Posiadłość Szaleństwa - Druga Edycja - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
pleechu
Posty: 61
Rejestracja: 14 lis 2010, 16:49
Has thanked: 4 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: pleechu »

Zgadza się jest, mea culpa:] Dzięki wielgachne!
Kolejne, jeśli w fazie mitów apka narzuca test, którego celem jest gracz posiadający najwyższą np.: Wiedzę, a 4 graczy ma taki sam współczynnik, to rozumiem, że wszyscy z tą wartością kwalifikują się do testu [czyli w tym przypadku 4 graczy]?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Quba40 »

pleechu pisze:Zgadza się jest, mea culpa:] Dzięki wielgachne!
Kolejne, jeśli w fazie mitów apka narzuca test, którego celem jest gracz posiadający najwyższą np.: Wiedzę, a 4 graczy ma taki sam współczynnik, to rozumiem, że wszyscy z tą wartością kwalifikują się do testu [czyli w tym przypadku 4 graczy]?
A nie wybiera się jednego badacza? Gracze ustalają między sobą kto przyjmuje na klatę zły los.
Awatar użytkownika
pleechu
Posty: 61
Rejestracja: 14 lis 2010, 16:49
Has thanked: 4 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: pleechu »

Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Bary »

Kilka pytań po kolejnych rozgrywkach.
1. Ogień- jak zostało nadmienione wcześniej, pojawia się jedynie jeden nowy znacznik ognia, gdy ten się rozprzestrzenia- nawet jak jest kilka niezależnych źródeł ognia na kaflach. Rozumiem, że to gracz wybiera, w którym źródle ogień się rozprzestrzenia w przypadku ich mnogiej liczby? Co więcej, czy są jakieś zasady/ograniczenia rozprzestrzeniania się ognia? Zastanawiam się, czy najpierw powinien zajmować kolejne pola tego samego kafla, czy może przechodzić przez ściany do innego kafla itd.
2. Zasięg- czy te 3 pola zasięgu liczą się także, gdy alejka skręca? W kwestii broni dystansowej trochę mnie dziwi, że walimy do potwora z za winkla.
3. Uniki-nie jestem pewien czy dobrze je interpretuję. Unik uznawany jest za nieudany jedynie w momencie, gdy jasno jest napisane, że akcja zmarnowana? Pytam, bo niektóre teksty fabularne przy unikach mają dwuznaczne opisy (np. poślizgnąłeś się i jak nie zdałeś testu to się poraniłeś, ale unik z pewnymi ranami jednak wykonałeś?) i nie wiem, czy w efekcie można dalej kontynuować akcję, czy się nie udało.
4. Rozumiem, że jak gracz posiadający dziennik (druga przygoda) upuści go, to nie można wykonywać akcji związanej z tym dziennikiem.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Ad. 1) Nie, wszystko jest uproszczone i opisane w Kompletnej Księdze Zasad pod hasłem "Ogień" i działa tak jak napisałeś. Nie ma żadnych dodatkowych skomplikowanych zasad/ograniczeń.

Ad. 2) Badacze/Potwory się cały czas poruszają w obrębie swojego pola, więc jak się odpowiednio "wychylić" można atakować na dystans. Ponownie podejście "keep it simple", żeby nie zamęczać robieniem wyjątków.

Ad. 3) Jeśli polecenie nie mówi o zmarnowaniu akcji, to się udało.

Ad. 4) Oczywiście. Nie można wykonywać akcji z karty, której się nie posiada.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Bary »

Dzięki Sirafin!
sirafin pisze:Ad. 1) Nie, wszystko jest uproszczone i opisane w Kompletnej Księdze Zasad pod hasłem "Ogień" i działa tak jak napisałeś. Nie ma żadnych dodatkowych skomplikowanych zasad/ograniczeń.
Finalnie, aby się upewnić. Ogień rozprzestrzenia się więc o jedno pole z pomięciem wszelkich barier, linii, ścian itd. Po prosu wybieramy obszar obok wedle uznania i kładziemy ogień.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Prawie ;) Ogień rozprzestrzenia się na jedno, wybrane przez nas, sąsiednie pole, ale nie przez ściany.
Kompletna Księga Zasad str. 15 pisze:Efektom oddziałującym na sąsiednie pola nie wolno oddziaływać
na pola przez ściany, chyba że jakiś efekt wyraźnie na to pozwala.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Bea »

Karty obrażeń dobiera się odkryte i od razu czyta się ich treść, tak? To dlaczego w instrukcji na stronie 11 w przytoczonym tam przykładzie (w dolnym prawym rogu) jest napisane żeby karty dobrać zakryte?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Quba40 »

Jeśli aplikacja każde Ci dobrać Karty Obrażeń/Przerażenia to zawsze dobierasz je odkryte, jeśli mają być zakryte to będzie to napisane dobierz zakryte karty Obrażeń/Przerażenia.

Nie mam przed sobą instrukcji ale albo jest to błąd albo w przykładzie w treści również jest słowo o zakrytych kartach.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Arius »

Quba40 pisze:Jeśli aplikacja każde Ci dobrać Karty Obrażeń/Przerażenia to zawsze dobierasz je odkryte, jeśli mają być zakryte to będzie to napisane dobierz zakryte karty Obrażeń/Przerażenia.
Dokładnie tak jest. Dodam tylko, że jeśli masz kilka kart zakrytych, a kilka odkrytych i jakiś efekt pozwala Ci odrzucić, kartę rany, to sam wybierasz czy zakrytą, czy odkrytą (w przypadku zakrytych losowo odrzucasz jedną z nich bez podglądania).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Bea »

Quba40 pisze: Nie mam przed sobą instrukcji ale albo jest to błąd albo w przykładzie w treści również jest słowo o zakrytych kartach.
Chodzi mi o przykład na str 11. https://images-cdn.fantasyflightgames.c ... o_play.pdf

W polskiej instrukcji na zdjęciu screenu z aplikacji stoi:
Przyjmujesz dwie karty obrażeń.
A pod spodem jest wyjaśnione:
Efekt wygenerowany przez aplikacje nakazuje przyjąć dwie zakryte karty wydarzeń.
Niestety nie wiem jaka jest treść generowana w aplikacji w angielskiej instrukcji, gdyż nie mogę jej aż tak powiększyć, żeby przeczytać ten tekst. Jest napisany bardzo drobnym drukiem. ktoś ma może angielską instrukcję na papierze pod ręką?
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Quba40 »

Bea pisze:Niestety nie wiem jaka jest treść generowana w aplikacji w angielskiej instrukcji, gdyż nie mogę jej aż tak powiększyć, żeby przeczytać ten tekst. Jest napisany bardzo drobnym drukiem. ktoś ma może angielską instrukcję na papierze pod ręką?
W treści aplikacji w powyższym przykładzie nie ma słowa o facedown jak mnie oczy nie mylą, więc jest to błąd. W Polskim tłumaczeniu też jest dokładnie ten sam błąd http://galakta.pl/download/Posiad%C5%82 ... rukcja.pdf :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Bea pisze:Niestety nie wiem jaka jest treść generowana w aplikacji w angielskiej instrukcji, gdyż nie mogę jej aż tak powiększyć, żeby przeczytać ten tekst. Jest napisany bardzo drobnym drukiem. ktoś ma może angielską instrukcję na papierze pod ręką?
The creature's webbed fingers grip a heavy chunk of bone-pale coral, which if lifts above its head and swings directly at you. Suffer 2 Damage (Obrazek+1 negates).
Niestety tak jak pisze Quba40, to błąd i jest w obu wersjach językowych.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Bea »

sirafin pisze:
Bea pisze:Niestety nie wiem jaka jest treść generowana w aplikacji w angielskiej instrukcji, gdyż nie mogę jej aż tak powiększyć, żeby przeczytać ten tekst. Jest napisany bardzo drobnym drukiem. ktoś ma może angielską instrukcję na papierze pod ręką?
The creature's webbed fingers grip a heavy chunk of bone-pale coral, which if lifts above its head and swings directly at you. Suffer 2 Damage (Obrazek+1 negates).
Niestety tak jak pisze Quba40, to błąd i jest w obu wersjach językowych.
Nie wiem jakie są inne komunikaty w wersji angielskiej, ale może czasami jest tak, że przyjmujemy same obrażenia (damage) i wtedy pobieramy karty zakryte, stanowiące jedynie obrażenie. A może czasami w komunikacie jest żeby przyjąć karty obrażeń (tak jak to jest przetłumaczone w polskiej instrukcji) a nie obrażenia i wtedy może zachodzi konieczność przeczytania tych kart czyli przyjęcia ich odkrytych? Tak spekuluję, bo widzę, że w angielskie wersji stoi:
suffer 2 damage
a w polskiej:
przyjmujesz dwie karty obrażeń
Może to robi różnicę?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Nie, w polskiej wersji mamy po prostu w poleceniach dodane słowo "karty", ale to nic nie zmienia. Jeżeli w poleceniu nie ma słowa "zakryte" (facedown), to kartę dobieramy odkrytą. Tak więc albo polecenie w aplikacji powinno brzmieć "Suffer 2 facedown Damage", albo w opisie nie powinno być mowy o zakrytych kartach.
Rules Reference pisze:All Damage and Horror are claimed faceup unless the effect
causing the Damage or Horror specifies otherwise.
Kompletna Księga Zasad pisze:Wszystkie karty Obrażeń i Przerażenia dobiera się odkryte, chyba
że efekt powodujący przyjęcie Obrażeń lub Przerażenia mówi inaczej.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2016, 13:21 przez sirafin, łącznie zmieniany 1 raz.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Arius »

Post jest odpowiedzą na post Bea.
Nie jest tak, że czasem coś według własnego widzimisie. W instrukcji w zasadach (nie przykładach) jest jasno i klarownie opisane:

Wiele efektów w grze powoduje, że badacze przyjmują karty Obrażeń
lub Przerażenia. Kiedy jakiś efekt nakazuje badaczowi przyjąć kartę
Obrażenia lub Przerażenia, badacz dobiera wierzchnią kartę z talii
Obrażeń lub Przerażenia. Badacz otrzymuje karty odkryte, chyba że
efekt mówi inaczej.

Rozumiem, że przykład jest niefortunny, ponieważ wprowadza wątpliwości, zamiast je rozwiać. Skoro w zasadach sprecyzowane jasno i klarownie, że otrzymujemy odkryte, o ile efekt nie mówi inaczej, to należy się tego trzymać.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Bea »

To to już wszystko jasne :)
Arius pisze: Rozumiem, że przykład jest niefortunny,
Nie tyle niefortunny co po prostu z błędem :) Dziwne że tego jeszcze nie poprawili w instrukcji w wersji elektronicznej.
Ketman71
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2015, 10:08

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Ketman71 »

W trakcie akcji ruchu badacz może wykonać inną akcję. Po
zakończeniu takiej akcji badacz może dokończyć akcję ruchu.

Może mi to ktoś łopatologicznie wyjaśnić? ;p
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Akcja ruchu pozwala ci się przesunąć o dwa pola, ale możesz to rozłożyć na raty.

Przykład:
Jako pierwszą akcję deklarujesz akcję ruchu. Ruszasz się o jedno pole i jako drugą akcję deklarujesz np. akcję przeszukiwania. Po zakończeniu akcji przeszukiwania dokańczasz swoją akcję ruchu i ruszasz się o drugie pole.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Ketman71
Posty: 5
Rejestracja: 19 sty 2015, 10:08

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: Ketman71 »

sirafin pisze:Akcja ruchu pozwala ci się przesunąć o dwa pola, ale możesz to rozłożyć na raty.

Przykład:
Jako pierwszą akcję deklarujesz akcję ruchu. Ruszasz się o jedno pole i jako drugą akcję deklarujesz np. akcję przeszukiwania. Po zakończeniu akcji przeszukiwania dokańczasz swoją akcję ruchu i ruszasz się o drugie pole.

Wielkie dzięki Sirafin,a jesli np deklaruje ruch,ruszam sie o jedno pole i otwieram drzwi,zazwyczaj wtedy pojawia sie nowy kafelek terenu i aplikacja pozwala przesunac sie na niego o 1 pole,czy po tym nadal jeszcze mogę przesunąc sie o 1 pole tak jakbym dokanczal swoj ruch?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa - Second Edition

Post autor: sirafin »

Przesunięcie przy eksploracji to zupełnie osobna rzecz. Nadal możesz dokończyć po tym swoją akcje ruchu.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
p7rk
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2016, 17:37
Lokalizacja: Krakow

Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness - Zasady

Post autor: p7rk »

Witam

mam prośbę i pytanie w jednym.
Posiadam Mansions of Madness (Posiadłość Szaleństwa) z dodatkiem Call of the Wild (Zew Dziczy) w języku angielskim.
Ludzie z którymi gram nie za bardzo ogarniają zasady i nie czują klimatu opisów (chociażby początkowy wstęp do misji - klimatyczny opis) bo są po angielsku.
Dodatkowo jeden z kolegów bardzo chciałby grać Keeperem (nie wiem dokładnie jak w wersji polskiej nazywa się gracz sterujący potworami) ale nie umie angielskiego.

Gdzie można by dorwać polską wersję PDF książki (instrukcji) Keepera? Instrukcje gry mam z oficjalnej strony Galakty, ale tam nie ma tej Keeperowskiej (pewnie po to, żeby ludzie nie mieli ściągi co Keeper może zrobić)

Pozdrawiam
p7rk
p7rk
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2016, 17:37
Lokalizacja: Krakow

Re: Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness - Zasady pdf

Post autor: p7rk »

Właśnie sprawdziłem i w tej wersji PDF od Galakty, nie ma wstępów do misji (tam gdzie opisy klimatyczne) - są tylko zasady gry.
Czy jest też gdzieś w takim razie wersja PDF polska całej instrukcji do tej gry?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness - Zasady pdf

Post autor: sirafin »

Wydawnictwa udostępniają w formie pdf jedynie zasady, żeby gracz przed podjęciem decyzji o zakupie mógł się zapoznać ideą rozgrywki. Wszelkie inne elementy będące integralną częścią gry (karty, plansze, scenariusze itd.), z oczywistych względów nie są udostępniane.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
p7rk
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2016, 17:37
Lokalizacja: Krakow

Re: Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness - Zasady pdf

Post autor: p7rk »

To nie ma możliwości np zakupu takiej instrukcji nawet od wydawnictwa? (zakładam, że mimo iż posiadam grę skanowanie takich kart i wysłanie mi przez kogoś to byłoby rozumiane jako piractwo)
ODPOWIEDZ