Scythe - zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: xan »

Moje pytanie może wydać się dziwne ale dziś rozłożyłem scythe i nie wiem to czy każda frakcja ma swoją plansze akcji czy można wybrać dowolną z nich? Nie znalazłem na planszach akcji żadnej informacji która by determinowała do której frakcji należy.
Skiborg
Posty: 60
Rejestracja: 01 gru 2014, 19:19
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Skiborg »

xan pisze:Moje pytanie może wydać się dziwne ale dziś rozłożyłem scythe i nie wiem to czy każda frakcja ma swoją plansze akcji czy można wybrać dowolną z nich? Nie znalazłem na planszach akcji żadnej informacji która by determinowała do której frakcji należy.
plansze akcji losujesz. Nie są przypisane do danej frakcji.
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: xan »

Skiborg pisze:
xan pisze:Moje pytanie może wydać się dziwne ale dziś rozłożyłem scythe i nie wiem to czy każda frakcja ma swoją plansze akcji czy można wybrać dowolną z nich? Nie znalazłem na planszach akcji żadnej informacji która by determinowała do której frakcji należy.
plansze akcji losujesz. Nie są przypisane do danej frakcji.
Dzięki
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: cahir »

chyba nie doczytałem, ale pytam:
- po co są żetony spotkań, skoro już są wydrukowane na mapie? czyżby spotkania były jednorazowe na polu i potem nie można z niego korzystać? w ogóle czy tylko postać, którą już tam miała spotkanie?
- a jeśli rzeczywiście są jednorazowe, to po co po spotkaniu, kartę chowa się na dół stosu?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Scythe

Post autor: malekith_86 »

cahir pisze:chyba nie doczytałem, ale pytam:
- po co są żetony spotkań, skoro już są wydrukowane na mapie? czyżby spotkania były jednorazowe na polu i potem nie można z niego korzystać? w ogóle czy tylko postać, którą już tam miała spotkanie?
- a jeśli rzeczywiście są jednorazowe, to po co po spotkaniu, kartę chowa się na dół stosu?

ad1. Tak spotkania są jednorazowe i tak tylko postać rozpatruje spotkania.
Dodatkowo żetony spotkań się zbiera ponieważ w talii celów można mieć taki, który daje gwiazdkę za odbycie określonej liczby spotkań.
ad2. Dlatego się odkłada na spód bo to co wybierasz jako nagrodę ze spotkania jest natychmiastowe więc po prostu je rozpatrujesz i tyle i bierzesz bonus. Po co miałbyś trzymać te karty? Fabularnie spotkanie się odbywa i tyle.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

czy automa traci punkty walki ? Podczas walki:)
scolman
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2016, 20:29

Re: Scythe

Post autor: scolman »

Pytanie dotyczy Kontroli Terytorium

Strona 4 instrukcji wymienia , że aby kontrolować terytorium potrzeba na nim mieć co najmniej jedną Jednostkę (postać, robotnika lub mecha) LUB budowlę bez wrogiej postaci.

Strona 29 instrukcji, dział Kategorie Punktacji z kolei mówi, że Kontrolowane terytorium to takie, na którym masz robotnika, postać lub budowlę (ale bez jednostak przeciwnika)
- nie wymienia tu MECHA.

Czy to błąd w polskiej instrukcji (pominięcie), czy też na potrzeby zliczania kontrolowanych pól, do końcowej punktacji - pola na których stoi tylko Mech (bez Postaci, Robotnika czy Budynku) nie są uznawane za kontrolowane przez daną frakcję?
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Scythe

Post autor: Marecki »

Tak jak napisałeś, to błąd polskiej instrukcji.
W angielskiej wersji, oba miejsca (strona 4 i 29) wymieniają również mechy (co ma sens)
strona 29 ENG pisze:You control each territory where you have a worker, mech, or character, or where you have a structure (but no enemy units).
scolman
Posty: 18
Rejestracja: 20 sie 2016, 20:29

Re: Scythe

Post autor: scolman »

Marecki pisze:Tak jak napisałeś, to błąd polskiej instrukcji.
W angielskiej wersji, oba miejsca (strona 4 i 29) wymieniają również mechy (co ma sens)
strona 29 ENG pisze:You control each territory where you have a worker, mech, or character, or where you have a structure (but no enemy units).
Wielkie dzięki za sprawdzenie i informację.
lonher
Posty: 12
Rejestracja: 17 cze 2017, 21:19
Has thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: lonher »

Pytanie odnośnie Automy.
Sposoby na zdobycie gwiazdek przez Autome to:
- pełne gwiazdki na torze gwazdek ( pod "II" jest pełna gwiazdka?)
-osiągnięcie 8 robotników
-osiągnięcie 4 mechow
-2 gwiazdki za wygrane walki
-za 16 pkt na torze siły.
Wszystko się zgadza ? Czegoś brakuje ? Czegoś się nie liczy?

Czy jak Automa zdobędzie 16 pkt na torze siły a karta akcji mówi o zwiększeniu siły to nic nie robie?

Wchodząc na pole z mechem/postacią Automy dobieram NOWA kartę Automy i używam tabelki walki czy dociagam ostatnia kartę ze stosu kart odrzuconych?
Jeśli nowa to co zrobić z ta karta po walce?

Będąc frakcja Krymską i wykorzystując jej umiejętność mecha dotycząca przenoszenia się do baz nieaktywnych graczy traktuje taki 'teleport' jako ruch przez jeden heks i mogę dalej kontynuować o kolejny heks/2 heksy?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

lonher pisze:Będąc frakcja Krymską i wykorzystując jej umiejętność mecha dotycząca przenoszenia się do baz nieaktywnych graczy traktuje taki 'teleport' jako ruch przez jeden heks i mogę dalej kontynuować o kolejny heks/2 heksy?
Tak. Jeśli masz ulepszenie prędkości (mechy poruszają się o dwa pola), to możesz pierwszym ruchem wskoczyć "do bazy" i drugim poleźć w pole obok. Identycznie jak np. podczas używania tunelu - na potrzeby poruszania heksy z tunelami traktujesz jako przyległe. To samo z Krymem i bazami - bazy traktujesz jako przyległe.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
anion
Posty: 216
Rejestracja: 22 sie 2016, 13:45
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Re: Scythe

Post autor: anion »

lonher pisze:Pytanie odnośnie Automy.
Sposoby na zdobycie gwiazdek przez Autome to:
- pełne gwiazdki na torze gwazdek ( pod "II" jest pełna gwiazdka?)
-osiągnięcie 8 robotników
-osiągnięcie 4 mechow
-2 gwiazdki za wygrane walki
-za 16 pkt na torze siły.
Wszystko się zgadza ? Czegoś brakuje ? Czegoś się nie liczy?

Czy jak Automa zdobędzie 16 pkt na torze siły a karta akcji mówi o zwiększeniu siły to nic nie robie?

Wchodząc na pole z mechem/postacią Automy dobieram NOWA kartę Automy i używam tabelki walki czy dociagam ostatnia kartę ze stosu kart odrzuconych?
Jeśli nowa to co zrobić z ta karta po walce?

Będąc frakcja Krymską i wykorzystując jej umiejętność mecha dotycząca przenoszenia się do baz nieaktywnych graczy traktuje taki 'teleport' jako ruch przez jeden heks i mogę dalej kontynuować o kolejny heks/2 heksy?
Automa zdobywa gwiazdki tylko za dwie wygrane walki (nawet jeśli gra Saksonią, bo Automa nie korzysta ze zdolności frakcji) oraz za osiągnięcie 16 pkt na torze siły.
Pozostałe gwiazdki Automa zdobywa w momencie gdy przesuniesz znacznik na pole z pełną gwiazdką na torze wybranej karty z poziomem trudności (te gwiazdki umieszczasz gdzieś obok toru zwycięstwa).

Automa nie może mieć więcej niż 16 pkt siły (tak samo jak gracze w zwykłej grze).

W każdej walce, w celu jej rozstrzygnięcia i określenia poziomu siły Automy oraz liczby kart walki jakie zagra, dociągasz nową kartę Automy odkładając ją na osobny stos (stos walki) i to z tej karty odczytujesz liczby z tabelki.
W momencie gdy zaistnieje potrzeba przetasowania kart Automy, zabierasz oba odkryte stosy i tasujesz wszystkie razem ze stosem zakrytym.

Co do ruchu frakcją Krymską otrzymałeś już odpowiedź od kolegi powyżej.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: koczkodan »

czy mozna skonczyc ruch na jeziorze? majac oczywiscie odpowiednia zdolnosc mecha (polandia bodajze)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Scythe

Post autor: Lothrain »

koczkodan pisze:czy mozna skonczyc ruch na jeziorze? majac oczywiscie odpowiednia zdolnosc mecha (polandia bodajze)
Można. Na jeziorze możesz nawet walczyć, jeśli spotkają się dwie nacje z możliwością wkraczania na jeziora. Frakcje z dodatku mogą także na jeziorach zostawiać znaczniki pułapek i kontroli.
Marecki
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2014, 09:54

Re: Scythe

Post autor: Marecki »

Tak, w przypadku Nordii zdolność żegluga wprost określa to w instrukcji (str. 16).
"Zdolność ta pozwala traktować pola z jeziorami jak każde inne terytoria na potrzeby ruchu."

Dodatkowo, na stronie 23 opisany jest przypadek "bitwy na jeziorze", która nie mogłaby mieć miejsca, bez pozostawienia mecha/bohatera na jeziorze. :wink:
"Bitwy na jeziorze mogą mieć miejsce pomiędzy takimi frakcjami jak Polania i Nordia."

Edit: Jak szukałem cytatu z instrukcji @Lothrain wykazał się większym refleksem. :wink:
Awatar użytkownika
radoslawus
Posty: 18
Rejestracja: 04 lut 2017, 14:00
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time

Re: Scythe zasady i dywagacje

Post autor: radoslawus »

Witajcie mam kilka pytań co do zasad:
1. Czy można wykonać ruch np dwoma mechami naraz wykorzystując ruch 1 hex x 1 jednostka? np. by dwoma mechami naraz najechać hex wroga? Czy to jest możliwe?
2. Jak dokładnie działa umiejętność u Roswecji "Wielkomiejskość"?
3. Czy umiejętność "Kamraci" u Polanii działa gdy mechem przepędzam chłopa przeciwnika, czy tylko gdy dochodzi do walki z użyciem siły? Czy przepędzanie chłopa jest walką?
4. Po przegranej walce lub przegnaniu chłopa, jednostki wracają do bazy?
Z góry dzięki ;)
"Wuja, graj!"
Salvadore21

Re: Scythe

Post autor: Salvadore21 »

Czołem. Chciałem zapytać o kolejność rozpoczęcia.
W jednym miejscu zasady mówią, że zgodnie z plansza gracza 1,2,3,3a i tak dalej.
A w innym miejscu, że najpierw Nordia, Roswiecja Krym...

Jak to jest?
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

Rozpoczyna ten kto ma najniższą wartość na planszy akcji a potem kolejny z lewej zgodnie z ruchem zegara.

Moje gry na BGG
ARossa
Posty: 3
Rejestracja: 29 lip 2017, 22:09

Re: Scythe

Post autor: ARossa »

Mam pytanie.
W rozgrywce Scythe doszło od Walki Frakcji Roswiecja i Nordia (na polu Fabryka) Walkę wygrywa Postać Roswiecji z Mechem Nordii.
Nordia ma odblokowaną "Żegluga".
Roswiecja ma odblokowaną "Wielkomiejskość"
Pyt: Czy Nordia po przegranej walce powinna wycofać się na planszę Bazy Frakcyjnej czy może wycofać się jedynie na jezioro (jeden heks do tyłu)
W Instrukcji str. 23 jest opisane, że przegrany musi wycofać jednostki do Bazy Frakcji.
Czy ta zasada jest nie dotyczy Frakcji Nordii kiedy ma odblokowaną zdolność "Żegluga" "... oraz WYCOFYWAĆ się na sąsiednie jeziora (nadal można wycofywać się do bazy frakcji) ?
Padre_W_stare_konto
Posty: 165
Rejestracja: 14 lis 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: Padre_W_stare_konto »

Może wybrać gdzie się wycofa na bazę albo na jezioro.
Zasady ogóle są zawsze podrzędne do zasad frakcji.

Moje gry na BGG
Roso
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2013, 17:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: Roso »

Pytanie co do frakcji z dodatku:
Chodzi mi głównie o kontrolowanie terytorium za pomocą flag i pułapek. Czy samo terytorium z flagą bez nikogo przynosi korzyści czy jest bezwartościowe ?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Scythe

Post autor: Lothrain »

Jest bezwartosciowe. Przynosi dwa punkty Albionowi o ile jest kontrolowane.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: yosz »

Ograłem trochę przedprodukcyjną kopię Igrając z Wiatrem. Jak macie 5 minut to zapraszam do recenzji: http://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/2 ... t-konkurs/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Scythe

Post autor: tomb »

Wykonuję akcję górnego rzędu, która daje mi +3 siły i bonusowo 1 popularności (z cechy pod wystawionym budynkiem). Jeśli siła osiąga maksymalny poziom i w ten sposób zdobywam 6 gwiazdkę, czy zdążę otrzymać również punkt popularności?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Scythe

Post autor: Lothrain »

tomb pisze:Wykonuję akcję górnego rzędu, która daje mi +3 siły i bonusowo 1 popularności (z cechy pod wystawionym budynkiem). Jeśli siła osiąga maksymalny poziom i w ten sposób zdobywam 6 gwiazdkę, czy zdążę otrzymać również punkt popularności?
Moim zdaniem tak, bo najpierw kończysz całą akcję, a potem sprawdzasz warunki zwycięstwa/zakończenia gry.
ODPOWIEDZ