Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail

Post autor: zakwas »

Czasem trzeba słuchać zdrowego rozsądku a nie analizować każde słowo w instrukcji. ;)

A Alex P bardzo dużo odpowiada na BGG w tematach związanych z jego grami.
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: Great Western Trail

Post autor: Kaermorchen »

Witam, mam 2 pytania :
1. Czy karty celow na rece licza sie do limitu kart ?
2. Czy jesli cofamy swoja lokomotywe korzystajac np. Z ostatniej akcji pomocniczej takze musimy zaplacic za mijane znaki krzyzy na torach ?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 465
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Great Western Trail

Post autor: the_ka »

Kaermorchen pisze:Witam, mam 2 pytania :
1. Czy karty celow na rece licza sie do limitu kart ?
2. Czy jesli cofamy swoja lokomotywe korzystajac np. Z ostatniej akcji pomocniczej takze musimy zaplacic za mijane znaki krzyzy na torach ?
ad.1 Tak. Zawsze możesz się jej "pozbyć" wykładając w swojej turze na stół lub użyć akcji, z której dobierasz a nastepnie odrzucasz kartę.
ad.2 Nie. Koszt o którym piszesz ponsi się tylko przy dostarczaniu krów do stacji gdy dostarczyliśmy krowy dalej niż dotarła nasza lokomotywa.
Kaermorchen
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2016, 21:11

Re: Great Western Trail

Post autor: Kaermorchen »

Dzieki za szybka odpowiedz :)
Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy jesli kupuje krowy na targu, majac np. 2 kowbojow, to czy po wszystkim odrzucam ich do banku, czy zostaja ze mna na zawsze ?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Great Western Trail

Post autor: carlos »

Zostają.
jerry87
Posty: 34
Rejestracja: 23 kwie 2017, 20:15
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Great Western Trail

Post autor: jerry87 »

Hej, mam pytanie - jeśli skończyły mi się krążki, to czy mogę wykonać jakąś akcję ich wymagającą (np rozbudowę stacji)?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: RunMan »

Tak, cytat za ostatnią stroną instrukcji:
Jeśli musisz położyć dysk na herbie podczas dostawy albo na stacji kolejowej podczas
rozbudowy, mogą wystąpić szczególne przypadki: jeśli masz położyć dysk na polu
z białymi narożnikami, ale masz dyski tylko na polach z czarnymi narożnikami,
możesz przenieść dysk z pola z czarnymi narożnikami na pole z białymi. Jeśli nie
możesz przenieść dysku ze swojej planszy (bo już ich nie masz albo cię nie stać), weź
swój dysk z dowolnej stacji kolejowej i wykorzystaj go w tym celu.
Nero
Posty: 50
Rejestracja: 26 gru 2016, 17:52
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Nero »

Co się stanie jak zatrzymam lokomotywa na stacji a nie mam żadnego pomocnika którego mógłbym przełożyć na stację?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail

Post autor: zakwas »

Nero pisze:Co się stanie jak zatrzymam lokomotywa na stacji a nie mam żadnego pomocnika którego mógłbym przełożyć na stację?
Możesz położyć dysk, zapłacić i wziąć punkty - kładzenie pomocnika to opcjonalny bonus dla jednego gracza, ale punkty można brać tak czy inaczej.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Tony23 »

Czy można z bonusu z budynku skorzystać częściowo?
np mamy 4 fioletowych kolejarzy (?), możemy przesunąć pociąg o tyle pól ilu mamy kolejarzy, ale czy mogę np przesunąc o mniej by np. wejść i zatrzymać się na bocznicy?

edit: i drugie pytanie:
wjechałem an bocznicę ale nie mam hajsu by położyć dysk. by położyć tam dysk następnym razem to musze pociągiem zjechać z bocznicy i ponownie na nią wjechać?
czy bez kładzenia dysku mogę wysłąć tam robotnika po żeton bonusu?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail

Post autor: zakwas »

Tony23 pisze:Czy można z bonusu z budynku skorzystać częściowo?
np mamy 4 fioletowych kolejarzy (?), możemy przesunąć pociąg o tyle pól ilu mamy kolejarzy, ale czy mogę np przesunąc o mniej by np. wejść i zatrzymać się na bocznicy?

edit: i drugie pytanie:
wjechałem an bocznicę ale nie mam hajsu by położyć dysk. by położyć tam dysk następnym razem to musze pociągiem zjechać z bocznicy i ponownie na nią wjechać?
czy bez kładzenia dysku mogę wysłąć tam robotnika po żeton bonusu?
Możesz ruszyć się o mniejszą liczbę pól niż ta wynikająca z Twoich robotników.

Nie możesz wysłać robot oka bez kładzenia dysku na stacji. Dysk kładziesz tylko BEZPOŚREDNIO po ruchu na bocznicę. Jeżeli zdecydujesz się pózniej musisz wyjechać i cofnąć się na nią, którąś z dostępnych akcji.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Tony23 »

zakwas pisze: Możesz ruszyć się o mniejszą liczbę pól niż ta wynikająca z Twoich robotników.
Jakiś odnośnik z instrukcji, bo tam znaleźliśmy tylko "przesuń pociąg o tyle pół ilu masz inżynierów"
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail

Post autor: zakwas »

Tony23 pisze:
zakwas pisze: Możesz ruszyć się o mniejszą liczbę pól niż ta wynikająca z Twoich robotników.
Jakiś odnośnik z instrukcji, bo tam znaleźliśmy tylko "przesuń pociąg o tyle pół ilu masz inżynierów"
Strona 11 instrukcji pisze: Korzystając z tej akcji, możesz przesunąć lokomotywę o mniejszą liczbę pól, niż liczba posiadanych przez ciebie inżynierów. Nie możesz
jednak wznowić ruchu, jeśli zatrzymałeś lokomotywę. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się przedwcześnie zatrzymać lokomotywę na
bocznicy, w celu rozbudowy tamtejszej stacji kolejowej (patrz poniżej), rezygnujesz z ewentualnych pozostałych ruchów lokomotywą
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Golin »

jak rozpatrywać akcje te narysowane na planszy kolo wolnego pola na budynek tam gdzie sa zagrozenia? kazdorazowo jak robie akcje z budynku na tym polu? czy podczas budowania budynku ? chyba nie ma tego w instrukcji
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Great Western Trail

Post autor: probbi »

To dodatkowa akcja do twojego budynku jeżeli go tam postawisz. Też nie mogłem tego znaleźć ale jednak wszystko jest w instrukcji
Vognar
Posty: 19
Rejestracja: 12 maja 2014, 11:03

Re: Great Western Trail

Post autor: Vognar »

1. Czy stając na własnym budynku, postawionym 1 pole przed Kansas, na którym wymieniam 2 takie same karty za 3 golda (załóżmy że tę akcję wykonuję) ORAZ ruszam się o 1 pole dalej - wchodzę do Kansas z ręką pomniejszoną o 2 karty?
2. Zagrywam kartę celu - dostaję z niej bonus - mogę poruszyć się do 3 pól dalej ale bez aktywacji pola na które wejdę - ląduję w Kansas - co wtedy? Normalnie wykonuje 5 akcji w Kansas?
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Great Western Trail

Post autor: probbi »

1. Tak, wchodzisz z pomniejszoną ręką, bo karty uzupełniasz na koniec swojej tury dopiero.
2. A tu nie jestem pewien, ale raczej tak. Kansas rządzi się własnymi prawami
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Great Western Trail

Post autor: zakwas »

Vognar pisze: 03 kwie 2018, 10:31 1. Czy stając na własnym budynku, postawionym 1 pole przed Kansas, na którym wymieniam 2 takie same karty za 3 golda (załóżmy że tę akcję wykonuję) ORAZ ruszam się o 1 pole dalej - wchodzę do Kansas z ręką pomniejszoną o 2 karty?
Tak.
Vognar pisze: 03 kwie 2018, 10:31 2. Zagrywam kartę celu - dostaję z niej bonus - mogę poruszyć się do 3 pól dalej ale bez aktywacji pola na które wejdę - ląduję w Kansas - co wtedy? Normalnie wykonuje 5 akcji w Kansas?
"You are not allowed to move to Kansas City via this immediate action."

Sorry - nie mam polskiej instrukcji. ;) Powinno być w ostatniej linijce na 15 stronie w lewej ramce.
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Great Western Trail

Post autor: asd123 »

Troszkę odgrzewam temat, czy w kansas i san francisco dostajemy odpowiednio 9 i -6 pkt za kazdy dysk (czyli np. 18 pkt za 2z w san fransico) czy ta liczbe punktow nie zaleznie od liczby dyskow w danym miescie (czyli -6 za 2 dyski w kansas)?
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Great Western Trail

Post autor: Gatherey »

asd123 pisze: 20 sie 2018, 17:57 Troszkę odgrzewam temat, czy w kansas i san francisco dostajemy odpowiednio 9 i -6 pkt za kazdy dysk (czyli np. 18 pkt za 2z w san fransico) czy ta liczbe punktow nie zaleznie od liczby dyskow w danym miescie (czyli -6 za 2 dyski w kansas)?
Za każdy dysk.
TrevorGryffits
Posty: 42
Rejestracja: 27 kwie 2015, 15:10
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Great Western Trail

Post autor: TrevorGryffits »

Cześć.

1) Pytanie do zakończenia gry. Załóżmy, że gra 3 graczy. Gracz 2. w rundzie wchodzi do Kansas, zrzucając żeton rynku pracy poza planszę oraz inicjując koniec gry. Ilu graczy jeszcze będzie miało swój ruch: tylko gracz 3. (czyli ruszają się gracze do do dokończenia rundy), czy gracz 3., a potem 1. (czyli wszyscy pozostali gracze)?

2) Pytanie do kosztów dostawy. Załóżmy, że lokomotywa stoi na polu 11 (zdjęcie poglądowe w spojlerze) i gracz chce opłacić dostawę do El Paso (pole 12). Między polami 11 i 12 stoi krzyż. W instrukcji jest napisane, że "jeśli choć front lokomotywy znajduje się pod herbem miasta (...) nie ponosisz żadnych kosztów transportu". Czy to oznacza, że dostawa w takiej sytuacji jest darmowa?
Spoiler:
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2018, 21:13 przez TrevorGryffits, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: RunMan »

1) wszyscy pozostali gracze
2) dostawa wyniesie 1 monetę - aby była darmowa front lokomotywy musiałby znaleźć się na polu o wartości 12 lub dalej
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail

Post autor: capre »

RunMan pisze: 04 wrz 2018, 22:22 1) wszyscy pozostali gracze
2) dostawa wyniesie 1 monetę - aby była darmowa front lokomotywy musiałby znaleźć się na polu o wartości 12 lub dalej
Hej,
czy odpowiedź 2) jest faktycznie zgodna z zasadami? Wg mnie instrukcja mówi wyraźnie, co zostalo wklejone, że jesli choć front lokomotywy znajduje się pod miastem, do którego chcemy dostarczyć krowy, to dostawa ta jest darmowa (co z resztą wklejone zostało powyżej). Nigdzie nie znalazłem zapisu o tym, że muszę być dokładnie pod herbem, wręcz przeciwnie.

Krzyże na pewno liczymy do "środkowej" części herbu, jesli miasto jest dalej.

I jeszcze moje pytanie :)
- załóżmy, że jest gracz, który z krów zawsze osiąga niskie wyniki dojezdzając do Kansas City. Dla uproszczenia, zawsze jest to wynik 7 lub 6. Żetonami tego gracza zajęte są już wszystkie miasta z wartością < lub = 7 (czyli Colorado Springs, Wichita, Topeka i był też raz w Kansas City). Czy przy kolejnych dostawach o tej samej wysokości MUSI położyć swój kolejny Żeton na trasie, czyli MUSI położyć krążek na Kansas City (bo tylko na tym miescie można robić dostawy wielokrotnie)?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Great Western Trail

Post autor: RunMan »

capre pisze: 25 wrz 2018, 10:17 Hej,
czy odpowiedź 2) jest faktycznie zgodna z zasadami? Wg mnie instrukcja mówi wyraźnie, co zostalo wklejone, że jesli choć front lokomotywy znajduje się pod miastem, do którego chcemy dostarczyć krowy, to dostawa ta jest darmowa (co z resztą wklejone zostało powyżej). Nigdzie nie znalazłem zapisu o tym, że muszę być dokładnie pod herbem, wręcz przeciwnie.
Tylko gdyby było tak jak mówisz, to jaki sens miałoby stawianie krzyży tuż przed miastem (czyli pomiędzy polem 11 a 12, czy 13 a 14)? Dodatkowo zauważ, że wartość miasta odpowiada wartości znajdującego się pod nim fragmentu torów. Grałem w kilku różnych składach i nikt nigdy nie wpadł na pomysł, aby liczyć dostawy w taki sposób jak sugerujesz, toteż byłbym wielce zdziwiony gdybyśmy grali źle, ale może dla pewności ktoś inny potwierdzi? :)
capre pisze: I jeszcze moje pytanie :)
- załóżmy, że jest gracz, który z krów zawsze osiąga niskie wyniki dojezdzając do Kansas City. Dla uproszczenia, zawsze jest to wynik 7 lub 6. Żetonami tego gracza zajęte są już wszystkie miasta z wartością < lub = 7 (czyli Colorado Springs, Wichita, Topeka i był też raz w Kansas City). Czy przy kolejnych dostawach o tej samej wysokości MUSI położyć swój kolejny Żeton na trasie, czyli MUSI położyć krążek na Kansas City (bo tylko na tym miescie można robić dostawy wielokrotnie)?
Musi położyć kolejny krążek w Kansas. Przy piątej dostawie można mieć już spokojnie dużo mocniejszą rękę, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
capre
Posty: 24
Rejestracja: 25 wrz 2018, 09:59
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail

Post autor: capre »

RunMan pisze: 25 wrz 2018, 10:30 Tylko gdyby było tak jak mówisz, to jaki sens miałoby stawianie krzyży tuż przed miastem (czyli pomiędzy polem 11 a 12, czy 13 a 14)? Dodatkowo zauważ, że wartość miasta odpowiada wartości znajdującego się pod nim fragmentu torów. Grałem w kilku różnych składach i nikt nigdy nie wpadł na pomysł, aby liczyć dostawy w taki sposób jak sugerujesz, toteż byłbym wielce zdziwiony gdybyśmy grali źle, ale może dla pewności ktoś inny potwierdzi? :)
Miałoby sens, jesli stoisz pociągiem np na polu 5. i chcesz dostarczyć krowy do miasta 12. Wtedy ten krzyż między 11 a 12 liczy się do kosztów dostawy, czyli 5 dolarów, a nie 4 (kojarzę, że gdzieś w instrukcji pisali, że wtedy krzyże liczą się "do środka herbu")
RunMan pisze: 25 wrz 2018, 10:30 Musi położyć kolejny krążek w Kansas. Przy piątej dostawie można mieć już spokojnie dużo mocniejszą rękę, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.
Dzięki, tak też myślałem - pytanie i sytuacja czysto teoretyczna, jakby ktoś w ogóle nie kupował krów na targu :)
ODPOWIEDZ