Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Post autor: rafaelus »

Gra już w drodze, więc czytam instrukcję. Mam wątpliwości co do setupu. Czytałem zarówno po polsku, jak i po angielsku.

Początkujący gracze dostają 10 kart projektów. Czy dobrze rozumię, że nie muszą za nie w ogóle płacić, żeby je zatrzymać? Czy może jednak podobnie jak doświadczeni gracze muszą zdecydować, które karty zatrzymują, płacąc 3M za każdą?

Pierwszy raz widzę grę, która czyni takie rozdzielenie :) I tak myślę, że będę grał z opcją 2 karty korporacji do wyboru + opłata za każdą kartę projektu.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

rafaelus pisze: Początkujący gracze dostają 10 kart projektów. Czy dobrze rozumię, że nie muszą za nie w ogóle płacić, żeby je zatrzymać? Czy może jednak podobnie jak doświadczeni gracze muszą zdecydować, które karty zatrzymują, płacąc 3M za każdą?

Pierwszy raz widzę grę, która czyni takie rozdzielenie :) I tak myślę, że będę grał z opcją 2 karty korporacji do wyboru + opłata za każdą kartę projektu.
Tak, w grze podstawowej (ze startowymi korporacjami) dostajesz 10 projektów za darmo. Dopiero grając z kartami korporacji z tych 10 musisz je kupować.
Pierwszą partię sugeruję rozegrać jednak na zasadach podstawowych, bo gracze nie wiedzą na ogół co kupić, co jest fajne, a co nie ;)
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rafaelus »

Yavi pisze: Pierwszą partię sugeruję rozegrać jednak na zasadach podstawowych, bo gracze nie wiedzą na ogół co kupić, co jest fajne, a co nie ;)
W sumie racja, dzięki za odpowiedź. Ja od razu wyobraziłem sobie grę mieszaną (początkujący + doświadczeni) :mrgreen:
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

1. Pytanie o karty niebieskie które dodają zasoby mikrobów/liści/zwierząt za zagranie innej karty z tymi symbolami (nie pamiętam nazw kart ale nie o to chodzi):
Karty mają w tekście "lub" za każdy symbol. W grze są z kolei karty posiadające "na sobie" dwie ikony "liścia" i "mikroba" na raz, czy za zagranie karty z dwoma+ symbolami w/w karta aktywna daje JEDEN czy DWA zasoby ?

2. Karta zielona z "ery korporacyjnej" (w nazwie coś z robotami było), która jako akcja może skopiować dowolny efekt z zagranej już karty "domkiem" - czy muszę być w stanie wykonać w całości tą kopiowaną kartę? Chodzi głównie o to, że mógłbym skopiować kartę która poza efektami podnoszenia zasobów czy zasobami, "buduje" obszar specjalny a ja oczywiście nie mogę go wybudować drugi raz bo jest tylko jeden tego rodzaju (ale za to są bardzo dobre akcje torów produkcyjnych)?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

orzeh pisze:1. Pytanie o karty niebieskie które dodają zasoby mikrobów/liści/zwierząt za zagranie innej karty z tymi symbolami (nie pamiętam nazw kart ale nie o to chodzi):
Karty mają w tekście "lub" za każdy symbol. W grze są z kolei karty posiadające "na sobie" dwie ikony "liścia" i "mikroba" na raz, czy za zagranie karty z dwoma+ symbolami w/w karta aktywna daje JEDEN czy DWA zasoby ?

2. Karta zielona z "ery korporacyjnej" (w nazwie coś z robotami było), która jako akcja może skopiować dowolny efekt z zagranej już karty "domkiem" - czy muszę być w stanie wykonać w całości tą kopiowaną kartę? Chodzi głównie o to, że mógłbym skopiować kartę która poza efektami podnoszenia zasobów czy zasobami, "buduje" obszar specjalny a ja oczywiście nie mogę go wybudować drugi raz bo jest tylko jeden tego rodzaju (ale za to są bardzo dobre akcje torów produkcyjnych)?
1. Wydaje mi się, że 1 zasób. Karta mówi o "zagrywaniu karty z symbolem", a nie "za każdy symbol".
2. Jeśli dobrze pamiętam, to ta karta chyba mówi, że kopiujesz tylko efekt związany z torem/torami zasobów.
Robuś74
Posty: 20
Rejestracja: 15 kwie 2014, 19:41
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Robuś74 »

Małe pytanko: gramy na dwie osoby, faza akcji - najpierw gracz a wykonuje jedną lub dwie akcje, potem gracz b również jedną lub dwie akcje następnie znowu gracz a jedną lub dwie akcje i tak dalej aż każdy spasuje? Dobrze to rozumiem?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

Tak to działa, jeśli oboje graczy spasuje, należy zrobić produkcję, zmienić pokolenie i od nowa.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Czy znaczniki produkcji na początku gry stoją na polu 1 czy na polu 0? Nie jest to dla mnie jasne po przeczytaniu instrukcji.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Tomzaq pisze:Czy znaczniki produkcji na początku gry stoją na polu 1 czy na polu 0? Nie jest to dla mnie jasne po przeczytaniu instrukcji.
Też nie czaiłem, co znaczy "na pierwszych polach". Angielska instrukcja rozwiewa wątpliwość - w wariancie bez kart korporacyjnych stawiasz na polach 1, a w wariancie z kartami korporacyjnymi na 0.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

Kolejne pytanie dot karty:
Jest karta która za zagranie symbolu nauki daje tenże zasób, nie ma na niej "czerwonej strzałki" akcyjnej.
Czy jest tak kiedy zagrywam kartę z nauką:
1. tylko kładę zasób
2. za zasób który jest już położony dociągam kartę (w momencie zagrania karty)
3. jako nie-akcja wykorzystuje zasób nauki w dowolnej chwili swojej tury aby dociągnąć kartę za kostkę zasobu
(teoretycznie, jeżeli są prawdziwe, kroki 1+3 można łączyć?)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

orzeh pisze:Kolejne pytanie dot karty:
Jest karta która za zagranie symbolu nauki daje tenże zasób, nie ma na niej "czerwonej strzałki" akcyjnej.
Czy jest tak kiedy zagrywam kartę z nauką:
1. tylko kładę zasób
2. za zasób który jest już położony dociągam kartę (w momencie zagrania karty)
3. jako nie-akcja wykorzystuje zasób nauki w dowolnej chwili swojej tury aby dociągnąć kartę za kostkę zasobu
(teoretycznie, jeżeli są prawdziwe, kroki 1+3 można łączyć?)
1. Skoro karta daje zasób nauki (oznaczany znacznikami na karcie) to czemu masz ciągnąć kartę za te kostki? Chyba że to jest napisane na karcie :)
2. musisz napisać cały tekst karty, wtedy przeanalizujemy :)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

AkitaInu pisze: 1. Skoro karta daje zasób nauki (oznaczany znacznikami na karcie) to czemu masz ciągnąć kartę za te kostki? Chyba że to jest napisane na karcie :)
2. musisz napisać cały tekst karty, wtedy przeanalizujemy :)
achh żebym to ja pamiętał, jest gdzieś spis kart?
edit - przeczytałem co napisałem i uzupełniam:
Kolejne pytanie dot karty:
Jest karta która za zagranie symbolu nauki daje tenże zasób lub ściągając zasób z tej karty można dobrać kartę , nie ma na niej "czerwonej strzałki" akcyjnej.
Czy jest tak kiedy zagrywam kartę z nauką:
1. tylko kładę zasób
2. za zasób który jest już położony dociągam kartę (w momencie zagrania karty)
3. jako nie-akcja wykorzystuje zasób nauki w dowolnej chwili swojej tury aby dociągnąć kartę za kostkę zasobu
(teoretycznie, jeżeli są prawdziwe, kroki 1+3 można łączyć?)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Zagrywając jakąkolwiek kartę z symbolem nauki wykonujesz jedną z poniższych akcji:
a) kładziesz na dyskutowanej karcie znacznik nauki
albo
b) wydajesz z dyskutowanej karty znacznik nauki i dociągasz kartę
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

tomb pisze:Zagrywając jakąkolwiek kartę z symbolem nauki wykonujesz jedną z poniższych akcji:
a) kładziesz na dyskutowanej karcie znacznik nauki
albo
b) wydajesz z dyskutowanej karty znacznik nauki i dociągasz kartę
dzięki, tak właśnie mi się to widziało, wygląda że nie doczytałem tekstu na karcie
xawerka
Posty: 159
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: xawerka »

W instrukcji jest napisane, że zagrane karty czerwone gracz odkłada na swój stos kart odrzuconych. Jest karta "Międzygwiezdny statek kolonizacyjny", któa daje 4 punkty na koniec gry. Czy potem odrzucone karty przegląda się żeby z nich też mieć te punkty?
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: malekith_86 »

xawerka pisze:W instrukcji jest napisane, że zagrane karty czerwone gracz odkłada na swój stos kart odrzuconych. Jest karta "Międzygwiezdny statek kolonizacyjny", któa daje 4 punkty na koniec gry. Czy potem odrzucone karty przegląda się żeby z nich też mieć te punkty?

tak
właśnie dlatego odrzucasz to swój osobny stos kart odrzuconych, żeby mieć możliwość zliczenia tych punktów dla siebie
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Vandal »

Pytanie do kafli specjalnych.
Na wielu kartach z tymi kaflami jest napisane "...połóż przy swoim X kaflu" zakładam że jeżeli nie mamy kafla przy którym możemy położyć to karta jest nie do zagrania (restrykcyjne spełnianie warunków karty, tak jak wtedy gdy musimy coś obniżyć w produkcji a mamy jej już zero).
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Vandal pisze:Pytanie do kafli specjalnych.
Na wielu kartach z tymi kaflami jest napisane "...połóż przy swoim X kaflu" zakładam że jeżeli nie mamy kafla przy którym możemy położyć to karta jest nie do zagrania (restrykcyjne spełnianie warunków karty, tak jak wtedy gdy musimy coś obniżyć w produkcji a mamy jej już zero).
Na to wygląda.
Z jednej strony instrukcja mówi:
Umieszczenie obszaru na planszy jest przymusowe, chyba że okaże
się niemożliwe – w takim wypadku gracz nadal może zagrać swoją
kartę, pomijając ten efekt (zob. strona 9)
ale na stronie 9, do której odsyła jest zapis:
Gracz może zagrać kartę umieszczającą na planszy obszar,
którego nie może już umieścić (wszystkie obszary tego typu zo-
stały wykorzystane).
który odnosi się chyba jedynie do lasów, miast i oceanów.

e: Potwierdzone u autora - w podanym przez Ciebie przypadku nie można postawić żetonu :)
berem
Posty: 1217
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: berem »

A jakie znaczenie może mieć położenie swego znacznika na obszarach specjalnych bo chyba na punktowanie to nie wpływa?
Czy zdarzyło wam się, że przed zakończeniem rozgrywki skończyły się karty? Wtedy te wcześniej odrzucane/niezakupowane przetasowuje się i wchodzą znów do gry?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

berem pisze:A jakie znaczenie może mieć położenie swego znacznika na obszarach specjalnych bo chyba na punktowanie to nie wpływa?
Czy zdarzyło wam się, że przed zakończeniem rozgrywki skończyły się karty? Wtedy te wcześniej odrzucane/niezakupowane przetasowuje się i wchodzą znów do gry?
1. Liczy się przy jednej z nagród (potentat ziemski).
2. Tak, wtedy tasuje się wspólne karty odrzucone.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Yavi pisze:
berem pisze:A jakie znaczenie może mieć położenie swego znacznika na obszarach specjalnych bo chyba na punktowanie to nie wpływa?
1. Liczy się przy jednej z nagród (potentat ziemski).
I przy późniejszym wykładaniu obszarów zielonych.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: glocked »

1. Czy można stawiać płytkę na miejscu 'noxus city' ? Czyli jak ktoś wylosuje tą kartę - jest bezużyteczna ? (itd. z innymi rejonami z nazwami?). Z moim obecnym rozumieniem - tak.
2. Czy jak muszę stracić 2 kostki zasobów np. roślin - a nie mam, to nie mogę zagrać karty? Z moim obecnym rozumieniem - nie mogę. Można tylko pominąć wymagania z czerwonej obramówki?
3. Miasta stawiam gdzie chcę a tylko lasy obok 'innych swoich' obszarów, prawda ?
4. Hipotetycznie, mam tak dużą produckję, że brakło mi kostek do oznaczania lasów w ostatniej fazie gry (po zakończeniu). Co wtedy?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

1. Nie (Instrukcja, strona 4, punkt 12). Na terenach zarezerwowanych można stawiać tylko konkretne obszary i żadne inne.
2. Nie możesz zagrać karty, bo nie możesz zapłacić kosztu.
3. Tak (wyłączając niebieskie tereny pod oceany).
4. Znajdź zamiennik i sobie czymś zaznacz (nieużywanym kolorem).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

glocked pisze:1. Czy można stawiać płytkę na miejscu 'noxus city' ? Czyli jak ktoś wylosuje tą kartę - jest bezużyteczna ? (itd. z innymi rejonami z nazwami?). Z moim obecnym rozumieniem - tak.
2. Czy jak muszę stracić 2 kostki zasobów np. roślin - a nie mam, to nie mogę zagrać karty? Z moim obecnym rozumieniem - nie mogę. Można tylko pominąć wymagania z czerwonej obramówki?
3. Miasta stawiam gdzie chcę a tylko lasy obok 'innych swoich' obszarów, prawda ?
4. Hipotetycznie, mam tak dużą produckję, że brakło mi kostek do oznaczania lasów w ostatniej fazie gry (po zakończeniu). Co wtedy?
1. Instrukcja mówi, że pole jest zarezerwowane dla Noctis, więc wg mnie nie można - tak jak w przypadku oceanów.
2. Tak, można pominąć tylko te w czerwonej ramce.
3. Prawda.
4. Zastąp kostki na kartach produkcji tymi przedstawiającymi zasoby - kostki graczy nie są ograniczone :)
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bukimi »

Lasy muszę stawiać obok wcześniej postawionych lasów, czy mogę obok innych postawionych budowli? Np. stawiając miasto na drugim krańcu mapy mogę kolejne lasy stawiać przy nim, czy muszę "ciągnąć" lasy tam gdzie zacząłem?

PS. Po przekroczeniu produkcji 10 najlepszy i najprostszy patent to zostawienie znacznika na "10" i dołożenie drugiego na 1, itp. Czyli znacznik na 10 i znacznik na 3 = produkcja na poziomie 13.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ