Ulm (Günter Burkhardt)

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: FortArt »

Kafelki dachu katedry zmieniają reguły na jedną rundę. A co z pomocnikami? Czy pomocnik pozwalający kupić jedną z dwóch kart za dwa różne żetony działa nadal przy wydarzeniu "karty kupujemy za monetę" i "jedna karta za jeden żeton"?
Ostatnio zmieniony 16 sie 2018, 09:22 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Ulm

Post autor: Tomzaq »

Wydaje mi się, że użycie kafli dachu jest opcjonalne i wybierasz to co dla Ciebie jest korzystniejsze.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ulm

Post autor: FortArt »

Tomzaq pisze: 04 sie 2018, 08:05 Wydaje mi się, że użycie kafli dachu jest opcjonalne i wybierasz to co dla Ciebie jest korzystniejsze.
Kafle dachu nie mogą być opcjonalne skoro czasem podnoszą koszt lub narzucają kary. Ale rozumiem, że opcjonalne w tym sensie, że pomocnik nadal działa i jego posiadacz ma wybór.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: bobule »

Dwa pytania mam.
Po pierwsze, do czego mają mi służyć te trzy znaczniki herbów, które dostaję na początku gry? Oznaczam nimi posiadane przez siebie złote herby?
Po drugie, co jeśli odrzucam dwa żetony akcji, aby pobrać dwie karty, z których jedną odrzucam. Rozumiem, że w takim wypadku, nie aktywuje "mocy" odrzucanej karty i nie mam w związku z tym, żadnych dodatkowych profitów?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: FortArt »

bobule pisze: 16 sie 2018, 16:44 Dwa pytania mam.
Po pierwsze, do czego mają mi służyć te trzy znaczniki herbów, które dostaję na początku gry? Oznaczam nimi posiadane przez siebie złote herby?
Po drugie, co jeśli odrzucam dwa żetony akcji, aby pobrać dwie karty, z których jedną odrzucam. Rozumiem, że w takim wypadku, nie aktywuje "mocy" odrzucanej karty i nie mam w związku z tym, żadnych dodatkowych profitów?
Po "kupieniu" tarczy herbowej budynku robisz trzy rzeczy
- przyznajesz sobie punkty (te po lewej)
- kładziesz swój znacznik na miniaturce kupionego budynku na polu wyboru akcji, tym 3x3 (to się nazywa pole katedry bodaj), dzięki temu przesuwanie żetonów w Twoją stronę da Ci wróbla
- jeśli to był budynek w złotej ramce to kładziesz swoją tarczę w kolorze gracza na odpowiednim herbie na plaszy, dzięki temu jeśli ktos wejdzie do Twojej dzielnicy (wykona w niej akcję pieczęci) to dostaniesz punkty (te po prawej) - na tych ze srebrną ramką się nie kładzie bo one nie dają pkt w tracie gry.

Jedną z dwóch kart odrzucasz (bez profitów niej). Korzyść to właśnie możliwość wyboru.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: bobule »

Hej, a jak w końcu działają karty? W instrukcji jest coś o tym, że dobieramy jedną/dwie karty, gdy mamy jedną to zostaje nam na ręce, a jak dwie to jedną odrzucamy, a druga zostaje na ręce. To jest w miarę zrozumiałe, ale czy ja, żeby kartę zachować do końcowej punktacji, muszę osobno użyć karty (punkt 5, w ściądze dla graczy) i wtedy zagrywam ją przed siebie? Czy po prostu to, że kartę zostawiam na ręce jest równoznaczne z tym, że jeśli jej później nie odrzucę (wykorzystując akcję z punktu 5-tego, czyli zagranie karty w dowolnym momencie swojej tury) to ona będzie liczona normalnie na zakończenie gry. Czy muszę jeszcze specjalnie wykorzystać tą akcję, żeby zagrać tę kartę na stół "przed siebie".
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Z tego co pamiętam to kartę zdobywasz (czyli masz ją na ręku), a potem aby coś z niej było to musisz ją zagrać (wykładasz kartę przed sobą).
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: Tomzaq »

Musisz zagrać kartę. Możesz to zrobić raz na rundę w dowolnym nomencie twojej tury oraz jako akcję brązową zamiast dobierać karty z decku.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: FortArt »

Dla jasności zagrywając kartę wybierasz czy działa opis na górze czy na dole. Jak wybierzesz górny to karta trafia na discard a Ty masz efekt od razu. Jak dolny to zagrywasz przed siebie na stół i masz punkty na koniec gry.

Pytasz o rzeczy jasno opisane w instrukcji. Poszukaj sobie na Youtubie ze dwóch filmików jak grać.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: bobule »

FortArt pisze: 20 sie 2018, 00:04 Pytasz o rzeczy jasno opisane w instrukcji. Poszukaj sobie na Youtubie ze dwóch filmików jak grać.
Jeśli byłoby to jasno opisane w instrukcji, to nie uzyskałbym sprzecznych odpowiedzi :P Jak na razie to Dr Niqczemniuk uważa, że opcja nr 1, a Ty, że opcja nr 2. Jakby zagrywanie kart było oczywiste to bym nie pytał :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: FortArt »

Nie. Naprawdę nie czytasz uważnie. Wszyscy trzej/troje napisaliśmy to samo: kartę by działała musisz zagrać.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: bobule »

No dobra, masz rację. Ale ta zasada w sumie chyba tylko niepotrzebnie utrudnia już wystarczająco trudną rozgrywkę, a i nie wiem jakim cudem osoba próbująca coś uzbierać w kartach miałaby w ogóle jakiekolwiek szanse na wygranie gry. Ale oczywiście jeśli słyszałeś o takich przypadkach to powiedz, bo ja mam wrażenie, że najbardziej premiowane jest zdobywanie dzielnic.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

bobule pisze: 20 sie 2018, 16:39 No dobra, masz rację. Ale ta zasada w sumie chyba tylko niepotrzebnie utrudnia już wystarczająco trudną rozgrywkę, a i nie wiem jakim cudem osoba próbująca coś uzbierać w kartach miałaby w ogóle jakiekolwiek szanse na wygranie gry. Ale oczywiście jeśli słyszałeś o takich przypadkach to powiedz, bo ja mam wrażenie, że najbardziej premiowane jest zdobywanie dzielnic.
Skompletowanie katedry z kart daje sporo punktów.
Rozumiem że dla początkującego gra może nastręczać pewnych trudności, choć tak naprawdę Ulm należy do kategorii lżejszych gier :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: FortArt »

To wątek o zasadach więc dyskusja o strategi robi się OT.
Odpowiedziałem tu:
viewtopic.php?p=1066842#p1066842
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: paracelsus444 »

Dzisiaj grając dotarło do mnie, że nie wszystkie dzielnice na szachownicy mają swój odpowiednik w tarczy ze złotym herbem. To znaczy nie ma możliwości żeby zająć wszystkie pola pionkami wokół szachownicy (co daje nam wróbla przy przesunięciu przez przeciwnika kafli w tym kierunku) bo niektóre rysunki koło szachownicy są srebrnymi tarczami. Policzyłem że wokół szachownicy jest 12 pól herbowych, z czego tylko 8 można zająć kupując herb. Dobrze myślę?
niwlak
Posty: 53
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 35 times
Been thanked: 24 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: niwlak »

paracelsus444 pisze: 25 maja 2020, 22:52 Dzisiaj grając dotarło do mnie, że nie wszystkie dzielnice na szachownicy mają swój odpowiednik w tarczy ze złotym herbem. To znaczy nie ma możliwości żeby zająć wszystkie pola pionkami wokół szachownicy (co daje nam wróbla przy przesunięciu przez przeciwnika kafli w tym kierunku) bo niektóre rysunki koło szachownicy są srebrnymi tarczami. Policzyłem że wokół szachownicy jest 12 pól herbowych, z czego tylko 8 można zająć kupując herb. Dobrze myślę?
Znaczniki na szachownicy kładzie się bez względu na kolor tarczy. Każda tarcza, srebrna czy złota, mają swój odpowiednik na szachownicy. Brak możliwości zajęcia wszystkich pół wynika raczej z ograniczonej ilości akcji jakie można wykonać w dzielnicach z herbami. Każdy gracz na starcie ma 3 herby w swoim kolorze. To powoduje, że można mieć maksymalnie 3 złote herby.
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Ulm (Günter Burkhardt)

Post autor: paracelsus444 »

Faktycznie! Tylko złota tarcza pozwala zająć dzielnicę, ale zarówno złota jak i srebrna pozwala zając miejsce na szachownicy! Dziękuję, dobrze że zapytałem bo bym źle grał :D
ODPOWIEDZ