Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4123
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 340 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Arek B pisze:qcze no to z tymi miastami faktycznie ciekawe, my też zawsze rozgraniczaliśmy na miasta na marsie, i miasta na planszy, tak jak jest napisane na kartach.
I dobrze robicie. Powyżej mowa o tym, że powinno być rozróżnienie "miasta w grze" (a nie "miasta na planszy") i "miasta na Marsie", nie byłoby problemu z interpretacją zwrotu "miasta na planszy Wenus".
Arek B pisze:"W ramach swojej pierwszej akcji w grze odkrywaj karty z wierzchu talii projektów, dopóki nie odkryjesz 2 kart z symbolem dryfowców(...)"
Szukasz karty z symbolem dryfowców występującym w jakimkolwiek kontekście. Pasuje nawet karta "Ptaki stratosferyczne" (której wymogiem jest usunięcie jednego zasobu dryfowców z którejś z Twoich kart). Na BGG jest to potwierdzone.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Arek B »

Ok :) dzięki Tomb za szybką odpowiedź. Czyli pierwsza rozgrywka z Wenus na Elysium dobrze rozegrana, i czas się też nie wydłużył a Wenus było na 26% na koniec gry.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Miszon »

Na końcu gry można jeszcze przerobić posiadaną roślinność na tereny zielone.
Czy jeśli zyskamy dzięki tym terenom zielonym nową roślinność (bo położymy kafelek na polu, za którego "zagospodarowanie" dostajemy roślinność), to możemy ją znowu przerobić na kolejny teren zielony?
(przykładowo: miałem 14 roślinności, przerabiam 8 na las, dostaję 2 roślinności i znowu mam 8, znowu przerabiam na las).
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Możesz
Who is John Galt?
Posiadam
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sidmeier »

Czy aby gra się skończyła w ogóle, to trzeba planszę Wenus mieć na maxa czy można np. w ogóle jej nie ruszać w ciągu gry?
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sidmeier »

Tomzaq pisze:Możesz
Czy aby gra się skończyła w ogóle, to trzeba planszę Wenus mieć na maxa czy można np. w ogóle jej nie ruszać w ciągu gry?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

sidmeier pisze:
Tomzaq pisze:Możesz
Czy aby gra się skończyła w ogóle, to trzeba planszę Wenus mieć na maxa czy można np. w ogóle jej nie ruszać w ciągu gry?
Instrukcja wyraźnie podaje, że w grze wieloosobowej wskaźnik na wenus nie jest warunkiem zakończenia gry. W grze solo naromiast trzeba wenus usprawnić na maxa.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sidmeier »

seki pisze:
sidmeier pisze:
Tomzaq pisze:Możesz
Czy aby gra się skończyła w ogóle, to trzeba planszę Wenus mieć na maxa czy można np. w ogóle jej nie ruszać w ciągu gry?
Instrukcja wyraźnie podaje, że w grze wieloosobowej wskaźnik na wenus nie jest warunkiem zakończenia gry. W grze solo naromiast trzeba wenus usprawnić na maxa.
Tak, ale czytałem, że wiele osób kończy grę dopiero, jak Wenus też jest podniesiona i nie wpływa to w żaden sposób na poważne przedłużenie gry, a wręcz dodaje jej dynamiki i czyni ciekawszą (stosując fazę rządu światowego dodatkowo). Tak też chyba będziemy grać, jak dostanę w swoje zakurzone łapy potężny elementarz marsjański.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

sidmeier pisze:
seki pisze:
sidmeier pisze:
Czy aby gra się skończyła w ogóle, to trzeba planszę Wenus mieć na maxa czy można np. w ogóle jej nie ruszać w ciągu gry?
Instrukcja wyraźnie podaje, że w grze wieloosobowej wskaźnik na wenus nie jest warunkiem zakończenia gry. W grze solo naromiast trzeba wenus usprawnić na maxa.
Tak, ale czytałem, że wiele osób kończy grę dopiero, jak Wenus też jest podniesiona i nie wpływa to w żaden sposób na poważne przedłużenie gry, a wręcz dodaje jej dynamiki i czyni ciekawszą (stosując fazę rządu światowego dodatkowo). Tak też chyba będziemy grać, jak dostanę w swoje zakurzone łapy potężny elementarz marsjański.
To są własne zasady. Możesz grać jak chcesz jeśli wymyślone zasady Ci nie przeszkadzają. Osobiście podnoszenia wskaźnika na Wenus nie czynił bym obowiązkowym, chociaż projekty związane z Wenus są dość fajne więc i tak w dużej mierze Wenus zostanie sterraformowana w każdej rozgrywce. Na razie udało mi się z Wenus zagrać raz i mimo braku obowiązku wskaźnik na Wenus uzyskał wtedy max jako pierwszy ze wszystkich.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Jak to jest z bonusowymi punktami za symbol Jowisza? Czy jeśli ktoś ma dwie karty, które dają 1 pkt za każdy symbol, to liczy się te symbole podwójnie? Jest więcej niż jedna taka karta i ze dwa albo trzy razy w grze miała je ta sama osoba. I na logikę to powinno się liczyć dwa razy, ale wzbudziło to duże poczucie niesprawiedliwości, bo na samych Jowiszach ta osoba ugrała 16 albo 17 punktów, plus punkty za inne karty i wpadło ponad 30... I pojawiły się głosy, że trochę kicha, bo te 16 czy 17 punktów to w połowie trochę na zasadzie "na krzywy ryj" zostały zarobione - w sensie jedną kartą tak naprawdę.

I jeszcze jedno pytanie: czy karta chronione siedliska pozwala zmniejszać produkcję roślinności? Wg mnie tak, bo mówi o niezabieraniu jednostek roślinności (i innych), nie mów nic o produkcji. Ale też był opór materii, żeby zabrać osobie, która miała tą kartę.

I jeszcze jedno: sadzenie lasów na koniec gry. Instrukcja mówi, że ma to nastąpić wg dotychczasowej kolejności. Czyli zaczyna osoba, która była pierwsza w ostatnim pokoleniu? Ale ile lasów może posadzić? Wszystkie? Jeden? czy może dwa - biorąc pod uwagę, że to dwie akcje. Ma to czasem znaczenie, bo jak posadzi wszystkie, to może "zapchać" miejsce na planszy i inni już nie posadzą.
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Golin »

czy podczas zagrania karty pingwiny dostaje 1 jednostkę zwierząt?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Breżniew »

Quille pisze:Jak to jest z bonusowymi punktami za symbol Jowisza? Czy jeśli ktoś ma dwie karty, które dają 1 pkt za każdy symbol, to liczy się te symbole podwójnie? Jest więcej niż jedna taka karta i ze dwa albo trzy razy w grze miała je ta sama osoba. I na logikę to powinno się liczyć dwa razy, ale wzbudziło to duże poczucie niesprawiedliwości, bo na samych Jowiszach ta osoba ugrała 16 albo 17 punktów, plus punkty za inne karty i wpadło ponad 30... I pojawiły się głosy, że trochę kicha, bo te 16 czy 17 punktów to w połowie trochę na zasadzie "na krzywy ryj" zostały zarobione - w sensie jedną kartą tak naprawdę.
Dlaczego na krzywy ryj? Ten ktoś musiał trafić na takie karty (graliście z draftem czy bez?), kupić je i jeszcze zapłacić za ich zagranie. Karty z Jowiszem zazwyczaj jeszcze same z siebie dają punkty na koniec gry, więc nie dziwię się, że ta osoba uzbierała tyle punktów na samych kartach. I odpowiadając na Twoje pytanie: tak, jeśli masz dwie karty z punktacją za każdą kartę z symbolem Jowisza, to na koniec gry rozpatrujesz każdą z nich.
Quille pisze: I jeszcze jedno pytanie: czy karta chronione siedliska pozwala zmniejszać produkcję roślinności? Wg mnie tak, bo mówi o niezabieraniu jednostek roślinności (i innych), nie mów nic o produkcji. Ale też był opór materii, żeby zabrać osobie, która miała tą kartę.
Dokładnie tak jak napisałeś - mowa jest tylko o ochronie przed usuwanie jednostek, a nie o obniżaniu produkcji.
Quille pisze:I jeszcze jedno: sadzenie lasów na koniec gry. Instrukcja mówi, że ma to nastąpić wg dotychczasowej kolejności. Czyli zaczyna osoba, która była pierwsza w ostatnim pokoleniu? Ale ile lasów może posadzić? Wszystkie? Jeden? czy może dwa - biorąc pod uwagę, że to dwie akcje. Ma to czasem znaczenie, bo jak posadzi wszystkie, to może "zapchać" miejsce na planszy i inni już nie posadzą.
Cytuję instrukcję: "Po fazie produkcji każdy z graczy otrzyma ostatnią szansę, żeby zamienić posiadaną roślinność w 1 lub więcej obszarów zieleni (począwszy od pierwszego gracza, a potem zgodnie z ruchem wskazówek zegara; te akcje mogą wywołać inne efekty, na przykład otrzymanie premii za umieszczenie obszaru na planszy).
Krótko mówiąc: pierwszy gracz sadzi tyle lasów, na ile pozwala mu ilość posiadanych jednostek roślinności licząc wg. standardowego przelicznika, czyli 1 las za 8 jednostek roślinności (w przypadku Ecoline - 1 las za 7 j.r.). Czyli np. jeśli masz 24 jednostki roślinności na koniec gry i jesteś pierwszym graczem, to możesz zasadzić 3 lasy. Następnie lasy sadzi kolejny gracz i tak dalej. Jeśli któryś z graczy zasadzi las na ostatnim dostępnym do sadzenia polu na planszy, to trudno - pozostali gracze, którzy jeszcze nie sadzili, już nic nie posadzą.
Golin pisze:czy podczas zagrania karty pingwiny dostaje 1 jednostkę zwierząt?
Ta karta nie ma żadnego efektu natychmiastowego, więc nic nie dostajesz.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Breżniew pisze: Dlaczego na krzywy ryj? Ten ktoś musiał trafić na takie karty (graliście z draftem czy bez?), kupić je i jeszcze zapłacić za ich zagranie. Karty z Jowiszem zazwyczaj jeszcze same z siebie dają punkty na koniec gry, więc nie dziwię się, że ta osoba uzbierała tyle punktów na samych kartach. I odpowiadając na Twoje pytanie: tak, jeśli masz dwie karty z punktacją za każdą kartę z symbolem Jowisza, to na koniec gry rozpatrujesz każdą z nich.
Graliśmy bez draftu. Przy drafcie może faktycznie ciężej uzbierać te Jowisze, bo nikt nie da (a przynajmniej nie powinien) takiej karty osobie, która je zbiera. Dlatego "na krzywy ryj", że jak ma jedną taką kartę i 8 symboli Jowisza, to dostaje 8 punktów. A jak ma tylko dodatkową tą jedną kartę, to ma 16 zamiast 8. Czyli 8 punktów dostaje na podstawie jednej karty. Taka była argumentacja niektórych podczas gry. Argumentowali też tak, że jak dwie osoby mają po takiej karcie, to wtedy obie się "czają na Jowisze" i nikt nie zbiera ich w jakiejś dużej ilości, więc punkty się rozkładają.
Moim zdaniem powinny się liczyć podwójnie, skoro to wprost wynika z kart. Ale tak jak mówię, pojawiły się trochę "tarcia" przy liczeniu punktów, bo niektórzy poczuli, że to niesprawiedliwość. Zwłaszcza, że osoba, która zbierała Jowisze przyznała, że tą drugą kartę kupiła w ostatnim pokoleniu, na podstawie bonusu z planszy bodajże. Więc jedna karta dała 8 punktów zwycięstwa rzutem na taśmę.
Quille pisze: Cytuję instrukcję: "Po fazie produkcji każdy z graczy otrzyma ostatnią szansę, żeby zamienić posiadaną roślinność w 1 lub więcej obszarów zieleni (począwszy od pierwszego gracza, a potem zgodnie z ruchem wskazówek zegara; te akcje mogą wywołać inne efekty, na przykład otrzymanie premii za umieszczenie obszaru na planszy).
Krótko mówiąc: pierwszy gracz sadzi tyle lasów, na ile pozwala mu ilość posiadanych jednostek roślinności licząc wg. standardowego przelicznika, czyli 1 las za 8 jednostek roślinności (w przypadku Ecoline - 1 las za 7 j.r.). Czyli np. jeśli masz 24 jednostki roślinności na koniec gry i jesteś pierwszym graczem, to możesz zasadzić 3 lasy. Następnie lasy sadzi kolejny gracz i tak dalej. Jeśli któryś z graczy zasadzi las na ostatnim dostępnym do sadzenia polu na planszy, to trudno - pozostali gracze, którzy jeszcze nie sadzili, już nic nie posadzą.
Właśnie pytanie było co to znaczy. Bo instrukcję zdarzyło mi się przeczytać, ale z tego nie wynika tak naprawdę, że można zasadzić 8 lasów (a tak miała osoba grająca ecolinem, blokując większość dostępnego miejsca na planszy pozostałym). Bo dwa, to też "więcej" niż 1. I z tego tekstu z instrukcji też nie wynika, że każdy ma tylko jedną turę podczas tego sadzenia - bo wtedy byłoby wiadomo, że ma jedną turę, czyli może wykorzystać wszystkie jednostki roślinności. Więc pytanie czy można zasadzić 1 las albo 2 lasy, tak jak liczba akcji w czasie tury podczas całej gry. Tak więc sięgnęliśmy do instrukcji i dwie osoby będące w kolejce po ecoline, która chciały zasadzić w sumie chyba trzy lasy podnosiły, że ecoline może zasadzić max dwa, potem oni, potem czwarty gracz (który chyba nie miał w ogóle roślinek), a potem znowu ecoline dwa lasy i już w sumie do końca on, bo nikt więcej nie miał roślinek. Ale finalnie zmieniało to tyle, że ecoline miałby o trzy lasy mniej, a inni o 2 i 1 więcej. Więc było to istotne zagadnienie.
W angielskiej instrukcji i tam jest napisane: "After the production phase,
players have one extra chance to convert plants into greenery tiles "
One extra chance, czyli dokładnie tak jak w naszej polskiej instrukcji. Czyli ta wersja też nie rozwiewa tych wątpliwości, o których pisałam wyżej. Choć ja osobiście przychylam się do interpretacji, że wszystkie od razu. Ale przekonanie pozostałych graczy nie jest wcale takie proste.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Breżniew »

Quille pisze:Moim zdaniem powinny się liczyć podwójnie, skoro to wprost wynika z kart. Ale tak jak mówię, pojawiły się trochę "tarcia" przy liczeniu punktów, bo niektórzy poczuli, że to niesprawiedliwość. Zwłaszcza, że osoba, która zbierała Jowisze przyznała, że tą drugą kartę kupiła w ostatnim pokoleniu, na podstawie bonusu z planszy bodajże. Więc jedna karta dała 8 punktów zwycięstwa rzutem na taśmę.
Takie sytuacje się zdarzają i jak dla mnie to jest ogromna zaleta tej gry - nigdy, nawet w ostatniej rundzie nie można być pewnym swojego zwycięstwa. Moje dwie ostatnie rozgrywki zakończyły się remisami i ostatecznie moją przegraną ze względu na mniejszą ilość posiadanych MegaKredytów. A patrząc na tory nagród, tytułów i na punkty na kartach byłem pewien, że wyjdę na prowadzenie i to ze sporym zapasem. Kolega zagrał na sam koniec gry kartę, która dawała mu punkty za każde miasto na planszy, a tych miast było chyba z ponad 10. Dzięki tej karcie zrównał się ze mną, a że miał więcej chajsu ode mnie, to wygrał. Gorycz porażki była ogromna, ale ile to dało nam emocji na sam koniec gry... :)
Wracając do tematu, to nie mam żadnych wątpliwości odnośnie sposobu interpretacji Twojej sytuacji - zagrane są dwie karty dające punkty za jowisza, więc najpierw jedna karta punktuje, a później druga. Jakby była jeszcze trzecia, to tak samo zapunktowałaby :)
Quille pisze:Właśnie pytanie było co to znaczy. Bo instrukcję zdarzyło mi się przeczytać, ale z tego nie wynika tak naprawdę, że można zasadzić 8 lasów (a tak miała osoba grająca ecolinem, blokując większość dostępnego miejsca na planszy pozostałym). Bo dwa, to też "więcej" niż 1. I z tego tekstu z instrukcji też nie wynika, że każdy ma tylko jedną turę podczas tego sadzenia - bo wtedy byłoby wiadomo, że ma jedną turę, czyli może wykorzystać wszystkie jednostki roślinności. Więc pytanie czy można zasadzić 1 las albo 2 lasy, tak jak liczba akcji w czasie tury podczas całej gry. Tak więc sięgnęliśmy do instrukcji i dwie osoby będące w kolejce po ecoline, która chciały zasadzić w sumie chyba trzy lasy podnosiły, że ecoline może zasadzić max dwa, potem oni, potem czwarty gracz (który chyba nie miał w ogóle roślinek), a potem znowu ecoline dwa lasy i już w sumie do końca on, bo nikt więcej nie miał roślinek. Ale finalnie zmieniało to tyle, że ecoline miałby o trzy lasy mniej, a inni o 2 i 1 więcej. Więc było to istotne zagadnienie.
W angielskiej instrukcji i tam jest napisane: "After the production phase,
players have one extra chance to convert plants into greenery tiles "
One extra chance, czyli dokładnie tak jak w naszej polskiej instrukcji. Czyli ta wersja też nie rozwiewa tych wątpliwości, o których pisałam wyżej. Choć ja osobiście przychylam się do interpretacji, że wszystkie od razu. Ale przekonanie pozostałych graczy nie jest wcale takie proste.
Gracze, którzy byli po Ecoline byli w błędzie. To sadzenie lasów na koniec gry nie odbywa się w ramach akcji, więc nie obowiązują żadne ograniczenia w ilości sadzonych lasów przez danego gracza, oprócz jego zasobności w jednostki roślinności. Nie ma podziału na akcje, więc nie ma ograniczenia do dwóch lasów - sadzisz tyle, na ile Cię stać. Jeśli nie ma już miejsca na planszy, to nie sadzisz, bo się nie da :)
Tuminure
Posty: 555
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tuminure »

https://boardgamegeek.com/article/23449974#23449974
I choć przykład tego nie wyjaśnia, to "The player may do as much converting as possible" wydaje mi się być kluczowe.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Dzięki za odpowiedź :) I żeby było jasne, ja nawet nie miałam większych wątpliwości co do tych obu kwestii. Bardziej chodziło o to, jak przekonać współgraczy, że ta interpretacja jest poprawna. Co do Jowiszy, to mi się udało, bo to jednak jest napisane wprost na kartach. Co do lasów, to już było trudniej. Ale na następny raz jak będzie taka sytuacja (no bo nie oszukujmy się, to nie jest częsta sytuacja, że zostawia sobie ktoś tyle roślinek na koniec - raczej wolimy sadzić w ostatnim pokoleniu, bo wtedy się dostaje bonusy z planszy, które można jeszcze wykorzystać, np. kasę za oceany, czy surowce albo dodatkową kartę). Tutaj ecoline zaspał trochę no i miał dużą produkcję roślin, więc mu się trochę pojawiło w ostatniej produkcji. Ale na następny raz ich przekonam tym, co napisałeś, tzn, że to nie jest w ramach akcji.
Tuminure pisze:https://boardgamegeek.com/article/23449974#23449974
I choć przykład tego nie wyjaśnia, to "The player may do as much converting as possible" wydaje mi się być kluczowe.
O, również dzięki :) To będzie kolejny, już chyba niepodważalny argument :)
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: probbi »

My gramy z home rule, że można zasadzić do dwóch lasów i kolejna osoba. Wiem doskonale, że instrukcja mówi tak ja przed chwilą to wyjaśniliście, ale prawdę mówiąc jeszcze nam się nie zdarzyło, żeby kogoś było stać na więcej lasów niż dwa pod koniec gry. Tak w ramach zabezpieczenia potencjalna możliwością zapełnienia całej planszy przez pierwszego gracza
Ostatnio zmieniony 18 gru 2017, 23:53 przez probbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Pytanie do karty "Maszyny samoreplikujące" - czy zagranie karty "jak z ręki" jest akcją, tzn. mogę to zrobić jeśli nic innego nie zrobiłam w tym pokoleniu z tą kartą? Chodzi o to, że strzałki na niej są przy akcji kładzenia karty i dokładanie na niej surowców. Czy więc w tym samym pokoleniu mogę dołożyć na kartę surowce i (w ramach kolejnej akcji) zagrać tą kartę? Czy z zagraniem karty muszę poczekać do następnego pokolenia?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Zagranie karty z maszyn samoreplikujacych jest standardowym zagraniem karty z ręki. Więc moźesz najpierw powielić ilość surowców a następnie zagrać tę kartę. Potężna broń za śmieszne pieniądze :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Dzięki. Tak mi się wydawało, bo po pierwsze zagranie karty nie jest z czerwoną strzałką, a po drugie właśnie ten zwrot "jak z ręki", a kart mogę zagrać tyle, na ile mnie stać. Bardzo fajna karta na zagrywanie drogich kart.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: wc »

Breżniew pisze:Kolega zagrał na sam koniec gry kartę, która dawała mu punkty za każde miasto na planszy, a tych miast było chyba z ponad 10. Dzięki tej karcie zrównał się ze mną, a że miał więcej chajsu ode mnie, to wygrał. Gorycz porażki była ogromna, ale ile to dało nam emocji na sam koniec gry... :)
Nie ma takiej karty. Jest karta dająca punkt za 3 miasta. Za każde miasto to byłoby szaleństwo ;-)
Czyli 10 miast to ledwie 3 punkty...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Breżniew »

wc pisze: Nie ma takiej karty. Jest karta dająca punkt za 3 miasta. Za każde miasto to byłoby szaleństwo ;-)
Czyli 10 miast to ledwie 3 punkty...
Mogła to być właśnie taka karta, a miast mogło być znacznie więcej niż 10. Nie sprawdzę teraz, bo nie mam gry pod ręką. Na pewno kolega zarobił sporo punktów za pomocą tej karty.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: konradstpn »

Czy można płacić za kartę częściowo kasą i częściowo surowcem (np. MKredyty + Tytan )? Nie znalazłem w wątku. Z góry dzięki za odpowiedź.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Quille »

Tak, można. Czyli jak masz np. koszt karty 13 i możesz ją zapłacić stalą, to możesz zapłacić 4 stale (8) i 5 kasy. Na stronie 8 instrukcji jest przykład jak Wojtek płaci w ten sposób tytanem.
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Xfenix »

W jaki sposób działa ta karta ?
Spoiler:
I Kładziemy obszar zieleni na planszy + podnosimy tlen o 1 + podnosimy WT o 1

II Kładziemy obszar zieleni na planszy + podnosimy tlen o 2 + podnosimy WT o 2
ODPOWIEDZ