La Cosa Nostra

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

La Cosa Nostra

Post autor: mrozy16 »

Mam wątpliwości co do działania dwóch kart: Kapuś i Szpieg.

Kapuś:Możesz podglądnąć jeden zaplanowany rozkaz przeciwnika
Szpieg: Możesz podglądnąć dwie karty rozkazów przeciwnika

Rozumiem, że obie karty można zagrać w fazie planowania, ale czy Szpiegiem można "podglądnąć" karty rozkazów z ręki czy też zaplanowane? Czy po podejrzeniu można zmienić zaplanowane przez siebie akcje, żeby się przygotować na nadchodzące?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

mrozy16 pisze:Mam wątpliwości co do działania dwóch kart: Kapuś i Szpieg.

Kapuś:Możesz podglądnąć jeden zaplanowany rozkaz przeciwnika
Szpieg: Możesz podglądnąć dwie karty rozkazów przeciwnika

Rozumiem, że obie karty można zagrać w fazie planowania, ale czy Szpiegiem można "podglądnąć" karty rozkazów z ręki czy też zaplanowane? Czy po podejrzeniu można zmienić zaplanowane przez siebie akcje, żeby się przygotować na nadchodzące?
Obie karty pozwalają podejrzeć zaplanowane rozkazy. Możesz je zagrać w swojej turze w fazie planowania lub w swojej turze w fazie akcji.
Zaplanowanych rozkazów nie można już zmienić - warto zagrać te karty gdy jeszcze mamy jakichś wolnych gangsterów lub po to, by poznać plany przeciwnika/przeciwników i ewentualnie negocjować z nimi ;)
nudel
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2016, 13:52

Re: La Cosa Nostra

Post autor: nudel »

Witam

Mam pytanie odnośnie końca gry.
"Gdy gra się kończy pomińcie fazę wypłat, zamiast tego kazdy z graczy otrzymuje podwójny dochód z swoich interesów i monopolu"

I teraz pytanie:
Co jeśli w 4 rundzie jakas firma/karta zostanie dezaktywowana?
Nie liczymy za nią podwojnego kosztu?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

nudel pisze:Witam

Mam pytanie odnośnie końca gry.
"Gdy gra się kończy pomińcie fazę wypłat, zamiast tego kazdy z graczy otrzymuje podwójny dochód z swoich interesów i monopolu"

I teraz pytanie:
Co jeśli w 4 rundzie jakas firma/karta zostanie dezaktywowana?
Nie liczymy za nią podwojnego kosztu?
Dezaktywowanych kart nie bierze się pod uwagę.
Dodatkowo, jeśli dezaktywowanie jakiegoś biznesmena spowoduje utratę monopolu, to tego monopolu też nie liczy się na koniec (bo się go traci ;) ).
nudel
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2016, 13:52

Re: La Cosa Nostra

Post autor: nudel »

Witam

Dzis pojawiły sie kolejne wątpliwości i male sprzeczki.

Karta "Pranie brudnych pieniedzy" przynosi podwójny zysk:
Gracz wyprał 15 tys. Dostaje na koniec gry + 15 tys czy + 30 tys?

Karta "Wyscigi konne"
Jesli wykonuje ja gangster o sile 3 to moze rzucic 3 kośćmi? czy niezależnie od siły rzucamy zawsze 1 kością?.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

nudel pisze:Witam

Dzis pojawiły sie kolejne wątpliwości i male sprzeczki.

Karta "Pranie brudnych pieniedzy" przynosi podwójny zysk:
Gracz wyprał 15 tys. Dostaje na koniec gry + 15 tys czy + 30 tys?

Karta "Wyscigi konne"
Jesli wykonuje ja gangster o sile 3 to moze rzucic 3 kośćmi? czy niezależnie od siły rzucamy zawsze 1 kością?.
1. Po wypraniu pieniędzy wrzuca się je pod kartę. Na koniec gry są warte x2, czyli leżące pod kartą 15 tysięcy liczy się jako 30 (więc dostaje gratis +15).
2. Wrzucisz fotkę/tekst karty? :P
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

nudel pisze:Karta "Wyscigi konne"
Jesli wykonuje ja gangster o sile 3 to moze rzucic 3 kośćmi? czy niezależnie od siły rzucamy zawsze 1 kością?.
W przypadku kart rozkazów rzuca się tyloma kośćmi ile pistoletów ma gangster.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

Czy w momencie kiedy mój gangster został zaatakowany i strzały już padły (kostki się potoczyły) można próbować odkupić od kogoś doktorka, aby go ratować.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Matti_C »

Nie możesz odkupić od nikogo karty z ręki. Możesz natomiast odpowiednio pieniężnie zmotywować kogoś by jej użył na Twoim gangsterze. (o ile na karcie doktorka jest że leczy dowolnego gangstera a nie Twojego gangstera).
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

Matti_C pisze:Nie możesz odkupić od nikogo karty z ręki. Możesz natomiast odpowiednio pieniężnie zmotywować kogoś by jej użył na Twoim gangsterze. (o ile na karcie doktorka jest że leczy dowolnego gangstera a nie Twojego gangstera).
No właśnie. Nie jest napisane, że mojego lub przeciwnika, tak jak w przypadku Stronnika czy Pistoletu maszynowego, ale nie jest też napisane, że to ma być mój Ganster lub Biznasmen:
"Gdy zagrasz tę kartę po śmierci Gangstera lub biznesmena, zostanie on tylko dezaktywowany."
Stąd pytanie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:
Matti_C pisze:Nie możesz odkupić od nikogo karty z ręki. Możesz natomiast odpowiednio pieniężnie zmotywować kogoś by jej użył na Twoim gangsterze. (o ile na karcie doktorka jest że leczy dowolnego gangstera a nie Twojego gangstera).
No właśnie. Nie jest napisane, że mojego lub przeciwnika, tak jak w przypadku Stronnika czy Pistoletu maszynowego, ale nie jest też napisane, że to ma być mój Ganster lub Biznasmen:
"Gdy zagrasz tę kartę po śmierci Gangstera lub biznesmena, zostanie on tylko dezaktywowany."
Stąd pytanie.
Nie jest przypadkiem tak, że karty wydarzeń można zagrywać tylko we własnej turze, z wyjątkiem tych do podglądania rozkazów (wariant)? :P
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

Yavi pisze:
Leszy2 pisze:
Matti_C pisze:Nie możesz odkupić od nikogo karty z ręki. Możesz natomiast odpowiednio pieniężnie zmotywować kogoś by jej użył na Twoim gangsterze. (o ile na karcie doktorka jest że leczy dowolnego gangstera a nie Twojego gangstera).
No właśnie. Nie jest napisane, że mojego lub przeciwnika, tak jak w przypadku Stronnika czy Pistoletu maszynowego, ale nie jest też napisane, że to ma być mój Ganster lub Biznasmen:
"Gdy zagrasz tę kartę po śmierci Gangstera lub biznesmena, zostanie on tylko dezaktywowany."
Stąd pytanie.
Nie jest przypadkiem tak, że karty wydarzeń można zagrywać tylko we własnej turze, z wyjątkiem tych do podglądania rozkazów (wariant)? :P
No nie wiem. Grałem tak, że karty Wpływów (nie ma kart wydarzeń) można zagrywać w dowolnym momencie, byle we właściwej fazie. Rozmywa to trochę downtime. Ale z drugiej strony może to faktycznie zbyt rozpuszcza grę. Powiedzmy, że chciałbym aby inny gracz, za sowitą opłatą, wspomógł mój rozkaz Stronnikiem, ale to już ostatnia kolejka w rundzie i jego ruch już minął. Dupa zbita.

Nie mniej, nigdzie nie jest powiedziane ile czasu może minąć od śmierci gangstera do uzdrowienia go Doktorkiem. Jest gdzieś napisane, że nie mogę zagrać doktorka nawet w następnej rundzie?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze: Nie mniej, nigdzie nie jest powiedziane ile czasu może minąć od śmierci gangstera do uzdrowienia go Doktorkiem. Jest gdzieś napisane, że nie mogę zagrać doktorka nawet w następnej rundzie?
Efekt śmierci jest natychmiastowy,a doktorka zagrywasz gdy postać ma zostać zabita, więc opcja z następną rundą odpada. Zajrzałem do instrukcji, przewiduje ona wariant, w którym karty wpływów można zagrywać w dowolnym momencie, więc wychodzi na to, że można przeprowadzać takie negocjacje, o jakich wspominałeś ;)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

Jeszcze jedno.
Teoretycznie nie wolno się wymieniać kartami na ręce, ale w praktyce jeśli chciałbym, aby za materialne korzyści inny gracz odstąpił mi swoją kartę rozkazu, którą ma w ręku, mogę mu dać mojego gangstera, on zagrywa na niego umówioną kartę Rozkazu i oddaje mi gangstera. Czy jest gdzieś jest napisane, że nie można odstąpić gangstera z rozkazem?
A jeśli nawet nie można by było odstąpić gangstera z rozkazem. To można wykonać rozkaz, ze wszystkimi tego konsekwencjami i oddać gangstera wraz z uzyskanymi z rozkazu zyskami. Oczywiście zatrzymując umówiony zysk.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:Jeszcze jedno.
Teoretycznie nie wolno się wymieniać kartami na ręce, ale w praktyce jeśli chciałbym, aby za materialne korzyści inny gracz odstąpił mi swoją kartę rozkazu, którą ma w ręku, mogę mu dać mojego gangstera, on zagrywa na niego umówioną kartę Rozkazu i oddaje mi gangstera. Czy jest gdzieś jest napisane, że nie można odstąpić gangstera z rozkazem?
A jeśli nawet nie można by było odstąpić gangstera z rozkazem. To można wykonać rozkaz, ze wszystkimi tego konsekwencjami i oddać gangstera wraz z uzyskanymi z rozkazu zyskami. Oczywiście zatrzymując umówiony zysk.
Jest chyba zapis mówiący o tym, że nie można sprzedać gangstera z przydzielonym zadaniem. Teoretycznie można zrobić jak piszesz, ale zawsze istnieje ryzyko, że ktoś po prostu nie odda tego gangstera i zysku z rozkazu ;)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

Yavi pisze:
Leszy2 pisze:Nie mniej, nigdzie nie jest powiedziane ile czasu może minąć od śmierci gangstera do uzdrowienia go Doktorkiem. Jest gdzieś napisane, że nie mogę zagrać doktorka nawet w następnej rundzie?
Efekt śmierci jest natychmiastowy,a doktorka zagrywasz gdy postać ma zostać zabita, więc opcja z następną rundą odpada. Zajrzałem do instrukcji, przewiduje ona wariant, w którym karty wpływów można zagrywać w dowolnym momencie, więc wychodzi na to, że można przeprowadzać takie negocjacje, o jakich wspominałeś ;)
To co piszesz ma sens, ale wszystko co na temat karty Doktorek pisze w instrukcji to:
"Z kolei kartę „Doktorek” możesz wykorzystać jedynie w odpowiedzi na zagranie karty przez innego gracza."
"Doktorek - Gry zagrasz tę kartę po śmierci Gangstera lub biznesmena, zostanie on tylko dezaktywowany.
Gdy zagrasz tę kartę po dezaktywowaniu Gangstera lub biznesmena, nie zostanie on dezaktywowany."
Nie ma nic o natychmiastowym efekcie śmierci.

W filmach gangsterskich trafiają się motywy, że niby zamordowany koleś powraca na scenę i dokonuje krwawej zemsty.

Dobrze by było oficjalnie rozstrzygnąć tą kwestię.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

Yavi pisze:
Leszy2 pisze:Jeszcze jedno.
Teoretycznie nie wolno się wymieniać kartami na ręce, ale w praktyce jeśli chciałbym, aby za materialne korzyści inny gracz odstąpił mi swoją kartę rozkazu, którą ma w ręku, mogę mu dać mojego gangstera, on zagrywa na niego umówioną kartę Rozkazu i oddaje mi gangstera. Czy jest gdzieś jest napisane, że nie można odstąpić gangstera z rozkazem?
A jeśli nawet nie można by było odstąpić gangstera z rozkazem. To można wykonać rozkaz, ze wszystkimi tego konsekwencjami i oddać gangstera wraz z uzyskanymi z rozkazu zyskami. Oczywiście zatrzymując umówiony zysk.
Jest chyba zapis mówiący o tym, że nie można sprzedać gangstera z przydzielonym zadaniem. Teoretycznie można zrobić jak piszesz, ale zawsze istnieje ryzyko, że ktoś po prostu nie odda tego gangstera i zysku z rozkazu ;)
Poproszę cytat z instrukcji.
Ryzyko jest. Ale nie też można za bardzo szafować takimi zagrywkami, z szarpaniną z ręki do ręki bo system się zemści i taki gracz pozostawiony samemu sobie daleko nie zajedzie.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:
Yavi pisze:
Leszy2 pisze:Jeszcze jedno.
Teoretycznie nie wolno się wymieniać kartami na ręce, ale w praktyce jeśli chciałbym, aby za materialne korzyści inny gracz odstąpił mi swoją kartę rozkazu, którą ma w ręku, mogę mu dać mojego gangstera, on zagrywa na niego umówioną kartę Rozkazu i oddaje mi gangstera. Czy jest gdzieś jest napisane, że nie można odstąpić gangstera z rozkazem?
A jeśli nawet nie można by było odstąpić gangstera z rozkazem. To można wykonać rozkaz, ze wszystkimi tego konsekwencjami i oddać gangstera wraz z uzyskanymi z rozkazu zyskami. Oczywiście zatrzymując umówiony zysk.
Jest chyba zapis mówiący o tym, że nie można sprzedać gangstera z przydzielonym zadaniem. Teoretycznie można zrobić jak piszesz, ale zawsze istnieje ryzyko, że ktoś po prostu nie odda tego gangstera i zysku z rozkazu ;)
Poproszę cytat z instrukcji.
Ryzyko jest. Ale nie też można za bardzo szafować takimi zagrywkami, z szarpaniną z ręki do ręki bo system się zemści i taki gracz pozostawiony samemu sobie daleko nie zajedzie.
W angielskiej/niemieckiej nie ma takiego zapisu, ale wydaje mi się, że w polskiej był w opisie negocjacji (gdzieś przed wyjaśnieniem poszczególnych kart). Nie pamiętam teraz dokładnie, możesz przekartkować instrukcję i sprawdzić. Ewentualnie napisz na BGG, bo autor gry się tam udziela :)
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

No właśnie przekartkowałem i nie znalazłem. Wg mnie nie ma takiego zapisu. Jeśli ktoś znajdzie - proszę mnie poprawić.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Yavi »

Leszy2 pisze:No właśnie przekartkowałem i nie znalazłem. Wg mnie nie ma takiego zapisu. Jeśli ktoś znajdzie - proszę mnie poprawić.
Ha, przezornie przygotowałem sobie wczoraj karteczkę z tą informacją :D
Strona 10, opis swobody negocjacji, wyboldowany: "Nie możesz się wymieniać tylko i wyłącznie kartami na ręce oraz tymi, które przydzieliłeś do Gangsterów...".
Wg mnie przekazywania gangstera z przygotowanym zadaniem będzie jednocześnie wymienianiem się kartą przydzieloną do gangstera, więc nie można tego zrobić.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: Leszy2 »

OK. Dzięki. To ma sens, bo gra robiłaby się zbyt swobodna.
Pozostaje wymiana samych efektów wykonania zadania, z całą tego konsekwencją, a to wydaje się interesujące.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

Mam pytanie odnośnie zawierania umów/żetonów. W instrukcji jest, że umowy są wiążące i nie można złamać słowa, a nieco dalej, że umowę można odwołać. Jak to więc jest? I czy np. jeśli umówię się, że dam innemu graczowi połowę zysku ze zlecenia w zamian za użyczenie jego lichwiarza to mogę potem dać nie połowę a, przykładowo, tylko 1/4 ?
Kto może zerwać umowę, a kto musi dotrzymać słowa? Czy warunki, na jakie się umówiliśmy nie mogą ulec zmianie?
Nie do końca rozumiem kwestię umów, a dopiero uczę się zasad.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: zioombel »

emka pisze:Mam pytanie odnośnie zawierania umów/żetonów. W instrukcji jest, że umowy są wiążące i nie można złamać słowa, a nieco dalej, że umowę można odwołać. Jak to więc jest? I czy np. jeśli umówię się, że dam innemu graczowi połowę zysku ze zlecenia w zamian za użyczenie jego lichwiarza to mogę potem dać nie połowę a, przykładowo, tylko 1/4 ?
Kto może zerwać umowę, a kto musi dotrzymać słowa? Czy warunki, na jakie się umówiliśmy nie mogą ulec zmianie?
Nie do końca rozumiem kwestię umów, a dopiero uczę się zasad.
Jak już leży żeton umowy na jakiejś karcie to leży tam aż zostanie wykorzystany. Jeśli była umowa na jakiś zysk po wykorzystaniu żetonu to można zmienić zdanie i np. nie dać nic.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: emka »

Czyli słowa dotrzymać musi tylko ten, który zgodził się użyczyć mi lichwiarza (na którym wcześniej położyłam żeton), a ja mogę go wykiwać i nie dać mu w zamian nic?
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: La Cosa Nostra

Post autor: zioombel »

Zgadza się. Tylko wtedy musisz liczyć się z tym, że będzie się mścił ;-)
ODPOWIEDZ