Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: mat_eyo »

Szybkie pytanie odnośnie setupu potworów. Na specjalny zaznaczonych wulkanach mam położyć po dwa potwory, a resztę rozdysponować po równo tylko na zwykłych wulkanach? Czyli na "dwójkowych wulkanach" zawsze są dwa potwory, a na zwykłych zależnie od liczby graczy - 2 gracz po jednym potworze, trzech graczy po dwa potwory i przy czterech graczach po 3 potwory?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Tomzaq »

Tak jak piszesz
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: ChlastBatem »

Mój kolega przed rozgrywką wysłał mi link z BGG z nową wersją instrukcji. Takich dokonano zmian:
The changes are mainly clarifications:
1- bottom page 5: The last player rolls the Titan's die in every round, even when he recovers
2- bottom page 6 and page 10: clarification not to use a color twice for the same task
3- page 6 and page 11: clarification that the Zeus tiles for Shrines have to match the color of the image, not the Greek letter.
4- page 10: you can fight a monster which is not on top of the stack.
1,2 i 4 są zrozumiałe i wynikają z polskiej instrukcji. Jedynie może 1 trzeba się domyślić, na logikę.

Natomiast nie mogę rozszyfrować o jakie zamieszanie chodzi z punktem 3. Kompletnie nie rozumiem. Musi się zgadzać grecka literka aby można było wybudować świątynię przecież, jak się nie zgadza to dostajemy bonus.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: zakwas »

Wyspa musi być w Twoim kolorze gracza. Jeżeli nie jest, dostajesz bonus za odkryta literkę, wiec jeżeli grasz niebieskim, nie musisz w ogole patrzeć jaka jest litera na wyspach w kolorze niebieskim, bo za nie dostajesz zawsze te sama nagrodę - awans boga o stopień za wykonanie zadania.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: Pan_K »

zakwas pisze:Wyspa musi być w Twoim kolorze gracza. Jeżeli nie jest, dostajesz bonus za odkryta literkę, wiec jeżeli grasz niebieskim, nie musisz w ogole patrzeć jaka jest litera na wyspach w kolorze niebieskim, bo za nie dostajesz zawsze te sama nagrodę - awans boga o stopień za wykonanie zadania.
Czyli też oczywistość. Bo mnie to "wyjaśnienie" zbiło nieco z pantałyku ;)
Niemniej, cieszy mnie to, że grałem dobrze w każdym aspekcie.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: fahrad »

Gra moim zdaniem super, ale w czasie rozgrywki pojawiła się jedna wątpliwość. Czy po użyciu kości do wykonania akcji ruchu z karty towarzysza można użyć żetonów łaski, aby przedłużyć ten ruch o więcej niż 6 pól, czy te 6 pól to maksymalny zasięg ? Jeśli można, to czy jest to w jakiś sposób obwarowane wymogami, jak w przypadku normalnego ruchu z kości (wymóg zgodności koloru końcowego pola z kolorem użytej kości)? Może ktoś wie, bo sam szukałem (m.in. na bgg), ale nie znalazłem, a instrukcja w tym względzie jest wg mnie niedoprecyzowana.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: zakwas »

fahrad pisze:Gra moim zdaniem super, ale w czasie rozgrywki pojawiła się jedna wątpliwość. Czy po użyciu kości do wykonania akcji ruchu z karty towarzysza można użyć żetonów łaski, aby przedłużyć ten ruch o więcej niż 6 pól, czy te 6 pól to maksymalny zasięg ? Jeśli można, to czy jest to w jakiś sposób obwarowane wymogami, jak w przypadku normalnego ruchu z kości (wymóg zgodności koloru końcowego pola z kolorem użytej kości)? Może ktoś wie, bo sam szukałem (m.in. na bgg), ale nie znalazłem, a instrukcja w tym względzie jest wg mnie niedoprecyzowana.
Można.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Wincenty Jan »

Mam pytanie co do ruchu. Używam zielonej kosci aby przemieścić się o trzy pola i zakończyć na zielonym polu zgodnie z kolorem kosci , którą użyłem do ruchu. Używam dwa żetony boskiej interwencji i przesuwam statek o kolejne dwa pola. I teraz pytanie... czy ruch muszę zakończyć na zielonym polu (bo to przedłużenie ruchu z zielonej kości) czy wtedy zatrzymuje się na dowolnym polu o dwa pola dalej od tego zielonego, na którym zakończyłem ruch "olewając" już kolor?
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: cyberowca »

Przedłużony ruch musi skończyć się na polu w kolorze kości, tak jak ruch o trzy pola.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Wincenty Jan »

Dzieki
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Wincenty Jan »

Nadal mam wątpliwość. Jestem na polu startowym przy Zeusie. chcę płynąc na czerwone pole które jest oddalone o cztery pola od miejsca gdzie startuje. Moj statek ma zdolność ruchu o trzy pola więc chcę dodać jeden żeton łaski aby zatrzymać się na czerwonym polu. Czy to jest poprawny ruch?
maggie
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2016, 11:26

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: maggie »

Jeśli używasz czerwonej kości, to tak - jest poprawnie.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: cyberowca »

Możesz wydać dowolną liczbę łask, ale ruch musi się skończyć na polu w kolorze kości użytej do aukcji. Jest to napisane w instrukcji na 10 stronie, gdzie opisana jest akcja podróży.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Faziee »

Mam pytanie odnośnie czerwonego Boga. Czy jeżeli w turze innego gracza wejdzie mi on na szczyt i do początku swojej tury uzbieram 6 lub 3 takie same rany, to mogę go użyć, żeby pozbyć się ran i wykonać swój ruch normalnie, czy muszę normalnie odpoczywać a z niego będę mógł skorzystać dopiero później.
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: cyberowca »

Myślę że nie, bo na początku tury gracza sprawdzasz karty ran. Jeśli masz 3 takie same lub sześć, natychmiast skończysz swoją turę. Tura gracza składa się z trzech faz.
1 sprawdzasz rany
2 akcje
3 przepytanie wyroczni.
I to właśnie w fazie akcji dopiero można korzystać z akcji bogów.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Wincenty Jan »

Ardel12 pisze:
bartekb8 pisze:A mi się ta zasada nie podoba i według mnie jest niepotrzebnym ułatwieniem (i tak już można mieć dowolną ilość kart, więc jeszcze możliwość zmiany ich koloru to już przesada), dlatego gramy tak że nie można zmienić koloru karty Wyroczni... Mimo że oficjalnie autor potwierdził że można i że w niemieckiej wersji instrukcji jest to wyszczególnione.

A mam głupie pytanie odnośnie zasady: "Każdą akcję należy przeprowadzić do końca przed przystąpieniem do kolejnej akcji (str.10)". Rozumiem przykład z potworem, ale chodzi o to że nie bardzo wiem jakby ta zasada miała się odnosić do innych akcji?
Oczywiście można użyć 3 kości i ewentualnie karty Wyroczni żeby wykonać kilka pełnych ruchów pod rząd lub poprzedzielanych innymi akcjami, prawda? Ja tak to widzę, bo w instrukcji nie jest napisane że jesteśmy ograniczeni tylko do jednego rodzaju akcji na turę.
Zapis ten też ma wyłączyć możliwość ruchu np o 2 z 3 pól, wykonanie jakiejś akcji, a potem kontynuowanie ruchu.

Czyli mój statek rusza się ZAWSZE o trzy pola plus ewentualne przedłużenie ruchu o pioruny?
Nie mogę ruszyć się statkiem o jedno lub dwa pola?
Czy źle interpretuje powyższy post? Oby...
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: mat_eyo »

Możesz ruszyć się do trzech pól. Zasad jest po to, żeby nie było myków typu "ruszam się o dwa pola z trzech, drugą kostką ładuję posąg, a teraz ruszam się o to ostatnie pole z tego pierwszego ruchu".
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Wincenty Jan »

mat_eyo pisze:Możesz ruszyć się do trzech pól. Zasad jest po to, żeby nie było myków typu "ruszam się o dwa pola z trzech, drugą kostką ładuję posąg, a teraz ruszam się o to ostatnie pole z tego pierwszego ruchu".
I to ma sens! :D serdeczne dzięki!
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Relo »

Mam pytanie związane z użyciem dwa razy w tej samej rundzie funkcji boga.
Otóż po wyrzuceniu kostek (np dwie niebieskie, jedna zielona) i stanie na mojej planszetce, gdzie mam boga niebieskiego na "krzesełku" rozpoczynam swoją rundę - gra dwuosobowa (ewentualnie dzięki jednej z kostek niebieskich przesuwam go na krzesełko).
Wykorzystuję boga i płynę na drugi koniec planszy (zjeżdża on z chmur). odkrywam wyspę - która (nie w moim kolorze), która pozwala mi przesunąć o trzy pola jednego boga (lub kilku o jedno pole) w chmury. Dzięki temu mój bóg znajduje się na przedostatnim poziomie chmur. Używam jednej z niebieskich kości, aby wepchnąć go na krzesełko. Dzięki temu, że jest na krzesełku, wykorzystuję jego moc i dopływam gdzie chcę (np do Zeusa i kończę grę).

Czy według Was wykorzystanie mocy jednego Boga można wykorzystać w jednej swojej rundzie dwa razy, czy jest to jednak niedozwolone?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: zakwas »

Relo pisze:Mam pytanie związane z użyciem dwa razy w tej samej rundzie funkcji boga.
Otóż po wyrzuceniu kostek (np dwie niebieskie, jedna zielona) i stanie na mojej planszetce, gdzie mam boga niebieskiego na "krzesełku" rozpoczynam swoją rundę - gra dwuosobowa (ewentualnie dzięki jednej z kostek niebieskich przesuwam go na krzesełko).
Wykorzystuję boga i płynę na drugi koniec planszy (zjeżdża on z chmur). odkrywam wyspę - która (nie w moim kolorze), która pozwala mi przesunąć o trzy pola jednego boga (lub kilku o jedno pole) w chmury. Dzięki temu mój bóg znajduje się na przedostatnim poziomie chmur. Używam jednej z niebieskich kości, aby wepchnąć go na krzesełko. Dzięki temu, że jest na krzesełku, wykorzystuję jego moc i dopływam gdzie chcę (np do Zeusa i kończę grę).

Czy według Was wykorzystanie mocy jednego Boga można wykorzystać w jednej swojej rundzie dwa razy, czy jest to jednak niedozwolone?
Jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. ;)
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: Relo »

zakwas pisze:
Relo pisze:Mam pytanie związane z użyciem dwa razy w tej samej rundzie funkcji boga.
Otóż po wyrzuceniu kostek (np dwie niebieskie, jedna zielona) i stanie na mojej planszetce, gdzie mam boga niebieskiego na "krzesełku" rozpoczynam swoją rundę - gra dwuosobowa (ewentualnie dzięki jednej z kostek niebieskich przesuwam go na krzesełko).
Wykorzystuję boga i płynę na drugi koniec planszy (zjeżdża on z chmur). odkrywam wyspę - która (nie w moim kolorze), która pozwala mi przesunąć o trzy pola jednego boga (lub kilku o jedno pole) w chmury. Dzięki temu mój bóg znajduje się na przedostatnim poziomie chmur. Używam jednej z niebieskich kości, aby wepchnąć go na krzesełko. Dzięki temu, że jest na krzesełku, wykorzystuję jego moc i dopływam gdzie chcę (np do Zeusa i kończę grę).

Czy według Was wykorzystanie mocy jednego Boga można wykorzystać w jednej swojej rundzie dwa razy, czy jest to jednak niedozwolone?
Jeżeli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone. ;)
Tak też to zinterpretowałem, i dzięki takiemu manewrowi wygrałem rozgrywkę. Chciałem się upewnić, że nie naciągam zasad. :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: zakwas »

U nas odchodziły podobne manewry i nikt nie zgłaszał sprzeciwu ani nie wyrażał zdziwienia. Ta gra daje dużo swobody działania, zwłaszcza na tle innych gier Felda. :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyrocznia delficka [The Oracle of Delphi]

Post autor: romeck »

zakwas pisze:Wyspa musi być w Twoim kolorze gracza. Jeżeli nie jest, dostajesz bonus za odkryta literkę, wiec jeżeli grasz niebieskim, nie musisz w ogole patrzeć jaka jest litera na wyspach w kolorze niebieskim, bo za nie dostajesz zawsze te sama nagrodę - awans boga o stopień za wykonanie zadania.
Albo nie rozumiem, albo to nie jest prawda. Kolorów wysp (obramowań) jest 6. Kolorów graczy jest 4.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: mat_eyo »

Nie rozumiesz ;)

Chodzi o kolory eksplorowanych żetonów. Jeśli jest to Twój kolor, stawiasz tam świątynię i awansujesz boga o jeden poziom. Jeśli zaś jest to kafelek innego gracza, to dostajesz nagrodę zgodnie z odsłoniętą literką.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Wyrocznia Delficka / Oracle of Delphi

Post autor: romeck »

mat_eyo pisze:Nie rozumiesz ;)

Chodzi o kolory eksplorowanych żetonów. Jeśli jest to Twój kolor, stawiasz tam świątynię i awansujesz boga o jeden poziom. Jeśli zaś jest to kafelek innego gracza, to dostajesz nagrodę zgodnie z odsłoniętą literką.
Dalej nie rozumiem. Przecież tam są greckie litery i to na ich podstawie określam, czy stawiam kaplicę (nie świątynię) czy też dostaję bonus, jeśli tam nie ma mojej literki.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ