Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

hipcio_stg pisze:A to nie jest tak, że produkcja jest na początku nowej rundy?

I mam jeszcze jedno pytanie. Czy zagrane karty z akcją (czerwona strzałka) mają "sumonning sicknes"? Czy mogę z niej skorzystać dopiero od następnego pokolenia, czy już po zagraniu mogę w ramach akcji wykorzystać kartę? Graliśmy do tej pory, że można z niej korzystać od nowego pokolenia.
Produkcja jest na końcu rundy.

Można skorzystać z projektu od razu ale tylko raz na pokolenie.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Czyli po fazie produkcji istotny jest tak na prawdę zasoby o ile ktokolwiek fundował nagrody z nimi związane, a zieleń można jeszcze spożytkować po zasileniu konta :D
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Dokładnie tak
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Nie, produkcja jest ostatnią fazą pokolenia. Nowe pokolenie zaczyna się od fazy badań, czyli pozyskania kart.

Karty akcji nie mają żadnego opóźnienia przy zagraniu, w swojej rundzie można np. w pierwszej akcji zagrać niebieską kartę, a w drugiej od razu ją wykorzystać.

EDIT: Znindżowany ;)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Serdecznie podziękował!

Znindżowany... :? :D
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: probbi »

hipcio_stg pisze:A to nie jest tak, że produkcja jest na początku nowej rundy?

I mam jeszcze jedno pytanie. Czy zagrane karty z akcją (czerwona strzałka) mają "sumonning sicknes"? Czy mogę z niej skorzystać dopiero od następnego pokolenia, czy już po zagraniu mogę w ramach akcji wykorzystać kartę? Graliśmy do tej pory, że można z niej korzystać od nowego pokolenia.
Pozdrawiam Magicową duszę. Odpowiadając w tym samym stylu można uznać, że niebieskie karty mają haste :)
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Magicowa dusza również "odpozdrawia". Gram na haste ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sidmeier »

Mam pewien problem z zasadą. Czy jeśli zbieram symbole nauki, to liczą się tylko niebieskie i zielone wystawione, czy może jeśli na czerwonej karcie już zagranej też był, to też się liczy? Wiem, że karty się daje rewersem po zagraniu wydarzenia, ale czy symbol mogę zliczyć czy przepadł i tylko z zielonych i niebieskich się liczy na potrzeby zbierania symboli nauki pod zagranie innej karty?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Czerwone sie nie licza :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

hej, mam pytanie. Nie pamiętam teraz nazwy karty projektu, ale jest to niebieski projekt, który mówi: Jeżeli zagrasz kartę z symbolem liścia / mikroba / zwierzęcia, możesz dodać sobie jednostkę roślinności / mikroba / zwierzęcia.
Rozumiem, że gracie dosłownie - jeżeli karta z mikrobem, to dodajemy mikroba. nie daje to dowolności - zagrywam mikroba, ale dodaję sobie jednostkę roślinności.
Jak gracie ?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

GeQ pisze:hej, mam pytanie. Nie pamiętam teraz nazwy karty projektu, ale jest to niebieski projekt, który mówi: Jeżeli zagrasz kartę z symbolem liścia / mikroba / zwierzęcia, możesz dodać sobie jednostkę roślinności / mikroba / zwierzęcia.
Rozumiem, że gracie dosłownie - jeżeli karta z mikrobem, to dodajemy mikroba. nie daje to dowolności - zagrywam mikroba, ale dodaję sobie jednostkę roślinności.
Jak gracie ?
Tak jak piszesz, dostajesz to co zagrywasz
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Tomzaq pisze:
GeQ pisze:hej, mam pytanie. Nie pamiętam teraz nazwy karty projektu, ale jest to niebieski projekt, który mówi: Jeżeli zagrasz kartę z symbolem liścia / mikroba / zwierzęcia, możesz dodać sobie jednostkę roślinności / mikroba / zwierzęcia.
Rozumiem, że gracie dosłownie - jeżeli karta z mikrobem, to dodajemy mikroba. nie daje to dowolności - zagrywam mikroba, ale dodaję sobie jednostkę roślinności.
Jak gracie ?
Tak jak piszesz, dostajesz to co zagrywasz
Do tej pory grałem wybierając dowolną jednostkę :O
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Yavi pisze:
Tomzaq pisze:
GeQ pisze:hej, mam pytanie. Nie pamiętam teraz nazwy karty projektu, ale jest to niebieski projekt, który mówi: Jeżeli zagrasz kartę z symbolem liścia / mikroba / zwierzęcia, możesz dodać sobie jednostkę roślinności / mikroba / zwierzęcia.
Rozumiem, że gracie dosłownie - jeżeli karta z mikrobem, to dodajemy mikroba. nie daje to dowolności - zagrywam mikroba, ale dodaję sobie jednostkę roślinności.
Jak gracie ?
Tak jak piszesz, dostajesz to co zagrywasz
Do tej pory grałem wybierając dowolną jednostkę :O
Yavi, spec od Terraformacji rodem z Gdańska, grał dowolnie ? hmmm? :D
Tak na poważnie, my graliśmy chyba też dowolnie, dopóki ktoś nie zadał intrygującego pytania. Wówczas analizując zapis na karcie wybraliśmy restrykcyjne zasady i jestem raczej przekonany, że słusznie, bo ma to sens.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Jestem przyzwyczajony, że ukośniki wskazują na dowolność, może zostało mi to z Osadników. Przejrzę BGG, może tam ktoś to poruszał :)
e: Zakładam, że mówimy o Wirusach wspomagających, więc:
When you play a card with plant/microbe/animal tags, you choose:
- put a resource cube on the card you just played (if possible)
- or take a plant resource on your player board

Each tag counts, so if you play Advanced Ecosystems, Viral enhancer would let you take 3 plant resources (one for each tag). But since Adv. Ecosystems is not a card that collects resources you cannot put anything on it.
Znaczki nie mają więc znaczenia: za każdą roślinkę/zwierzaka/mikroba na karcie bierzesz 1 zasób. Możesz położyć je na karcie (jeśli ta na to pozwala), albo użyć ich jako roślin.
Ostatnio zmieniony 09 maja 2017, 13:03 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Yavi pisze:Przejrzę BGG, może tam ktoś to poruszał :)
Było https://boardgamegeek.com/thread/165098 ... -enhancers
Edycja (dopracyzowanie): Możesz dostać mikroba (zwierzę), jeśli zagrywana karta ma taki symbol i może zbierać mikroby (zwierzęta) - w przeciwnym razie każdy odpowiadający symbol daje 1 roślinę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

tomb pisze:
Yavi pisze:Przejrzę BGG, może tam ktoś to poruszał :)
Było https://boardgamegeek.com/thread/165098 ... -enhancers
Edycja (dopracyzowanie): Możesz dostać mikroba (zwierzę), jeśli zagrywana karta ma taki symbol i może zbierać mikroby (zwierzęta) - w przeciwnym razie każdy odpowiadający symbol daje 1 roślinę.
Yavi - istotnie chodzi o Wirusy wspomagające / co ciekawe podobny wątek pojawił się wczoraj na Facebooku na grupie Gry planszowe (to nie ja go zawiązałem :) )

Tomb - czyli jeśli w przyszłości zagram kartę z symbolem mikroba/zwierzęcia, a nie zbiera ona sama w sobie mikrobów/zwierząt, to nie mogę dołożyć mikroba na inną kartę, tylko jestem zmuszony wziąć liścia. W momencie kiedy zagrana karta zbiera mikroby/ziwerzęta to mam wybór: dokładam jednostkę mikrobów/zwierząt na tę kartę lub dokładam liść do swoich zasobów.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

GeQ pisze:Tomb - czyli jeśli w przyszłości zagram kartę z symbolem mikroba/zwierzęcia, a nie zbiera ona sama w sobie mikrobów/zwierząt, to nie mogę dołożyć mikroba na inną kartę, tylko jestem zmuszony wziąć liścia. W momencie kiedy zagrana karta zbiera mikroby/ziwerzęta to mam wybór: dokładam jednostkę mikrobów/zwierząt na tę kartę lub dokładam liść do swoich zasobów.
Zgadza się.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
errorr
Posty: 167
Rejestracja: 15 wrz 2008, 10:03
Has thanked: 31 times
Been thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: errorr »

czy jeżeli na koniec gry posiadam 3 karty dające punkt za każdy symbol Jowisza, to czy mając w sumie (razem z tymi trzema kartami) 9 takich symboli, otrzymam 27 pkt.?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

errorr pisze:czy jeżeli na koniec gry posiadam 3 karty dające punkt za każdy symbol Jowisza, to czy mając w sumie (razem z tymi trzema kartami) 9 takich symboli, otrzymam 27 pkt.?
Tak
tomasz86
Posty: 103
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Nie do końca rozumiem niebieskie karty, więc pytam:

"Bakterie Produkujące Gazy Ceplarnianie" - Umieść na tej karcie 1 jednostkę mikrobów albo usuń z tej karty 2 jednoskti mikrobów i podnieś temperature o 2 stopnie. - Czyli jak rozumiem co pokolenie dokładam mikroba, a co 3 pokolenia będę mógł podnosić temperaturę?

"MRÓWKI" - Usuń 1 jednostkę mikrobów z innej karty dowolnego gracza i umieść ją na tej karcie - Czyli co pokolenie mogę usuwac mikroby albo od siebie albo od innego gracza i kłaść ją na karcie mrówki?

"GILDIA WYNALAZCÓW" - Podejrzyj wierzchnią kartę z talii projektów a następnie kup ją albo odrzuć - Czyli co pokolenie mogę wykonać tą akcję.

PTAKI - Umieśc na tej karcie 1 jednostkę zwierząt - czli co pokolenie dostaję 1 jednostę zwierząt?

GRZYBY SYMBIOTYCZNE - Umieść na innej karcie 1 jednostę mikrobów
- Czyli co pokolenie jakaś karta dostaje jedną jednsotkę mikrobów?

GRZYBY KRIOFILNE - Otrzymaj 1 jednsotkę roślinnośći albo umieść na innej karcie 2 jednostki mikrobów - Czyli co pokolenie umieszcam na swojej karcie gracza jednostkę roślinności labo 2 jednostki mikrobów na karcie która to przyjmie.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2017, 15:54 przez tomasz86, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

tomasz86 pisze:Witam,

Nie do końca rozumiem niebieskie karty, więc pytam:

"Bakterie Produkujące Gazy Ceplarnianie" - Umieść na tej karcie 1 jednostkę mikrobów albo usuń z tej karty 2 jednoskti mikrobów i podnieś temperature o 2 stopnie. - Czyli jak rozumiem co pokolenie dokładam mikroba, a co 3 pokolenia będę mógł podnosić temperaturę?

"MRÓWKI" - Usuń 1 jednostkę mikrobów z innej karty dowolnego gracza i umieść ją na tej karcie - Czyli co pokolenie mogę usuwac mikroby albo od siebie albo od innego gracza i kłaść ją na karcie mrówki?

"GILDIA WYNALAZCÓW" - Podejrzyj wierzchnią kartę a talii projektów a następnie kup ją albo odrzuć - Czyli co pokolenie mogę wykonać tą akcję.
Wszystko działa tak jak piszesz
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

To mi się nasunęło pytanie natury filozoficznej niemal ;-) w związku z tymi dwiema kartami:
tomasz86 pisze: "Bakterie Produkujące Gazy Ceplarnianie" - Umieść na tej karcie 1 jednostkę mikrobów albo usuń z tej karty 2 jednoskti mikrobów i podnieś temperature o 2 stopnie. - Czyli jak rozumiem co pokolenie dokładam mikroba, a co 3 pokolenia będę mógł podnosić temperaturę?

GRZYBY SYMBIOTYCZNE - Umieść na innej karcie 1 jednostę mikrobów[/i] - Czyli co pokolenie jakaś karta dostaje jedną jednsotkę mikrobów?
Normalnie graliśmy tak że na obu kartach są dwie różne akcje pozwalające na umieszczenie więcej niż jednego mikroba na karcie "Bakterii".
Oznaczało to, że temperaturę "Bakterie" mogą podnosić częściej niż co 3 pokolenia, bo w jednym pokoleniu da się położyć tam więcej niż jednego mikroba.

Ale jak czytam jeszcze raz akcję na "Bakteriach", która brzmi "Umieść na tej karcie 1 jednostkę mikrobów" to logika tego sformułowania wskazywałaby że umieszczenie mikroba z "Grzybów" stanowi jednocześnie wykonanie akcji z karty "Bakterie". Ergo wykonując akcję z "Grzybów..." poprzez umieszczenie mikrobu na karcie "Bakterie..." dochodziłoby do wykonania jednocześnie akcji z obu kart..
Zdaje sobie sprawę że chyba nie oto chodzi, jednak sformułowanie to może być w tym sensie mylące.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Coen »

Wykorzystując akcję tylko z karty "Bakterie Produkujące Gazy Cieplarniane" będziemy mogli co 3 pokolenia podnosić temperaturę.
Łącząc to z akcję z "Grzybów symbiotycznych" będziemy mogli to robić częściej.
Przecież ta gra to optymalizacja i kombosowanie ;)
Nie utrudniajmy czegoś, co jest proste tejot ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

Ja tylko pytam o pewne niespójności sformułowań użyte na kartach.

Wątpliwościami warto się dzielić. A Ciebie nie pytam. Odkąd Twój meteor przypadkiem wylądował w moim "lesie" niszcząc mi całą roślinność straciłem do Ciebie zaufanie :-P
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

tejot pisze: Ale jak czytam jeszcze raz akcję na "Bakteriach", która brzmi "Umieść na tej karcie 1 jednostkę mikrobów" to logika tego sformułowania wskazywałaby że umieszczenie mikroba z "Grzybów" stanowi jednocześnie wykonanie akcji z karty "Bakterie". Ergo wykonując akcję z "Grzybów..." poprzez umieszczenie mikrobu na karcie "Bakterie..." dochodziłoby do wykonania jednocześnie akcji z obu kart..
Zdaje sobie sprawę że chyba nie oto chodzi, jednak sformułowanie to może być w tym sensie mylące.
Mało tego, w ten sposób wyczerpałeś limit dwóch akcji na turę, więc opisane tu działanie może być podjęte tylko jako pierwsza akcja.



Żart.
Tejot, jestem pod wrażeniem. Kombinujesz błędnie, ale widowiskowo.
Limit wykonywania akcji dotyczy nie rodzaju działania, a źródła działania. Jeden raz na pokolenie możesz aktywować każdą kartę z akcją, nie działanie na karcie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ