Wielka Wystawa Dinozaurów - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Vuduf
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2015, 12:29

Wielka Wystawa Dinozaurów - pytania i wątpliwości

Post autor: Vuduf »

No to rozpoczynam wątek odnośnie tej właśnie gry :) Wbrew pozorom, mimo dość jasnych i prostych zasad, są rzeczy, które trzeba uściślić.

Jeden temat na początek wątku:

Kości przypadkowe, przytaczając instrukcję, zmieniają kolor na dowolny (z którym się stykają) i podczas podliczania punktów są uważane za część ciała, z którą się stykają. I druga zasada, mogą się stykać tylko z jednym KOLOREM (słowo klucz) kości. Wszystko jasne. Jednak mój dylemat związany jest z tym, że kręgosłup oraz żebra (które są obok siebie) są koloru zielonego.
Z punktu widzenia koloru, to jak najbardziej można "wstawić" kość przypadkową "między" kręgosłup, a żebro (chcemy mieć dwie kostki w żebrach, ale również chcemy do tych żeber przyczepić kończynę, więc "drugie" żebro nie może być białą kością). Tylko czym wtedy jest ta biała kość: kręgosłupem? Żebrem? Jednym i drugim? W końcu styka się z jednym i drugim, gdyż w świetle zasad jak najbardziej może - podkreślam, biorąc pod uwagę kolor ;)

Zdaję sobie jednak sprawę, że mogą się pojawić osoby - słusznie według mnie, logika to wręcz podpowiada - które powiedzą, że kość przypadkowa nie może łączyć dwóch różnych CZĘŚCI CIAŁA, nawet, gdy są tego samego koloru. Jednak instrukcja jasno określa ograniczenie słowem KOLOR, a nie CZĘŚĆ CIAŁA ;)

Oczywiście powyższe pytanie jest doszukiwaniem się "dziury w całym" i taka sytuacja może się nie zdarzać zbyt często - o ile w ogóle - ale skoro komuś się w głowie pojawiła, to może warto ją przedstawić do przeanalizowania?
Moje rozważanie nie wzięło się "z kosmosu", tylko po zobaczeniu tego zdjęcia na BGG https://boardgamegeek.com/image/3125402 ... osaur-rush :) Tutaj twórca dinozaura poszedł krok dalej. Dołożył białe żebro do zielonego kręgosłupa i na tym koniec (inna sprawa, że to "białe żebro" styka się w pewnym sensie z zieloną, czerwoną oraz żółtą kością - choć to kolejny dylemat, czy kość może być doczepiona w środku innej kości, czy tylko na jej końcu?)

Chyba tyle. Takie proste pytanie, a tyle miejsca zajmuje.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2022, 09:52 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dostosowanie tytułu to konwencji podforum.
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: GaGacek »

Jest
Koniec rundy:
Na koniec 1 rundy przenieś wszystkie znaczniki o dwie pozycje w dół (mniej punktów).
Na koniec 2 rundy przenieś wszystkie znaczniki o jedną pozycje w dół (mniej punktów).

Powinno być:
Koniec rundy:
Na koniec 1 rundy przenieś wszystkie znaczniki o dwie pozycje w górę (mniej punktów).
Na koniec 2 rundy przenieś wszystkie znaczniki o jedną pozycje w górę (mniej punktów).


Jest
Wariant na dwie osoby - Faza wystawy:
Jeśli dzielą go trzy lub ... kości, dostaje punkty za 3 miejsce

Powinno być:
Wariant na dwie osoby - Faza wystawy:
Jeśli dzielą go trzy lub cztery kości, dostaje punkty za 3 miejsce
Ostatnio zmieniony 28 sty 2017, 23:41 przez GaGacek, łącznie zmieniany 2 razy.
Vuduf
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2015, 12:29

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Vuduf »

GaGacek pisze:Jest
Koniec rundy:
Na koniec 1 rundy przenieś wszystkie znaczniki o dwie pozycje w dół (mniej punktów).

Powinno być:
Koniec rundy:
Na koniec 1 rundy przenieś wszystkie znaczniki o dwie pozycje w górę (mniej punktów).


Jest
Wariant na dwie osoby - Faza wystawy:
Jeśli dzielą go trzy lub go trzy lub ... kości, dostaje punkty za 3 miejsce

Powinno być:
Wariant na dwie osoby - Faza wystawy:
Jeśli dzielą go trzy lub go trzy lub cztery kości, dostaje punkty za 3 miejsce
Druga rzecz owszem, prawdopodobnie tak miało właśnie być (albo wkradło się "lub", a punktowanie jest tylko przy różnicy trzech punktów). Pierwsza jednak może być dwojako rozumiana. Faktycznie mniej punktów jest "u góry" planszy, jednak tłumacz mógł użyć tego w kontekście "punktacja idzie w dół (mniej punktów)". Nie wizualnie, na planszy, tylko spadają punkty. Choć owszem, jest duże prawdopodobieństwo, iż był to błąd w tłumaczeniu (czy też niezestawienie tłumaczenia z wyglądem planszy).

Wydawcy wiedzą najlepiej ;) Może znajdą chwilkę, by rozwikłać nasze dylematy.

Edit:
Znalazłem angielską wersję instrukcji i masz rację. Tłumaczenie "word-to-word" odpowiada temu, co Ty napisałeś. Znaczniki kategorii publikacji idą w GÓRĘ, natomiast w grze na dwóch graczy punktuje się za trzecie miejsce przy różnicy do 4 punktów (czyli 3 lub 4).
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Krwawisz »

Hej

Co do dwóch powyższych - jeśli chodzi o kategorie muzealne to można było rzeczywiście zapisać to nie pozostawiając pola do różnorodnych interpretacji, ale generalnie nawias wszystko tłumaczy. Tłumacz pisząc w "dół" miał na myśli niższą kategorię, nie obszar na planszy na której tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie wskazać co jest górą a co dołem.

W drugiej kwestii to oczywisty chochlik i powinno być "3 lub 4" - dzięki za wskazanie!

Co do pytania o białe kości to trzymałbym się interpretacji dosłownej, że może stykać się tylko z jednym kolorem więc może stykać się i z żebrami i kręgosłupem (które są w tym samym kolorze) o ile będzie wyraźnie widać czym "są" na potrzeby punktacji. Można też "wciskać" białą kość pomiędzy dwie inne, które są tego samego koloru.
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Arek B »

Gra bardzo przyjemna, instrukcja niby prosta i wszystko wyjaśnia jednak mam kilka wątpliwości:

1) Czy można wykonać akcję dynamit na polu na którym nie ma żadnych kości? w instrukcji jest napisane żeby odrzucić kości które były na obszarze wykopalisk i wylosować 3 nowe, ale jak żadnych tam nie ma?

2) w grze dwuosobowej zaczynamy z kategoriami muzealnymi na poziomie 2, czy po 1 i 2 rundzie przy obniżaniu wskaźników poziom 2 to nasz poziom "startowy" i niżej nie przesuwamy znaczników, czy schodzimy do 1 jeśli tak by wychodziło obniżenie o 2(w 1 rundzie) lub o 1 (w 2 rundzie)

3) tu raczej jestem przekonamy że tak, ale dla upewnienia się
Czy w przypadku ichtiornisa jego skrzydło to jednocześnie "kończyna" w sensie że każdy dinozaur musi posiadać dokładnie 2 kończyny, czyli te skrzydło to jego jedna kończyna, więc wystarczy już dodać tylko 1 inną kończynę
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Krwawisz »

hej, fajnie że się podoba! :-)

co do pytań:

ad.1 można nawet jeśli nie ma żadnych kości

ad.2 normalnie mogą zejść poniżej 2

ad.3 dokładnie tak
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Arek B »

super dzięki za szybką odpowiedź :)
Arcon
Posty: 14
Rejestracja: 19 wrz 2012, 17:42

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Arcon »

A ja mam następujące pytanie odnośnie zasad:

Instrukcja mówi, że Faza Wykopalisk jest wykonywana przez każdego z graczy po 3 razy. Za trzecim razem, gracze dodatkowo zbierają kości na swoim obszarze jeszcze raz, dodając je do swojej puli.

Czy chodzi w powyższym zdaniu o to, że:
1) gracz rozgrywający swoją trzecią turę Fazy Wykopalisk bierze kości z miejsca, w którym stoi od razu po wykonaniu Akcji?
2) po rozegraniu trzeciej tury Fazy Wykopalisk przez wszystkich graczy, wszyscy gracze biorą (jednocześnie) kości z pól, na których stoją? (jeżeli oczywiście jakieś kości się znajdują na tych polach)

Innymi słowy: czy dodatkowe branie kości ma miejsce jeszcze w trakcie rozgrywania trzeciej tury Fazy Wykopalisk, czy też po rozegraniu 3 tur Fazy Wykopalisk?

Wydaje mi się, że nie zostało to precyzyjnie opisane w instrukcji i dlatego takie interpretacje mi się nasunęły. Byłbym wdzięczny za jakieś wyjaśnienia/opinie w tej kwestii.
Awatar użytkownika
jagoda
Posty: 19
Rejestracja: 06 lut 2013, 23:00

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: jagoda »

Również mam wątpliwości co do zasad, więc proszę o pomoc

Pierwsza dotyczy korzystania z akcji dynamit

- na czym ona dokładnie polega? jaki powinien być jej efekt? jeśli dobrze rozumiem...
a) jeśli w trakcie zagrania akcji dynamit stoimy na polu z kośćmi - akcja to po prostu zabranie 3 kości z sakiewki, a odrzucenie kości z pola wykopalisk
b) kiedy na obszarze wykopalisk nie ma kości - czy wówczas po prostu dobieramy 3 kości z sakiewki na rękę, bez odrzucania kości z własnej puli, kości z tzw. ręki ?

Czy warto jednak odgrywać tę akcję jeśli mamy kości na obszarze wykopalisk ?
-> jeśli zbieram kości-> robię ruch-> publikację -> akcję - fortel dynamit - to wówczas pozbawiam się kości do zebrania w kolejnej fazie wykopalisk? zaczynam z pustym polem ? czyli jedyne co zyskuję to wymianę kości na polu na którym stoję? co nie wydaje się aż tak korzystne?

o tym że można wykonać akcję na polu bez kości wiem z forum .. instrukcja na ten temat nie wspomina..

Druga wątpliwość dotyczy jawności zbieranych kości
W instrukcji mowa jest o tym, że zbierane kości muszą być widoczne dla przeciwników oraz, że zasłonki są używane do ukrycia dinozaurów w budowie w czasie Fazy Rekonstrukcji. Poza tą fazą, stosy kości graczy powinny być widoczne dla wszystkich pozostałych graczy. Dodatkowo jednak dinozaury z poprzedniej rundy mogą być pozostawione jako baza dla budowy obecnego dinozaura.
Rozumiem więc, że mimo wszystko nawet jeśli zostawiamy dinozaura z poprzedniej rundy to pozostaje on odkryty do kolejnej fazy rekonstrukcji i tylko od nas zależy na ile się zdradzimy z koncepcją jego rozbudowy względem kryteriów wystawy - nie ma mowy, aby trzymać dinozaura zasłoniętego po pierwszej rundzie, a na widoku dla przeciwników jedynie nowo zdobyte kości?

dla nas w pierwszych rozgrywkach bardziej intuicyjne wydawało się jednak ukrywanie dinozaurów po pierwszej rundzie, a jawne były jedynie nowo zdobyte kości, chciałabym jednak wiedzieć jak brzmi poprawna interpretacja zapisów instrukcji

Trzecia - fortelu - sabotaż
czy oprócz tego że gracz dobiera żeton złej sławy- ogląda go i umieszcza na sąsiadującym obszarze z jego paleontologiem dodatkowo bierze żeton sławy na rękę po wykonaniu fortelu? Rozumiem, że tak, że ta akcja nie jest wyjątkiem? może wystąpić więc sytuacja że komuś podrzucę żeton o wartości 1 a sama zbiorę 3kę..

dziękuję za odpowiedzi
:)
Arcon
Posty: 14
Rejestracja: 19 wrz 2012, 17:42

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Arcon »

Odnośnie dynamitu: Wymiana kości z pola, na którym stoisz nie wydaje się korzystna? Może i tak, bo w nowej rundzie nie będzie na początku co zbierać, ale za to w rundzie, w której użyło się dynamitu można było zebrać w sumie nawet 6 kości, więc jakoś to się wyrównuje. Poza tym jest to jak sądzę mechanizm wprowadzony po to, żeby ktoś mógł się poratować, jak kolory kości leżących na planszy nie bardzo mu odpowiadają. Natomiast kwestia tego, czy można korzystać z tej akcji, jeżeli na polu nie ma żadnych kości to rzeczywiście rzecz, o której instrukcja nie wspomina, a szkoda.

Odnośnie jawności kości: w instrukcji jest takie zdanie: "Dinozaury skonstruowane w poprzednich rundach mogą zostać rozmontowane albo pozostawione jako baza dla budowy obecnego dinozaura". Z powodu tego zdania przychylałbym się jednak do tezy, że wszystkie kości są jawne, nieważne czy leżą ułożone na stosie, czy leżą jako dinozaur z poprzedniej rundy. Przyjąłem zasadę, że zasłonek używamy tylko w Fazie Rekonstrukcji (zgodnie z treścią instrukcji) i to już sprawa każdego z graczy, czy rozkłada swojego dinozaura na czynniki pierwsze, czy nie. Ale wszyscy wszystko widzą. I ma to duże znaczenie, zwłaszcza np. przy obserwacji, kto ile ma kości unikatowych. Moim zdaniem ujawnianie tylko nowo zdobytych kości nie byłoby zgodne z "duchem" zasad tej gry.

Odnośnie sabotażu: Z pewnością ta akcja nie jest wyjątkiem. Podrzucasz jedynkę, a zgarniasz trójkę - masz pecha. Nad tego typu losowością nie da się łatwo zapanować, ale trochę losowości nikomu nie zaszkodzi :D

Po ponownym przejrzeniu instrukcji odpowiedziałem sobie także sam na zadane przez siebie wyżej pytanie (czy dodatkowe branie kości ma miejsce jeszcze w trakcie rozgrywania trzeciej tury Fazy Wykopalisk, czy też po rozegraniu 3 tur Fazy Wykopalisk). Otóż na stronie 5 instrukcji, gdzie jest podsumowanie schematu rund, faz i tur dodatkowe zbieranie kości (za trzecim razem w fazie wykopalisk) pojawia się tuż po akcji. Czyli robimy zbieramy kości dwa razy w swojej turze. I to jest raczej logiczne.
Vuduf
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2015, 12:29

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Vuduf »

Dynamit: kilka postów wyżej Krwawisz napisał, że jak najbardziej można wykonać ten fortel na pustym polu. Nie jest napisane w instrukcji, że jest to dozwolone, ale z drugiej strony informacja, żeby odrzucić kości, które były na obszarze wykopalisk i wylosować 3 nowe (choć może niejednoznacznie, stąd ta dyskusja) wcale nie daje wymogu konkretnej ilości kości. Odrzucić należy wszystkie - nieważne czy są trzy, dwie, jedna czy też nie ma żadnej. Dobiera się natomiast zawsze trzy (z wyjątkiem któregoś paleontologa, który dobiera cztery kości przy zastosowaniu akcji dynamitu).

Jawność: zgodnie z instrukcją - tak ja to rozumiem - kości nie są jawne wyłącznie podczas fazy rekonstrukcji. Ja jednak jestem zdania, że ten akurat aspekt powinien być wypróbowany przez graczy i sami powinni stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Mi osobiście lepiej się gra, gdy jawnymi są kości tylko te, które dobiera się w fazie wykopalisk - nawet z punktu widzenia realizmu jest to fajna sprawa, bo paleontolodzy są na tych samych wykopaliskach, więc widzą co kto wykopuje, natomiast swojej pamięci mogą jedynie zawdzięczać informację, jakie kości miał inny paleontolog podczas ostatniej wystawy. Aczkolwiek wszystko zależy od współgraczy. Z młodszymi/dziećmi raczej bym był za graniem w "otwarte karty" czy tam "otwarte kości" (nie złamania otwarte, żeby to było jasne). Także mały home rule od czasu do czasu nie jest zły i tego będę się trzymał :)
Awatar użytkownika
jagoda
Posty: 19
Rejestracja: 06 lut 2013, 23:00

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: jagoda »

Dziękuję za wszystkie wskazówki
Vuduf pisze:Dynamit: Odrzucić należy wszystkie - nieważne czy są trzy, dwie, jedna czy też nie ma żadnej. Dobiera się natomiast zawsze trzy (z wyjątkiem któregoś paleontologa, który dobiera cztery kości przy zastosowaniu akcji dynamitu).
to mi dokładnie rozjaśnia wszelkie wątpliwości co do efektu/możliwości wykonania akcji :-)

rzeczywiście nam wariant "półjawny" równiez wydał się interesujący, nie mniej jeden i drugi jak słusznie zauważacie ma swoje atuty..

gra mimo prostych zasad, ma rzeczywiście niespodziewanie duży potencjał do generowania pomysłów na dodatkowe "domowe" zasady :)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: Karit »

Mam pytanie do kart premiowanych:
Po rozliczeniu punktacji za kategorie muzealne, gracze otrzymują
punkty za dowolne karty premiowe, których warunki udało im się
spełnić.
Karty Premiowanych Dinozaurów są odrzucane po rozliczeniu.
Czy karty premiowane których warunków nie udało się nam uzyskać przechodza na kolejne tury?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: kwiatosz »

Karit pisze:Mam pytanie do kart premiowanych:
Po rozliczeniu punktacji za kategorie muzealne, gracze otrzymują
punkty za dowolne karty premiowe, których warunki udało im się
spełnić.
Karty Premiowanych Dinozaurów są odrzucane po rozliczeniu.
Czy karty premiowane których warunków nie udało się nam uzyskać przechodza na kolejne tury?
Tak, na koniec gry sa za nie ujemne punkty.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: mat_eyo »

kwiatosz pisze:
Karit pisze:Mam pytanie do kart premiowanych:
Po rozliczeniu punktacji za kategorie muzealne, gracze otrzymują
punkty za dowolne karty premiowe, których warunki udało im się
spełnić.
Karty Premiowanych Dinozaurów są odrzucane po rozliczeniu.
Czy karty premiowane których warunków nie udało się nam uzyskać przechodza na kolejne tury?
Tak, na koniec gry sa za nie ujemne punkty.
Technicznie rzecz biorąc mogą być zarówno ujemne, jak i dodatnie [emoji14]
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: kwiatosz »

:D prawda, zalozylem niezmiennosc niespelnienia.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: mat_eyo »

Bardziej chodziło mi o to, że niespełnione karty są liczone jak żetony złej sławy z liczbą 3. Te z kolei dają punty ujemne tylko graczowi, który ma ich najwięcej, reszcie dają dodatnie. Możemy więc dobrać tych kart sporo, nie zrobić ich, a na koniec dostać za każdą 3 punkty jeśli ktoś inny popłynął z niecnymi zagraniami ;)
asiaz
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:18

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: asiaz »

Cześć Wszystkim! - to mój pierwszy post, specjalnie się zarejestrowałam, żeby tu napisać.
Mam podobną wątpliwość jak w pierwszym poście (podobny problem pojawił się w trakcie gry rodzinnej). Krwawisz - dzięki za odpowiedź, ale nadal nie wiem czy ta biała kość ze zdjęcia w linku jest żebrem, czy kręgosłupem. Kręgosłupem chyba nie, bo kręgosłup powinien być jedną linią łączącą szyję z ogonem.... Jeśli żebrem, to w takim razie czy w ogóle jest potrzebna zielona kość żebra?
A co jeśli takich białych kości będzie 6 równolegle do siebie (i jedna zielona)?
Jeśli powyższe sytuacje nie są 'w porządku' bo zakładamy, że biała kość przejmuje cechę tej którą się styka to może można tak (kreatywność moich dzieci) - ustawiamy zieloną w pionie (z komentarzem, że to mostek) i dokładamy trzy z białej i trzy z lewej, tworząc taką 'choinkę'?

Bardzo proszę o sugestie i interpretacje :)

Asia
asiaz
Posty: 2
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:18

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: asiaz »

Jeszcze uzupełniając: jeśli powyższe rozwiązanie byłoby zgodne z zasadami, to w takiej sytuacji mamy ograniczenie co do ilości białych kości w każdej części ciała oprócz żeber - tu może być ich dowolna ilość
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: ixi24 »

Kto mi powie dlaczego tak niezbalansowana karta paleontologa jest w grze?! Chodzi o kartę Charles hazelius sternebrg. Przecież jego umiejętność jest przegieta i niszczy grę, gracz może innemu zniszczyć od 9 do 18 kostek nie tracąc nic(poza Akcja)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
okon
Posty: 506
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 8 times
Been thanked: 3 times

Re: Wielka Wystawa Dinozaurów

Post autor: okon »

Witam mam pytanie odnośnie słowa kluczowego "krótsza kończyna". Czy jeżeli dinozaur ma dwie kończyny o tej samej długości to :

a) kończyna krótsza ma długość takiej kończyny ( bo nie wiem za krótszą uznaje się tą pierwszą ?) ?
b) kończyna krótsza nie występuje ??
ODPOWIEDZ