagraną kartę miejsca i kładzie na stos kart odrzuconych. Znacznik misji ratunkowej przesuwamy o 1 pole.
Rozumiem, że w następnej turze: rekonesans mam wszystkie karty na ręce oprócz tej poprzednio zagrywanej, która trafiła na stos kart odrzuconych?
Tak.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: Grzdyll »

Czy ktoś podobnie jak ja ma wrażenie że Artefakt jest bardzo słabą kartą? W zasadzie jego granie daje więcej strat niż korzyści - przecież lepiej zagrać dwie wybrane karty miejsc normalnie, mając w efekcie większe szanse na uniknięcie obcego.

Chyba że ja czegoś nie rozumiem z tą kartą, rozsądek podpowiada że ta karta byłaby świetna gdyby MOŻNA a nie TRZEBA było zagrać dwa miejsca, już po wybraniu miejsca przez Obcego - działałaby wtedy jak taka ulepszona Rzeka.
Tylko że nie chcę wprowadzać jakichś home rules...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Obecność

Post autor: rattkin »

Jeśli masz na ręku obydwie karty, które przesuwają znacznik do przodu (plaża i wrak, chyba) i plaża jest "załadowana" - to gwarantuje to przesunięcie, chyba że obcy jakoś zachachmęci szczególnie. W szczególnych przypadkach to może zdecydować o być albo nie być. Ale ta karta jest podmieniania przez promki (czerwony, żółty, zielony artefakt), więc jej efekt jest taki najbardziej na doczepkę. Istotnie, w naszych grach, rzadko ktoś po niego sięgał, więc gramy z zielonym albo czerwonym - obydwa mają fajniejsze efekty niż podstawowy niebieski. Żółty jest "taki sobie", chyba nawet słabszy jeszcze od niebieskiego.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: Grzdyll »

O proszę, nie wiedziałem że w ogóle są jakieś promki do tej gry - jest jakiś sposób by je dostać?

Niezależnie od odpowiedzi, mógłbyś wkleić tekst działania tych kart? Mógłbym zawsze po prostu podmienić działanie będąc w zgodzie z "duchem gry".
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Obecność

Post autor: rattkin »

Czerwone były dodawane na Essen rok temu. Żółte można było wyżebrać i będą też na Essen w tym roku. Zielony jest w sklepie BGG. Mówię oczywiście o wersjach angielskich, nie mam pojęcia czy polskie w ogóle istnieją. Ich teksty są na BGG.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: Grzdyll »

Dzięki, jakoś źle ich szukałem na BGG. Faktycznie zielony i czerwony wyglądają ciekawie i chyba będę grał na zasadach któregoś z nich. Oczywiście najlepiej byłoby mieć je faktycznie ale coś wątpię czy są polskie wersje, a nawet nie będę się starał dorwać którejś po angielsku - średnio mi pasuje łączenie dwóch wersji językowych...

Skończmy już może ten artefaktowy offtop bo to w końcu wątek o zasadach, a te jak widzę przy niebieskim artefakcie dobrze zrozumiałem (mój pomysł alternatywnej wersji "silniejszej rzeki" nadal bardzo mi się podoba, tyle że byłby to home rules i nie wiem czy nie byłoby to zbyt mocne...)
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Obecność

Post autor: KQuest »

rattkin pisze:Czerwone były dodawane na Essen rok temu. Żółte można było wyżebrać i będą też na Essen w tym roku. Zielony jest w sklepie BGG. Mówię oczywiście o wersjach angielskich, nie mam pojęcia czy polskie w ogóle istnieją. Ich teksty są na BGG.
Co ciekawe w przypadku żółtej karty na BGG pośród 6 wersji językowych wypisana jest wersja polska (zakładka versions). W przypadku karty zielonej jest angielska i francuska, a czerwona jest już tylko angielska.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Obecność

Post autor: rattkin »

Bo ich druk był jednorazowy i obejmował zapewne te wersje, ktore były juz zlokalizowane. Polska przyszła później, wiec teraz na promo nowego dodatku mogli na raz wydrukować także i polską - zapewne dostanie je wydawnictwo do "rozporządzenia".
Awatar użytkownika
vortyk
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2017, 10:30
Lokalizacja: Jelenia Góra/Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Obecność

Post autor: vortyk »

Hej!
Dorwaliśmy w ręce Obecność i sobie rozkminiamy, ale mamy pewną wątpliwość:
W fazie rekonesansu instrukcja mówi, że obowiązkowe jest zagranie przez rozbitka jakiejś karty lokacji. Potem jest o poddawaniu się i stawianiu oporu.
Rozumiem, że stawianie oporu i poddawanie się nie jest absolutną koniecznością każdego rekonesansu (w sensie, że można pominąć w ogóle ten krok np. na początku gry gdy mamy wszystkie podstawowe Miejsca na ręku)? Dobrze rozumuję?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Obecność

Post autor: rattkin »

Tak jest.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: Grzdyll »

vortyk pisze:Hej!
Dorwaliśmy w ręce Obecność i sobie rozkminiamy, ale mamy pewną wątpliwość:
W fazie rekonesansu instrukcja mówi, że obowiązkowe jest zagranie przez rozbitka jakiejś karty lokacji. Potem jest o poddawaniu się i stawianiu oporu.
Rozumiem, że stawianie oporu i poddawanie się nie jest absolutną koniecznością każdego rekonesansu (w sensie, że można pominąć w ogóle ten krok np. na początku gry gdy mamy wszystkie podstawowe Miejsca na ręku)? Dobrze rozumuję?
Precyzyjnie rzecz ujmując w fazie rekonesansu najpierw decydujesz czy stawiasz opór/poddajesz się (akcja opcjonalna) a potem wybierasz kartę miejsca (akcja obowiązkowa) - w ten sposób możesz wybierać z większej puli miejsc.

Nawiasem mówiąc instrukcja do tej gry to zdecydowanie nie jest mistrzostwo świata.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: Grzdyll »

Ktoś może ograł już dodatek "Eksploracja"? Jakieś pierwsze wrażenia?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Obecność

Post autor: Grzdyll »

Grzdyll pisze:Ktoś może ograł już dodatek "Eksploracja"? Jakieś pierwsze wrażenia?
A sam sobie odpowiem skoro nikt nie chce... (pierwszy stopień schizofrenii?)

Dodatek wprowadza pewną świeżość dla ogranych z podstawką, dobrze że nowe lokacje można wprowadzać stopniowo i miksować dowolnie z wcześniejszymi. Fajnie że jest więcej kart i możliwości setupu...

Ale

W moim odczuciu dodatek jednak jest nieco przekombinowany, podstawka była znacznie bardziej "elegancka" w swojej prostocie. Na pewno nie poprawi podejścia kogoś, komu podstawka nie podeszła, poleciłbym tylko tym, którzy są już z nią mocno ograni - ale nawet wtedy to nie jest "must have".
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Obecność

Post autor: rattkin »

Miałem podobne odczucia.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Obecność

Post autor: Olgierdd »

Grzdyll, może nikt Ci nie odpisał, ponieważ to jest wątek dotyczący zasad gry, a nie ogólna dyskusja.
ODPOWIEDZ