Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

Tak. Jeden gracz może kupić jedną za piątkę, a inny kilka tańszych.
Co do Rolanda i ogólnie: jeśli dokupujesz kartę wyrzucasz jakąkolwiek inną z talii.
Możesz kupić niebieską, a pozbyć się brązowej.
Jedyne dwa wyjątki to:
gdy masz dwa egzemplarze karty w decku i kupujesz kartę o tej samej nazwie (ale wersję o wyższym levelu). Wtedy musisz usunąć kartę o tej samie nazwie. Tak by limit dwóch kart o tej samej nazwie był zachowany. Np. jeśli masz dwie karty na czarną godzinę i chciałbyś dokupić jedną sztukę z wyższej wersji, to musisz ja podmienić na wersję podstawową. I będziesz miał jedną kartę za zero ekspa i jedną za doświadczenie.
Drugi wyjątek to kilka specyficznych kart (np. tajemnicza substancja). Żeby dokupić kartę z wyższego poziomu trzeba spełnić warunki jakie dokładnie na tej karcie są wypisane.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: niwgnip »

Pytanie do rozstawienia scenariusza 2 z podstawki
Spoiler:
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Trolliszcze »

W przygotowaniu do gry masz napisane, że spawnujesz kartę o nazwie Acolyte, czyli najzwyklejszego kultystę z talii spotkań (a nie jednego z kultystów specjalnych).
p_m_z
Posty: 27
Rejestracja: 25 wrz 2017, 18:52
Has thanked: 2 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: p_m_z »

Witam. Jestem nowy jeśli chodzi o ten typ gry. Mam mały problem z zasadami. Powiedzmy, że mam w użyciu jakieś 3 karty atutów to czy one są wliczane w 8 kart na ręce? Np czy mogę mieć powiedzmy 4 karty atutów w użyciu + 8 kart na ręce? Druga rzecz: po zużyciu nabojów w np .45 Rolanda ta karta jest odrzucana? Czy karty autów są zawsze odrzucane po użyciu jak karty umiejętności?
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Zorak »

atutów w grze mozesz miec ile chcesz chyba ze maja one swoje sfery to wtedy nie mozesz przekroczyc tych limitow. Atutów nie odrzucasz po uzyciu o ile nie jest to wskazane na karcie. Przydaja sie przy eventach gdzie masz odrzucic jakis atut :P Limit kartz na rece to limit kart na rece , te w grze juz sie nie licza
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Ragathol
Posty: 51
Rejestracja: 08 lip 2016, 13:27
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Ragathol »

Witam Mam pytanko: gram grabarzem: po tym jak pokonam wroga zagraj atut z twojego stosu kart odrzuconych. Zagranie tego atutu zajmuje akcje?
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Sebs »

Pytanie o kolejnosc. Jestem w zwarciu z wrogiem. Posiadam karte pozwalajaca anulowac jego atak, lecz brakuje mi jednego zasobu. Kazda akcja inna niz atak i wymykanie powoduje atak towarzyszacy. Czy podczas akcji pobrania zasobu, moge wydac ten zasob aby anulowac ten atak towarzyszacy? Chodzi dokladnie o karte Hipnotyzujace spojrzenie.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

Po pierwsze. Doczytaj uważnie instrukcje. Są też inne akcje które nie powodują ataku towarzyszącego.
Po drugie: odnośnie kolejności. Odpalasz akcję pobrania zawojuje. Dostajesz jeden zasób i wtedy jest odpalany efekt ataku towarzyszącego. I tak, możesz zagrać kartę pozwalającą Ci anulować ten efekt.

Tak samo gdybyś np. chciał dobrać kartę. I dociągnął kartę pozwalającą uniknąć ataku, to mógłbyś od razu ją zagrać na ów atak towarzyszący.
demiurg
Posty: 40
Rejestracja: 04 gru 2013, 12:44
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: demiurg »

Jeśli w grze bierze udział kilku badaczy i zagrywam kartę "Mind Wipe" https://arkhamdb.com/card/01068 to każdy badacz traktuje tekst wroga jako pusty czy tylko ja? Przykładowo na początku fazy wrogów zagrywam Mind Wipe na wroga Mobster https://arkhamdb.com/card/02098 będącego w zwarciu z innym badaczem. Po ataku wroga ten badacz traci 1 zasób (bo nie traktuje tekstu wroga jako pusty) czy nie traci 1 zasobu (bo traktuje tekst wroga jako pusty)?
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Gatherey »

Instrukcja mówi:

"Walka
Badacz używający tej akcji wchodzi w zwarcie z jednym wrogiem
w swojej lokalizacji."

Teraz taka sytuacja - w tej samej lokalizacji mamy badacza A i badacza B, który jest w zwarciu z wrogiem. Czy jeśli badacz A będzie wykonywał akcję Walki, wróg po wykonaniu całego testu będzie w zwarciu z badaczem A czy B?
loreciak

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: loreciak »

Gatherey pisze:Instrukcja mówi:

"Walka
Badacz używający tej akcji wchodzi w zwarcie z jednym wrogiem
w swojej lokalizacji."

Teraz taka sytuacja - w tej samej lokalizacji mamy badacza A i badacza B, który jest w zwarciu z wrogiem. Czy jeśli badacz A będzie wykonywał akcję Walki, wróg po wykonaniu całego testu będzie w zwarciu z badaczem A czy B?
Na stronie Galakty jest errata. Ten akapit powinien brzmieć:
"Badacz używający tej akcji atakuje jednego wroga w swojej lokalizacji"
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: zbazyl86 »

Wczoraj powstała wątpliwość:
Badacz jest w lokalizacji z wrogiem który ma cechę powściągliwy. Chodzi o mężczyznę w bladej masce (szlak do Carcosy). Czy aby wykonać akcję "badanie" znajdującą się na jego karcie w opisie, muszę zmarnować akcję żeby najpierw wejść z nim w zwarcie?
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

zbazyl86 pisze:Wczoraj powstała wątpliwość:
Badacz jest w lokalizacji z wrogiem który ma cechę powściągliwy. Chodzi o mężczyznę w bladej masce (szlak do Carcosy). Czy aby wykonać akcję "badanie" znajdującą się na jego karcie w opisie, muszę zmarnować akcję żeby najpierw wejść z nim w zwarcie?
Skąd tu wątpliwość?
Wejście w zwarcie jest potrzebne jeśli chcesz zaatakować przeciwnika.
Natomiast akcja na jego karcie ma słowo kluczowe badanie, a ponieważ to nie jest walka to nie ma potrzeby być w zwarciu z nim, żeby ją wykonać.
Do wykonania pertraktacji, czy innych akcji związanych z wrogiem (jeśli nie jest to w danej akcji podkreślone i wymagane) nie wymaga bycia w zwarciu.
Co więcej. Gdybyś poświęcił 1 akcję na wejście w zwarcie z mężczyzną w masce i postanowił odpalić akcję badania z jego karty dostałbyś atak towarzyszczący.
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: zbazyl86 »

Ma to sens. Dziękuję za odpowiedź.
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: yadyam »

Karta spotkań wymagająca testu jakiejś umiejętności karze nas mniej lub bardziej w zależności od różnicy punktowej jaką ten test oblaliśmy. A co w przypadku, kiedy wyciągniemy żeton macek (automatyczna porażka)?
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Zorak »

Auto-fail traktujesz jakby twoja wartość wynosiła 0
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: yadyam »

Dzięki. To jeszcze jedno pytanie. Co zrobić w sytuacji, kiedy muszę rozstawić wroga w dowolnej odkrytej i pustej lokalizacji, a takowej nie mam w grze?
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Gatherey »

Usuwasz go z gry.
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: yadyam »

...i dociągam w zamian kolejną, czy mam farta i jadę dalej?
kendzikk
Posty: 36
Rejestracja: 11 mar 2015, 13:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 4 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: kendzikk »

Masz farta i jedziesz dalej.
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: yadyam »

Jak dokładnie działa Zacieranie Śladów (osłabienie Rolanda)? Czy aby się pozbyć tego muszę stać w lokacji ze wskazówkami, czy wystarczy, że udanie zbadam daną lokację, a że nie ma tam wskazówek... Pytam, bo dociągnąłem to osłabienie w ostatniej zasadzie turze, kiedy wszystkie lokacje miałem już zbadane i na stole nie pojawi się już żadna wskazówka...
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: Arius »

yadyam pisze:Jak dokładnie działa Zacieranie Śladów (osłabienie Rolanda)? Czy aby się pozbyć tego muszę stać w lokacji ze wskazówkami, czy wystarczy, że udanie zbadam daną lokację, a że nie ma tam wskazówek... Pytam, bo dociągnąłem to osłabienie w ostatniej zasadzie turze, kiedy wszystkie lokacje miałem już zbadane i na stole nie pojawi się już żadna wskazówka...

Muszą być wskazówki.
I tak, dokładnie w takich momentach to osłabienie robi ziuziu.
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: yadyam »

Na którymś z filmików na YT (chyba catweazle) padło takie stwierdzenie, że obniżenie wartości zasłony (np. latarką) do "0" daje nam handicap w postaci prawie pewnego sukcesu podczas testu intelektu przy badaniu. Prawie, bo zawsze można wylosować macki z worka. Prawda to? Bo w instrukcji nie ma ten temat słowa...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: rattkin »

RR, strona 15
A quantity on a card (such as a stat, an icon, a number of instances of a trait or key word) cannot be reduced so that it functions with a value below zero. Negative modifiers in excess of a value’s current quantity can be applied, but, after all active modifiers have been applied, any resultant value below zero is treated as zero.
Wszystko zbite poniżej zera jest traktowane jak 0. Zdać test wystarczy gdy wyrówna się wartość, więc można podejść nawet z zerem (wciąż dorównuje zeru). W takim wypadku rzeczywiście tylko macki mogą pokrzyżować plany.
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror - gra karciana LCG

Post autor: yadyam »

Spoiler:
ODPOWIEDZ