Cry Havoc - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Cry Havoc

Post autor: orzeh »

ariser pisze:1. Tak.
2. Tak (ale tutaj głowy sobie nie dam uciąć).
Potwierdzam, głowa ocalona :)
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Cry Havoc

Post autor: ronczi »

Co do punktowania regionu ze sztabem to wydaje mi się że nie powinien - nie posiada on żetonu kontroli (instrukcja) a tylko nadruk symbolu frakcji :)

Mam natomiast pytanie:
- jedno z wydarzeń nakazuje usunąć jeden kryształ z regionu o największej ich ilości - co z remisami
- czy w grze 2-3 osoby bierze się trogów jako jeńców? - czyli ich figurki zabieramy i punktujemy co rundę- wydaje mi się że tak ale wolę zapytań (w końcu nie ma możliwości ich odbicia).
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Cry Havoc

Post autor: orzeh »

ronczi pisze:Co do punktowania regionu ze sztabem to wydaje mi się że nie powinien - nie posiada on żetonu kontroli (instrukcja) a tylko nadruk symbolu frakcji :)

Mam natomiast pytanie:
- jedno z wydarzeń nakazuje usunąć jeden kryształ z regionu o największej ich ilości - co z remisami
- czy w grze 2-3 osoby bierze się trogów jako jeńców? - czyli ich figurki zabieramy i punktujemy co rundę- wydaje mi się że tak ale wolę zapytań (w końcu nie ma możliwości ich odbicia).
za FAQ - dotyczy to wszystkich regionów na których jest wskazana ilość
Tak i dokładnie tak jest w instrukcji
Za Instrukcja "Przygotowanie":
4. Każdy z graczy wybiera Frakcję, którą będzie grał. Żetony Sztabów Frakcji
uczestniczących w rozgrywce (poza Trogami) rozmieśćcie na planszy, kładąc je losowo
na polach oznaczonych „Sztab”. Następnie na pole ze Sztabem danej Frakcji dołóżcie po
4 figurki Oddziałów i po 1 żetonie Kontroli tej Frakcji.
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Cry Havoc

Post autor: ronczi »

Faktycznie :) umknęło.
Amaro
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2016, 21:19

Re: Cry Havoc

Post autor: Amaro »

Ja z kolei mam takie pytania:

1. Czy Strażnica może zostać ustawiona na regionie niekontrolowanym przez Ludzi?
2. Co dokładnie oznacza termin Pula Kryształów w przypadku Pielgrzymów? Jak je zdobywają? Czy są to kryształy uzyskane dzięki kontroli nad regionem?

Z góry dzięki!
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Cry Havoc

Post autor: Arius »

Amaro pisze:Ja z kolei mam takie pytania:

2. Co dokładnie oznacza termin Pula Kryształów w przypadku Pielgrzymów? Jak je zdobywają? Czy są to kryształy uzyskane dzięki kontroli nad regionem?

Z góry dzięki!
Pilegrzymi mają budynek: żniwiarkę, który pozwala im z planszy pobierać kryształy i odkładać do swojej puli kryształów.
I np. ich podstawowa umiejętność pozwala im punktować za zebrane w tej puli kryształy.
Borys_x
Posty: 8
Rejestracja: 02 lip 2015, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Cry Havoc

Post autor: Borys_x »

Arius pisze:
Amaro pisze:Ja z kolei mam takie pytania:

2. Co dokładnie oznacza termin Pula Kryształów w przypadku Pielgrzymów? Jak je zdobywają? Czy są to kryształy uzyskane dzięki kontroli nad regionem?

Z góry dzięki!
Pilegrzymi mają budynek: żniwiarkę, który pozwala im z planszy pobierać kryształy i odkładać do swojej puli kryształów.
I np. ich podstawowa umiejętność pozwala im punktować za zebrane w tej puli kryształy.
Żniwiarka pobiera kryształy z zasobów ogólnych nie z planszy.
Arius
Posty: 1402
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 289 times
Been thanked: 154 times

Re: Cry Havoc

Post autor: Arius »

Borys_x pisze:
Arius pisze:
Amaro pisze:Ja z kolei mam takie pytania:

2. Co dokładnie oznacza termin Pula Kryształów w przypadku Pielgrzymów? Jak je zdobywają? Czy są to kryształy uzyskane dzięki kontroli nad regionem?

Z góry dzięki!
Pilegrzymi mają budynek: żniwiarkę, który pozwala im z planszy pobierać kryształy i odkładać do swojej puli kryształów.
I np. ich podstawowa umiejętność pozwala im punktować za zebrane w tej puli kryształy.
Żniwiarka pobiera kryształy z zasobów ogólnych nie z planszy.
O super. To nie wiem jak to przeczytałem podczas rozgrywki, ale wyzbierałem ze swoich regionów wszystkie kryształki, dzięki czemu na koniec gry nie punktowałem za nie :) Jakbym się wyżej nie odezwał, to byś mnie nie wyprowadził z błędu. Dzięki.
ronczi
Posty: 332
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Cry Havoc

Post autor: ronczi »

Jeszcze raz zapytam

- jedno z wydarzeń nakazuje usunąć jeden kryształ z regionu o największej ich ilości - co z remisami
- czy w grze 2-3 osoby bierze się trogów jako jeńców? - czyli ich figurki zabieramy i punktujemy co rundę- wydaje mi się że tak ale wolę zapytań (w końcu nie ma możliwości ich odbicia).

I jeszcze jak po zagraniu kart musicie dobrać kartę, a skończyła się talia dociągania to właśnie zagrane karty także są wtasowywane - taki szczegół.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1136
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 48 times

Re: Cry Havoc

Post autor: ariser »

Odpowiedz taka jak wyżej - zabierasz kryształy ze wszystkich regionów z tą ilością kryształów. Można brać Troggów jako jeńców normalnie.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Amaro
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2016, 21:19

Re: Cry Havoc

Post autor: Amaro »

Hej, a jeszcze pytanie. Co musi się zdarzyć by gra trwała mniej niż 5 rund? Nie do końca kumam jak to jest z tymi nierozpatrzonymi Wydarzeniami itd. Wg instrukcji wychodzi, że mijając takie wydarzenie gra się kończy (?), a wg innego miejsca instrukcji żetony wydarzenia powiększa kolejny stosik z wydarzeniami? Może to ktoś roztłumaczyć możliwie prosto?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Cry Havoc

Post autor: rattkin »

Jeśli ktoś przekroczy punktami dany żeton, to przechodzi on na następną w kolejności kupkę. Podczas nowej rundy rozpatruje się następny żeton/kupkę żetonów w kolejności. Ponieważ na jednej kupce będą dwa, rozpatruje je się naraz, efektywnie skracając grę o rundę.
Amaro
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2016, 21:19

Re: Cry Havoc

Post autor: Amaro »

Dzięki za odpowiedź.
W ramach potwierdzenia - przekroczyłem wydarzenie kończąc pierwszą rundę. Wydarzenie trafia na następny stos i ten ma już dwa wydarzenia. Więc w trzeciej turze rozpatrujemy dwa wydarzenia, a że to trzecia tura to dwa już rozpatrzyliśmy, łącznie cztery. W takim wypadku zostaje tylko jedno więc w czwartej rundzie rozpatrzymy piąte wydarzenie i ono kończy grę. Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Cry Havoc

Post autor: rattkin »

Nie. Szczególnie, że używasz runda i tura naprzemiennie i nie wiadomo o co chodzi. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie i skonfrontuj z instrukcją.
Amaro
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2016, 21:19

Re: Cry Havoc

Post autor: Amaro »

Czyli jeśli na kupce znajdą się dwa żetony wydarzenia, to po ich rozpatrzeniu mamy rundę mniej. Gdyby było ich trzy to skrócilibyśmy o dwie?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Cry Havoc

Post autor: orzeh »

Byłyby 3 rundy :-) I potwierdzam, da się !
Amaro
Posty: 7
Rejestracja: 03 paź 2016, 21:19

Re: Cry Havoc

Post autor: Amaro »

Mniej się chyba nie da :P
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Cry Havoc

Post autor: buhaj »

Hej. Jestem po przeczytaniu instrukcji (wczoraj wieczorem). Przeczytałem też cały wątek w tym dziale. Mam pytanie. Jak rozumiecię tę umiejętność specjalną Ludzi pt Zniszcz i coś tam (piszę nie mając instrukcji pod ręką). Dokłada się żeton do walki ale nie swojej. O co chodzi?
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Cry Havoc

Post autor: buhaj »

Dokładnie chodzi mi o kartę: "Znajdź i zniszcz". Poprawcie mnie jesli sie mylę. Jako kierujący Ludźmi szukam bitwy bez nich (np: Maszyny vs Pielgrzymi) i kładę zeton na ich bitwie co mnie uprawnia do dodania swoich oddziałów (w liczbie równej regionom pod moją kontrolą a sasiadujących z terenem bitwy) do "Wyniszczenia". To rozumiem (mam nadzieję) ale:
1. Czy mam wybrac przeciwnika którego wyniszczam (np maszyny)
2. Czy moge wyniszczac obie frakcje (maszyny i pielgrzymi)
3. Czy robię to przed ich własnym wyniszczeniem czy po (to by było dla mnie czasami korzystniejsze), czy wybieram kiedy chcę (co by było najkorzystniejsze)

Wielkie dzięki jesli ktoś mi rozjasni tę kwestię
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Cry Havoc

Post autor: orzeh »

buhaj pisze:Dokładnie chodzi mi o kartę: "Znajdź i zniszcz". Poprawcie mnie jesli sie mylę. Jako kierujący Ludźmi szukam bitwy bez nich (np: Maszyny vs Pielgrzymi) i kładę zeton na ich bitwie co mnie uprawnia do dodania swoich oddziałów (w liczbie równej regionom pod moją kontrolą a sasiadujących z terenem bitwy) do "Wyniszczenia". To rozumiem (mam nadzieję) ale:
1. Czy mam wybrac przeciwnika którego wyniszczam (np maszyny)
2. Czy moge wyniszczac obie frakcje (maszyny i pielgrzymi)
3. Czy robię to przed ich własnym wyniszczeniem czy po (to by było dla mnie czasami korzystniejsze), czy wybieram kiedy chcę (co by było najkorzystniejsze)

Wielkie dzięki jesli ktoś mi rozjasni tę kwestię
O ile mnie pamięć nie myli w przypadku tego żetonu odpowiedź 3 - PO wszystkich innych.
buhaj
Posty: 1036
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 837 times
Been thanked: 498 times

Re: Cry Havoc

Post autor: buhaj »

orzeh pisze:
buhaj pisze:Dokładnie chodzi mi o kartę: "Znajdź i zniszcz". Poprawcie mnie jesli sie mylę. Jako kierujący Ludźmi szukam bitwy bez nich (np: Maszyny vs Pielgrzymi) i kładę zeton na ich bitwie co mnie uprawnia do dodania swoich oddziałów (w liczbie równej regionom pod moją kontrolą a sasiadujących z terenem bitwy) do "Wyniszczenia". To rozumiem (mam nadzieję) ale:
1. Czy mam wybrac przeciwnika którego wyniszczam (np maszyny)
2. Czy moge wyniszczac obie frakcje (maszyny i pielgrzymi)
3. Czy robię to przed ich własnym wyniszczeniem czy po (to by było dla mnie czasami korzystniejsze), czy wybieram kiedy chcę (co by było najkorzystniejsze)

Wielkie dzięki jesli ktoś mi rozjasni tę kwestię
O ile mnie pamięć nie myli w przypadku tego żetonu odpowiedź 3 - PO wszystkich innych.
Dzięki za info. Wieczorem druga gra tym razem z Ludźmi, więc wiadomośc bardzo się przyda :D
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Cry Havoc

Post autor: UncleLion »

Czy w wyniku wycofywania Trogów w rozgrywce 2-3 osobowej na jednym polu mogą znaleźć się 2-3 żetony Trogów (np. Horda która wcześniej tam leżała+siedlisko dokładane w ramach wycofania)?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Cry Havoc

Post autor: orzeh »

Tak
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Cry Havoc

Post autor: kaszkiet »

Jak rozpatrywać wyniszczenie w bitwie po zagraniu karty, która zmienia kolejność rozstrzygania celów i wyniszczenie jest pierwsze?
Jednocześnie, jak to opisano w instrukcji, trochę się nie da.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Cry Havoc

Post autor: malekith_86 »

kaszkiet pisze:Jak rozpatrywać wyniszczenie w bitwie po zagraniu karty, która zmienia kolejność rozstrzygania celów i wyniszczenie jest pierwsze?
Jednocześnie, jak to opisano w instrukcji, trochę się nie da.

jednocześnie
czyli dajmy na to, masz na wyniszczeniu 1 ludka i przeciwnik ma 1 ludka
każdy wybiera kogo zabija i nawet gdybyście wybrali, że zabijacie ludka na wyniszczeniu to jak to interpretuje instrukcja strzela się w tym samym momencie i oba ludki giną
nawet gdyby Twój ludek miał zabić ludka stojącego na kontroli nad regionem a ludek wroga tego ludka Twojego co zabija to i tak robicie to jednocześnie
Ty zabijasz przeciwnikowi ludka na kontroli a on Tobie Twojego ludka na wyniszczeniu
ODPOWIEDZ