Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

No tak i o nic więcej się nie martwię, ani nic nie przesuwam przy żadnych tytułach czy nagrodach czy czymkolwiek, tylko przygotowane kolumny w notesie wypełniam i voila.
OK. zakończmy już temat notesików :) od tego i budowania napięcia jest Agricola.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

sidmeier pisze:
GeQ pisze:
sidmeier pisze:Nigdy bym nie wpadł na to... że można robić inaczej niż z własnego notesiku korzystać :D Nijak to nie utrudnia gry, a wpływa na większą nieprzewidywalność poczynań, a i płynność samej rozgrywki. Ale ciekawe poczytać o innych patentach, a raczej patencie.
:shock: teraz to ja nie rozumiem. Jak to wpływa na płynność rozgrywki ?? Przecież zapisujesz tam tylko finalną punktacją, prawda?
No tak i o nic więcej się nie martwię, ani nic nie przesuwam przy żadnych tytułach czy nagrodach czy czymkolwiek, tylko przygotowane kolumny w notesie wypełniam i voila.
Wg mnie szybciej jest przestawić na koniec gdy znacznik niż podliczać na kartce różne kategorię punktów i ich sumowanie.
Przewidywalnosc wyniku jest taka sama w obu metodach liczenia punktów. Przecież nigdy nagród czy tytułów czy też kart nie punktujesz na bieżąco tylko na zakończenie.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Highlander »

Pytanie o nagrodę "BUILDER" (w wersji PL to "Konstruktor"). Ja miałem korporację, która sama posiada symbol "Budynku" na karcie. Weszliśmy w spór, czy ten symbol z karty korporacji liczy się do nagrody.
PL = w polskiej instrukcji jest napisane "4)Konstruktor. Gracz posiada w grze przynajmniej 8 kart projektów z symbolem budowli" więc ustąpiłem.
EN = w instrukcji angielskiej przeczytałem że kryterium to "Builder: Having at least 8 building tags in play."

Zakładając że instrukcja EN jest nadrzędna, to znaczy że chodzi o znaczniki (tagi) a karty projektów. Czy to znaczy że korporacja "Republika Tharsis" potrzebuje wystawić tylko 7 kart projektów budowli?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Highlander pisze:Pytanie o nagrodę "BUILDER" (w wersji PL to "Konstruktor"). Ja miałem korporację, która sama posiada symbol "Budynku" na karcie. Weszliśmy w spór, czy ten symbol z karty korporacji liczy się do nagrody.
PL = w polskiej instrukcji jest napisane "4)Konstruktor. Gracz posiada w grze przynajmniej 8 kart projektów z symbolem budowli" więc ustąpiłem.
EN = w instrukcji angielskiej przeczytałem że kryterium to "Builder: Having at least 8 building tags in play."

Zakładając że instrukcja EN jest nadrzędna, to znaczy że chodzi o znaczniki (tagi) a karty projektów. Czy to znaczy że korporacja "Republika Tharsis" potrzebuje wystawić tylko 7 kart projektów budowli?
Znaczki z kart korporacji liczą się. Niepotrzebnie ustąpiłeś.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Highlander »

kastration pisze:Znaczki z kart korporacji liczą się. Niepotrzebnie ustąpiłeś.
Mieliśmy tylko do dyspozycji polską instrukcję, potem sprawdziłem sobie angielską. Czyli jest to błąd w polskim tłumaczeniu.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

kastration pisze:
Highlander pisze:Pytanie o nagrodę "BUILDER" (w wersji PL to "Konstruktor"). Ja miałem korporację, która sama posiada symbol "Budynku" na karcie. Weszliśmy w spór, czy ten symbol z karty korporacji liczy się do nagrody.
PL = w polskiej instrukcji jest napisane "4)Konstruktor. Gracz posiada w grze przynajmniej 8 kart projektów z symbolem budowli" więc ustąpiłem.
EN = w instrukcji angielskiej przeczytałem że kryterium to "Builder: Having at least 8 building tags in play."

Zakładając że instrukcja EN jest nadrzędna, to znaczy że chodzi o znaczniki (tagi) a karty projektów. Czy to znaczy że korporacja "Republika Tharsis" potrzebuje wystawić tylko 7 kart projektów budowli?
Znaczki z kart korporacji liczą się. Niepotrzebnie ustąpiłeś.
zgadza się. może to nie jest wprost napisane w instrukcji polskiej, ale mam wrażenie, że gdzieś taka sytuacja jest wyjaśniana, w jakimś przykładzie chyba. my nigdy nie mieliśmy wątpliwości.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Na pewno wlicza się jako karta w grze. Jest to napisane w instrukcji PL.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Każdy symbol używany w grze obecny na karcie każdej korporacji liczy się do puli wyłożonych symboli. Ta kwestia albo jest wprost napisana gdzieś w instrukcji, albo wynika z przykładu zamieszczonego w instrukcji. Nie mam możliwości sprawdzenia tego w tej chwili.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ramar »

Potrzebuję się upewnić:
Efekty stałe z kart niebieskich (np dające zniżki na zagrywanie kart) działają w danym pokoleniu przy każdym ruchu, a nie tak jak zagrywane akcje z kart niebieskich, czyli tylko raz na pokolenie?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Breżniew »

ramar pisze:Potrzebuję się upewnić:
Efekty stałe z kart niebieskich (np dające zniżki na zagrywanie kart) działają w danym pokoleniu przy każdym ruchu, a nie tak jak zagrywane akcje z kart niebieskich, czyli tylko raz na pokolenie?
Efekty z takich kart działają stale, a więc nie masz limitu korzystania z takiego efektu.
sleyoo
Posty: 67
Rejestracja: 11 lis 2017, 10:00
Lokalizacja: Mikołów
Has thanked: 26 times
Been thanked: 13 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sleyoo »

Witam
Mam 2 pytania.
1.
Czy mając np 16 jednostek zieleni mogę w jednej swojej akcji zrobić 2 pola zieleni na planszy(nie chodzi mi o ostatnią rundę przed poślizgiem pkt.)?
2.
Kupując coś za stal albo tytan resztę wydaje w tejże walucie czy w M€?

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

sleyoo pisze:Witam
Mam 2 pytania.
1.
Czy mając np 16 jednostek zieleni mogę w jednej swojej akcji zrobić 2 pola zieleni na planszy(nie chodzi mi o ostatnią rundę przed poślizgiem pkt.)?
2.
Kupując coś za stal albo tytan resztę wydaje w tejże walucie czy w M€?

Wysłane z mojego MI MAX przy użyciu Tapatalka
Ad1.
Są to dwie akcje
Ad2.
Wydajesz w tejże walucie. Nie można reszty wziąć w M€.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Jak płacisz stalą lub tytanem to nie wydajesz reszty w ogóle. Po prostu się płaci z górką. Jeśli za kartę wartości 11$ płacisz 6 jednostkami stali to nie dostajesz 1$ reszty.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Sleyoo chyba miał na myśli sytuację, w której płaci na przykład 5 tytanu za za kartę o wartości 12 $. Wtedy 1 tytanu wydaje sobie reszty.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Aaa...w sensie "rozmienianie kostek" ale to przecież oczywiste, bo przed placeniem można rozmienic jedna dużą na małe.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

2 pytania o dodatek Wenus:

1. W wersji podstawowej były dwa rodzaje kart dających bonus za będące w grze miasta. Karty dające bonus za miasta na powierzchni planety (Kolej Marsjańska, Sterowce, czy zdolność korporacji Tharsis) oraz karty dające bonus za wszystkie miasta na planszy, czyli oprócz tych na powierzchni, również za Kolonię na Ganimedesie i Kosmiczną Przystań na Fobosie (Miasto Imigrantów, Promy Imigrantów, Szklarnie, Oszczędzanie Energii).
Czy karty z tej drugiej grupy (które dają bonus za wszystkie miasta na planszy) dają też bonus za miasta na dodatkowej planszy Wenus (tj. za Miasto Świtu, Metropolię Księżycową, Stratopolis i Bazę Maxwella)?
Moja wątpliwość wynika z tego, że w dodatku pojawiła się karta Turniej Aerosportowy, która mówi jasno o bonusie za wszystkie miasta na planszach i teraz nie wiem, czy na kartach z podstawki sformułowanie na planszy wynika z tego, że wówczas była tylko jedna plansza i wytwórca/tłumacz nie przewidział dodatkowych plansz w dodatkach, czy celowo jest to tak sformułowane, żeby miasta z Wenus nie dawały bonusu?

2. Karta Ekstremofile mówi, że w ramach akcji można umieścić 1 jednostkę mikrobów na dowolnej karcie. Czy czasem nie powinno tutaj być możliwości umieszczenia mikroba tylko na tej karcie, a nie na dowolnej?
Znów moja wątpliwość wynika z tego, że dotychczas karty, które pozwalały gromadzić zasoby, wytwarzały je "na sobie", natomiast karty, które pozwalały dokładać zasoby do innych kart, nie gromadziły ich same.
Ekstremofile natomiast dają 1 pkt za każde 3 zgromadzone mikroby, a w ramach akcji pozwalają tworzyć mikroba na sobie, bądź na innej karcie. Karta jest za 3 M$ i wymaga dwóch nauk i wydaje się dość mocna jak na swoją cenę.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

Super pisze:2. Karta Ekstremofile mówi, że w ramach akcji można umieścić 1 jednostkę mikrobów na dowolnej karcie. Czy czasem nie powinno tutaj być możliwości umieszczenia mikroba tylko na tej karcie, a nie na dowolnej?
Jeśli mówi że na dowolnej to na dowolnej. Oczywiście cały czas obowiązuje ograniczenie że nie można umieścić jednostki czegośtam na karcie która nie ma tego czegoś w opisie.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Co do tych ekstremofili, to sugerowałem się trochę poniższym obrazkiem:
Spoiler:
I tutaj jest "dodaj na tej karcie". Tylko to są chyba jakieś wersje prototypowe/beta i mogły ulec zmianie przed ostateczną publikacją. Najlepiej byłoby jakby wypowiedział się ktoś, kto ma dostęp do angielskiej wersji.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bludgeon »

Nie chce mi się wyciągać mojej gry z półki zresztą i tak mam tylko polską. Być może na polskiej karcie faktycznie jest błąd.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Super pisze:2 pytania o dodatek Wenus:

1. Czy karty [...] które dają bonus za wszystkie miasta na planszy [...] dają też bonus za miasta na dodatkowej planszy Wenus (tj. za Miasto Świtu, Metropolię Księżycową, Stratopolis i Bazę Maxwella)?

2. Karta Ekstremofile [...]
1. Dobre pytanie. Obstawiam, że nie, choć wolałbym zobaczyć doprecyzowanie ze strony któregoś z braci F.
W grze do tej pory przestrzegano precyzyjnych zapisów (nawet, po poprawkach, w polskiej - nie jest idealnie, ale jest bardzo dobrze) i dodatek zachowuje tę precyzję. Na kartach wyraźnie zaznaczono, kiedy miasta umieszcza się na planszy, a kiedy na planszy Wenus. Instrukcja nic nie mówi o integracji, zespoleniu tychże plansz, zatem traktuję je rozdzielnie.

2. Obstawiam, że treść polskiej karty jest prawidłowa. Zwróć uwagę, że "ekstremofile" zawierają *(gwiazdkę), czyli znane z podstawki oznaczenie symbolu działającego nieco inaczej, niż zazwyczaj. Takie same gwiazdki zawierają inne karty z dodatku np. "Statki powietrzne" lub "Dryfujące jednostki mieszkalne", których działanie jasno wskazuje, że zwrot "dowolna karta" uwzględnia je same.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Super
Posty: 393
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 212 times
Been thanked: 117 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Super »

Trochę sam sobie odpowiadam na pytanie, ale dla ciekawych: pokopałem w obrazach na BGG w poszukiwaniu angielskich wersji kart i wygląda na to, że jednak miasta na planszy Wenus również wliczają się do premii z kart.
Nie znalazłem wszystkich kart, ale te które widziałem mają uniwersalne sformułowania typu: "every city in play", albo "each time a city tile is placed". Nie ma tu żadnej wzmianki o "planszy", więc karty te działają raczej na wszystkie miasta w grze, niezależnie od tego na jakiej planszy zostaną postawione. Przykład poniżej:
Spoiler:
Mi to wystarcza, jeśli ktoś jest nieprzekonany, to jak słusznie zauważył tomb - trzeba się dowiadywać u źródła :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Super pisze:Co do tych ekstremofili, to sugerowałem się trochę poniższym obrazkiem:
Spoiler:
I tutaj jest "dodaj na tej karcie". Tylko to są chyba jakieś wersje prototypowe/beta i mogły ulec zmianie przed ostateczną publikacją. Najlepiej byłoby jakby wypowiedział się ktoś, kto ma dostęp do angielskiej wersji.
Sprawdziłem na BGG. Ta wersja karty "Ekstremofile" tu wrzucone jest jakąś wczesną wersją testową. Polskie tłumaczenie jest zgodne z angielska obecną.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Super pisze:Trochę sam sobie odpowiadam na pytanie, ale dla ciekawych: pokopałem w obrazach na BGG w poszukiwaniu angielskich wersji kart i wygląda na to, że jednak miasta na planszy Wenus również wliczają się do premii z kart.
Nie znalazłem wszystkich kart, ale te które widziałem mają uniwersalne sformułowania typu: "every city in play", albo "each time a city tile is placed". Nie ma tu żadnej wzmianki o "planszy", więc karty te działają raczej na wszystkie miasta w grze, niezależnie od tego na jakiej planszy zostaną postawione. Przykład poniżej:
Spoiler:
Mi to wystarcza, jeśli ktoś jest nieprzekonany, to jak słusznie zauważył tomb - trzeba się dowiadywać u źródła :)
My zawsze gramy, że wszystkie miasta się liczą, wydaje się to konsekwentne i z duchem gry - jakby też miały powstać inne dodatki, warto stawiać dodatkowo te miasta, jeśli się je wlicza.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Super pisze:miasta na planszy Wenus również wliczają się do premii z kart.
Wygląda na to, że masz rację. Nie pomyślałem, że na angielskich kartach jest inny zwrot, skoro na polskich rozdzielono miasta "na planszy" i "na Marsie". A tu znowu skucha - miasta w grze.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Arek B »

qcze no to z tymi miastami faktycznie ciekawe, my też zawsze rozgraniczaliśmy na miasta na marsie, i miasta na planszy, tak jak jest napisane na kartach.
Ja mam natomiast inne pytanie o dodatek Wenus
W instrukcji napisano, że wprowadzono nowe zasoby "dryfowce", jednak na żadnej z kart nie ma na górze znaczka dryfowców (tak jak w przypadku mikrobów czy zwierząt). I teraz moje pytanie odnośnie korporacji Celestic "W ramach swojej pierwszej akcji w grze odkrywaj karty z wierzchu talii projektów, dopóki nie odkryjesz 2 kart z symbolem dryfowców(...)" - czyli co szukam 2 kart gdzie będzie w opisie jakiś znacznik dryfowców (bo w nagłówku karty nie ma tych znaczników) i czy mogą to być obojętnie jakie karty (np zagarniacz atmosfery, karta zielona, gdzie przy okazji mogę umieścić 2 dryfowce na innej karcie) czy tylko takie na które odkładamy jakieś zasoby (jak np wymuszone opady atmosferyczne - karta niebieska)
Jest to dla mnie trochę dziwne, bo skoro jest nowy zasób, powinien być tak samo oznaczony na kartach jak zwierzęta, mikroby czy nauka.
ODPOWIEDZ